Войти
Закрыть

Петро Дорошенко. Спроби об’єднання Лівобережної і Правобережної Гетьманщини. Дем’ян Многогрішний

8 Клас , Історія України 8 клас Щупак 2021

 

§ 33. Петро Дорошенко. Спроби об’єднання Лівобережної і Правобережної Гетьманщини. Дем’ян Многогрішний

Який рік можна вважати роком розколу Української держави на Правобережну і Лівобережну? Обґрунтуйте свою думку. Які політичні табори виокремилися в Україні?

1. ПЕТРО ДОРОШЕНКО

Діємо: практичні завдання

Опрацюйте матеріал параграфа. Доведіть або спростуйте тезу: «Петро Дорошенко найпослідовніше проводив політику на відновлення єдності та суверенітету козацької держави в часи Руїни».

У 1665 р. гетьманом Правобережної України став Петро Дорошенко.

Він одразу взяв курс на об’єднання двох частин Української козацької держави. Відновив лад, зміцнив фінансову систему держави, встановив спеціальну митну лінію на кордоні, що дало змогу контролювати транзитну торгівлю. Це своєю чергою сприяло підвищенню державних доходів. П. Дорошенко сформував постійне наймане військо, яке в деякі роки сягало 20 тис. осіб. У зовнішній політиці схилявся до союзу з Османською імперією і Кримським ханством.

Гетьман Петро Дорошенко (портрет роботи невідомого художника, кінець XVII ст.)

Наприкінці 1666 р. П. Дорошенко уклав союз з кримцями. 19 грудня 1666 р. в битві під Браїловим (нині селище на Вінничині) П. Дорошенко вщент розгромив військо Речі Посполитої.

Історичні подробиці

Народився Петро Дорошенко 1627 р. в Чигирині в козацькій родині. Петро здобув добру освіту, зокрема й у Києво-Могилянській академії. Володів польською і латинською мовами. Із самого початку Національно-визвольноївійни перебував у найближчому оточенні Б. Хмельницького. Поступово дослужився до посади Прилуцького полковника. Відзначився в битві під Слободищем. Виконував дипломатичні місії гетьманів до різних країн. Саме П. Дорошенко підписав від імені Ю. Хмельницького Слободищенський трактат. Під час гетьманування П. Тетері обіймав посаду генерального осавула, а з 1665 р. — Черкаського полковника.

У червні 1667 р. українсько-кримське військо рушило на Галичину. Але в битві під Підгайцями (нині місто в Тернопільській області) б жовтня 1667 р. зазнало невдачі.

За результатами битви 19 жовтня 1667 р. було укладено українсько-польське Підгаєцьке перемир’я.

ПІДГАЄЦЬКЕ ПЕРЕМИР’Я 1667 р.: основні положення

  • Заборона польському війську перетинати кордони Української козацької держави, які закріплювалися по річці Горинь.
  • Шляхті дозволено повернутися до своїх маєтків.
  • Гетьман і Військо Запорозьке відмовлялися від протекцій інших монархів, крім короля Речі Посполитої.

Онлайн-вправа «Підгаєцьке перемир’я»

https://cutt.ly/Xb8WrMl

Підгаєцька угода хоч повністю і не задовольнила всіх планів П. Дорошенка, проте на певний час стабілізувала ситуацію на заході держави. Це створило умови до початку процесу об’єднання з Лівобережжям.

2. СПРОБИ ОБ’ЄДНАННЯ ЛІВОБЕРЕЖНОЇ І ПРАВОБЕРЕЖНОЇ ГЕТЬМАНЩИНИ

У цей час на Лівобережжі спалахнуло збройне повстання проти московської влади.

Його причиною було невдоволення гетьмана і старшини Московськими статтями 1665 р. й Андрусівською угодою 1667 р. Очолив боротьбу І. Брюховецький. Він мав намір об’єднатися з П. Дорошенком.

