Форми бухгалтерського обліку
ПЛАН РОБОТИ:
Вступ.
Теоретична частина.
Питання №1: Організація документообігу. Зберігання документів.
1.1 Організація документообігу.
1.2 Зберігання документів.
Питання №2: Форми бухгалтерського обліку.
2.1 Форми ведення бухгалтерського обліку.
2.2.1. Меморіально-ордерна форма обліку.
2.2.2. Журнально-ордерна форма бухгалтерського обліку.
2.2.3. Спрощена форма бухгалтерського обліку.
2.2.4. Проста форма бухгалтерського обліку.
2.2.5. Механізовані й автоматизовані форми ведення бухгалтерського обліку.
2.2.5.1. Автоматизована літератури.
Практична частина.
Дані для виконання завдань.
Розв’язання.
1. Відкриття синтетичних рахунків.
2. Відкриття аналітичних рахунків.
3. Складання бухгалтерських проводок і реєстрація господарських операцій в журналі.
4. Складання оборотної відомості по синтетичних рахунках.
5. Складання оборотної відомості по аналітичних рахунках.
6. Складання балансу на 31 число звітного місяця.
Список літератури.
Вступ.
Передусім хочу написати декілька слів о важливості вивчення курсу “бухгалтерський облік”.
Бухгалтерський облік є однієї з найважливіших дисциплін економічного циклу, що забезпечують інформацією процес прийняття управлінських рішень.
Бухгалтерський облік в установах культури, науки, освіти істотно відрізняється від обліку в інших галузях господарства, тому що при цьому використовується меморіально-ордерна форма обліку. Вивчення особливостей бюджетного обліку необхідно для підготування до роботи в цих установах.
Індустрія побутового обслуговування розвивається в Україні значними темпами, що диктує необхідність знання основ ведення бухгалтерського обліку операцій обслуговування, а також операцій по наданню послуг населенню.
Крім цього й інші галузі мають визначені особливості функціонування. Звідси випливає необхідність вивчення бухгалтерського обліку в підприємницькій й інших галузях.
Дана контрольна робота складається з двох частин: теоретичної ( два питання) і практичної ( практичні завдання).
В теоретичній частині розглянуті питання документообігу та форм бухгалтерського обліку.
Метою написання роботи є засвоєння теоретичних знань, придбання практичних навичок бухгалтерського і податкового обліку різноманітності галузей і сферах господарства України.
Теоретична частина.
Питання №1: Організація документообігу. Зберігання документів.
1.1 Організація документообігу.
Документування - це спосіб первинного й безперервного відбиття в бухгалтерському обліку господарської діяльності підприємства. Воно здійснюється на підставі правильно оформлених документів.
Документ – це оформлене у встановленому порядку свідоцтво про здійснення господарської операції. Немає документу - немає запису. Порядок оформлення визначається «Положенням по документах і документальному обороті в бухгалтерському обліку». У первинних документах можуть утримуватися як обов'язкові реквізити, так і додаткові, залежно від характеру виконуваної операції.
Документообіг - це рух документів від моменту їх складання (або одержання від інших підприємств, організацій), періоду обробки і до передачі в архів.
Основні етапи документообігу:
1) складання і оформлення документа;
2) прийняття документа бухгалтерією (обліковим апаратом);
3) рух документа по відділах і робочих місцях бухгалтерії, його обробка і використання для облікових записів;
4) передача документа на засоби обчислювальної техніки (іншої оргтехніки) і повернення назад;
5) передача документа до архіву.
Документообіг на кожному підприємстві встановлюється головним бухгалтером і є обов'язковим для всіх працівників підприємства.
Порядок документообігу залежить від характеру й особливостей господарських операцій та їх облікового оформлення, а також від структури підприємства і його облікового апарату (бухгалтерії).
Для кожного виду або роду документів (накладних, вимог, рахунків-фактур тощо) розробляється особлива схема документообігу у формі графіка руху документів. У графіку, який встановлюється наказом керівника підприємства, установи, зазначається дата створення або одержання від інших підприємств та установ документів, прийняття їх до обліку, передача в обробку та до архіву.
Графік документообігу на підприємстві, в установі має забезпечити оптимальну кількість підрозділів і виконавців, через які проходить кожний первинний документ, визначити мінімальний термін його знаходження в підрозділі, а також сприяти поліпшенню облікової роботи, посиленню контрольних функцій бухгалтерського обліку, підвищенню рівня його механізації та автоматизації.
Графік документообігу оформлюється у вигляді схеми або переліку робіт із створення, перевірки та обробки документів, що здійснюються кожним підрозділом підприємства, установи, а також усіма виконавцями із зазначенням їх взаємозв'язку і терміну виконаних робіт.
Працівники підприємства, установи створюють і подають первинні документи, які належать до сфери їх діяльності, за графіком документообігу. Для цього кожному виконавцю надається витяг із графіка. У витягу наводиться перелік документів, що належать до функціональних обов'язків виконавця, термін їх подання та підрозділи підприємства, установи, до яких подаються ці документи.
Контроль за дотриманням графіка документообігу на підприємстві, в установі здійснюється головним бухгалтером. Вимоги головного бухгалтера щодо порядку подання до бухгалтерії або на обчислювальний пристрій необхідних документів та відомостей є обов'язковими для всіх підрозділів і служб підприємства.
1.2 Зберігання документів.
Основним нормативним документом при визначенні термінів зберігання документів та їх відбору для включення до складу Національного архівного фонду (НАФ) України або для знищення документів є "Перелік типових документів" (наказ Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України №41 від 20.07.98 p., зареєстровано в Міністерстві юстиції України № 576/3016 від 11.09.98 р. Повний текст опублікований в "Офіційному віснику України" №38 від 8.10.98р.).
Зберігання документів відіграє значну роль у справі правильної постановки бухгалтерського обліку. Раціональна система зберігання забезпечує не лише цілісність у зберіганні документів протягом встановлених законом термінів, а й можливість користування ними у будь-який момент для отримання різноманітних довідок.
Первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси до передачі їх до архіву підприємства, установи мають зберігатися в бухгалтерії у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером.
Бланки суворої звітності мають зберігатися в сейфах, металевих шафах або спеціальних приміщеннях, що забезпечують їх збереження.
Порядок зберігання первинних та вихідних документів на машинозчитуваних носіях визначається вказівками з організації бухгалтерського обліку з використанням обчислювальної техніки.
Первинні документи поточного місяця, що підлягають обробці ручним способом і належать до відповідного облікового регістру, комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються й супроводжуються довідкою для архіву.
Термін зберігання документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів та балансів у архіві підприємства, установи визначається згідно з Переліком типових документів, що використовуються в діяльності органів державної представницької і виконавчої влади та місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, із зазначенням термінів зберігання матеріалів, затверджених Головним архівним управлінням при Кабінеті Міністрів України.
Зберігання первинних документів та облікових регістрів, що пройшли обробку і були підставою для складання звітності, а також бухгалтерських звітів і балансів, їх оформлення і передачу до архіву забезпечує головний бухгалтер підприємства, установи.
Видача первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів і балансів з бухгалтерії і з архіву підприємства, установи працівникам інших структурних підрозділів може здійснюватися тільки за рішенням головного бухгалтера.
Вилучення первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів і балансів у підприємств, установ може бути здійснено тільки за постановою органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і судів, державної контрольно-ревізійної та податкової служб відповідно до чинного законодавства України. Вилучення оформляється протоколом (актом), копія якого вручається під розпис відповідній посадовій особі підприємства, установи. З дозволу і в присутності представників органів, які здійснюють вилучення, відповідні посадові особи підприємства, установи можуть зняти копії та скласти реєстр документів, що вилучаються, із зазначенням підстав і дати їх вилучення.
Якщо вилучаються томи документів недооформлені (не переплетені, не пронумеровані тощо), то з дозволу і в присутності представників органів, які здійснюють вилучення, відповідні посадові особи підприємства, установи можуть дооформити ці томи (зробити опис, пронумерувати аркуші, прошнурувати, опечатати, засвідчити своїм підписом та печаткою).
Органи, що вилучили документи, забезпечують підприємствам, установам за їх письмовим зверненням можливість зробити виписку, витяг, копію документів для видачі довідок за обставинами відповідно до законодавства. У разі повернення зазначеними органами документів, що були раніше вилучені, такі документи приймаються під розписку відповідною посадовою особою підприємства, установи та разом із рішенням про повернення підшиваються до тих же томів, з яких документи були вилучені та в яких знаходяться постанова про вилучення, реєстр і копії таких документів.
У разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітів керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх пропажі або знищення. Для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, державного пожежного нагляду.
Результати роботи комісії оформлюються актом, який затверджується керівником підприємства, установи. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також державній податковій інспекції у 10-денний термін.
Питання №2: Форми бухгалтерського обліку.
2.1 Форми ведення бухгалтерського обліку.
Форма бухгалтерського обліку - це сполучення різних регістрів аналітичного і синтетичного обліку, їх взаємозв'язок, послідовність і способи облікових записів з метою узагальнення й одержання звітності.
2.2.1. Меморіально-ордерна форма обліку.
На підприємствах тривалий час застосовувалася меморіально-ордерна форма обліку, при якій складалися книжкові й карткові облікові регістри. Нині цю форму обліку використовують переважно на невеликих підприємствах. Синтетичний облік при цій формі ведеться у книгах або відомостях. Для аналітичного обліку використовують книги, відомості, картки. Бухгалтерські проводки оформлюють меморіальними ордерами, які складаються за звітний період і реєструються у реєстраційних журналах. Облік наявності грошових коштів ведеться у спеціальній касовій книзі.
2.2.2. Журнально-ордерна форма бухгалтерського обліку.
Заснована на використанні принципу систематизації та накопичування даних первинних документів безпосередньо в регістрах аналітичного і синтетичного обліків відповідно до чинного Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні.
Записи в накопичувальних регістрах виконують по показниках, необхідних для управління і контролю за фінансово-господарською діяльністю підприємства, а також для складання періодичної та річної бухгалтерської звітності. Основними регістрами при цій формі обліку є журнали-ордери, що ведуться по кредиту синтетичних рахунків (синтетичного обліку) і дебету кореспондуючих рахунків.
Використовують також регістри аналітичного обліку - відомості, таблиці, книги і картки.
Наприкінці місяця підсумкові дані кредитових оборотів із журналів-ордерів переносять до Головної книги, в якій підраховують обороти по дебету кожного рахунка. Головну книгу використовують для узагальнення даних журналів-ордерів, взаємної перевірки зроблених записів по окремих рахунках і складання звітного балансу.
У Головній книзі відображають початкове сальдо, поточні обороти і сальдо на кінець звітного періоду (місяця, кварталу, року) по кожному синтетичному рахунку. За методом подвійного запису суми дебетових і кредитових оборотів, а також дебетових і кредитових сальдо мають бути відповідно між собою рівними. Головна книга відкривається на рік.
Порядок ведення обліку за журнально-ордерною формою для великих промислових підприємств 17 журналів-ордерів визначено Інструкцією з використання єдиної журнально-ордерної форми обліку № 63, затвердженою Міністерство фінансів СРСР 8 березня 1960 р. з подальшими змінами. Для малих підприємств порядок ведення обліку за скороченою журнально-ордерною формою (8 журналів-ордерів) затверджено Інструкцією Мінфіну від 6 червня 1960 р.
2.2.3. Спрощена форма бухгалтерського обліку.
Бухгалтерський облік на малих підприємствах базується на єдиних методологічних принципах, встановлених Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 3 квітня 1993 р. (зі змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України № 509 від 5 липня 1993 p., № 804 від 24 вересня 1993 p., № 175 від 21 березня 1994 p., № 307 від 26 квітня 1995 p., № 95 від 14 серпня 1996 p., № 869 від 11 серпня 1997 p.).
Створення, прийом і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів бухгалтерської звітності здійснюється відповідно до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24 травня 1995 р.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України № 112 від 31 травня 1996 р. затверджені Вказівки про склад і порядок заповнення облікових регістрів малими підприємствами (зареєстровано в Міністерстві юстиції України Яг 297/1322 від 13.06.96 p.). Мале підприємство самостійно обирає форму бухгалтерського обліку, виходячи з потреб свого виробництва і управління, їх складності та чисельності працівників.
Підприємствам, що зайняті у матеріальній сфері виробництва, рекомендується використовувати регістри, передбачені журнально-ордерною формою бухгалтерського обліку. Підприємства торгівлі, громадського харчування і постачальницько-збутових видів діяльності можуть використовувати регістри спрощеної форми бухгалтерського обліку.
Виходячи з потреб виробництва й управління, мале підприємство може пристосовувати регістри бухгалтерського обліку відповідно до специфіки своєї роботи з дотриманням вимог:
- єдина методологічна основа (принцип подвійного запису);
- взаємозв'язок даних аналітичного і синтетичного обліків;
- суцільне відображення всіх господарських операцій в регістрах обліку на підставі первинних облікових документів;
- накопичення і систематизація даних первинних документів у розрізі показників, необхідних для управління і контролю за господарською діяльністю малого підприємства, а також для складання і подання бухгалтерської звітності та декларації з оподаткування.
Початковим етапом бухгалтерського обліку на малому підприємстві є суцільне документування всіх господарських операцій.
Малі підприємства для документування операцій можуть використовувати типові міжвідомчі форми первинної облікової документації та відомчі форми.
Наступним етапом обліку є:
- реєстрація відомостей, відображених у первинних документах, у застосовуваних регістрах бухгалтерського обліку;
- складання фінансової звітності;
- використання даних бухгалтерських регістрів для одержання іншої інформації, яка необхідна для самого підприємства і зовнішніх користувачів.
Спрощена форма бухгалтерського обліку може застосовуватися за двома видами:
- проста форма (без використання регістрів обліку майна малого підприємства);
- форма бухгалтерського обліку з використанням регістрів обліку майна малого підприємства.
2.2.4. Проста форма бухгалтерського обліку.
Малі підприємства, які здійснюють не більше 100 господарських операцій на місяць, не мають виробництва продукції і робіт, пов'язаних з великими матеріальними витратами, застосовують просту форму бухгалтерського обліку.
При простій формі обліку реєстрація первинних облікових документів, відображення операцій на рахунках, визначення собівартості продукції і фінансового результату
ведуться в одному бухгалтерському регістрі — Книзі обліку господарських операцій за формою № К-1.
Поряд з Книгою обліку господарських операцій для обліку розрахунків з оплати праці з працівниками і бюджетом по прибутковому податку мале підприємство веде Відомість обліку заробітної плати за формою № В-8.
Книга обліку господарських операцій (форма № К-1) містить усі застосовувані малим підприємством бухгалтерські рахунки, є комбінованим регістром аналітичного і синтетичного обліку, на підставі якого є можливість визначити наявність господарських засобів та їх джерел на визначену дату і скласти бухгалтерську звітність.
Книга має бути прошнурована й пронумерована. На останній сторінці зазначається кількість пронумерованих сторінок, що засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера, а також печаткою.
Книга відкривається записами сум залишків на початок року (початок діяльності підприємства) за кожним видом засобів і джерел.
У графі 3 "Зміст операції" в хронологічній послідовності позиційним способом відображуються на підставі первинних документів всі господарські операції поточного місяця.
Суми по кожній операції, зареєстрованій у Книзі, відображуються методом подвійного запису одноразово у графах "Дебет" і "Кредит" рахунків обліку відповідних видів коштів та їх джерел.
Дані про фінансово-господарську діяльність малого підприємства за місяць з усіх відомостей переносяться до відомості форми № В-9, на підставі якої складається оборотна відомість:
Код рахунку | Назва рахунку | Сальдо на _____р. | Обороты за _____ місяць | Сальдо на _____р.
ДТ | КТ | ДТ | КТ | ДТ | КТ
Разом:
Оборотна відомість використовується для складання бухгалтерського балансу.
2.2.5. Механізовані й автоматизовані форми ведення бухгалтерського обліку.
В умовах використання обчислювальних машин створено принципово нові механізовані й автоматизовані форми бухгалтерського обліку, при яких обліково-обчислювальні роботи виконуються автоматично на обчислювальних машинах.
Новий підхід до організації бухгалтерського обліку при комплексній його механізації в умовах використання електронно-обчислювальних машин виявив нові форми бухгалтерського обліку - автоматизовані. В основу комплексної механізації (автоматизації) бухгалтерського обліку закладено принцип безперервності обробки облікової інформації.
Синтетичними й аналітичними обліковими регістрами при механізованих і автоматизованих формах бухгалтерського обліку є машинограми.
На сучасному етапі дедалі більше використовують сучасну обчислювальну техніку - ЕОМ.
Створення і впровадження в практику обліку ЕОМ привело до розробки нової форми бухгалтерського обліку — таблично-автоматизованої. При цій формі здійснюється повна автоматизація збору, передачі, систематизації й обробки інформації; крім паперових носіїв бухгалтерської інформації використовуються машинні носії (магнітні стрічки, магнітні диски).
При таблично-автоматизованій формі бухгалтерського обліку здійснюються інтеграція обліку на основі одноразового введення і багаторазового використання первинної інформації, а також програмне групування дебетових і кредитових оборотів на рахунках на основі принципу подвійного запису; провадиться автоматизація логічних
операцій бухгалтерського обліку; вирішуються задачі бухгалтерського обліку у двох режимах - регламентному і запитовому; вихідну інформацію отримують у вигляді друкованих регістрів і відеограм, а також існує можливість розшифровки результативних показників за запитами користувачів.
При загальному скороченні обсягу наданої користувачу інформації підвищується інформативна цінність таблично-автоматизованої форми. Вона також передбачає контроль вихідної бухгалтерської інформації, що позитивно впливає на дієвість даних бухгалтерського обліку.
2.2.5.1. Автоматизована форма обліку.
В період переходу до повноцінної ринкової економіки автоматизація бухгалтерського обліку, точність і оперативність інформації є вирішальними факторами успішного розвитку економіки України. При цьому необхідно враховувати значну різницю у змісті бухгалтерського обліку в Україні і в країнах з розвинутою економікою. Якщо в Україні бухгалтерська справа обмежувалася обліково-реєстраційними завданнями, то в країнах з розвинутою ринковою економікою вони не є основною частиною бухгалтерського обліку основна увага приділяється фінансовому аналізу та прогнозуванню. Тому дуже важливо оцінити завдання й цілі автоматизації бухгалтерського обліку.
Завдання автоматизації - підвищення якості роботи як бухгалтерів, так і бухгалтерії в цілому. Комп'ютер - це тільки інструмент, що дозволяє максимально повно використовувати кваліфікацію спеціаліста й максимально спрощувати повсякденну рутинну роботу.
Перехід до автоматизованого бухгалтерського обліку вимагає не лише бажання і коштів, а й значної підготовчої роботи як організаційної, так і методичної. Перехід потрібно організовувати плавно, поетапно, краще за все до початку звітного періоду (кварталу, року). Звірений баланс, залишки, звітність за попередній період необхідні як вхідна інформація для введення в комп'ютер. Потрібно також правильно оцінити склад і обсяг необхідного документообігу, визначити, які документи будуть вестись в електронному вигляді, а які - в паперовому. Для цього насамперед необхідно точно визначити
завдання автоматизації. Звичайно, найбільша кількість помилок в обліку при паперовій технології виникає на етапі переносу даних з одного облікового регістру до другого, а також при складанні різноманітних довідок і звітів. Використання автоматизованого обліку дасть змогу повністю звільнитися від такого роду помилок, оскільки як правило при автоматизованому обліку ведеться тільки один обліковий регістр, всі інші формуються автоматично і ризик помилки при переносі даних між регістрами обліку дорівнює нулю. Кожний бухгалтер знає, скільки часу і сил вимагає підготовка тих чи інших довідок, звітностей та іншої оперативної інформації, що завжди потрібна терміново.
Використання засобів автоматизації дає змогу практично повністю вирішити цю проблему, протягом лічених хвилин підготовити найрізноманітніші й деталізовані бухгалтерські дані. Потрібно також звернути увагу на те, що правильний вибір засобів автоматизації програмного забезпечення дозволить легко і швидко адаптувати роботу бухгалтерії до частих змін правових норм, які вносяться Урядом України. На жаль, подеколи цей вибір доручається спеціалістам, котрі мають смутну уяву про повсякденну рутинну роботу і проблеми бухгалтерії й чиї критерії не завжди збігаються з інтересами бухгалтерії даного підприємства.
Автоматизація не лише підвищує якість обліку, а й якість бізнесу підприємства. Тому вибір засобів автоматизації завжди має здійснюватися безпосередньо зацікавленими спеціалістами - бухгалтером і керівником підприємства. Лише спеціаліст-бухгалтер може правильно оцінити систему за всіма критеріями, основними з яких є такі.
1. На строюваність системи як на специфіку конкретної організації (незалежно від форми власності), так і на можливі зміни в законодавстві. Користувачеві має бути надана можливість в мінімальний термін і без втрат інформації перебудувати не тільки план рахунків, звітні форми, типові проводки, а й формувати звітність згідно з новими вимогами. Так, наприклад, підприємства з іноземними інвестиціями як правило надають своїм зарубіжним партнерам звітність за формами, заснованими на інших, ніж в Україні, методах.
