Римська імперія в І-ІІ ст.
- 13-11-2022, 13:32
- 310
6 Клас , Всесвітня історія. Історія України 6 клас Мороз 2019
§ 48. Римська імперія в І-ІІ ст.
Упродовж І ст. у Римі правили дві династії: Юліїв-Клавдіїв та Флавіїв. Імператори першої династії - Тиберій, Калігула, Клавдій та Нерон - за народженням або усиновленням належали до роду Юліїв і Клавдіїв. До династії Флавіїв належали три імператори: Веспасіан, його старший син Тит і молодший Доміціан.
1. Чим відзначалося правління римських імператорів у І ст.?
Ще за життя Августа дуже гостро стояло питання про наступництво влади. Імператор не мав потомків чоловічої статі, тому вирішив усиновити свого пасинка Тиберія (з роду Клавдіїв). Тиберій був замкненою, похмурою людиною і не користувався прихильністю Августа. Імператор спочатку і не думав обирати його наступником, та після смерті онуків у нього не було іншого виходу.
• Обговоріть у класі!
Чим, на вашу думку, були зумовлені особливості правління імператорів І ст.? Чи було таке можливим за часів республіки?
Після пишного поховання Августа сенат звернувся до Тиберія з проханням бути його наступником. На знак поваги до сенату він відмовився. Але все було вирішено наперед, то ж сенат таки «умовив» Тиберія.
Бюст Тиберія
Імператори І століття викорінювали останні залишки демократії. Право обирати посадових осіб у народних зборів відібрали й передали сенату. Відтепер народні збори втратили своє колишнє значення. Крім того, було прийнято закон «Про образу величності», за яким можна було засуджувати людей, звинувачених навіть у необережному зауваженні на адресу імператора. Забороняли й спалювали небажані для імператорів книги.
До суду притягали видатних сенаторів, письменників, простих людей. Зі страху й низькопоклонства перед імператором суд виносив найсуворіші вироки звинуваченим. Їхнє майно забирали, а самих засуджених відправляли на заслання або страчували. У Римі розвелося багато донощиків. Навіть на домашньому бенкеті люди боялися говорити зайве слово.
Майже до кінця І ст. у Римській державі панували страх та мовчання. Кожного нового імператора сенат вітав спочатку як визволителя від тиранії і жорстокого свавілля його попередників. Кожен із них розпочинав з помилування, відміняв розпорядження свого попередника. Але спливав час, і новий правитель починав криваві розправи зі своїми противниками.
Для допитливих!
Чим «уславився» Нерон?
http://bit.ly/2Kft4SR
2. Чому правління династії Антонінів називали «золотим віком»?
З 96 по 192 рр. у Римі почала правити династія Антонінів (96-192 рр.). Часи правління перших п’яти імператорів цієї династії називають «золотим віком імперії». У цей період установились нормальні відносини між імператорами і сенатом, припинилися страти та гоніння. Щоб забезпечити стабільність влади та процвітання імперії, перший представник цієї династії Нерва запропонував процедуру усиновлення наступника влади. Згідно з нею, імператор за погодженням із сенатом мав ще за життя призначити собі наступника та всиновити його. Причому вибрати його мав не через родинні зв’язки, а лише за здібностями до управління державою та особистісними рисами.
Колона Траяна в Римі (сучасний вигляд)
Найвідомішими імператорами «золотого віку» були Траян та Марк Аврелій. Марк Ульпій Траян став імператором у 98 р. Він турбувався про дороги та гавані, чим сприяв розвитку торгівлі. За його пропозицією держава взяла на себе турботу про виховання сиріт і дітей із бідних сімей. Більшу частину свого життя він провів у походах. Траян був сміливим та сильним воїном, чудово володів зброєю. У поході завжди йшов пішки попереду війська, їв простий солдатський харч.
За часів Траяна Римська імперія досягла найбільших розмірів. Траян вів дві запеклі кровопролитні війни з племенами даків, що населяли територію сучасної Румунії. У результаті завоювання Дакія була перетворена в провінцію і заселена римськими колоністами.
На честь перемог імператора Траяна над даками була споруджена колона заввишки 40 м - колона Траяна. Вона обвита, ніби стрічкою, мармуровими рельєфами, які зображають сцени війни з даками. У постамент колони замуровано золоту урну з прахом імператора Траяна, а на вершині встановлено його статую.
