Практична робота № 3. Князь Володимир Мономах
- 29-10-2022, 19:12
- 2 805
7 Клас , Історія України 7 клас Хлібовська 2020
§ 16. Практична робота № 3. Князь Володимир Мономах
Мета. На підставі джерел визначити вчинки і риси характеру Володимира Мономаха, ставлення до князя його сучасників. Висловити власне судження щодо діяльності князя.
Завдання 1. Опрацюйте історичні джерела, ознайомтеся із ілюстраціями.
Завдання 2. Попрацюйте в парах. Прочитайте документи. Дайте відповіді на питання після документів й озвучте їх.
Завдання 3. Напишіть міні-есей на тему: «Мої судження щодо діяльності князя Володимира Мономаха». Використайте цитати з історичних джерел.
Відлуння минулого.
Із «Літопису Руського» про початок княжіння Володимира Мономаха в Києві
Картина Івана Їжакевича «Повстання киян у 1113 році»
«У рік 6621 [1113]... кияни вчинили раду і послали [послів] до Володимира [Всеволодовича] в Переяславль, говорячи: «Піди, княже, на стіл батьківський». Це почувши, Володимир вельми тужив, але не пішов, горюючи за братом. Кияни тим часом розграбували двір Путяти [тисяцького] і послали знову послів до Володимира, говорячи: «Піди, княже, до Києва. Якщо не підеш, то багато зла підніметься, і тоді будуть не Путятин двір, не соцьких..., а далі підуть і на бояр, і на монастирі. І будеш ти відповідь мати, княже, якщо монастирі розграбують». Це почувши, Володимир пішов у Київ. Зустріли ж його митрополит Никифор з єпископами і з усіма киянами з честю великою. І сів він на столі батька свого і предків своїх, а заколот улігся».
- 1. За яких обставин почав княжити в Києві Володимир Мономах?
- 2. Про які особистісні якості князя ми дізнаємося із цієї історичної події?
Відлуння минулого.
Зі «Статуту» Володимира Мономаха
«Бояри, що дали кому-небудь в борг, не мають права перетворювати боржника, що не сплатив борг, у раба... Лихварі не мають права брати великі рзи [відсотки] за борги. Податі (податки) городян зменшують...».
- 1. Про яку чесноту князя ми дізнаємося з даного уривка?
Відлуння минулого.
Із «Повчання дітям» Володимира Мономаха
«Я... дітям моїм у доброчесності домогтись успіхів бажаючи, се пишу поучення вам, улюблені... Треба мати душі чисті, непорочні, тіла худі, лагідну бесіду і в міру слово господнє, при їді і питті без галасу великого бути, при старих — мовчати, премудрих — слухати, старшим — покорятися, з рівними і меншими приязнь мати; без лукавства розмовляти, багато розуміти; не лютувати словом, не хулити розмовою, не надміру сміятися. долі очі мати, а душу — вгору. власть же ні за що мати. Якщо ж хто [з] вас може іншим помогти — од Бога нагороди нехай той сподівається...».
- 1. Які з настанов Володимира Мономаха актуальні й сьогодні?
- 2. Оберіть для себе ті, якими б ви хотіли користуватись у своєму житті?
Відлуння минулого.
З «Повчання дітям» про Володимира Мономаха на полюванні
«...по ріці Росі їздячи, ловив я своїми руками тих же коней диких. Два тури на рогах підкидали мене з конем, олень один мене бив рогами. Вепр мені на бедрі меча одірвав, ведмідь мені біля коліна укусив, лютий звір скочив до мене на бедра і коня зо мною кинув на землю, та бог мене уцілілим зберіг».
- Про які риси характеру князя можна дізнатись з уривку?
- На кого покладається Володимир Мономах у своєму житті?
Відлуння минулого.
- З «Повчання дітям» про походи Володимира Мономаха
- Із «Літопису Руського» про боротьбу Володимира Мономаха з половцями
- Із «Літопису Руського» про діяльність Володимира Мономаха
Відлуння минулого.
Із «Літопису Руського» про смерть Володимира Мономаха
Володимир Мономах. Реконструкція
«У рік 6634 [1126] представився благовірний князь, христолюбивий великий князь всієї Русі Володимир Мономах, що просвітив Руську землю, наче сонце, промені пускаючи, і слава його розійшлася по всіх землях. А найбільше страшним він був для поганих, цей братолюбець, і біднолюбець, і добрий дбайливець за Руську землю. Представився він [місяця] травня в дев’ятнадцятий [день]. І, опрятивши тіло його, положили [його] у святій Софії. Священнослужителі ж, жалкуючи, тужили по своєму і доброму князеві, і весь народ, і сини його Мстислав, Ярополк, В’ячеслав,Юрій, Андрій, і внуки його...».
- 1. Як оцінили діяльність Володимира Мономаха його сучасники?
- 2. Розгляньте ілюстрації храмів. Про яку грань особистості Володимира Мономаха ми дізнаємося за допомогою цих архітектурних пам’яток?
Церква Спаса на Берестові. Побудована князем Володимиром Мономахом як головний собор Спасо-Преображенського монастиря міста Києва. Світлина
Борисоглібська церква споруджена у 1839-1840 роках під Переяславом замість старого храму, збудованого Володимиром Мономахом на місці вбитого у 1015 р. князя Бориса і зруйнованого пізніше. Світлина
Місто Остер. Юр’ївська божниця — вівтарна частина Михайлівського храму, збудованого за указом Володимира Мономаха. Світлина
Коментарі (0)