Войти
Закрыть

Практична робота № 5. Князь Костянтин Іванович Острозький

7 Клас , Історія України 7 клас Хлібовська 2020

 

§ 27. Практична робота № 5. Князь Костянтин Іванович Острозький

Мета. На підставі доступних джерел скласти історичний портрет Костянтина Івановича Острозького. Висловити власне судження щодо діяльності князя.

Завдання 1. Опрацюйте історичні джерела, ознайомтеся із життєтекою (сторінка 173) та ілюстраціями

Завдання 2. Об’єднайтеся в три групи: перша — відшукає документи, які стосуються становлення особистості князя, друга — рис характеру князя, третя — основних справ його життя. Дайте відповіді на питання після документів й озвучте їх.

Завдання 3. Складіть розповідь про князя Костянтина Острозького, відповідно до алгоритму історичного портрета, й запишіть його в зошит.

 

Історичний портрет

«Костянтин Іванович Острозький». Портрет невідомого автора

1. Як відбулося становлення особистості історичного діяча?

  • Де і коли він народився?
  • Де і в яких умовах жив?

2. Особисті якості й риси характеру.

  • Які риси характеру й особисті якості були притаманні історичному діячу?
  • Як особисті якості впливали на його діяльність?

3. Діяльність історичного джерела.

  • Охарактеризуйте основні справи його життя.
  • Які успіхи й невдачі були в його справах?
  • Хто був його друзями, а хто — ворогами, чому?
  • Якими були наслідки його діяльності: для сучасників, для нащадків?

4. Яке ваше особисте ставлення до історичного діяча? Свою позицію обґрунтуйте й підтвердьте цитатами з документів.

Детальніше про титули князя Костянтина Острозького

«Гетьман великий литовський (1497-1500 роки, 1507-1530 роки), староста брацлавський, звенигородський і вінницький (1497 рік), маршалок землі Волинської і староста луцький (1499 рік), каштелян віленський (1513 рік) і троїцький (1522 рік)».

  • 1. Які посади обіймав князь Костянтин Острозький за своє життя?
  • 2. Про які якості характеру це свідчило?

Відлуння минулого.

Із «Волинського літопису» про битву під Оршею

«Гетьман на коні був у середині бою, і вів за собою жовнірів: «Це наша звитяга і нас чекає тріумф! Вже ворог слабіє! Браття милі, будьте мужніми! Нехай кожен наповниться духом проти ворога. Сам Бог стоїть за нас! За мною сміливіше наступайте! А в мужності згадайте славних батьків! Ось я перед вами свою голову ставлю! Першим на неприятеля свою шаблю підіймаю!» Тоді Чєляднін кинув підкріплення. Відчувши, що настає критичний момент, Острозький вдався до воєнних хитрощів. Він дав знак імітувати відступ, московська кіннота погналася за «втікачами», прагнучи скинути їх у Дніпро. Проте «втікачі» навели московитів на свою засідку. З прибережної гущавини гримнула артилерія, а «втікачі» розвернулися на 180 градусів і разом з підкріпленням, яке було в засідці, ринули на ворога, спантеличеного таким розвитком ситуації»

Фрагмент картини невідомого художника XVI століття «Битва під Оршею»

  • 1. Пригадайте, між ким і коли відбувалася битва під Оршею.
  • 2. Які особисті якості характеру проявив гетьман під час битви?

Відлуння минулого.

Із «Волинського літопису» про значення діяльності князя Костянтина Острозького

«А гетьману його, видатному князю Костянтину Івановичу Острозькому, дай Боже багато здоров’я і щастя на майбутнє, щоб як нині; побив рать московськую щоб так побивав рать татарську, проливаючи їх кров бусурманську».

  • 1. За які справи літописець возвеличує князя?

Відлуння минулого.

Із «Літопису Рачинського» про битву під Вишнівцем (Лопушним)

«Велика татарська орда на чолі з трьома синами хана пройшла смерчем через Волинь і дісталася Львова. Вона велику частину Русі сплюндрувала... Розділені на дві частини татари зосередилися в районі Кузьмина на Волині та під Бузьком поблизу Львова. Зведене польсько-литовське військо на чолі з Костянтином Острозьким, Миколою Каменецьким (коронний гетьман) та Станіславом Лянцкоронським (очолив посполите рушення) змогло зорганізуватися не так швидко, тому виступило проти татар, коли вони вже поверталися з награбованим майном до Криму. Вирішальна битва відбулася під Вишнівцем, на річці Лопушній, 28 квітня 1512 року, де Острозький командував правим флангом і своєю кмітливістю та особистою відвагою посприяв здобуттю перемоги».

Дереворит XVI століття «Битва під Лопушним (Вишневцем)»

  • 1. Між ким відбувалася битва?
  • 2. Яку роль у цій битві відіграв Костянтин Острозький?

Відлуння минулого.

Фрагмент із листа королівського секретаря (Сигізмунда І) Йодока Людвіга Деція своєму товаришу з Нюрнберга Вільгельму Вейдольту про боротьбу Костянтина Острозького з татарами в битві під Ольшаницею

«...26 січня 1527 року в суботу надвечір військо під командуванням Острозького підійшло до татарського табору. Татари намагалися спровокувати суперника на дії, переганяючи табуни коней і демонструючи якісь тактичні заходи. Бойові дії розпочали військові підрозділи Костянтина Острозького в нічний час. Пара, що піднімалася з коней, створила ефект туману для татар, в якому вони виявилися відрізаними від становиськ своїх коней. Тимчасом князь Костянтин на чолі п’ятитисячного кінного загону вдарив у місце розташування юного хана (Малай Гірея, сина Саадат Гірея) зі своїми мурзами. Оточені татари, на маючи змоги втекти, билися на смерть, і більшість з них полягли на полі бою. Інші татарські частини, що не потрапили до оточення, намагалися організовано відступити, але це не дуже виходило».

  • 1. Обрахуйте, скільки було років Костянтину Острозькому під час цієї битви.
  • 2. Які якості характеру Костянтина Острозького проявилися в описаній битві?

Відлуння минулого.

Фрагмент із листа італійця Джованні Валентино до герцога Мантуї Федеріко Гонзаги про особистість князя Острозького

«Був той муж так цнотливий, мужній і фортунний, що заслужив на те, щоб його назвати батьком короля, а його королівська милість шанував його понад усіх. Переможець у 64 значних битвах, [.] такий побожний у своїй вірі грецькій, що його русини вважали за святого».

  • 1. Про які риси характеру Костянтина Острозького можна дізнатися з уривка?
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Історія України 7 клас Хлібовська 2020", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду