Галицько-Волинська держава за правління короля Данила та його наступників
- 29-10-2022, 19:16
- 543
7 Клас , Історія України 7 клас Хлібовська 2020
§ 19. Галицько-Волинська держава за правління короля Данила та його наступників
Згадайте, коли Данило Романович відновив єдність Галицько-Волинської держави.
Як ви розумієте значення понять «Золота Орда», «ярлик»?
Чи пам’ятаєте ви, що Чингісхан об’єднав усі монгольські племена, сформував дисципліноване й боєздатне військо?
1. Король Данило — будівничий Галицько-Волинської держави.
Припинивши міжусобні чвари, що спалахнули за участі галицьких бояр після смерті князя Романа, його син Данило відновив цілісність Галицько-Волинського князівства. Як ви пам’ятаєте із попередніх уроків, сталося це в 1238 році. Упродовж тривалого правління Данило Романович не раз долав опір кількох суперників: угорців, поляків, монголів та й тих бояр які задля своєї вигоди, залучали до боротьби іноземних правителів. Так, у 1245 році в битві біля міста Ярослава, що на річці Сян, Данило і Василько розгромили військо угорських і польських рицарів, котрих підтримували галицькі бояри. Ця перемога сприяла зміцненню князівської влади.
Перемігши боярську опозицію, Данило Романович зробив Галицько-Волинську державу сильною й багатою. Князь продовжив будівничу діяльність. Він відновив зруйновані монголами міста, звів нові могутні фортеці, оборонні укріплення, споруджував замки, церкви, монастирі. В краї розвивалися ремесла, торгівля. Данило Романович заклав місто Львів, назване ім’ям старшого сина Лева, розбудував столицю Холм. Однією із важливих подій доби Середньовіччя в історії нашої країни стала коронація Данила Романовича в Дорогичині в 1253 році представником Папи Римського Інокентія IV Опізо. Від того часу західноєвропейські хроністи титулували Данила королем, а Галицько-Волинське князівство — Руським королівством.
Картина Антона Пилиховського «Коронація Данила»
Данило Романович проводив успішну зовнішню політику. Вдалими були його походи на Чехію, Польщу, Литву, землі ятвягів. Король неодноразово виступав арбітром у міжусобицях польських і литовських князів. Зміцнювали міжнародне становище держави династичні шлюби його дітей: син Лев Данилович був одружений з дочкою угорського короля Бели IV; Шварно — із дочкою литовського князя Міндовга; дочка Переяслава видана заміж за мазовецького князя Земовіта. Складними були відносини із Золотою Ордою. Сподівання на допомогу Папи Римського в боротьбі з кочовиками не виправдалися. Оголошений понтифіком хрестовий похід не знайшов підтримки в європейських монархів. Відтак королю Данилові довелося самотужки протистояти монголам. Основні воєнні дії припали на 1254-1255 роки, коли він неодноразово перемагав монгольського хана Куремсу. В 1258 році сильне військо на чолі з воєводою Бурундаєм підійшло до кордонів Галицько-Волинського князівства. Зважаючи на несприятливі обставини, Данило змушений був прийняти вимогу Бурундая й розібрати укріплення найбільших міст. Лише столичний Холм зберіг свої фортифікації. Королю Данилові не вдалося позбутися залежності від Золотої Орди. Проте держава, яку він створив, була настільки сильною, що ханські орди не змогли її зруйнувати. Помер Данило Романович в 1264 році. Своїм синам він залишив економічно розвинене і стабільне королівство.
- 1. Перемога в якій битві допомогла князю Данилові зміцнити свою владу?
- 2. Які заходи князя Данила сприяли перетворенню Галицько-Волинського князівства в Руське королівство?
- 3. Визначте напрямки зовнішньої політики Данила Романовича.
Відлуння минулого.
Із «Літопису Руського» про поїздку Данила Романовича до хана Батия
«(Хан) Могучій прислав посла свого до Данила і Василька: «Дай Галич». [І Данило] поїхав до Батия, кажучи: «Не дам я пів-отчини своєї, а їду до Батия сам...». І поклонився він за обичаєм їх, і ввійшов у вежу його... О, лихіша лиха честь татарська!... Пробув же князь у них днів двадцять і п’ять, [а тоді] одпущений був і поручена була земля його йому. І був плач через обиду його, але ж більша була радість, що він є здоров».
- 1. Попрацюйте в парах. З якою метою князь Данило їздив до Золотої Орди?