2. Можливість роботи не тільки в локальних обчислювальних мережах, а й з іншими джерелами бухгалтерської інформації, такими, як системи зв'язку "клієнт - банк" для пересилання платіжних документів безпосередньо з комп'ютера до банку; касові апарати для оперативного обліку і відображення операцій у роздрібній торгівлі тощо.
3. Наявність з боку розроблювана кваліфікованої підтримки користувача приблизно за такими напрямками:
а) навчання роботі з програмами, що особливо важливо, оскільки в багатьох випадках через відсутність необхідних навичок і відпрацьованих методик навчання бухгалтер не може використовувати програмне забезпечення;
б) супроводження програмного забезпечення, що необхідно не тільки на випадок ушкодження програми з різних причин, а й у випадках радикальних змін у законодавстві;
в) оперативні консультації, оскільки проблеми, що виникають у процесі роботи, значною мірою зумовлені або порушенням технології роботи з програмами, або недостатнім знанням можливостей системи.
В Україні використовується значна кількість програмних продуктів для автоматизації бухгалтерського обліку, найбільш популярними з яких є: "Парус", "Fin Expert", "БЕСТ", "Lady Fin", "Фінанси без проблем", "1C - Бухгалтерія - Проф. для Windows" та ін.
Система автоматизації бухгалтерського обліку спільного підприємства "Парус" призначена для підготовки та обліку фінансово-господарських документів, накопичення інформації про здійснення господарських операцій на бухгалтерських рахунках, одержання внутрішньої і зовнішньої звітності підприємства.
Використання даної системи дає змогу:
- готувати платіжні документи;
- виписувати рахунки на оплату і накладні на відпуск товару;
- вести облік основних засобів і нематеріальних активів, здійснювати розрахунок амортизаційних відрахувань;
- вести облік виробничих запасів і товарно-матеріальних цінностей за матеріально відповідальними особами;
- вести облік затрат на виробництво, витрат обігу і реалізації за різними об'єктами обліку (філіалами, підрозділами та ін.);
- вести облік грошових коштів;
- вести облік розрахунків з дебіторами та кредиторами;
- одержувати щомісячну звітність щодо руху засобів за відповідними рахунками у вигляді книги обліку господарських операцій, відомостей обліку руху матеріальних цінностей, обліку руху грошових коштів, обліку розрахунків з дебіторами і кредиторами, відомостей розрахунку амортизаційних відрахувань;
- одержувати баланс підприємства та інші звітні документи для подання у податкові органи.
Система "Fin Expert 4.1 for Windows tm" - це професійна мережна система реального часу, яка призначена для великих підприємств з великими обсягами даних; система "Fin Expert 4.1 Life for Windows tm" розроблена для середніх підприємств з можливістю роботи в локальному режимі.
Основні особливості цієї програми:
- ведення синтетичного й аналітичного обліку стосовно потреб підприємства;
- можливість ведення кількісного багатоваріантного обліку;
- одержання всієї необхідної звітності та різнорідних документів по синтетичному й аналітичному обліку;
- повна настроюваність: можливість доповнювати і змінювати план рахунків бухгалтерського обліку, систему проводок, ведення аналітичного обліку, форм первинних документів, форм звітності;
- можливість автоматичного друку вихідних (первинних) документів.
Висхідними даними для програми є господарські операції, що вносяться до Журналу господарських операцій.
Програма "1C - Бухгалтерія - Проф. для Windows" дозволяє вводити господарські операції декількома способами:
1) ручне введення операцій;
2) використання типових операцій;
3) використання режиму "документи і розрахунки".
На підставі' введених господарських операцій програма формує звітність по синтетичному обліку та різні допоміжні документи, зокрема:
- оборотно-сальдову відомість за рахунками і субрахунками;
- "шахматку";
- аналіз рахунка за підсумками і кореспонденцією даного рахунка з відповідними рахунками;
- обороти по дебету і кредиту рахунка і відповідне сальдо, також обороти і сальдо по рахунках за відповідний період; журнал-ордер і відомість, по рахунку;
- зведені проводки-підсумки за відповідною кореспонденцією;
- аналіз рахунка за датами;
- звіт по журналу операцій - вибірку проводок із журналу операцій за визначеними рахунками, кореспонденцією та іншими ознаками;
- картку рахунка і всі проводки з даним рахунком.
Програма може утримувати відомості за будь-який період часу.
Для ведення аналітичного обліку програма дозволяє вводити необмежену кількість довідників об'єктів аналітичного обліку (субконто): за видами продукції, матеріалами, підприємствами, співробітниками та ін.
Усі документи по аналітичному обліку формуються у грошовому, а якщо це потрібно, то і в натуральному виразі.
Зокрема, видаються такі документи:
- оборотно-сальдова відомість, що утримує дані про сальдо та обороти за об'єктами обліку;
- картка субконто, що містить усі проводки з даним об'єктом обліку;
- аналіз рахунка за субконто - кореспонденції з різними рахунками кожного об'єкта обліку;
- аналіз субконто - зведення всіх підсумків за даними субконто;
- обороти між субконто.
Крім цього, програма дає змогу створювати звіти довільної форми, що використовують дані не лише синтетичного, а й аналітичного" обліку.
Для бухгалтерії перехід до реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів означає постійне підвищення вимог до обсягу, якості та оперативності роботи. Дедалі зростають вимоги до рівня кваліфікації, - вже мало бути лише бухгалтером, необхідні глибокі знання економічної теорії, права, фінансового аналізу. Відповідно підвищуються вимоги до автоматизованих систем: це й можливість надання даних для фінансового аналізу, і поширення можливостей бухгалтерського діловодства й документообігу, і системи зведеного обліку та фінансової звітності, яку складають підприємства різних країн світу і яка має певні відмінності у підходах до змісту фінансових звітів, необхідних для прийняття рішень в умовах розвитку міжнародної торгівлі, транснаціональних корпорацій, глобалізації фінансових ринків.
Практична частина.
Дані для виконання завдань:
На основі вихідних даних:
відкрити синтетичні рахунки
відкрити аналітичні рахунки
зареєструвати виробничі господарські операції в журналі й скласти бухгалтерські проводки;
на підставі складених проводок зробити рознесення по синтетичних і аналітичних рахунках;
скласти оборотну відомість аналітичних рахунків;
скласти оборотну відомість синтетичних рахунків;
скласти баланс на 31 число звітного місяця.
Вихідні дані:
I. Баланс приватного промислового підприємства на 1 квітня 2005 р.
Актив | Сума, грн. | Пасив | Сума, грн.
Основні кошти: | Статутний капітал (40) | 117 000
- залишкова вартість | 115 500 | Розрахунки із кредиторами:
- знос (13) 3500 | - по оплаті праці (66) | 14 500
- первісна вартість (10) 119000 | - За товари й послуги (63) | 41 700
Виробничі запаси (20) | 9 700
Виробництво (20) | 5 400
Рахунки в банках (31) | 42 600
Разом: | 173 200 | Разом: | 173200
II. З оборотної відомості по аналітичних рахунках до рахунку «Розрахунки по оплаті праці» (66) треба, що заборгованість складається з:
№№
п/п | Прізвище, ім'я, по батькові | Сума, грн.
1. | Клюєв И. П. | 152
2. | Сєров В. А. | 148
3. | Інші робітники та службовці | 14 200
Разом: | 14 500
III. Господарські операції за квітень:
№№
п/п | Зміст операції | Сума, грн.
1. | Отримано гроші в касу для виплати заробітної плати | 14 500
2. | Виплачена з каси заробітна плата крім Клюєва И. П. | 14 348
3. | Частково погашена заборгованість постачальникам | 13 700
4. | Відпущені зі складу матеріали в цех на виробництво продукції | 2 200
5. | Випущена з виробництва на склад готова продукція | 3 300
6. |
Акцептовано рахунок постачальника за матеріали, що надійшли, у т.ч. ПДВ-5400 грн. |
32 150
7. |
Отримано короткострокову позичку банку під сукупність виробничих запасів і витрат |
80 000
8. | Придбано основні фонди, рахунок постачальника акцептований, у т.ч. ПДВ – 3634 грн. |
21 800
Розв’язання:
1. Відкриття синтетичних рахунків.
Hа синтетичних бухгалтерських рахунках, облік ведеться в узагальненому вигляді. Крім того, узагальнене сальдо потрібно для складання бухгалтерського балансу. Рахунку, на яких ведеться узагальнений облік коштів і їхніх джерел, називаються синтетичними, а облік на них синтетичним. (Слово «синтез» означає «узагальнення, об'єднання»). Синтетичний облік ведеться тільки в грошовому вимірнику. Стосовно балансу синтетичні рахунки бувають активними або пасивними. В активных рахунках: ДТ – прихід, КТ – розхід; В пасивних рахунках: ДТ – розхід, КТ – прихід.
Рахунок 30 | Рахунок 31 | Рахунок 66
Д | К | Д | К | Д | К
С-до н. | 0 | С-до н. | 42600 | С-до н. | 14500
1) | 14500 | 3) | 14348 | 8) | 80000 | 1) | 14500 | 2) | 14348
Об д. | 14500 | Об к. | 14348 | 3) | 13700 | Об д. | 14348 | Об к. | 0
С-до к. | 152 | Об д. | 80000 | Об к. | 28200 | С-до к.
С-до к. | 94400
Рахунок 63 | Рахунок 20 | Рахунок.23
Д | К | Д | К | Д | К
С-до н. | 41700 | С-до н. | 9700 | С-до н. | 5400
3) | 13700 | 6) | 32150 | 6) | 32150 | 4) | 2200 | 4) | 2200 | 5) | 3300
7) | 5400 | 9) | 21800 | Об д. | 32150 | Об к. | 2200 | Об д. | 2200 | Об к. | 3300
10) | 3634 | С-до к. | 39650 | С-до к. | 4300
Об д. | 22734 | Об к. | 53950
С-до к. | 72916
Рахунок 26 | Рахунок 64 | Рахунок 60
Д | К | Д | К | Д | К
С-до н. | 0 | С-до н. | 0 | С-до н. | 0
4) | 3300 | 7) | 5400 | 8) | 80000
Об д. | 3300 | Об к. | 0 | 10) | 3634 | Об д. | 0 | Об к. | 80000
С-до к. | 3300 | Об д. | 0 | Об к. | 9034 | С-до к. | 80000
С-до к. | 9034
Рахунок 15
Д | К
С-до н. | 115500
9) | 21800
Об д. | 21800 | Об к. | 0
С-до к. | 137300
2. Відкриття аналітичних рахунків.