Тим часом цар обіцяв віддати П. Дорошенку владу на Лівобережжі у разі визнання ним протекторату московського царя. Проте П. Дорошенко не прийняв пропозиції московитів і, зібравши військо, рушив на Лівобережжя. Там його військо з’єдналося з військом І. Брюховецького. Однак невдоволена І. Брюховецьким козацька старшина вчинила заколот, у ході якого гетьмана було вбито. Наступного дня гетьманом обох берегів Дніпра було проголошено П. Дорошенка.

Думки істориків

Олексій Сокирко, український історик

Брюховецький став заручником ситуації. Адже його оточення, яке тримало лівобережну гетьманщину, бачило, що потрібен один загальний лідер. І це зробило Дорошенку добру послугу — козацтво поставило на нього. А оскільки Брюховецький став неактуальним — найпростішим варіантом в умовах війни було його вбити, що й зробили.

Чи справді І. Брюховецький став заручником ситуації? Аргументуйте свою думку.

Однак країну роздирали повстання й отаманщина. До того ж з півночі наступало московське військо, а на Правобережжя насувалися поляки. Проти П. Дорошенка виступив січовий писар Петро Суховій, який домовився про підтримку від кримців й османів.

За цих умов П. Дорошенко вирішив повернутися на Правобережжя. На Лівобережжі він залишив наказним гетьманом Дем’яна Многогрішного. Завдяки рішучим діям П. Дорошенку вдалося уникнути вторгнення польських військ. Також він дав відсіч війську П. Суховія і кримців.

3. ДЕМ’ЯН МНОГОГРІШНИЙ

У грудні 1668 р. на раді в Новгород-Сіверському Д. Многогрішного було обрано лівобережним гетьманом.

У березні 1669 р. в м. Глухів (нині Сумська область) Д. Многогрішний розпочав перемовини з царським урядом і 16 березня 1669 р. були укладені Глухівські статті.

Гетьман Дем’ян Многогрішний (поштова марка України, 2002 р.)

ГЛУХІВСЬКІ СТАТТІ 1669 р.: основні положення

  • Лівобережне козацтво визнавало над собою протекторат Московії на правах автономії.
  • Український уряд був позбавлений прав на самостійну зовнішньополітичну діяльність.
  • Податки з населення повинні були надходити до гетьманської скарбниці.
  • Зменшувалася присутність московських військ на українських землях.
  • На Лівобережжі влада була закріплена за гетьманом.
  • Кількість українського найманого війська становила 1 тис. осіб.

Проаналізуйте положення Глухівських статтей, зіставте їх з Московськими статтями (с. 139). Якзмінилися права Лівобережної Гетьманщини? Чим це було зумовлено?

У своїй політиці Д. Многогрішний намагався посилити самостійність держави. Але в березні 1672 р. група старшини схопила Д. Многогрішного й видала Московії.

Історичні подробиці про Д. Многогрішного

https://cutt.ly/AnfWZbh

Дізнайтеся з додаткових джерел причини усунення Д. Многогрішного з гетьманства.

ЗНАЮ МИНУЛЕ || ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ || ПРОГНОЗУЮ МАЙБУТНЄ

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Знаю і систематизую нову інформацію

Упорядкуйте історичне лото:

  • а) упізнайте історичних діячів, уявно розташуйте їхні портрети в хронологічній послідовності;
  • б) уявно з’єднайте історичні факти з відповідними портретами діячів.

Обговорюємо в групі

Український історик Олексій Сокирко зазначає: «Петра Дорошенка знають дещо менше через те, що він затінений, з одного боку, Богданом Хмельницьким, який створив козацьку державу, а з іншого — Іваном Мазепою, правлінням якого позначили кінець гетьманату як суверенної держави». З діяльністю яких гетьманів із цього переліку ви ознайомлені? Чи погоджуєтеся ви з думкою історика?

Мислю творчо

П. Дорошенка деякі історики називають «сонцем Руїни». Як ви розумієте цю характеристику гетьмана?

Ці дати допоможуть вам зрозуміти історію.

Запам’ятайте їх:

1665-1676 рр. — Гетьманування Петра Дорошенка

19 (9) жовтня 1667 р. — Укладення Підгаєцького перемир’я

1668-1672 рр. — Гетьманування Дем’яна Многогрішного

1669 р. — Глухівські статті

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Історія України 8 клас Щупак 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду