«Східний похід» Александра Македонського (Великого) й утворення елліністичних держав
- 12-11-2022, 22:06
- 397
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Сорочинська, Мартинюк 2019
§ 33. «Східний похід» Александра Македонського (Великого) й утворення елліністичних держав
Після вивчення матеріалу параграфа ви зможете:
• характеризувати діяльність Александра Великого;
• пояснювати наслідки «Східного походу».
Пригадайте:
1. Які реформи провів Філіпп II?
2. Коли і як Македонія підкорила Грецію?
1. «Східний похід» Александра Великого
У 336 р. до н.е. Македонію очолив син Філіппа II Александр (356-323 рр. до н.е.). Він не лише здійснив омріяний Філіппом II похід на Персію, а й створив могутню імперію, яка простягнулася від Греції аж до Індії.
У 336 р. до н.е. македонська армія через північ Греції вийшла до земель Персії на півострові Мала Азія. Похід на деякий час було перервано повстанням у підкорених Фівах. Александр жорстоко придушив повстання і 30 000 фіванців продав у рабство. У 334 р до н.е. 35 000 македонян на чолі з Александром продовжили «Східний похід».
Перська держава у цей час була ослаблена боротьбою за владу між сатрапами, які стали самостійними і не бажали коритися цареві Персії Дарію III.
Перша велика битва між супротивниками відбулася на річці Гранік у 334 р. до н.е. Александр вишикував свої війська так, що в центрі була фаланга важкоозброєної піхоти, а з флангів — кавалерія та легка піхота. У такому порядку солдати македонського царя форсували річку та знищили перських лучників. Військо Дарія відступило. Не зустрічаючи спротиву, македоняни захопили більшість підкорених персами грецьких колоній у Малій Азії. Лише Мілет і Галікарнас довелося брати штурмом.
Александр продовжив війну з Персією. У 333 р. до н.е. на території Сирії, біля затоки Ісса, на узбережжі Середземного моря, між військом Александра і силами Дарія III відбулася нова битва. Після тривалого та кровопролитного протистояння Дарій в оточенні охоронців залишив поле бою.
Після перемоги біля Ісси македонська армія пішла до Фінікії. Більшість фінікійських міст Александру вдалося захопити без особливих зусиль. Тільки Tip здався аж після семи місяців важкої облоги. Під час облоги Александр застосував бойові метальні машини, встановлені на кораблях.
Далі перед Александром лежали землі Єгипту, що були підкорені персами. Єгипет здався Александру без бою. Жерці цієї країни оголосили Александра богом. Перський цар Дарій III запропонував Александру укласти мирну угоду. Він був готовий віддати узбережжя Малої Азії та сплатити величезний викуп за полонених. Однак Александр вимагав, щоб Дарій III визнав його єдиним володарем Малої Азії. Тоді перський цар зібрав війська, які у нього залишилися, і навесні 331 р. до н.е. зустрівся в останньому двобої з Александром.
Це сталося біля селища Гавгамели. Уперше перси застосували проти македонян бойових слонів і колісниці, до яких були прикріплені величезні серпасті ножі. Лучники Александра перебили більшість візничих та погоничів слонів. Некеровані, поранені та налякані тварини кинулися назад і почали топтати перську піхоту. Залишки кінноти прорвали ряди македонян, але загинули, наткнувшись на опір македонської фаланги. У черговий раз Дарій змушений був відступати. Він утік в глиб імперії, де в 330 р. до н.е. був зрадницьки вбитий.