Для контролю за виконанням планових показників, за схоронністю майна, станом розрахунків, даних синтетичного обліку недостатньо. Аналітичні рахунки являють собою складові частини тих синтетичних рахунків, куди вони входять. З даних аналітичних рахунків можна одержати більш детальну й конкретну інформацію про джерелах утворення. В моєму випадку треба скласти аналітичні рахунки по синтетичному рахунку 66 “Розрахунки з оплати праці”.
Рахунок 66/1 (Клюєв И.П.)
Д | К
С-до н. | 152
2) | 0
Об д. | 0 | Об к. | 0
С-до к. | 152
Рахунок 66/2 (Сєров В.А.)
Д | К
С-до н. | 148
2) | 148
Об д. | 148 | Об к. | 0
С-до к. | 0
Рахунок 66/3 (інші робітники та службовці)
Д | К
С-до н. | 14200
2) | 14200
Об д. | 14200 | Об к. | 0
С-до к. | 0
3. Складання бухгалтерських проводок і реєстрація господарських операцій в журналі.
Від правильності складання проводок залежить правильність ведення бухгалтерського обліку й складання бухгалтерської звітності. Щоб правильно становити бухгалтерські проводки, я застосовую наступну послідовність:
1-й крок. Виходячи зі змісту господарської операції й використовуючи План рахунків бухгалтерського обліку та інструкцію до застосування Плану рахунків, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій я визначаю на які рахунки вона повинна бути записана;
2-ий крок. Виявляю характер зміни величини об'єктів, що враховують: збільшення або зменшення;
3-ій крок. Якими є рахунки стосовно балансу (активні або пасивні);
4-ий крок. Визначаю значення дебету й кредиту в активних і пасивних рахунках (застосування схеми запису на рахунках).
Рахунку 2-го порядку, відкриті до синтетичних рахунків, називаються субрахунками.
Журнал реєстрації господарських операцій
За квітень місяць
№ | Зміст господарської операції | Сума, грн. | Кореспонденція рахунків
Дебіт | Кредит
1. | Отримано гроші в касу для виплати заробітної плати | 14 500 | 301 | "Касса в національній валюті" | 311 | "Поточні рахунки в національній валюті"
2. | Виплачена з каси заробітна плата крім Клюєва И. П. | 14 348 | 661 | "Розрахунки за заробітною платою" | 301 | "Касса в національній валюті"
3. | Частково погашена заборгованість постачальникам | 13 700 | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками " | 311 | "Поточні рахунки в національній валюті"
4. | Відпущені зі складу матеріали в цех на виробництво продукції | 2 200 | 231 | "Виробництво" | 206 | "Матеріали, передані в переробку"
5. | Випущена з виробництва на склад готова продукція | 3 300 | 261 | "Готова продукція" | 231 | "Виробництво"
6. | Акцептовано рахунок постачальника за матеріали, що надійшли (26700), | 32 150 | 201 | "Сировина й матеріали" | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками "
7 |
у т.ч. ПДВ-5400 грн. | 5 400 | 643 | "Податкові зобов'язання" | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками "
8. | Отримано короткострокову позичку банку під сукупність виробничих запасів і витрат | 80 000 | 311 | "Поточні рахунки в національній валюті" | 601 | "Короткострокові кредити банків у національній валюті"
9. | Придбано основні фонди, рахунок постачальника акцептований (18166), | 21 800 | 152 | "Придбання (виготовлення) основних засобів" | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками "
10. |
у т.ч. ПДВ – 3634 грн. | 3 | 643 | "Податкові зобов'язання" | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками "
Разом | 181
4. Складання оборотної відомості по синтетичних рахунках.
Оборотна відомість по синтетичних рахунках.
Код рахунку | Назва рахунку |
Сальдо на 1 квітня 2005р. | Оборот звітного періоду | Сальдо на 31 квітня 2005 р.
Д | К | Д | К | Д | К
30 | Каса | 0 | - | 14500 | 14348 | 152 | -
31 | Рахунки в банках | 42600 | - | 80000 | 28200 | 94400 | -
66 | Розрахунки з оплати праці | - | 14500 | 14348 | 0 | - | 152
63 | Розрахунки з постачальниками та підрядниками | - | 41700 | 22734 | 53950 | - | 72916
23 | Виробництво | 5400 | - | 2200 | 3300 | 4300 | -
20 | Виробничі запаси | 9700 | - | 32150 | 2200 | 39650 | -
26 | Готова продукція | 0 | - | 3300 | - | 3300 | -
64 | Розрахунки за податками й платежами | - | 0 | - | 9034 | - | 9034
60 | Короткострокові позики | - | 0 | - | 80000 | - | 80000
15 | Капітальні інвестиції | 115500 | - | 21800 | - | 137300 | -
40 | Статутний капітал | - | 117000 | - | - | - | 117000
Разом | 173200 | 173200 | 191032 | 191032 | 279102 | 279102
5. Оборотна відомість по аналітичних рахунках.
Оборотна відомість по рахунку 66 «Розрахунки по оплаті праці».
Код р-ку | Назва аналітичного рахунку | Сальдо на початок | Обороти | Сальдо на кінець
Д | К | Д | К | Д | К
66/1 | Зарплата Клюєва И. П. | - | 152 | - | - | - | 152
66/2 | Зарплата Сєрова В. А. | - | 148 | 148 | - | - | -
66/3 | Зарплата інших робітників та службовців | - | 14200 | 14200 | - | - | -
Разом | - | 14500 | 14348 | - | - | 152
6. Складання балансу на 31 число звітного місяця.
Для складання балансу я використовую форму №1, згідно положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”.
Баланс
на31 квітня 2005 р.
Актив | Код рядка | На кінець звітного періоду | На початок звітного періоду
1 | 2 | 3 | 4
І. Необоротні активи
Нематеріальні активи:
Залишкова вартість | 10 | - | -
Первісна вартість | 11 | - | -
Знос | 12 | - | -
Незавершене будівництво | 20
Основні засоби:
Залишкова вартість | 30 | 115500 | 137300
Первісна вартість | 31 | 119000 | -
Знос | 32 | 3500 | -
Довгострокові фінансові інвестиції:
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств | 40 | - | -
інші фінансові інвестиції | 45 | - | -
Довгострокова дебіторська заборгованість | 50 | - | -
Відстрочені податкові активи | 60 | - | -
Інші необоротні активи | 70 | - | -
Всього за розділом І | 80 | 115500 | 137300
II. Оборотні активи
Запаси:
виробничі запаси | 100 | 9700 | 39650
тварини на вирощуванні і відгодівлі | 110 | - | -
незавершене виробництво | 120 | 5400 | 4300
готова продукція | 130 | - | 3300
Товари | 140 | - | -
Векселі одержані | 150 | - | -
Дебіторська заборгованість за товари, роботи і послуги:
чиста реалізаційна вартість | 160 | - | -
первісна вартість | 161 | - | -
резерв сумнівних боргів | 162 | - | -
Дебіторська заборгованість за розрахунками:
з бюджетом | 170 | - | -
за виданими авансами | 180 | - | -
з нарахованих доходів | 190 | - | -
із внутрішніх розрахунків | 200 | - | -
Інша поточна дебіторська заборгованість | 210 | - | -
Поточні фінансові інвестиції | 220 | - | -
Грошові кошти та їх еквіваленти:
в національній валюті | 230 | 42600 | 94552
в іноземній валюті | 240 | - | -
Інші оборотні активи | 250 | - | -
Всього за розділом II | 260 | 57700 | 141802
ІІІ. Витрати майбутніх періодів | 270 | - | -
Баланс | 280 | 173200 | 279102
Пасив | Код рядка | На початок звітного періоду | На кінець звітного періоду
І. Власний капітал
Статутний капітал | 300 | 117000 | 117000
Пайовий капітал | 310 | - | -
Додатковий вкладений капітал | 320 | - | -
Інший додатковий капітал | 330 | - | -
Резервний капітал | 340 | - | -
Нерозподілений прибуток (непокриті збитки) | 350 | - | -
Неоплачений капітал | 360 | - | -
Вилучений капітал | 370 | - | -
Всього за розділом І | 380 | 117000 | 117000
II. Забезпечення наступних витрат і платежів | - | -
Забезпечення виплат персоналу | 400 | - | -
Інші забезпечення | 410 | - | -
Цільове фінансування | 420 | - | -
Всього за розділом II | 430 | - | -
III. Довгострокові зобов'язання
Довгострокові кредити банків | 440 | - | -
Інші довгострокові фінансові зобов'язання | 450 | - | -
Відстрочені податкові зобов'язання | 460 | - | -
Інші довгострокові зобов'язання | 470 | - | -
Всього за розділом III | 480 | - | -
IV. Поточні зобов'язання
Короткострокові кредити банків | 500 | - | 80000
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями | 510 | - | -
Векселі видані | 520 | - | -
Кредиторська заборгованість за товари, роботи і послуги | 530 | 41700 | 72916
Поточні зобов'язання за розрахунками:
з одержаних авансів | 540 | - | -
з бюджетом | 550 | - | 9034
з позабюджетних платежів | 560 | - | -
зі страхування | 570 | - | -
з оплати праці | 580 | 14500 | 152
з учасниками | 590 | - | -
із внутрішніх розрахунків | 600 | - | -
Інші поточні зобов'язання | 610 | - | -
Всього за розділом IV | 620 | 56200 | 162102
V. Доходи майбутніх періодів | 630 | - | -
Баланс | 640 | 173200 | 279102
Список літератури:
1. Вербицка Л. В. “ Теорія бухгалтерського обліку” Нав.- метот. Посібник . - К. : Логос, 1999 р.
2. Сопко В. В. “ Бухгалтерський облік” Навч. Посібник . - К. : КНЕУ, 1998 р.
3. Бухгалтерський облік та фінансова звітність в Україні: Навч.-практ. посібник / За ред. С.Ф.Голова. – Дн.: Баланс-клуб, 2001.
4. Учебник/ Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України – Ткаченко.
5. Голов С.Ф., Костюченко В.М. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами: Практ. посібник. – К.: Лібра, 2004.
6. журнал "БУХГАЛТЕР" № 5 за 2002 год.
7. Учебник / Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках - Грабова.
8. Велш Г., Шорт Д. Основи фінансового обліку. – К.: Основи, 1997
9. Міністерство фінансів України/
Вступ.
Теоретична частина.
Питання №1: Організація документообігу. Зберігання документів.
1.1 Організація документообігу.
1.2 Зберігання документів.
Питання №2: Форми бухгалтерського обліку.
2.1 Форми ведення бухгалтерського обліку.
2.2.1. Меморіально-ордерна форма обліку.
2.2.2. Журнально-ордерна форма бухгалтерського обліку.
2.2.3. Спрощена форма бухгалтерського обліку.
2.2.4. Проста форма бухгалтерського обліку.