- 2. Визначте позитивні й негативні наслідки подорожі.
Князь Данило
ЖИТТЄТЕКА
Ім’я: Данило; Данило Галицький; король Данило.
Роки життя: близько 1201-1264.
Роки правління: 1238-1264.
Попередник: Роман Мстиславович. Династія: Рюриковичів, рід Романовичів.
Внутрішня політика: до 1234 року об’єднав під своєю владою всі волинські землі. У 1238 році відновив єдність Галицько-Волинської держави й поширив свою владу на Київ. Правив спільно з братом Васильком: Данило в Галичі, Василько — на Волині. Укріплював старі міста, закладав нові: Холм (1237 рік), Львів (1256 рік). Здійснив військову реформу: з жителів міст і сіл організував піше добре оснащене і навчене військо.
Зовнішня політика: в 1238 році під Дорогичином зупинив просування на українські землі німецьких лицарів. Після перемоги у битві під Ярославом остаточно утвердився на Галичині. Відвоював Люблінську землю у Польщі, приєднав племена ятвягів. Здійснив похід на Чорну Русь (північно-західну Білорусь) й посадив там правити свого сина Романа. В 1245 році став васалом монгольського хана, уникнувши подальшого розорення земель. Уклав союз з Угорщиною, Польщею, Литвою, Тевтонським орденом та Папою Римським. У 1253 році прийняв корону від Папи Римського. Здійснив успішний похід проти хана Куремси, та в боротьбі з ханом Бурундаєм у 1258 році зазнав поразки. Похований у столиці Галицько-Волинської держави місті Холмі.
Вшанування пам’яті: у Львові, Тернополі, Галичі, Володимирі-Волинському встановлено пам’ятники. Знято фільм «Данило, князь Галицький», написана опера «Данило Галицький», названо на його честь вулиці. В 1998 р. Національний банк України випустив пам’ятну монету зі срібла присвячену королю Данилу.
«Галицько-Волинський літопис» про князя: «Сей же король Данило [був] князем добрим, хоробрим мудрим..
- 1. Оберіть із рубрики факт, який, на вашу думку, найкраще характеризує діяльність князя Данила. Поясніть свій вибір.
- 2. Уважно розгляньте уявний портрет-реконструкцію короля Данила. Яку історичну інформацію можна дізнатись із зображення?
2. Правління синів Данила Галицького.
По смерті Данила була порушена цілісність держави. Хоча його брата Василька і шанували як верховного правителя, проте він володів лише частиною Волині зі столицею у Володимирі. Коли ж Василько помер, тут почав правити його син Володимир Василькович.
Решту земель поділили між собою сини Данила Романовича: Шварно, Лев і Мстислав. Найталановитішим із-поміж них був Лев, котрий повів боротьбу за об’єднання держави. Свою столицю в 1272 році він переніс до міста Львів.
Князь проводив активну зовнішню політику. Йому вдалося значно розширити свої володіння, приєднавши до них Люблінську землю і частину Закарпаття з містом Мукачеве. Проте, зважаючи на постійну загрозу нападів Золотої Орди, Лев Данилович визнав залежність від неї. Він змушений був брати участь у походах золотоординських ханів і сплачувати їм данину.
- 1. Хто княжив на Волині після смерті Данила Романовича?
- 2. Яке місто стало столицею держави Лева Даниловича в 1272 році?
- 3. Чому зовнішню політику Лева Даниловича можна вважати активною?
Відлуння минулого.
Із «Літопису Руського» про діяльність князя Володимира Васильковича
Володимир Василькович.
«Князь же Володимир багато городів поставив. Берестій, а за Берестієм поставив город і назвав його Кам’янець, бо [там] була кам’яна земля. Спорудив він також у нім башту кам’яну, і церкву поставив Благовіщення святої Богородиці, і прикрасив її іконами золотими. В Любомлі ж він поставив церкву кам’яну святого і великого мученика Христового Георгія. У Бересті ж він звів башту кам’яну, висотою, як кам’янецьку; поставив він також і церкву святого Петра. І багато інших добрих діянь учинив він за живоття свого, які славляться по всій землі».
- 1. Поміркуйте, чому Володимир Василькович зажив слави ще за свого життя.
3. Король Юрій І Львович. Розпад Галицько-Волинської держави.