Александр вступає до Вавилона. Картина Ш. Лабрена
Завоювання Індії. У 327 р. до н.е. військо македонян увійшло до Індії і рушило в долину Інду. Йому протистояли загони царя (раджі) Таксили. В результаті переговорів Александру вдалося укласти союз із цим індійським царем і разом з ним виступити проти іншого раджі — Пора. У 326 р. до н.е. на річці Гідасп відбулася вирішальна битва. Непереможна македонська кавалерія, очолювана, як завжди, самим Александром, легко перемогла вершників супротивника. Але, коли вона наблизилася до слонів, нажахані коні зупинилися. Індійські лучники, сидячи на слонах, легко нищили македонську кінноту. Александр застосував уже випробувану в битвах з персами тактику і здобув чергову блискучу перемогу. Македоняни захопили більшість слонів, 9000 вояків ворожої армії й самого царя Пора. Західну частину Індії було завойовано. Далі Александр планував піти до Гангу, але стомлені вояки та командири умовили полководця припинити наступ і повернути назад. «Східний похід» завершився.
Наслідки і результати «Східного походу» Александра Македонського:
- Було знищено Перську імперію давнього ворога грецьких держав, натомість постала нова імперія Александра Македонського, яка включала Грецію, колишні володіння Персії та частину Індії;
- Імперія Александра Македонського виявилась нежиттєздатною і по його смерті розпалася, частина підкорених народів здобула незалежність;
- Сприяв поєднанню грецької і східної цивілізацій, культур, їх взаємообміну. Греки ознайомилися з досягненнями Сходу, своєю чергою Схід перейняв здобутки греків.
Хронологія «Східного походу» Александра Македонського
2. Імперія Александра Македонського
Результатом військових походів та численних перемог Александра Македонського було створення величезної імперії. До її складу увійшли Греція, Сирія, Фінікія, Персія, Єгипет, Західна Індія. Це була одна з найбільших імперій стародавнього світу.
Прагнучи підкорити увесь світ, Александр почав готуватися до підкорення Риму й Карфагена. Але похід на захід так і не відбувся. У 323 р. до н.е. Александр несподівано захворів і помер. Йому було 33 роки.
Після смерті Александра його імперія проіснувала недовго. Боротьба за владу спричинила численні війни між македонськими полководцями (діадохами).
Перевірте, як ви запам’ятали
- 1. Коли Александр Македонський розпочав «Східний похід»?
- 2. Яке з міст чинило найтриваліший опір армії Александра?
- 3. Які наслідки мала битва при Гавгамелах для персів?
- 4. У чому полягала політика Александра щодо зближення завойованих країн?
Поміркуйте і дайте відповідь
- 5. Які наслідки і результати «Східного походу» Александра Македонського?
- 6. Що означає поняття «імперія»? Чому імперія Александра була нестійким утворенням?
Виконайте завдання
- 7. Визначте за описом, про які битви та епізоди з життя Александра Македонського йдеться. 1) «Александр не стримав гніву, який зазвичай міг опанувати. «Так ви, — вигукнув він, — покладаючись на те, що займаєте острів, зневажаєте наше сухопутне військо? Але я невдовзі покажу вам, що ви живете на материку! Знайте ж: або ви впустите мене у ваше місто, або я візьму його силою» (Захоплення Тира). 2) «У Мазака, перса, якого Дарій поставив сатрапом, не було власного війська, і він, дізнавшись про результат битви при Іссі, про ганебну втечу Дарія і захоплення Александром Сирії, Фінікії і значної частини Аравії, без перешкод впустив Александра до країни та її міст» (Вступ до Єгипту). 3) «Ми стоїмо вже майже на самому краю світу... Ти ж готуєшся йти в інший світ і хочеш проникнути в Індію, невідому власне індусам, і своєю перемогою освітити більше земель, ніж освітлює сонце. Це задум, гідний твого генія, але він не по наших силах. Твоя доблесть все зростатиме, а наші сили виснажуються».
Завдання для допитливих
- 8. Ким, на вашу думку, був Александр Великий: мудрим правителем чи жорстоким тираном? Поясніть свою точку зору.
- 9. Уявіть, що Александр дожив до глибокої старості. Як, на вашу думку, могла б скластися доля його імперії та всього світу?
Коментарі (0)