2.2.5. Механізовані й автоматизовані форми ведення бухгалтерського обліку.
2.2.5.1. Автоматизована літератури.
Практична частина.
Дані для виконання завдань.
Розв’язання.
1. Відкриття синтетичних рахунків.
2. Відкриття аналітичних рахунків.
3. Складання бухгалтерських проводок і реєстрація господарських операцій в журналі.
4. Складання оборотної відомості по синтетичних рахунках.
5. Складання оборотної відомості по аналітичних рахунках.
6. Складання балансу на 31 число звітного місяця.
Список літератури.
Вступ.
Передусім хочу написати декілька слів о важливості вивчення курсу “бухгалтерський облік”.
Бухгалтерський облік є однієї з найважливіших дисциплін економічного циклу, що забезпечують інформацією процес прийняття управлінських рішень.
Бухгалтерський облік в установах культури, науки, освіти істотно відрізняється від обліку в інших галузях господарства, тому що при цьому використовується меморіально-ордерна форма обліку. Вивчення особливостей бюджетного обліку необхідно для підготування до роботи в цих установах.
Індустрія побутового обслуговування розвивається в Україні значними темпами, що диктує необхідність знання основ ведення бухгалтерського обліку операцій обслуговування, а також операцій по наданню послуг населенню.
Крім цього й інші галузі мають визначені особливості функціонування. Звідси випливає необхідність вивчення бухгалтерського обліку в підприємницькій й інших галузях.
Дана контрольна робота складається з двох частин: теоретичної ( два питання) і практичної ( практичні завдання).
В теоретичній частині розглянуті питання документообігу та форм бухгалтерського обліку.
Метою написання роботи є засвоєння теоретичних знань, придбання практичних навичок бухгалтерського і податкового обліку різноманітності галузей і сферах господарства України.
Теоретична частина.
Питання №1: Організація документообігу. Зберігання документів.
1.1 Організація документообігу.
Документування - це спосіб первинного й безперервного відбиття в бухгалтерському обліку господарської діяльності підприємства. Воно здійснюється на підставі правильно оформлених документів.
Документ – це оформлене у встановленому порядку свідоцтво про здійснення господарської операції. Немає документу - немає запису. Порядок оформлення визначається «Положенням по документах і документальному обороті в бухгалтерському обліку». У первинних документах можуть утримуватися як обов'язкові реквізити, так і додаткові, залежно від характеру виконуваної операції.
Документообіг - це рух документів від моменту їх складання (або одержання від інших підприємств, організацій), періоду обробки і до передачі в архів.
Основні етапи документообігу:
1) складання і оформлення документа;
2) прийняття документа бухгалтерією (обліковим апаратом);
3) рух документа по відділах і робочих місцях бухгалтерії, його обробка і використання для облікових записів;
4) передача документа на засоби обчислювальної техніки (іншої оргтехніки) і повернення назад;
5) передача документа до архіву.
Документообіг на кожному підприємстві встановлюється головним бухгалтером і є обов'язковим для всіх працівників підприємства.
Порядок документообігу залежить від характеру й особливостей господарських операцій та їх облікового оформлення, а також від структури підприємства і його облікового апарату (бухгалтерії).
Для кожного виду або роду документів (накладних, вимог, рахунків-фактур тощо) розробляється особлива схема документообігу у формі графіка руху документів. У графіку, який встановлюється наказом керівника підприємства, установи, зазначається дата створення або одержання від інших підприємств та установ документів, прийняття їх до обліку, передача в обробку та до архіву.
Графік документообігу на підприємстві, в установі має забезпечити оптимальну кількість підрозділів і виконавців, через які проходить кожний первинний документ, визначити мінімальний термін його знаходження в підрозділі, а також сприяти поліпшенню облікової роботи, посиленню контрольних функцій бухгалтерського обліку, підвищенню рівня його механізації та автоматизації.
Графік документообігу оформлюється у вигляді схеми або переліку робіт із створення, перевірки та обробки документів, що здійснюються кожним підрозділом підприємства, установи, а також усіма виконавцями із зазначенням їх взаємозв'язку і терміну виконаних робіт.
Працівники підприємства, установи створюють і подають первинні документи, які належать до сфери їх діяльності, за графіком документообігу. Для цього кожному виконавцю надається витяг із графіка. У витягу наводиться перелік документів, що належать до функціональних обов'язків виконавця, термін їх подання та підрозділи підприємства, установи, до яких подаються ці документи.
Контроль за дотриманням графіка документообігу на підприємстві, в установі здійснюється головним бухгалтером. Вимоги головного бухгалтера щодо порядку подання до бухгалтерії або на обчислювальний пристрій необхідних документів та відомостей є обов'язковими для всіх підрозділів і служб підприємства.
1.2 Зберігання документів.
Основним нормативним документом при визначенні термінів зберігання документів та їх відбору для включення до складу Національного архівного фонду (НАФ) України або для знищення документів є "Перелік типових документів" (наказ Головного архівного управління при Кабінеті Міністрів України №41 від 20.07.98 p., зареєстровано в Міністерстві юстиції України № 576/3016 від 11.09.98 р. Повний текст опублікований в "Офіційному віснику України" №38 від 8.10.98р.).
Зберігання документів відіграє значну роль у справі правильної постановки бухгалтерського обліку. Раціональна система зберігання забезпечує не лише цілісність у зберіганні документів протягом встановлених законом термінів, а й можливість користування ними у будь-який момент для отримання різноманітних довідок.
Первинні документи та облікові регістри, що пройшли обробку, бухгалтерські звіти і баланси до передачі їх до архіву підприємства, установи мають зберігатися в бухгалтерії у спеціальних приміщеннях або зачинених шафах під відповідальністю осіб, уповноважених головним бухгалтером.
Бланки суворої звітності мають зберігатися в сейфах, металевих шафах або спеціальних приміщеннях, що забезпечують їх збереження.
Порядок зберігання первинних та вихідних документів на машинозчитуваних носіях визначається вказівками з організації бухгалтерського обліку з використанням обчислювальної техніки.
Первинні документи поточного місяця, що підлягають обробці ручним способом і належать до відповідного облікового регістру, комплектуються в хронологічному порядку, нумеруються, переплітаються й супроводжуються довідкою для архіву.
Термін зберігання документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів та балансів у архіві підприємства, установи визначається згідно з Переліком типових документів, що використовуються в діяльності органів державної представницької і виконавчої влади та місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, із зазначенням термінів зберігання матеріалів, затверджених Головним архівним управлінням при Кабінеті Міністрів України.
Зберігання первинних документів та облікових регістрів, що пройшли обробку і були підставою для складання звітності, а також бухгалтерських звітів і балансів, їх оформлення і передачу до архіву забезпечує головний бухгалтер підприємства, установи.
Видача первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів і балансів з бухгалтерії і з архіву підприємства, установи працівникам інших структурних підрозділів може здійснюватися тільки за рішенням головного бухгалтера.
Вилучення первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерських звітів і балансів у підприємств, установ може бути здійснено тільки за постановою органів дізнання, попереднього слідства, прокуратури і судів, державної контрольно-ревізійної та податкової служб відповідно до чинного законодавства України. Вилучення оформляється протоколом (актом), копія якого вручається під розпис відповідній посадовій особі підприємства, установи. З дозволу і в присутності представників органів, які здійснюють вилучення, відповідні посадові особи підприємства, установи можуть зняти копії та скласти реєстр документів, що вилучаються, із зазначенням підстав і дати їх вилучення.
Якщо вилучаються томи документів недооформлені (не переплетені, не пронумеровані тощо), то з дозволу і в присутності представників органів, які здійснюють вилучення, відповідні посадові особи підприємства, установи можуть дооформити ці томи (зробити опис, пронумерувати аркуші, прошнурувати, опечатати, засвідчити своїм підписом та печаткою).
Органи, що вилучили документи, забезпечують підприємствам, установам за їх письмовим зверненням можливість зробити виписку, витяг, копію документів для видачі довідок за обставинами відповідно до законодавства. У разі повернення зазначеними органами документів, що були раніше вилучені, такі документи приймаються під розписку відповідною посадовою особою підприємства, установи та разом із рішенням про повернення підшиваються до тих же томів, з яких документи були вилучені та в яких знаходяться постанова про вилучення, реєстр і копії таких документів.
У разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітів керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів і розслідування причин їх пропажі або знищення. Для участі в роботі комісії запрошуються представники слідчих органів, державного пожежного нагляду.
Результати роботи комісії оформлюються актом, який затверджується керівником підприємства, установи. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також державній податковій інспекції у 10-денний термін.
Питання №2: Форми бухгалтерського обліку.
2.1 Форми ведення бухгалтерського обліку.
Форма бухгалтерського обліку - це сполучення різних регістрів аналітичного і синтетичного обліку, їх взаємозв'язок, послідовність і способи облікових записів з метою узагальнення й одержання звітності.
2.2.1. Меморіально-ордерна форма обліку.
На підприємствах тривалий час застосовувалася меморіально-ордерна форма обліку, при якій складалися книжкові й карткові облікові регістри. Нині цю форму обліку використовують переважно на невеликих підприємствах. Синтетичний облік при цій формі ведеться у книгах або відомостях. Для аналітичного обліку використовують книги, відомості, картки. Бухгалтерські проводки оформлюють меморіальними ордерами, які складаються за звітний період і реєструються у реєстраційних журналах. Облік наявності грошових коштів ведеться у спеціальній касовій книзі.
2.2.2. Журнально-ордерна форма бухгалтерського обліку.
Заснована на використанні принципу систематизації та накопичування даних первинних документів безпосередньо в регістрах аналітичного і синтетичного обліків відповідно до чинного Положення про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні.
Записи в накопичувальних регістрах виконують по показниках, необхідних для управління і контролю за фінансово-господарською діяльністю підприємства, а також для складання періодичної та річної бухгалтерської звітності. Основними регістрами при цій формі обліку є журнали-ордери, що ведуться по кредиту синтетичних рахунків (синтетичного обліку) і дебету кореспондуючих рахунків.
Використовують також регістри аналітичного обліку - відомості, таблиці, книги і картки.
Наприкінці місяця підсумкові дані кредитових оборотів із журналів-ордерів переносять до Головної книги, в якій підраховують обороти по дебету кожного рахунка. Головну книгу використовують для узагальнення даних журналів-ордерів, взаємної перевірки зроблених записів по окремих рахунках і складання звітного балансу.
У Головній книзі відображають початкове сальдо, поточні обороти і сальдо на кінець звітного періоду (місяця, кварталу, року) по кожному синтетичному рахунку. За методом подвійного запису суми дебетових і кредитових оборотів, а також дебетових і кредитових сальдо мають бути відповідно між собою рівними. Головна книга відкривається на рік.
