Духовна культура та вірування людей
- 11-11-2022, 18:46
- 286
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Голованов 2019
§ 6. Духовна культура та вірування людей
Установіть відповідність між поняттями та поясненнями.
- 1. Мистецтво
- 2. Розкопки
- 3. Писемність
- а) знімання шарів землі з метою добування, розкриття пам'яток давнини
- б) система графічних знаків, уживаних для писання в будь-якій мові або групі мов
- в) творче відтворення дійсності в художніх образах
1. Знання первісних людей
Під час розкопок у Франції археологи звернули увагу на уламок бичачого ребра, на якому помітили подряпини, що правили за позначки. Так давні люди вели лічбу.
Що саме намагалися рахувати наші предки, ми вже ніколи не дізнаємося, але, без сумніву, ця знахідка свідчить про те, що первісні люди вміли здійснювати обрахунки, тобто вони володіли основами математичних знань.
Є відомості й про те, що первісні люди знали та вміли використовувати лікувальні властивості деяких рослин, — це був початок медичних знань. Люди спостерігали також за тваринним світом і явищами природи, набуваючи знань про навколишнє середовище, були добре ознайомлені й із властивостями металів і фарб.
Кістки з позначками для лічби
МАЛЮНКОВЕ ПИСЬМО — письмо у вигляді малюнків, що передають загальний зміст повідомлення.
ПЕТРОГЛІФ (від лат. petros — камінь і грец. glypho — вирізьбляю) — стародавнє зображення на скелях, камінні, стінах печер.
Петрогліфи Кам'яної Могили
Звичайно, нагромадження знань відбулося не одразу. Минули десятки тисяч років, перш ніж люди стали придивлятися до зоряного неба, що сприяло розвитку астрономічних знань. Уміли вони орієнтуватися за Місяцем, Сонцем і зорями, створювали найпростіші календарі.
Ці знання допомагали передбачати дію сил природи, спрямовуючи їх на свої потреби. Мандруючи на великі відстані, люди пізнавали географію навколишнього світу. Але найвищим ступенем розвитку первісної культури стала писемність, яка набула форми малюнкового письма.
Малюнки, видряпані на скелях, називають петрогліфами. Користування письмом сприяло зберіганню знань. Тепер кожне наступне покоління, спираючись на знання предків, доповнювало їх новими. Так, завдяки винайденню писемності, розвиток культури та господарства помітно прискорився.
Набагато пізніше, у період існування держави, на Сході утворилось алфавітне письмо, про що докладно ви дізнаєтеся згодом.
2. Мистецтво
Пізнаючи навколишній світ і підкоряючи його собі, первісні люди поступово почали відчувати красу, помітивши, що милування нею дарує задоволення. Відтоді люди прагнули оточувати себе красивими предметами домашнього вжитку, наприклад розфарбованим посудом, вишуканим одягом. Вони виробляли зброю, оздоблювали її, прикрашали орнаментами одяг, малюнками — стіни житла. Так розвинулося мистецтво як художнє відтворення духовного життя людей.
У печерах, які первісним людям правили за житло, на території сучасних європейських і азійських країн учені знаходять майстерні малюнки стародавніх митців, що зображують події людського життя. Малювали наші предки фарбою, яку виробляли з розтертих на порох камінців і соку рослин.
Численні знахідки взірців первісного мистецтва вражають і викликають повагу до наших предків. Справжніми картинними галереями вважають печери Франції (Ле Комбатель, Фон де Гом, Ле-Труа-Фрер), Іспанії (Альтаміра), України (Кам'яна Могила, що в Запорізькій обл.). Гідні захоплення первісні зображення мамонтів, бізонів, оленів, диких коней, сцен полювання, чаклунів, унікальних петрогліфів.
Приклади первісного мистецтва
Відтворюючи в мистецтві свої почуття та думки, первісні люди глибше усвідомлювали власний внутрішній світ, краще розуміли самих себе, ставали розумнішими, мудрішими, чутливішими.
3. Виникнення релігійних вірувань
Стародавня людина не могла відразу пізнати навколишній світ, зрозуміти явища природи. Їй здавалося, що над нею панують грізні, ворожі сили, перед якими вона відчувала безпорадність. Тому наші первісні предки прагнули по-різному задобрити ці незбагненні сили природи, зробити їх своїми помічниками.
Задля цього стародавні люди приносили цим силам жертви, створювали і виконували урочисті ритуали на їхню честь. Люди вшановували тварин, яких поїдали, бо вважали, що, вживаючи їхнє м'ясо, вони єднаються з тваринами, родичаються з ними.
Так виник тотемізм — віра в родинні зв'язки людини з тваринами. Ще однією первинною формою релігії був анімізм — віра в безсмертя душі, у духів, які населяють усе навколо. Одночасно склався фетишизм — віра в надприродні властивості окремих «священних» речей, і, нарешті, магія — віра в здатність людини силою думок, чаклунством впливати на надприродні сили й залучати їх на свій бік.
Явища природи, які були для первісних людей незбагненними (вітер, блискавка, грім, дощ тощо), вони уявляли у вигляді дивовижних істот — тварин чи напівтварин-напівлюдей. Зображення цих істот учені знаходять вирізьбленими на скелях чи витесаними з каменю. Мабуть, були й дерев'яні зображення богів — ідоли, але до нашого часу вони не збереглися, бо деревина не витримує випробування часом.
ІДОЛ (у язичників) — статуя, що зображує бога.
ЖРЕЦЬ — особа, яка здійснювала богослужіння, жертвоприношення в язичницьких релігіях.
РЕЛІГІЯ — погляди й уявлення, в основі яких лежить віра в існування надприродних сил — богів, духів, душ, у їхнє панування над світом.
Язичницький релігійний обряд
Обряди на честь богів виконували особливі люди — жерці, чия посада швидко стала спадковою. Жерці й чаклуни робили підношення й жертви на честь богів, були своєрідними моральними наставниками, володарями знань, лікарями, хранителями пам'яті роду, врешті-решт — психоаналітиками. Бути жерцем виявилося дуже вигідно, бо це забезпечувало впливовість, пільги і, до того ж, чималі статки. Так у первісному суспільстві доби палеоліту виникла релігія — віра людей в існування надприродних сил.
Цікавинка про музичні інструменти з Мізинської стоянки — за посиланням https://is.gd/O7NDKC або QR-кодом
- 1. Знань із яких галузей поступово набували первісні люди?
- 2. Що спонукало людей постійно поширювати та поглиблювати свої знання про навколишній світ?
- 3. Про які види мистецтва йдеться в цьому параграфі?
- 4. Яких історичних понять стосуються подані нижче визначення слів: а) походить від латинського anima — душа й означає світосприйняття, що ґрунтоване на переконанні в існування душ і духів як першооснови всього, на уявленні про природу як живу істоту; б) походить від мови індіанців Північної Америки: totem — тварина, рослина, явище природи, яким давні люди поклонялися як божествам; в) походить від французького fetiche — предмет неживої природи, який, за уявленнями первісних народів, наділений надприродною силою?
- 5. Для чого первісному суспільству необхідна писемність?
- 6. Чому виникла релігія?
- 7. Навіщо людям потрібно мистецтво?
- 8. Чому основними персонажами у творчості первісних людей є тварини?
- 9. Чи хотіли б ви прикрасити клас зображенням петрогліфів? Яких саме? Чому?
- 10. Складіть невеличку розповідь за одним із петрогліфів (на вибір).
- 11. Чому археологи під час розкопок первісних поселень знаходять переважно жіночі статуетки?
Коментарі (0)