Україна та її сусіди на географічних та історичних картах
- 28-11-2022, 08:38
- 415
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Панарін, Топольницька 2022
§ 5. Україна та її сусіди на географічних та історичних картах
• Як знайти Україну на карті світу та хто її сусіди?
• Що таке локальна історія?
• Про що розповідає топономіка?
• Які події відбулися на нашій території?
Обговорення
Яку інформацію позначають на географічних та історичних картах? Користуючись картою, назвіть сусідів України. Які європейські країни ви знаєте? Знайдіть на карті у підручнику свій населений пункт.
Як знайти Україну на карті світу та хто її сусіди?
Україна на карті Європи
Історична карта - це не лише умовне зображення території з позначеними на ньому подіями. Так називають і карту, створену кілька десятиліть або століть тому. Вона відрізняється від сучасної. Карта відображає ті об’єкти, рівень знань та уявлення, які люди мали на час її створення. Тому на деяких картах ви можете не знайти країни, острови чи цілі континенти. Що більше людство здобуває знань про світ, то карти стають достовірнішими. Точнішими стають і позначення історичних подій на них.
Добре, якщо на карті ви помітите знайомі географічні назви. Так ви можете визначити, наскільки далеко від вас відбулися історичні події, процеси. Можливо, вони відбувалися там, де ви живете.
Ми ретельно дослідили власну планету - Землю. Тому історичні події можемо позначити будь-де: і на океанах, і на суші.
Найбільші поверхні суші називають континентами. Це Євразія, Північна Америка, Південна Америка, Африка, Австралія та Антарктида. Україна розташована в Європі, що є частиною Євразії.
Портолан (карта портів). Картограф Граціозо Бенінкаса. Італія. 1470 рік
Самостійна робота
Розгляньте старовинну карту та дайте відповіді на запитання.
• Коли цю карту створено й ким? Що на ній позначено?
• Спробуйте знайти на ній територію сучасної України. Чи легко вам вдалося це зробити?
• Чи є тут якісь умовні позначки? Що вони означають?
• Яка частина карти залишилася незавершеною? Чому?
Що таке локальна історія?
Робота в парах
Поміркуйте, чи може подія, що трапилася у вашому селі/селищі/місті, змінити історію людства. Пригадайте знаменні події з історії вашого населеного пункту. Чому їх вважають визначними?
Архімед на віллі в Сиракузах (Італія), Карл Бенц у майстерні в Майнгаймі (Німеччина) та ви сьогодні в школі «робите історію». Історією стають усі події, незалежно від масштабу. Нові винахід чи ідею інколи сприймають не одразу. Деякі швидко визнають і використовують вже сучасники винахідників та відкривачів, іншим - потрібен час.
Історію сім’ї, села, селища, міста чи певного регіону вивчає спеціальна галузь історичної науки - локальна історія. Для неї цікава інформація про вас, ваші родини, місцевість, де ви мешкаєте. Вона досліджує події, що там трапилися, визначає, чому так сталося, яке значення це має для громади, країни чи навіть світу.
Словник
Локальна історія - напрям історії, що вивчає події та людей на місцевому чи регіональному рівні.
Прикладом може слугувати дослідження історії родин Терещенків та Ханенків - відомих благодійників. Коріння цих родин сягає козацьких часів. У XIX - на початку XX століття вони були найвідомішими виробниками цукру у Східній Європі. Але уславилися не лише завдяки успішному бізнесу. Вони були фундаторами історичних музеїв у Києві та Глухові, музею мистецтва та картинної галереї в Києві, численних майстерень вишивки. Завдяки пожертвам цих родин музеї не лише було засновано - їхні колекції постійно поповнювали. Музеї, засновані Богданом та Варварою Ханенками, працюють і сьогодні. Тож завдяки діяльності двох сімей для нас збережено українську та світову культурну спадщину. Історія цих родин заслуговує на дослідження. Цим, зокрема, й займається локальна історія.
Родина Терещенків - відомих благодійників
Богдан і Варвара Ханенки
Про що розповідає топоніміка? Які події відбулися на нашій території?
Німецька карта Львова 1911 року з написом «Ламберт (Львув)»
На історичній карті позначено чимало назв - річки, моря, гори, рівнини, країни тощо. Кожна має певне значення - з нею пов’язані легенди (якщо ми не впевнені, що ці події справді сталися або якщо подробиці забулися) чи достовірні свідчення. Таємниці географічних назв відкриває наука топоніміка.
Словник
Топоніміка - наука, що вивчає географічні назви, їхнє походження, значення, розвиток до сьогодні.
Інколи одні й ті самі географічні об’єкти у різних народів називають по-різному. Приміром, ми говоримо «місто Львів», а сусіди-поляки називають його «Львув». Те саме місто латинською мовою називають «Леополіс» (буквально «місто Лева» українською), а німецькою - «Лемберґ» або «Ламберг». Столицю Литви - місто Вільнюс - українці колись називали «Вільна», а поляки й досі називають «Вільно». Столиця Словаччини - місто Братислава - має назву Пресбурґ в німецькій мові та Пожонь в угорській.
Обговорення
Чому так стається, що одне і те саме місто або місцевість має різні назви?
Назва відображає певні події, що трапилися на тій чи тій території. Якщо відбулося щось значне або щоб увічнити пам’ять про певні події чи осіб, нащадки змінюють назви. Бувають і випадки, коли зміна назви була необґрунтованою, тож населеним пунктам потім повертають старіші історичні назви. Наприклад, за часів Радянського Союзу змінили назву міста Луганськ на Ворошиловград - на честь радянського полководця. Коли ж постала незалежна Україна, місту повернули історичну назву.
Робота в групах
Дослідіть, звідки походить назва вулиці, на якій розташована ваша школа, та вулиці, на якій ви живете, якою йдете до школи. Розкажіть про історію походження їхніх назв своїм однокласникам та однокласницям.
ПІДСУМОВУЄМО
1. Дізнайтеся історію назви вашого міста/села/селища. З якого часу воно має таку назву? Що означає ця назва? Чи змінювало воно назви упродовж існування?
2. Створіть історичну мапу. Можете вибрати для неї власні умовні позначки.
Позначте місце й дату вашого народження.
Позначте місце, де ви живете, та дату, коли ви тут оселилися.
Позначте місце, де розташована ваша школа, та дату, відколи там навчаєтеся.
Куди ви подорожували та коли? Чи бачили там якісь історичні місця?
Чи знаєте ви про події, які колись також сталися в цих місцях?
Виберіть важливі події з вашого життя та позначте їх на карті та лінії часу. Позначте також важливі події в житті громади/села/міста, що сталися упродовж вашого життя.
Поділіться враженнями. Карта якого масштабу у вас вийшла (карта села/міста/області/країни/континенту)? Які події вибрали, щоб позначити на карті? Чи є місця, які відвідували і ви, і ваші однокласники?
3. Слова «локальний» та «топоніміка» походять від одного слова - «місце», але в перекладі з різних мов: «локус» із латинської, а «топос» - із давньогрецької. З додаткових джерел інформації дізнайтеся, що означають подані слова. Можливо, ви знаєте ще інші?
Від «локус» - локація; локатор; локалізувати; дислокація; локомотив.
Від «топос» - топографія, топограф, топологія, топонім.
4. Звідки (від імені видатного діяча, назви географічного об’єкта чи історичної події) походять назви населених пунктів Івано-Франківськ, Хмельницький, Донецьк, Кам’янське, Ірпінь, Київ? Як називали ці міста раніше? Відшукайте інформацію про інші населені пункти в Україні та згрупуйте їхні назви у таблиці.
Коментарі (0)