Порядок ведення обліку за журнально-ордерною формою для великих промислових підприємств 17 журналів-ордерів визначено Інструкцією з використання єдиної журнально-ордерної форми обліку № 63, затвердженою Міністерство фінансів СРСР 8 березня 1960 р. з подальшими змінами. Для малих підприємств порядок ведення обліку за скороченою журнально-ордерною формою (8 журналів-ордерів) затверджено Інструкцією Мінфіну від 6 червня 1960 р.
2.2.3. Спрощена форма бухгалтерського обліку.
Бухгалтерський облік на малих підприємствах базується на єдиних методологічних принципах, встановлених Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності в Україні, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 250 від 3 квітня 1993 р. (зі змінами і доповненнями, внесеними постановами Кабінету Міністрів України № 509 від 5 липня 1993 p., № 804 від 24 вересня 1993 p., № 175 від 21 березня 1994 p., № 307 від 26 квітня 1995 p., № 95 від 14 серпня 1996 p., № 869 від 11 серпня 1997 p.).
Створення, прийом і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів бухгалтерської звітності здійснюється відповідно до Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 88 від 24 травня 1995 р.
Відповідно до наказу Міністерства фінансів України № 112 від 31 травня 1996 р. затверджені Вказівки про склад і порядок заповнення облікових регістрів малими підприємствами (зареєстровано в Міністерстві юстиції України Яг 297/1322 від 13.06.96 p.). Мале підприємство самостійно обирає форму бухгалтерського обліку, виходячи з потреб свого виробництва і управління, їх складності та чисельності працівників.
Підприємствам, що зайняті у матеріальній сфері виробництва, рекомендується використовувати регістри, передбачені журнально-ордерною формою бухгалтерського обліку. Підприємства торгівлі, громадського харчування і постачальницько-збутових видів діяльності можуть використовувати регістри спрощеної форми бухгалтерського обліку.
Виходячи з потреб виробництва й управління, мале підприємство може пристосовувати регістри бухгалтерського обліку відповідно до специфіки своєї роботи з дотриманням вимог:
- єдина методологічна основа (принцип подвійного запису);
- взаємозв'язок даних аналітичного і синтетичного обліків;
- суцільне відображення всіх господарських операцій в регістрах обліку на підставі первинних облікових документів;
- накопичення і систематизація даних первинних документів у розрізі показників, необхідних для управління і контролю за господарською діяльністю малого підприємства, а також для складання і подання бухгалтерської звітності та декларації з оподаткування.
Початковим етапом бухгалтерського обліку на малому підприємстві є суцільне документування всіх господарських операцій.
Малі підприємства для документування операцій можуть використовувати типові міжвідомчі форми первинної облікової документації та відомчі форми.
Наступним етапом обліку є:
- реєстрація відомостей, відображених у первинних документах, у застосовуваних регістрах бухгалтерського обліку;
- складання фінансової звітності;
- використання даних бухгалтерських регістрів для одержання іншої інформації, яка необхідна для самого підприємства і зовнішніх користувачів.
Спрощена форма бухгалтерського обліку може застосовуватися за двома видами:
- проста форма (без використання регістрів обліку майна малого підприємства);
- форма бухгалтерського обліку з використанням регістрів обліку майна малого підприємства.
2.2.4. Проста форма бухгалтерського обліку.
Малі підприємства, які здійснюють не більше 100 господарських операцій на місяць, не мають виробництва продукції і робіт, пов'язаних з великими матеріальними витратами, застосовують просту форму бухгалтерського обліку.
При простій формі обліку реєстрація первинних облікових документів, відображення операцій на рахунках, визначення собівартості продукції і фінансового результату
ведуться в одному бухгалтерському регістрі — Книзі обліку господарських операцій за формою № К-1.
Поряд з Книгою обліку господарських операцій для обліку розрахунків з оплати праці з працівниками і бюджетом по прибутковому податку мале підприємство веде Відомість обліку заробітної плати за формою № В-8.
Книга обліку господарських операцій (форма № К-1) містить усі застосовувані малим підприємством бухгалтерські рахунки, є комбінованим регістром аналітичного і синтетичного обліку, на підставі якого є можливість визначити наявність господарських засобів та їх джерел на визначену дату і скласти бухгалтерську звітність.
Книга має бути прошнурована й пронумерована. На останній сторінці зазначається кількість пронумерованих сторінок, що засвідчується підписами керівника і головного бухгалтера, а також печаткою.
Книга відкривається записами сум залишків на початок року (початок діяльності підприємства) за кожним видом засобів і джерел.
У графі 3 "Зміст операції" в хронологічній послідовності позиційним способом відображуються на підставі первинних документів всі господарські операції поточного місяця.
Суми по кожній операції, зареєстрованій у Книзі, відображуються методом подвійного запису одноразово у графах "Дебет" і "Кредит" рахунків обліку відповідних видів коштів та їх джерел.
Дані про фінансово-господарську діяльність малого підприємства за місяць з усіх відомостей переносяться до відомості форми № В-9, на підставі якої складається оборотна відомість:
Код рахунку | Назва рахунку | Сальдо на _____р. | Обороты за _____ місяць | Сальдо на _____р.
ДТ | КТ | ДТ | КТ | ДТ | КТ
Разом:
Оборотна відомість використовується для складання бухгалтерського балансу.
2.2.5. Механізовані й автоматизовані форми ведення бухгалтерського обліку.
В умовах використання обчислювальних машин створено принципово нові механізовані й автоматизовані форми бухгалтерського обліку, при яких обліково-обчислювальні роботи виконуються автоматично на обчислювальних машинах.
Новий підхід до організації бухгалтерського обліку при комплексній його механізації в умовах використання електронно-обчислювальних машин виявив нові форми бухгалтерського обліку - автоматизовані. В основу комплексної механізації (автоматизації) бухгалтерського обліку закладено принцип безперервності обробки облікової інформації.
Синтетичними й аналітичними обліковими регістрами при механізованих і автоматизованих формах бухгалтерського обліку є машинограми.
На сучасному етапі дедалі більше використовують сучасну обчислювальну техніку - ЕОМ.
Створення і впровадження в практику обліку ЕОМ привело до розробки нової форми бухгалтерського обліку — таблично-автоматизованої. При цій формі здійснюється повна автоматизація збору, передачі, систематизації й обробки інформації; крім паперових носіїв бухгалтерської інформації використовуються машинні носії (магнітні стрічки, магнітні диски).
При таблично-автоматизованій формі бухгалтерського обліку здійснюються інтеграція обліку на основі одноразового введення і багаторазового використання первинної інформації, а також програмне групування дебетових і кредитових оборотів на рахунках на основі принципу подвійного запису; провадиться автоматизація логічних
операцій бухгалтерського обліку; вирішуються задачі бухгалтерського обліку у двох режимах - регламентному і запитовому; вихідну інформацію отримують у вигляді друкованих регістрів і відеограм, а також існує можливість розшифровки результативних показників за запитами користувачів.
При загальному скороченні обсягу наданої користувачу інформації підвищується інформативна цінність таблично-автоматизованої форми. Вона також передбачає контроль вихідної бухгалтерської інформації, що позитивно впливає на дієвість даних бухгалтерського обліку.
2.2.5.1. Автоматизована форма обліку.
В період переходу до повноцінної ринкової економіки автоматизація бухгалтерського обліку, точність і оперативність інформації є вирішальними факторами успішного розвитку економіки України. При цьому необхідно враховувати значну різницю у змісті бухгалтерського обліку в Україні і в країнах з розвинутою економікою. Якщо в Україні бухгалтерська справа обмежувалася обліково-реєстраційними завданнями, то в країнах з розвинутою ринковою економікою вони не є основною частиною бухгалтерського обліку основна увага приділяється фінансовому аналізу та прогнозуванню. Тому дуже важливо оцінити завдання й цілі автоматизації бухгалтерського обліку.
Завдання автоматизації - підвищення якості роботи як бухгалтерів, так і бухгалтерії в цілому. Комп'ютер - це тільки інструмент, що дозволяє максимально повно використовувати кваліфікацію спеціаліста й максимально спрощувати повсякденну рутинну роботу.
Перехід до автоматизованого бухгалтерського обліку вимагає не лише бажання і коштів, а й значної підготовчої роботи як організаційної, так і методичної. Перехід потрібно організовувати плавно, поетапно, краще за все до початку звітного періоду (кварталу, року). Звірений баланс, залишки, звітність за попередній період необхідні як вхідна інформація для введення в комп'ютер. Потрібно також правильно оцінити склад і обсяг необхідного документообігу, визначити, які документи будуть вестись в електронному вигляді, а які - в паперовому. Для цього насамперед необхідно точно визначити
завдання автоматизації. Звичайно, найбільша кількість помилок в обліку при паперовій технології виникає на етапі переносу даних з одного облікового регістру до другого, а також при складанні різноманітних довідок і звітів. Використання автоматизованого обліку дасть змогу повністю звільнитися від такого роду помилок, оскільки як правило при автоматизованому обліку ведеться тільки один обліковий регістр, всі інші формуються автоматично і ризик помилки при переносі даних між регістрами обліку дорівнює нулю. Кожний бухгалтер знає, скільки часу і сил вимагає підготовка тих чи інших довідок, звітностей та іншої оперативної інформації, що завжди потрібна терміново.
Використання засобів автоматизації дає змогу практично повністю вирішити цю проблему, протягом лічених хвилин підготовити найрізноманітніші й деталізовані бухгалтерські дані. Потрібно також звернути увагу на те, що правильний вибір засобів автоматизації програмного забезпечення дозволить легко і швидко адаптувати роботу бухгалтерії до частих змін правових норм, які вносяться Урядом України. На жаль, подеколи цей вибір доручається спеціалістам, котрі мають смутну уяву про повсякденну рутинну роботу і проблеми бухгалтерії й чиї критерії не завжди збігаються з інтересами бухгалтерії даного підприємства.
Автоматизація не лише підвищує якість обліку, а й якість бізнесу підприємства. Тому вибір засобів автоматизації завжди має здійснюватися безпосередньо зацікавленими спеціалістами - бухгалтером і керівником підприємства. Лише спеціаліст-бухгалтер може правильно оцінити систему за всіма критеріями, основними з яких є такі.
1. На строюваність системи як на специфіку конкретної організації (незалежно від форми власності), так і на можливі зміни в законодавстві. Користувачеві має бути надана можливість в мінімальний термін і без втрат інформації перебудувати не тільки план рахунків, звітні форми, типові проводки, а й формувати звітність згідно з новими вимогами. Так, наприклад, підприємства з іноземними інвестиціями як правило надають своїм зарубіжним партнерам звітність за формами, заснованими на інших, ніж в Україні, методах.
