Статус українських земель у першій половині XVI ст. у складі різних держав
- 19-10-2022, 23:31
- 501
8 Клас , Історія України 8 клас Дудар, Гук 2021
§ 1. Статус українських земель у першій половині XVI ст. у складі різних держав
У складі яких держав перебували українські землі на початку XVI ст.?
Розгляньте карту. Визначте, які українські території на початку XVI ст. опинилися у складі шести сусідніх держав і яких саме. Порівняйте результати свого дослідження з текстом параграфа.
Назвіть основні історичні регіони України. Які сусідні держави контролювали Волинь, Чернігово-Сіверщину, Поділля, Буковину та Закарпаття?
Боротьба із Золотою Ордою та протистояння з Королівством Польським призвели до того, що Підляшшям , Волинню , Східним Поділлям (Брацлавщиною) і Київщиною стало володіти Велике князівство Литовське, Галичиною, Белзщиною, Холмщиною і Західним Поділлям — Королівство Польське. Буковина від середини XIV ст. належала Молдавському князівству, яке у 1514 р. визнало васальну залежність від Османської імперії.
У Закарпатті до 1526 р. панували угорські королі — аж допоки зазнали поразки від турецького війська султана Сулеймана I в битві під Могачем. Відтоді Угорщину було поділено між Османською імперією, Австрією та Трансільванським князівством. Так, Пряшівщина та Ужгород опинилися під владою австрійських Габсбургів, а Східне Закарпаття — у складі Трансільванії.
Крим і частина Північного Причорномор’я із середини XV ст. підпорядковувалися Кримському ханству, яке у 1478 р. визнало васальну залежність від Османської імперії. Західна ж частина Північного Причорномор’я перебувала під одноосібним контролем турецького султана. Так, території, що нині входять до складу Одеської, Миколаївської, Херсонської областей України, утворювали Очаківсько-Сілістрийський ейялет, або Озю-Сілістра. Османи будували на території ейялету укріплення, які мали захищати їх від козацьких набігів та забезпечувати османську зверхність над Волощиною і Молдавським князівством.
Ейялет — найбільша адміністративно-територіальна одиниця в Османській імперії.
У XIV ст. нарощувало сили Московське князівство. Відтак його правителі почали приєднувати до своїх володінь території інших північно-східних руських князівств, проголосивши курс на «збирання руських земель» (тобто територій, які раніше входили до Русі-України). У затяжних війнах із Московією протягом 1487-1537 рр. Велике князівство Литовське поступово втратило майже третину своєї території, зокрема Чернігово-Сіверщину.
Московія — історична назва Росії та її державних утворень; Московське князівство. Московити — жителі Московії.
Таке становище українських територій на початку XVI ст. визначало їх нерівномірний економічний і соціальний розвиток, стримувало розвиток українських територій, ускладнювало спілкування населення різних регіонів. З іншого боку, тогочасні жителі земель сучасної України отримували досвід спілкування з багатьма народами, їхніми культурами та досягненнями.
Перегляньте відео — дізнайтеся більше.
1. Позначте на відповідній контурній карті українські землі, що входили до складу різних держав. Поміркуйте, які виклики поставали перед їх жителями через завойовницьку активність сусідніх держав.
2. Виконайте онлайн-вправу.
Домашнє завдання
1. Пригадайте, чому перша спроба об’єднати дві сусідні держави — Польську й Литовсько-Руську — після Кревської унії 1385 р. (про умови унії читайте за посиланням у QR-коді) не була такою успішною, як сподівалися її ініціатори.
2. Визначте, які переваги та проблеми створювало жителям тогочасних українських територій перебування їхнього регіону у складі Великого князівства Литовського, Королівства Польського та Московського царства. Поділіться результатами вашої роботи з однокласниками й однокласницями. Чи є у вас однакові висновки?
Коментарі (0)