Вступ. Ранній Новий час в історії України
- 25-10-2022, 21:20
- 470
8 Клас , Історія України 8 клас Щупак 2021
§ 1. Вступ. Ранній Новий час в історії України
Пригадайте, які періоди історії України ви вивчали раніше. Які епізоди історії попередніх епох ви пам’ятаєте?
1. ЦИВІЛІЗАЦІЙНА СПАДЩИНА СЕРЕДНЬОВІЧЧЯ В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
Діємо: практичні завдання
- 1. Розгляньте шкалу часу і назвіть зображені на ній події, історичні пам’ятки та діячів історії Русі-України.
- 2. Усно доповніть шкалу часу іншими визначними історичними подіями української історії періоду Середньовіччя.
Протягом IX — середини XIII ст. розвивалася давньоруська держава Русь-Україна із центром у Києві. За короткий історичний проміжок часу Русь-Україна перетворилася на могутню державу.
Згодом, за доби монгольської навали, центр державотворення Русі-України перемістився до Королівства Руського (XIII — середина XIV ст.).
Пригадайте й поясніть, яку роль в історії українських земель за доби Середньовіччя відіграли персонажі хмаринки. Про одного з цих діячів (на вибір) складіть коротку історичну довідку.
Особливості устрою давньоруської держави і зовнішньополітичні обставини призвели до її послаблення і розпаду. Тому протягом другої половини XIV-XV ст. українські землі увійшли до складу Королівства Польського, Великого князівства Литовського, Угорщини, Молдови, Московії. На території Криму існувало князівство Феодоро, а в 1440-х роках постало Кримське ханство.
Саме за неспокійної доби Пізнього Середньовіччя на історичну арену Європи вийшло українське козацтво. Ця нова суспільна верства зіграла вирішальну роль в українській історії XVI-XVIII ст.
Онлайн-вправа «Русь-Україна за доби Середньовіччя»
https://cutt.ly/vhVTqW2
Онлайн-вправа «Пам’ятки культури Русі-України»
https://cutt.ly/ChVTwFG
Виконайте онлайн-вправи й пригадайте події й пам’ятки культури історії Русі-України.
2. РАННЬОМОДЕРНА ДОБА В ІСТОРІЇ УКРАЇНИ
На початку XVI ст. Європа впевнено вступила в Новий час — період прогресу та істотних зрушень у всіх сферах життя європейського суспільства.
Варто запам’ятати!
Новий час (або Модерна доба) — період в історії людства (кінець XV — початок XX ст.), протягом якого відбувся перехід від аграрно-ремісничої цивілізації до індустріального суспільства; період становлення сучасної європейської цивілізації.
Модерне суспільство поставало в жорсткому протистоянні із залишками середньовічних традицій. Недаремно історики говорять про «довге Середньовіччя», яке тривало майже до кінця XVIII ст. Тому в історії Нового часу виокремлюють два періоди: Ранній Новий час (Ранньомодерна доба) та власне Новий час (Модерна доба).
Діємо: практичні завдання
Працюючи з пунктом 2 параграфа, заповніть у зошиті схему «Характерні риси Ранньомодерної доби в Україні».
Українські землі за Ранньомодерної доби розвивалися особливим шляхом.
Продовжувачем державотворчих традицій виступало козацтво. Ідея побудови демократичного ладу втілилася в традиціях урядування Запорозької Січі та Конституції Пилипа Орлика 1710 р.
Тривала боротьба за збереження державності завершилася для українських земель драматично — наприкінці XVII ст. українські землі були поділені між Річчю Посполитою, Московією та Османською імперією.
Водночас Ранньомодерна доба в Україні позначилася поширенням передових європейських ідей. Наприкінці XVI - у першій половині XVII ст. були створені навчальні заклади європейського зразка: Острозька академія і Києво-Могилянський колегіум.
На хвилі боротьби за оновлення православної церкви та її збереження постала Українська греко-католицька церква, яка згодом стала духовним лідером у боротьбі за українське національне відродження.
У XVIII ст. з Європи в Україну прийшли ідеї Просвітництва. До сьогодні окрасами українських міст є архітектурні пам’ятки, збудовані в стилі українського бароко.
Поміркуймо!
Відомий український і американський історик Сергій Плохій у своїй праці запропонував образ України як «Брами Європи». Які особливості розвитку України за Ранньомодерної доби відповідають такому образу?
Ці дати допоможуть вам зрозуміти історію.
Запам’ятайте їх:
Кінець XV ст. — початок XX ст. — Період Нового часу в історії людства
Кінець XV — друга половина XVIII ст. — Ранньомодерна доба (Ранній Новий час)
Коментарі (0)