Запорозьке козацтво. Іван Сірко
- 20-10-2022, 08:23
- 432
8 Клас , Історія України 8 клас Дудар, Гук 2021
§ 23. Запорозьке козацтво. Іван Сірко
Розгляньте карту на с. 117. Чим відрізняється географічне положення Запорожжя від Лівобережної та Правобережної Гетьманщини і Слобідської України?
До Національно-визвольної війни Запорозька Січ розташовувалася на правому березі Дніпра у найвужчій частині Великого Лугу — на мисі Микитин Ріг, тому називають її Микитиською Січчю. Запорожці підтримали Богдана Хмельницького і були активними учасниками боїв у 1648 р. Але ситуація змінилася після укладання Зборівського договору, оскільки багато запорожців не включили до реєстру. Невдоволення січовиків зросло після Білоцерківського договору. Особливо обурювало низове козацтво повернення маєтностей шляхті.
А. Левкін. Макет Запорозької Січі ХVIII ст. Реконструкція. 1977
Прочитайте уривок із нарису «Богдан Хмельницький» французького письменника Проспера Меріме. Як ви вважаєте, чим була викликана така політика гетьмана і як на неї відреагувало козацтво?
«На Волині якийсь князь Корецький, очоливши загін із трьох тисяч вояків, бив, калічив, садив на палі селян, які відмовлялися вертатися до ярма. Жорстокість до людей, які щойно відклали зброю, всюди викликала повстання. Знову з’явилися ватаги бунтівників, підтримувані кількома запорозькими полковниками, які постачали їм зброю, амуніцію і навіть надсилали старшину своїх полків. У час, коли Варшава звинувачувала Хмельницького в тому, що він підбурює народ до цих виступів, в Україні ремствували проти нього, заявляючи вголос, що він продався польській шляхті і зрадив національну справу».
Козацькі антигетьманські заколоти
Відповідь на рішення й угоди, укладені Богданом Хмельницьким, не забарилася — у лютому 1650 р. на Січі розпочалося антигетьманське повстання. Існує версія, що гетьманом Війська Запорозького став генеральний підскарбій Яків Худолій — непримиренний ворог Речі Посполитої. У деяких містах і містечках прокотилася хвиля антипольських виступів, а кияни навіть мали намір скинути воєводу Адама Киселя. Тож Богдан Хмельницький направив на Запорозьку Січ великий каральний загін, який швидко придушив повстання запорожців. До того ж у вересні 1650 р. гетьман оприлюднив свій указ, який передбачав страту за участь у різноманітних заколотах.
Скористайтеся додатковими джерелами і знайдіть інформацію про Січі, непозначені на карті.
Можливо, саме через напружені відносини Запорозької Січі й гетьманського уряду, а може, як зауважують дослідники, через стратегічні недоліки (Микитинська Січ стояла на високій місцевості, відкрита із трьох боків), у 1652 р. її перенесли ближче до Дніпрових плавнів — до гирла річки Чортомлик. Нова — Чортомлицька Січ — функціонувала протягом 1652-1709 рр.
У добу Руїни Запорозька Січ виступала самостійною військово-політичною силою і проводила фактично незалежну зовнішню політику. Тож після смерті Богдана Хмельницького саме січовики збурювали спокій в Україні. Так, запорозьке козацтво низове виступило проти зосередження державної влади в руках старшини. Приводом для протесту стало те, що запорожців не запросили на гетьманські вибори. Відтак обурені козаки перейшли із Січі на Південну Київщину й почали на знак протесту грабувати хутори заможних козаків. Новообраний гетьман Іван Виговський розпорядився заблокувати Дніпровський Низ, не допускаючи туди харчі й боєприпаси. Цією ситуацією вирішив скористатися полковник Мартин Пушкар. Він знайшов спільну мову з кошовим отаманом Яковом Барабашем, що призвело, як ми вже з вами знаємо з попередніх параграфів, до масштабного громадянського конфлікту.
Так само діяв й Іван Брюховецький: він завоював авторитет серед простодушної голоти, використовуючи її нелюбов до старшини. Відтак запорожці агітували за Брюховецького як за захисника інтересів черні — і привернули на його бік рядових козаків.
Іван Сірко
Як політика кошового отамана Івана Сірка вплинула на становище Петра Дорошенка?