ПРАКТИЧНА РОБОТА
За допомогою карти визначте, які території були завойовані за часів правління імператорів різних династій. Визначте час, коли Римська імперія досягла найбільших розмірів. За допомогою географічних орієнтирів (ріки, моря, океан, гори тощо) опишіть її територію. Які народи та країни входили до її складу?
Після завоювання Дакії Траян рушив походом на схід, в Азію, підкорив північну Аравію і розпочав великий похід проти парфян. Зрештою Траян захопив частину Вірменії і все Дворіччя, аж до Перської затоки. Але зненацька в тилу вибухнули повстання підкорених народів. Це змусило Траяна відступити і відвести війська. Повертаючись на батьківщину, він захворів і помер (117 р.).
Бюст Траяна
Походи Траяна були останніми завойовницькими війнами Риму. Наступник Траяна імператор Адріан відмовився від усіх завоювань на сході, крім Аравії. У середині II ст. Римська імперія в основному переходить від наступу до оборони своїх величезних володінь.
Римські воїни (рельєф з колони Траяна)
3. Як завершилося правління династії Антонінів?
Одним із найвидатніших римських імператорів уважають Марка Аврелія, який був при владі впродовж 161-180 рр. З дванадцяти років Марк Аврелій почав вивчати філософію і цікавився нею усе життя. Свої погляди він виклав у філософській праці в 12-ти книгах «До самого себе» (інший варіант назви «Роздуми»). На думку Марка Аврелія, перша заповідь ідеального правителя - підпорядкування почуттів розумові. Друга - служіння обов’язкові: «Виконуй ту справу, на яку поставлений». Головне для правителя, на думку Марка Аврелія, - це любов і повага до людей та виконання обов’язку перед ними.
• Обговоріть у класі!
Порівняйте правління Марка Аврелія та його сина Коммода. Чи згодні ви з думкою, що передача вищої влади за спадком часто призводила до трагічних подій в історії Риму?
Марк Аврелій намагався жити й правити державою у повній злагоді зі своїми правилами. Тож його вважають тим філософом на троні, про якого мріяли і греки, і римляни.
Майже все правління Марка Аврелія було заповнене війнами. У багатьох походах римський імператор особисто очолював військо. Та несподівано у війську спалахнула чума, яка невдовзі поширилася по всій імперії. Чимало людей викосила ця жахлива хвороба. У 180 р. від чуми помер і Марк Аврелій.
Марк Аврелій (кінна статуя)
Спадкоємцем Марка Аврелія став його син Коммод. Це був жорстокий та розбещений імператор. Подібно до Доміціана, він вимагав божественних почестей. Знову почалися переслідування сенаторів і масові страти. Коммод був першим імператором, який вийшов на арену амфітеатру як гладіатор. Він навіть оселився в гладіаторській школі та збирався вступити на посаду консула в одязі гладіатора. Але напередодні, в ніч на 1 січня 193 р., Коммод був убитий змовниками. Так загинув останній представник династії Антонінів, яка правила Римською імперією майже століття. Кінець Антонінів збігся з кінцем благополуччя Римської імперії.
ПЕРЕВІРТЕ ЗАСВОЄНЕ НА УРОЦІ
ЗНАЮ
- 1. Які династії правили в Римі в І-ІІ ст.?
- 2. Кого з римських імператорів називають «філософом на троні»?
РОЗУМІЮ
- 1. Які зміни відбулися в римському суспільстві в І ст.? Чим вони були обумовлені?
- 2. Назвіть ті явища та події, які лежать в основі виразу «золотий вік» імперії.
ВМІЮ
- 1. Позначте на контурній карті території, що були завойовані за часів правління імператорів різних династій. Вкажіть народи та країни, що входили складу Римської імперії.
- 2. Визначте особливості правління імператорів династії Антонінів.
ВИСЛОВЛЮЮ ДУМКУ
- 1. Як ви розумієте вислів: «Август залишив після себе хорошу спадщину та поганих спадкоємців»?
- 2. Марка Аврелія називають «філософом на троні». Чи згодні ви з цим?
ЗВ’ЯЗОК ІЗ СУЧАСНІСТЮ
Які висновки для сучасності можна зробити на основі аналізу правлінь імператорів І-ІІ ст.?
Коментарі (0)