На початку XIV століття Волинське і Галицьке князівства знову об’єдналися в руках одного князя Юрія І Львовича, внука Данила Галицького, котрий правив упродовж 1301-1308 років. Скориставшись із ослаблення Золотої Орди, йому вдалося знову пересунути південні межі своїх володінь аж до нижньої течії річок Дністер і Південний Буг. Столицею держави став Володимир. Як і Данило Галицький, він прийняв королівський титул. Йому домігся від Константинопольського патріарха встановлення в 1303 році окремої Галицької митрополії. Її утворення сприяло розвиткові культури й допомагало захищати політичну незалежність держави.
Картина Луки Долинського «Князь Лев Данилович». Картина
Юрій І Львович. Реконструкція Михаїла Фіголя
Печатка Юрія (Георгія). Напис: «Печатка державника Георгія, короля Руси»
Упродовж 1308-1323 років у Галицько-Волинській державі княжили сини Юрія І — Андрій і Лев ІІ. У зовнішній політиці вони орієнтувалися на союз із Тевтонським орденом. Це забезпечило галицько-волинську торгівлю із Балтикою і сприяло протидії натиску Литви на північні окраїни держави, який став дедалі відчутнішим. Водночас князі вели боротьбу із Золотою Ордою. Польський король називав своїх східних сусідів — Андрія і Лева ІІ «непоборним щитом проти жорстокого племені монголів». Ймовірно, брати загинули в одному з боїв із монголами. Оскільки жоден із братів не мав дітей, то з їхньою смертю урвалася династія Романовичів по чоловічій лінії.
Князі Андрій і Лев ІІ. Реконструкція Михаїла Фіголя
Юрій ІІ Болеслав. Реконструкція Михаїла Фіголя
По тому претендентів на галицько-волинський стіл не бракувало. В 1325 році бояри обрали правителем мазовецького князя Болеслава, сина дочки Юрія І Львовича Марії. Він прийняв православне ім’я Юрій, ставши галицько-волинським правителем Юрієм ІІ Болеславом. Князь сприяв розвитку міст, ремесел, торгівлі. Задля цього запрошував іноземних колоністів, головно німецьких. Проте не всім боярам була до вподоби політика князя. В 1340 році він був отруєний. Після його смерті Галицько-Волинська держава розпалася. На Волині укріпився литовський князь Любарт Гедимінович, який прийняв мову і звичаї місцевого населення. Правителем Галицької землі упродовж 1340-1344 був боярин Дмитро Детько. В боротьбу за галицькі землі втрутився польський король Казимир ІІІ. По смерті князя Юрія ІІ, він напав на Львів, пограбував княжий палац на Високому замку, але змушений був відступити. Територіальні суперечки між Польщею, Литвою та Угорщиною тривали упродовж кількох десятиліть і завершилися приєднанням до Польщі Галичини, Белзчини і Холмщини, а до Литви — Волині.
- 1. Які зміни відбулися в державі за княжіння Юрія І Львовича?
- 2. Чим уславилися князі Андрій і Лев ІІ?
- 3. Як були пов’язані з Галицько-Волинською державою Юрій ІІ Болеслав, Любарт Гедимінович, Дмитро Детько?
Відлуння минулого.
Із листа князя Андрія від 27 серпня 1320 року
1. Запишіть у зошит дати та події, пов’язані з ними, трьома кольорами:
- 1238-1264 рр. — період правління Данила Галицького;
- 1245 р. — битва під Ярославом;
- 1253 р. — коронація Данила Романовича в місті Дорогичині;
- 1301-1308 рр. — період правління Юрія І Львовича;
- 1308-1323 рр. — період княжіння Андрія і Лева ІІ;
- 1325-1340 рр. — період княжіння Юрія ІІ Болеслава.
2. Які поняття зашифровані в ребусі? Складіть із ними речення.
3. У 1199 році Роман Мстиславович став засновником Галицько-Волинської держави, та засновником роду Романовичів. У 1323 році загинули Андрій і Лев ІІ, останні з династії Романовичів по чоловічій лінії. Скільки років проіснувала Галицько-Волинська держава? Скільки років правили в ній представники династії Романовичів?
4. Об’єднайтеся в групи і підготуйте театралізовану сценку «Інтерв’ю з Данилом Романовичем». Використайте в сценці такі слова: король, Дорогичин, Золота Орда, Ярослав, військова реформа, Холм, Львів.
5. Перевірте себе, зайшовши за посиланням.
Коментарі (0)