Як Україна і світ вшановують пам’ять про Голодомор 1932–1933 рр.
- 28-11-2022, 16:42
- 398
5 Клас , Досліджуємо історію і суспільство 5 клас Пометун, Малієнко 2022
§ 17. Як Україна і світ вшановують пам’ять про Голодомор 1932–1933 рр.
Обговоріть у класі
Чи знаєте ви, що називають Голодомором? Коли і як ви дізналися про ці події? Прокоментуйте сучасний символ пам’яті про Голодомор.
Досліди
Припусти, чому словом «Голодомор» називають події 1932-1933 рр. Добери до нього кілька прикметників та поясни свій вибір.
1. Що таке Голодомор і чому його називають геноцидом українського народу
Поміркуйте
Чому події 1932-1933 років називають штучним голодом і Голодомором? Назвіть послідовно дії радянської влади, що призвели до Голодомору.
Після входження більшості українських земель до складу СРСР тут було встановлено радянську владу. Від другої половини 1920-х років в українських селах почали примусово створювати колективні господарства — колгоспи. Селяни переставали бути господарями, бо не могли розпоряджатися ні своєю землею, ні зібраним урожаєм. Попри спротив селян і навіть повстання, радянська влада насильно змушувала їх входити до колгоспів.
Найбільшим лихом тих років став Голодомор (від словосполучення морити голодом) 1932-1933 рр. — так називають спланований радянською владою масовий голод. Селянські господарства були зобов’язані здавати державі все вирощене зерно та іншу сільськогосподарську продукцію. Влітку 1932 р. радянською владою був прийнятий закон, прозваний «законом про п’ять колосків». За ним людину, яка голодувала, ув’язнювали на 10 років або навіть страчували за кілька
Геноцид (з грецької — рід, плем’я та латинської — вбиваю) — цілеспрямовані дії з метою знищення повністю або частково національних, етнічних, расових чи релігійних груп зібраних потайки колосків чи овочів. Через таку злочинну діяльність радянської влади сотні тисяч людей України були приречені на голодну смерть. Проте втекти від страхіття селяни не могли, адже кордони територій, охоплених голодом, охороняли війська. У такий спосіб влада блокувала села, які не виконували план хлібозаготівлі.
Голодомор 1932-1933 років не був наслідком посухи чи іншого стихійного лиха, а стався через сплановані дії радянської влади. Внаслідок цього мільйони людей загинули, втратили родини, були позбавлені звичного способу життя.
У нашій державі Голодомор визнано геноцидом українського народу — злочином, спрямованим на повне або часткове знищення окремих груп населення.
2. Які пам’ятки України розкривають сутність Голодомору
Поміркуйте
До кого мали звернутися дослідники, аби дізнатися про події Голодомору? Які джерела варто використовувати для написання книг, створення пам’ятників, фільмів, картин, музичних творів про Голодомор?
Упродовж десятиліть в СРСР влада забороняла навіть згадувати про Голодомор. Лише наприкінці 80-х років XX ст. історики та журналісти почали записувати спогади тих, хто пережив голод, та зберігати пам’ять про ті події й долі людей. Тих, хто першими почали викривати злочини радянської влади, що призвели до Голодомору, називають Людьми Правди. Серед них: Улас Самчук, Василь Барка, Володимир Маняк.
Досліди
- 1. Назви зображені джерела вивчення Голодомору. Які документи, на твою думку, могли використовувати автори книжок для їх написання?
- 2. Закінчи речення. Темі Голодомору присвячені, наприклад, такі збірники документів, як ..., твори художньої літератури, ..., фільми ..., пам’ятники ... . Це свідчить про ... .
Василь Барка. «Жовтий князь». 1963 р. Нью-Йорк. Найвідоміший художній твір про Голодомор
«33-й: Голод»: Народна Книга-Меморіал. 1991 р. Упорядковані свідчення більше як 1000 очевидців подій Голодомору
Улас Самчук. «Марія». 1934 р. Львів. Перший художній твір про Голодомор з посвятою загиблим матерям
1. «Голод 33» (за мотивами повісті Василя Барки «Жовтий князь») - перший художній фільм, що розкриває трагедію Голодомору. 1991
2. «Гірка пам’ять дитинства». Національний музей Голодомору-геноциду. Київ
3. Документальний фільм «Хлібна гільйотина». Україна. 2008
3. Як у світі зберігають пам’ять про Голодомор
Голодомор визнали геноцидом українського народу або засудили його, як акт винищення людства такі держави, як Австралія, Андорра, Аргентина, Бразилія, Грузія, Еквадор, Естонія, Іспанія, Італія, Канада, Колумбія, Латвія, Литва, Мексика, Парагвай, Перу, Польща, Словаччина, США, Угорщина, Чехія, Чилі.
Досліди
Що об’єднує пам’ятники жертвам Голодомору в різних країнах світу? У який спосіб автори підкреслювали трагедію 1932-1933 років?
1. Меморіал жертвам Голодомору в Україні. Вашингтон, США.
2. Пам’ятник жертвам Голодомору. Алмати, Казахстан
3. Меморіал пам’яті жертв Голодомору в Україні. Краків, Польща
4. Місто Віндзор, Канада. На монументі напис англійською, французькою та українською мовами: «У пам’ять про понад сім мільйонів жертв голодомору-геноциду 1932-1933 років у радянській Україні, сталінських злочинів проти людства»
Перевір себе
- 1. До складу якої держави входила більша частина українських земель під час Голодомору?
- 2. Чому люди не могли покинути території, охоплені голодом?
- 3. Що називають геноцидом?
- 4. Сформулюй запитання щодо впливу радянської влади на життя українських селян на початку 30-х років XX ст.
- 5. Розглянь світлини, вміщені у параграфі. Які символи найчастіше використовують митці, зображуючи події Голодомору? Які символи можеш запропонувати ти? Чому?
А ще ти можеш
- 1. Знайди на карті світу культурно-історичні пам’ятки, країни, місця історичних подій, пов’язані з Голодомором в Україні. Обери пам’ятник чи країну, що визнала Голодомор актом геноциду. Склади про них коротке повідомлення (5-7 речень).
- 2. Чому дослідження Голодомору називають «Розсекречена пам’ять»?
Коментарі (0)