На думку сучасних істориків, постать Івана Сірка героїзована і міфологізована. Відома українська дослідниця Запорожжя Наталя Полонська-Василенко так характеризує його діяльність: «Він був талановитим стратегом, полководцем, але як дипломат завдав багато шкоди справі визволення України і в критичні моменти нищив її успіхи».
Однак якщо узагальнити інформацію про Сірка з різних джерел, то отримаємо досить переконливі докази його неординарності. Отже:
- легендарного ватажка п’ятнадцять разів обирали кошовим отаманом;
- організував двадцять великих походів;
- не програв жодного бою і здобув понад шістдесят перемог у битвах із військами османів та їхніх васалів. Зауважте, що історики наголошують на тому, що найважливішим завданням Запорожжя Сірко вважав боротьбу з татарами й турками.
Художник Ілля Рєпін якось гостював у маєтку промисловця і поціновувача мистецтв Сави Мамонтова і почув від професора консерваторії Олександра Рубця розповідь про лист-відповідь запорожців турецькому султану. Козаки в образливій формі відповіли на пропозицію султана Мехмеда IV прийняти мусульманство та перейти до нього на службу. Рєпін відтворив процес написання легендарного листа на полотні.
Розгляньте картину Іллі Рєпіна. Визначте, хто із зображених козаків — Іван Сірко.
І. Рєпін. Запорожці пишуть листа турецькому султану. 1891
Прочитайте уривок із листа великого коронного гетьмана, майбутнього короля Речі Посполитої Яна Собеського від 1671 р. Поміркуйте, чи можемо ми вважати ці свідчення об'єктивними.
«Сірко сей був в роді своєму людиною незвичайною і єдиною. Він з малочисельним військом своїм завше щасливо воював і був переможцем, не зводячи, однак, ні з ким неправедної війни. Баталії у нього вважалися за іграшку, і жодної з них він не програв. Татари кримські й бєлгородські, тії страховища і бич усім народам, були у Сірка полохливими оленями та зайцями. Він декілька разів проходив наскрізь їхні оселі та укріплення, декілька разів заганяв усіх татар аж у Кефські гори, де й самі хани їхні не раз крилися по ущелинах та чагарниках гірських. Татари вважали Сірка за великого чарівника і звичайно титулували його Руським шайтаном, але в суперечних між собою справах щоразу віддавалися на його суд, мовляв: "Як Сірко скаже, так тому й бути”. При великих своїх користях і здобичах не був він анітрохи зажерливий і корисливий, але все те йшло на інших і навіть на його ворогів. Одна татарка того аулу, звідкіль відігнали були запорожці худобу, з’явившись до Сірка з малими дітьми, скаржилася йому, що в неї забрано висуджену нею корову, яка у неї одна й була, і "чим же мені годувати дітей?” Сірко зараз завернув увесь табун скотський того аулу... а на одяг їхній дав матері декілька штук з наказом, щоб вони, як виростуть, не воювали з русаками».
Чи зміниться ваша думка, коли ви дізнаєтеся, що Сірка у 1672 р. було заслано до Сибіру, а повернувся він в Україну у 1673 р. завдяки заступництву Яна Собеського?
Після підписання з Польщею «Вічного миру» Запорозька Січ офіційно увійшла до сфери впливу Московії. Московський цар, воліючи використати запорозьких козаків у власних інтересах, надав їм чимало привілеїв, як-от володіння землями, забезпечення грошима, провіантом та бойовим спорядженням. До того ж він не втручався в козацьке самоврядування та суд. Та усі даровані привілеї не стали запорукою того, що запорожці беззаперечно коритимуться цареві. До прикладу, вони виступали проти побудови московських фортець під Самарою, на Кам’яному Затоні та на кордоні з Османською імперією.
1. Які зміни сталися у розвитку Запорозької Січі після Національно-визвольної війни?
2. Чому низове козацтво негативно ставилося до старшини?
3. Чому дослідники називають дії козацтва деструктивними стосовно розвитку та збереження української державності?
4. Виконайте онлайн-вправу.
Домашнє завдання
1. Дізнайтеся більше про життя та діяльність Івана Сірка. Складіть план його історичного портрета.
2. Стисло охарактеризуйте роль Січі в охороні південних рубежів.
Коментарі (0)