2. Можливість роботи не тільки в локальних обчислювальних мережах, а й з іншими джерелами бухгалтерської інформації, такими, як системи зв'язку "клієнт - банк" для пересилання платіжних документів безпосередньо з комп'ютера до банку; касові апарати для оперативного обліку і відображення операцій у роздрібній торгівлі тощо.
3. Наявність з боку розроблювана кваліфікованої підтримки користувача приблизно за такими напрямками:
а) навчання роботі з програмами, що особливо важливо, оскільки в багатьох випадках через відсутність необхідних навичок і відпрацьованих методик навчання бухгалтер не може використовувати програмне забезпечення;
б) супроводження програмного забезпечення, що необхідно не тільки на випадок ушкодження програми з різних причин, а й у випадках радикальних змін у законодавстві;
в) оперативні консультації, оскільки проблеми, що виникають у процесі роботи, значною мірою зумовлені або порушенням технології роботи з програмами, або недостатнім знанням можливостей системи.
В Україні використовується значна кількість програмних продуктів для автоматизації бухгалтерського обліку, найбільш популярними з яких є: "Парус", "Fin Expert", "БЕСТ", "Lady Fin", "Фінанси без проблем", "1C - Бухгалтерія - Проф. для Windows" та ін.
Система автоматизації бухгалтерського обліку спільного підприємства "Парус" призначена для підготовки та обліку фінансово-господарських документів, накопичення інформації про здійснення господарських операцій на бухгалтерських рахунках, одержання внутрішньої і зовнішньої звітності підприємства.
Використання даної системи дає змогу:
- готувати платіжні документи;
- виписувати рахунки на оплату і накладні на відпуск товару;
- вести облік основних засобів і нематеріальних активів, здійснювати розрахунок амортизаційних відрахувань;
- вести облік виробничих запасів і товарно-матеріальних цінностей за матеріально відповідальними особами;
- вести облік затрат на виробництво, витрат обігу і реалізації за різними об'єктами обліку (філіалами, підрозділами та ін.);
- вести облік грошових коштів;
- вести облік розрахунків з дебіторами та кредиторами;
- одержувати щомісячну звітність щодо руху засобів за відповідними рахунками у вигляді книги обліку господарських операцій, відомостей обліку руху матеріальних цінностей, обліку руху грошових коштів, обліку розрахунків з дебіторами і кредиторами, відомостей розрахунку амортизаційних відрахувань;
- одержувати баланс підприємства та інші звітні документи для подання у податкові органи.
Система "Fin Expert 4.1 for Windows tm" - це професійна мережна система реального часу, яка призначена для великих підприємств з великими обсягами даних; система "Fin Expert 4.1 Life for Windows tm" розроблена для середніх підприємств з можливістю роботи в локальному режимі.
Основні особливості цієї програми:
- ведення синтетичного й аналітичного обліку стосовно потреб підприємства;
- можливість ведення кількісного багатоваріантного обліку;
- одержання всієї необхідної звітності та різнорідних документів по синтетичному й аналітичному обліку;
- повна настроюваність: можливість доповнювати і змінювати план рахунків бухгалтерського обліку, систему проводок, ведення аналітичного обліку, форм первинних документів, форм звітності;
- можливість автоматичного друку вихідних (первинних) документів.
Висхідними даними для програми є господарські операції, що вносяться до Журналу господарських операцій.
Програма "1C - Бухгалтерія - Проф. для Windows" дозволяє вводити господарські операції декількома способами:
1) ручне введення операцій;
2) використання типових операцій;
3) використання режиму "документи і розрахунки".
На підставі' введених господарських операцій програма формує звітність по синтетичному обліку та різні допоміжні документи, зокрема:
- оборотно-сальдову відомість за рахунками і субрахунками;
- "шахматку";
- аналіз рахунка за підсумками і кореспонденцією даного рахунка з відповідними рахунками;
- обороти по дебету і кредиту рахунка і відповідне сальдо, також обороти і сальдо по рахунках за відповідний період; журнал-ордер і відомість, по рахунку;
- зведені проводки-підсумки за відповідною кореспонденцією;
- аналіз рахунка за датами;
- звіт по журналу операцій - вибірку проводок із журналу операцій за визначеними рахунками, кореспонденцією та іншими ознаками;
- картку рахунка і всі проводки з даним рахунком.
Програма може утримувати відомості за будь-який період часу.
Для ведення аналітичного обліку програма дозволяє вводити необмежену кількість довідників об'єктів аналітичного обліку (субконто): за видами продукції, матеріалами, підприємствами, співробітниками та ін.
Усі документи по аналітичному обліку формуються у грошовому, а якщо це потрібно, то і в натуральному виразі.
Зокрема, видаються такі документи:
- оборотно-сальдова відомість, що утримує дані про сальдо та обороти за об'єктами обліку;
- картка субконто, що містить усі проводки з даним об'єктом обліку;
- аналіз рахунка за субконто - кореспонденції з різними рахунками кожного об'єкта обліку;
- аналіз субконто - зведення всіх підсумків за даними субконто;
- обороти між субконто.
Крім цього, програма дає змогу створювати звіти довільної форми, що використовують дані не лише синтетичного, а й аналітичного" обліку.
Для бухгалтерії перехід до реформування системи бухгалтерського обліку із застосуванням міжнародних стандартів означає постійне підвищення вимог до обсягу, якості та оперативності роботи. Дедалі зростають вимоги до рівня кваліфікації, - вже мало бути лише бухгалтером, необхідні глибокі знання економічної теорії, права, фінансового аналізу. Відповідно підвищуються вимоги до автоматизованих систем: це й можливість надання даних для фінансового аналізу, і поширення можливостей бухгалтерського діловодства й документообігу, і системи зведеного обліку та фінансової звітності, яку складають підприємства різних країн світу і яка має певні відмінності у підходах до змісту фінансових звітів, необхідних для прийняття рішень в умовах розвитку міжнародної торгівлі, транснаціональних корпорацій, глобалізації фінансових ринків.
Практична частина.
Дані для виконання завдань:
На основі вихідних даних:
відкрити синтетичні рахунки
відкрити аналітичні рахунки
зареєструвати виробничі господарські операції в журналі й скласти бухгалтерські проводки;
на підставі складених проводок зробити рознесення по синтетичних і аналітичних рахунках;
скласти оборотну відомість аналітичних рахунків;
скласти оборотну відомість синтетичних рахунків;
скласти баланс на 31 число звітного місяця.
Вихідні дані:
I. Баланс приватного промислового підприємства на 1 квітня 2005 р.
Актив | Сума, грн. | Пасив | Сума, грн.
Основні кошти: | Статутний капітал (40) | 117 000
- залишкова вартість | 115 500 | Розрахунки із кредиторами:
- знос (13) 3500 | - по оплаті праці (66) | 14 500
- первісна вартість (10) 119000 | - За товари й послуги (63) | 41 700
Виробничі запаси (20) | 9 700
Виробництво (20) | 5 400
Рахунки в банках (31) | 42 600
Разом: | 173 200 | Разом: | 173200
II. З оборотної відомості по аналітичних рахунках до рахунку «Розрахунки по оплаті праці» (66) треба, що заборгованість складається з:
№№
п/п | Прізвище, ім'я, по батькові | Сума, грн.
1. | Клюєв И. П. | 152
2. | Сєров В. А. | 148
3. | Інші робітники та службовці | 14 200
Разом: | 14 500
III. Господарські операції за квітень:
№№
п/п | Зміст операції | Сума, грн.
1. | Отримано гроші в касу для виплати заробітної плати | 14 500
2. | Виплачена з каси заробітна плата крім Клюєва И. П. | 14 348
3. | Частково погашена заборгованість постачальникам | 13 700
4. | Відпущені зі складу матеріали в цех на виробництво продукції | 2 200
5. | Випущена з виробництва на склад готова продукція | 3 300
6. |
Акцептовано рахунок постачальника за матеріали, що надійшли, у т.ч. ПДВ-5400 грн. |
32 150
7. |
Отримано короткострокову позичку банку під сукупність виробничих запасів і витрат |
80 000
8. | Придбано основні фонди, рахунок постачальника акцептований, у т.ч. ПДВ – 3634 грн. |
21 800
Розв’язання:
1. Відкриття синтетичних рахунків.
Hа синтетичних бухгалтерських рахунках, облік ведеться в узагальненому вигляді. Крім того, узагальнене сальдо потрібно для складання бухгалтерського балансу. Рахунку, на яких ведеться узагальнений облік коштів і їхніх джерел, називаються синтетичними, а облік на них синтетичним. (Слово «синтез» означає «узагальнення, об'єднання»). Синтетичний облік ведеться тільки в грошовому вимірнику. Стосовно балансу синтетичні рахунки бувають активними або пасивними. В активных рахунках: ДТ – прихід, КТ – розхід; В пасивних рахунках: ДТ – розхід, КТ – прихід.
Рахунок 30 | Рахунок 31 | Рахунок 66
Д | К | Д | К | Д | К
С-до н. | 0 | С-до н. | 42600 | С-до н. | 14500
1) | 14500 | 3) | 14348 | 8) | 80000 | 1) | 14500 | 2) | 14348
Об д. | 14500 | Об к. | 14348 | 3) | 13700 | Об д. | 14348 | Об к. | 0
С-до к. | 152 | Об д. | 80000 | Об к. | 28200 | С-до к.
С-до к. | 94400
Рахунок 63 | Рахунок 20 | Рахунок.23
Д | К | Д | К | Д | К
С-до н. | 41700 | С-до н. | 9700 | С-до н. | 5400
3) | 13700 | 6) | 32150 | 6) | 32150 | 4) | 2200 | 4) | 2200 | 5) | 3300
7) | 5400 | 9) | 21800 | Об д. | 32150 | Об к. | 2200 | Об д. | 2200 | Об к. | 3300
10) | 3634 | С-до к. | 39650 | С-до к. | 4300
Об д. | 22734 | Об к. | 53950
С-до к. | 72916
Рахунок 26 | Рахунок 64 | Рахунок 60
Д | К | Д | К | Д | К
С-до н. | 0 | С-до н. | 0 | С-до н. | 0
4) | 3300 | 7) | 5400 | 8) | 80000
Об д. | 3300 | Об к. | 0 | 10) | 3634 | Об д. | 0 | Об к. | 80000
С-до к. | 3300 | Об д. | 0 | Об к. | 9034 | С-до к. | 80000
С-до к. | 9034
Рахунок 15
Д | К
С-до н. | 115500
9) | 21800
Об д. | 21800 | Об к. | 0
С-до к. | 137300
2. Відкриття аналітичних рахунків.
