Узагальнення до розділу IV «Українські землі наприкінці 50-х років XVII — на початку XVIII ст.»
- 27-09-2022, 10:00
- 231
8 Клас , Історія України 8 клас Струкевич (2 варіант підручника)
УЗАГАЛЬНЕННЯ ДО РОЗДІЛУ IV «УКРАЇНСЬКІ ЗЕМЛІ наприкінці 50-х років XVII — на початку XVIII ст.»
Смерть Великого гетьмана похитнула основи створеної ним держави. Поділ державного керівництва на декілька старшинських угруповань, відмова І. Виговського від політики соціальної рівноваги, сприяння старшинам у накопиченні багатства, втручання у внутрішньополітичну боротьбу сусідніх держав призвели до Руїни — громадянської війни. Спроби гетьманів І. Виговського, Ю. Хмельницького, П. Дорошенка відновити українську державність були перекреслені імперською угодою Польщі та Московії — Андрусівським договором 1667 р. про поділ України по Дніпру. Подальшу боротьбу українського громадянства за незалежність і соборність очолив П. Дорошенко. Гетьману вдалося ненадовго відновити єдність українських земель, а мешканцям Лівобережжя вигнати московських воєвод. Використавши союз із Туреччиною, П. Дорошенко продовжив боротьбу, проте султан скористався союзом лише для відвоювання в Польщі Західного Поділля. Спроби Москви та лівобережного гетьмана відібрати Правобережжя в Туреччини стали спустошенням і знищенням гетьманської столиці — Чигирина.
Після поразки П. Дорошенка територія Гетьманщини обмежилася Лівобережною Гетьманщиною. Її життя наприкінці XVII ст. набуло стабільності. Зовнішньополітичне становище України стало визначатися договором про «Вічний мир» 1686 р., який на необмежений час утверджував насильницький поділ України. Серйозного удару українському рухові було завдано підпорядкуванням Московському патріарху Київського митрополита. Перехід влади до рук І. Самойловича, а потім І. Мазепи Москва використала для подальшого обмеження державної автономії Гетьманщини. Після поразки Туреччини під Віднем польський уряд задумав нове заселення Правобережжя шляхом відновлення тут українського козацтва. Успіхи відроджуваного козацтва, очоленого С. Палієм, занепокоїли Польщу. Події Північної війни, що склалися сприятливо для Росії та її польських союзників, дозволили їм спільно знищити правобережне козацтво.
Тиск на Гетьманщину з боку Московії під час Північної війни постійно посилювався, а з іншого боку — нездатність царя виконувати щодо України обов’язки протектора спонукали І. Мазепу до збройного виступу та зміни протектора, що викликало масовий терор проти українства московської влади. Водночас виступ І. Мазепи примусив царя та його наступників відмовитися від планів ліквідації українського політичного та суспільного ладу на десятки років. Він продемонстрував, що Україна не втратила здатності захищати свої інтереси та самобутність. Після поразки під Полтавою наступ царизму на Україну посилився. Його стримував гетьман у вигнанні Пилип Орлик. Найвидатнішими його справами стали: Конституція 1710 р., організація збройної антимосковської коаліції у 1711 р., дипломатичні зусилля заради створення нових антимосковських коаліцій.
ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОПЕРЕВІРКИ ДО РОЗДІЛУ IV
1. Визначте, про яку історичну місцевість розповідає Самійло Величко. «Роздивившись, побачив я покриті мохом, очеретом і зіллям просторі тогобічні україно-малоруські поля й розлогі долини, ліси й великі сади, красні діброви й річки, стави й занедбані озера... повболівав серцем і душею — бо ж зробилася пусткою ця красна колись і переповнена всілякими благами земля, частка вітчизни нашої україно-малоруської, і впали в незвідь посельці її, славні предки наші!»
А Чернігово-Сіверські землі
Б Правобережжя
В територія Полтавського полку
Г слобідські полки
2. Поміркуйте, до кого були звернуті слова українських старшин і козаків. «Усі ми за душу Хмельницького завжди Бога молимо й ім’я його славимо за те, що він визволив Україну з польського ярма. Так протилежним чином і ми, і діти наші на вічні роки душу й кості твої будемо проклинати, якщо нас за гетьманства свого й після смерті своєї в такій неволі залишиш!»
А до Івана Самойловича
Б до Петра І
В до Костя Гордієнка
Г до Івана Мазепи
3. Установіть хронологічну послідовність.
А полтавська поразка
Б боротьба України за Північне Причорномор’я
В укладення українсько-шведського договору
Г участь у кримських походах
4. Визначте, у яких твердженнях ідеться про І. Мазепу.
А його виступ проти Московії примусив її відмовитися від планів ліквідації українського суспільного ладу та політичного устрою на десятки років
Б у внутрішній політиці опирався на старшин
В перетворював старшин на значне військове товариство
Г у зовнішній політиці шукав порозуміння з Туреччиною та Кримом
Д завдяки його підтримці Києво-Могилянський колегіум став академією
5. Виберіть фрази з «Історії Русів», які характеризують певні людські риси.
1 схильність до насильства й грабунку
2 схильність прикривати свої злочин и високими цінностями
3 прагнення порозумітися з українцями
4 повага до праці й майна мешканців України
А «Я — слуга Царський! я служу Богові й Государеві за весь мир християнський!»
Б «Кури та гуси, молодиці й дівки нам належать по праву воїна й по наказу його Благородія!»
В «Шведи, навпаки, нічого в обивателів не вимагали й ґвалтом не брали, але де їх знаходили, купували в них добровільним торгом і за готівку».
Г «Кожен швед навчений був од начальників своїх говорити по-руськи такі слова до народу: ”Не бійтеся! Ми ваші, а ви наші!"»
Коментарі (0)