Для контролю за виконанням планових показників, за схоронністю майна, станом розрахунків, даних синтетичного обліку недостатньо. Аналітичні рахунки являють собою складові частини тих синтетичних рахунків, куди вони входять. З даних аналітичних рахунків можна одержати більш детальну й конкретну інформацію про джерелах утворення. В моєму випадку треба скласти аналітичні рахунки по синтетичному рахунку 66 “Розрахунки з оплати праці”.
Рахунок 66/1 (Клюєв И.П.)
Д | К
С-до н. | 152
2) | 0
Об д. | 0 | Об к. | 0
С-до к. | 152
Рахунок 66/2 (Сєров В.А.)
Д | К
С-до н. | 148
2) | 148
Об д. | 148 | Об к. | 0
С-до к. | 0
Рахунок 66/3 (інші робітники та службовці)
Д | К
С-до н. | 14200
2) | 14200
Об д. | 14200 | Об к. | 0
С-до к. | 0
3. Складання бухгалтерських проводок і реєстрація господарських операцій в журналі.
Від правильності складання проводок залежить правильність ведення бухгалтерського обліку й складання бухгалтерської звітності. Щоб правильно становити бухгалтерські проводки, я застосовую наступну послідовність:
1-й крок. Виходячи зі змісту господарської операції й використовуючи План рахунків бухгалтерського обліку та інструкцію до застосування Плану рахунків, капіталу, зобов’язань і господарських операцій підприємств і організацій я визначаю на які рахунки вона повинна бути записана;
2-ий крок. Виявляю характер зміни величини об'єктів, що враховують: збільшення або зменшення;
3-ій крок. Якими є рахунки стосовно балансу (активні або пасивні);
4-ий крок. Визначаю значення дебету й кредиту в активних і пасивних рахунках (застосування схеми запису на рахунках).
Рахунку 2-го порядку, відкриті до синтетичних рахунків, називаються субрахунками.
Журнал реєстрації господарських операцій
За квітень місяць
№ | Зміст господарської операції | Сума, грн. | Кореспонденція рахунків
Дебіт | Кредит
1. | Отримано гроші в касу для виплати заробітної плати | 14 500 | 301 | "Касса в національній валюті" | 311 | "Поточні рахунки в національній валюті"
2. | Виплачена з каси заробітна плата крім Клюєва И. П. | 14 348 | 661 | "Розрахунки за заробітною платою" | 301 | "Касса в національній валюті"
3. | Частково погашена заборгованість постачальникам | 13 700 | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками " | 311 | "Поточні рахунки в національній валюті"
4. | Відпущені зі складу матеріали в цех на виробництво продукції | 2 200 | 231 | "Виробництво" | 206 | "Матеріали, передані в переробку"
5. | Випущена з виробництва на склад готова продукція | 3 300 | 261 | "Готова продукція" | 231 | "Виробництво"
6. | Акцептовано рахунок постачальника за матеріали, що надійшли (26700), | 32 150 | 201 | "Сировина й матеріали" | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками "
7 |
у т.ч. ПДВ-5400 грн. | 5 400 | 643 | "Податкові зобов'язання" | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками "
8. | Отримано короткострокову позичку банку під сукупність виробничих запасів і витрат | 80 000 | 311 | "Поточні рахунки в національній валюті" | 601 | "Короткострокові кредити банків у національній валюті"
9. | Придбано основні фонди, рахунок постачальника акцептований (18166), | 21 800 | 152 | "Придбання (виготовлення) основних засобів" | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками "
10. |
у т.ч. ПДВ – 3634 грн. | 3 | 643 | "Податкові зобов'язання" | 63 | "Розрахунки з вітчизняними постачальниками "
Разом | 181
4. Складання оборотної відомості по синтетичних рахунках.
Оборотна відомість по синтетичних рахунках.
Код рахунку | Назва рахунку |
Сальдо на 1 квітня 2005р. | Оборот звітного періоду | Сальдо на 31 квітня 2005 р.
Д | К | Д | К | Д | К
30 | Каса | 0 | - | 14500 | 14348 | 152 | -
31 | Рахунки в банках | 42600 | - | 80000 | 28200 | 94400 | -
66 | Розрахунки з оплати праці | - | 14500 | 14348 | 0 | - | 152
63 | Розрахунки з постачальниками та підрядниками | - | 41700 | 22734 | 53950 | - | 72916
23 | Виробництво | 5400 | - | 2200 | 3300 | 4300 | -
20 | Виробничі запаси | 9700 | - | 32150 | 2200 | 39650 | -
26 | Готова продукція | 0 | - | 3300 | - | 3300 | -
64 | Розрахунки за податками й платежами | - | 0 | - | 9034 | - | 9034
60 | Короткострокові позики | - | 0 | - | 80000 | - | 80000
15 | Капітальні інвестиції | 115500 | - | 21800 | - | 137300 | -
40 | Статутний капітал | - | 117000 | - | - | - | 117000
Разом | 173200 | 173200 | 191032 | 191032 | 279102 | 279102
5. Оборотна відомість по аналітичних рахунках.
Оборотна відомість по рахунку 66 «Розрахунки по оплаті праці».
Код р-ку | Назва аналітичного рахунку | Сальдо на початок | Обороти | Сальдо на кінець
Д | К | Д | К | Д | К
66/1 | Зарплата Клюєва И. П. | - | 152 | - | - | - | 152
66/2 | Зарплата Сєрова В. А. | - | 148 | 148 | - | - | -
66/3 | Зарплата інших робітників та службовців | - | 14200 | 14200 | - | - | -
Разом | - | 14500 | 14348 | - | - | 152
6. Складання балансу на 31 число звітного місяця.
Для складання балансу я використовую форму №1, згідно положення (стандарту) бухгалтерського обліку 2 “Баланс”.
Баланс
на31 квітня 2005 р.
Актив | Код рядка | На кінець звітного періоду | На початок звітного періоду
1 | 2 | 3 | 4
І. Необоротні активи
Нематеріальні активи:
Залишкова вартість | 10 | - | -
Первісна вартість | 11 | - | -
Знос | 12 | - | -
Незавершене будівництво | 20
Основні засоби:
Залишкова вартість | 30 | 115500 | 137300
Первісна вартість | 31 | 119000 | -
Знос | 32 | 3500 | -
Довгострокові фінансові інвестиції:
які обліковуються за методом участі в капіталі інших підприємств | 40 | - | -
інші фінансові інвестиції | 45 | - | -
Довгострокова дебіторська заборгованість | 50 | - | -
Відстрочені податкові активи | 60 | - | -
Інші необоротні активи | 70 | - | -
Всього за розділом І | 80 | 115500 | 137300
II. Оборотні активи
Запаси:
виробничі запаси | 100 | 9700 | 39650
тварини на вирощуванні і відгодівлі | 110 | - | -
незавершене виробництво | 120 | 5400 | 4300
готова продукція | 130 | - | 3300
Товари | 140 | - | -
Векселі одержані | 150 | - | -
Дебіторська заборгованість за товари, роботи і послуги:
чиста реалізаційна вартість | 160 | - | -
первісна вартість | 161 | - | -
резерв сумнівних боргів | 162 | - | -
Дебіторська заборгованість за розрахунками:
з бюджетом | 170 | - | -
за виданими авансами | 180 | - | -
з нарахованих доходів | 190 | - | -
із внутрішніх розрахунків | 200 | - | -
Інша поточна дебіторська заборгованість | 210 | - | -
Поточні фінансові інвестиції | 220 | - | -
Грошові кошти та їх еквіваленти:
в національній валюті | 230 | 42600 | 94552
в іноземній валюті | 240 | - | -
Інші оборотні активи | 250 | - | -
Всього за розділом II | 260 | 57700 | 141802
ІІІ. Витрати майбутніх періодів | 270 | - | -
Баланс | 280 | 173200 | 279102
Пасив | Код рядка | На початок звітного періоду | На кінець звітного періоду
І. Власний капітал
Статутний капітал | 300 | 117000 | 117000
Пайовий капітал | 310 | - | -
Додатковий вкладений капітал | 320 | - | -
Інший додатковий капітал | 330 | - | -
Резервний капітал | 340 | - | -
Нерозподілений прибуток (непокриті збитки) | 350 | - | -
Неоплачений капітал | 360 | - | -
Вилучений капітал | 370 | - | -
Всього за розділом І | 380 | 117000 | 117000
II. Забезпечення наступних витрат і платежів | - | -
Забезпечення виплат персоналу | 400 | - | -
Інші забезпечення | 410 | - | -
Цільове фінансування | 420 | - | -
Всього за розділом II | 430 | - | -
III. Довгострокові зобов'язання
Довгострокові кредити банків | 440 | - | -
Інші довгострокові фінансові зобов'язання | 450 | - | -
Відстрочені податкові зобов'язання | 460 | - | -
Інші довгострокові зобов'язання | 470 | - | -
Всього за розділом III | 480 | - | -
IV. Поточні зобов'язання
Короткострокові кредити банків | 500 | - | 80000
Поточна заборгованість за довгостроковими зобов'язаннями | 510 | - | -
Векселі видані | 520 | - | -
Кредиторська заборгованість за товари, роботи і послуги | 530 | 41700 | 72916
Поточні зобов'язання за розрахунками:
з одержаних авансів | 540 | - | -
з бюджетом | 550 | - | 9034
з позабюджетних платежів | 560 | - | -
зі страхування | 570 | - | -
з оплати праці | 580 | 14500 | 152
з учасниками | 590 | - | -
із внутрішніх розрахунків | 600 | - | -
Інші поточні зобов'язання | 610 | - | -
Всього за розділом IV | 620 | 56200 | 162102
V. Доходи майбутніх періодів | 630 | - | -
Баланс | 640 | 173200 | 279102
Список літератури:
1. Вербицка Л. В. “ Теорія бухгалтерського обліку” Нав.- метот. Посібник . - К. : Логос, 1999 р.
2. Сопко В. В. “ Бухгалтерський облік” Навч. Посібник . - К. : КНЕУ, 1998 р.
3. Бухгалтерський облік та фінансова звітність в Україні: Навч.-практ. посібник / За ред. С.Ф.Голова. – Дн.: Баланс-клуб, 2001.
4. Учебник/ Бухгалтерський фінансовий облік на підприємствах України – Ткаченко.
5. Голов С.Ф., Костюченко В.М. Бухгалтерський облік та фінансова звітність за міжнародними стандартами: Практ. посібник. – К.: Лібра, 2004.
6. журнал "БУХГАЛТЕР" № 5 за 2002 год.
7. Учебник / Облік основних господарських операцій в бухгалтерських проводках - Грабова.
8. Велш Г., Шорт Д. Основи фінансового обліку. – К.: Основи, 1997
9. Міністерство фінансів України/