Штурмова гвинтівка М16А2
Пошукова робота:
Штурмова гвинтівка М16А2
Інструкція по експлуатації
У даному розділі розміщено інструкцію по експлуатації штурмової гвинтівки М16А2. Дана інформація є перекладом зі скороченнями англомовної інструкції Operators Manual w/Components List, Rifle 5,56 mm M16A2 W/E (1005-01-128-9936); TM 9-1005-319-10) 1986. з використанням іншої відкритої інформації з мережі Інтернет. Переклад на українську мову - Курт Оберст. Англомовний оригінал інструкції у форматі PDF можна знайти за наступним гіперпосиланням - (на даний час неактивний), та (доступ на даний момент з невідомих причин заборонений).
Штурмова гвинтівка М16А1
У 1949 році у США розпочинаються активні дослідження з пошуку підвищення ефективності існуючої зброї. Уже тоді на основі вивчення німецьких розробок та власних проектно-дослідницьких робіт у США дійшли висновку про необхідність зменшення потужності існуючих набоїв. Проте з невідомих причин виходить так, що на початку 50-х років розвиток стрілецької зброї під "проміжний набій" загальмувався. У 1954 році у США та інших країнах NATO приймається на озброєння набій Т65 (7,62Х51). У порівнянні зі стандартним американським гвинтівковим набоєм 30-06 був дещо менший, однак по всім іншим параметрам назвати його проміжним було важко. Розміри, маса та енергія віддачі зменшились не набагато у порівнянні з гвинтівковим набоєм. Незаважючи на це у світі випущено багато варіантів штурмових гвинтівок саме під цей набій.
На протязі 50-х років Міністерство Оборони США проводить наступний дослідницький проект під кодовою назвою "Project SALVO", що підтверджує результати попередніх досліджень про необхідність переходу на малокаліберну зброю калібру 5,56 мм. На основі отриманих висновків МО США починає програму SPIW (Special Purpose Infantry Weapon), у рамках якої повинна бути розробленаперспективна стрілецька зброя, яка стріляє малокаліберними високошвидкісними кулями й 30-40мм гранатами. У 1957 році Представники Армії США звертаються до компанії Armalite Division of the Fairchild Aircraft Corp. із пропозицією розробити автоматичну гвинтівку .22 (5.56мм) калібру, з малою масою, здатну на дальності в 500 метрів пробити стандартний армійський сталевий шолом. Юджин Стонер (Eugene Stoner), конструктор фірми Armalite, починає розробку новій гвинтівці на базі своєї більше ранньої розробки, гвинтівки, AR-10 калібру 7.62мм. Одночасно із цим інженери фірм Sierra Bullets й Remington, у співдружності з Armalite, починають розробку нового бойового набою калібру 5.56мм на базі мисливських набої в .222 Remington й .222 Remington Magnum. Новий набій спочатку одержує назву .222 Remington Special, а остаточне його позначення - .223 Remington (5.56x45 мм). Нова штурмова гвинтівка була позначена індексом АR-15.
Перші випробування у 1958 році виявилися невдаллими. Було виявлено ненадійність роботи основних механізмів гвинтівки при експлуатації у польових умовах. Сприйнявши несприятливий результат випробувань як фіаско всього проекту фірма Armalite Division , продає усі права на штурмову гвинтівку AR-15 компанії Colt's Patent Firearms Manufacturing Company. Через рік Юджин Стоунер, не бажаючи проипиняти роботу над своїм дітищем переходить працювати у фірму Colt, де й продовжує роботу над удосконаленням АR-15. Наступні випробування у 1960 році проходять більш вдало. У 1962 році Агентство по перспективних дослідженнях МО США (Advanced Research Projects Agency - ARPA) закуповує 1000 гвинтівок AR-15 у фірми Colt і направляє їх у Південний В'єтнам для перевірки в умовах реальних бойових дій, наступного року фірма Colt одержує контракт на виробництво 85 000 гвинтівок для Армії США (під позначенням XM16E1) і ще на 19 000 гвинтівок - для ВВС США (M16). Війська Південного В'єтнаму спочатку використають нову зброю досить успішно. Гвинтівка показала непогані результати на відстанях до 270 м - на цій дальності вона по точності стрільби в 1,2 рази перевершувала штатну 7,62-мм М14 і витрачала в 1,5 рази менше набоїв на виконання тих же завдань. Крім того, при рівній загальній вазі 7,5 кг вояк міг нести М16 й 250 набоїв до неї або гвинтівку М14 з 100 набоями. У 1963 році ВПС США офіційно приймають на озброєння штурмову гвинтівку AR-15 під індексом М16. Вона стала першою прийнятою на озброєння штурмовою гвинтівкою малого калібру.
Армія не спішила відмовлятися від своїх попередніх зразків озброєння, оскільки знову почала виявлятися низька надійніість гвинтівки Фірма Colt негайно взялася за модернізацію гвинтівки і у 1967 році з'явився вдосконалений варіант М16А1. Від базової гвинтівки М16 вона відрізняється наявністю зубців на правій стороні затвора й рами й досилача, які служать для ручного повернення затвора в переднє положення у випадку його недоходу або відскоку. Крім того, М16А1 має трохи більшу вагу, збільшений за рахунок укорочення ходу затвора - до 950 постр./хв темп стрільби, більшу надійність роботи. Одночасно був уведений секторний магазин на 30 набоїв. "Зелене світло" для гвинтівки М16А1 замерехтіло лише у 1967 році, кол Армія США офіційно приймає на озброєння гвинтівку під позначенням "US Rifle, 5.56mm, M16A1".
Нажаль штурмова гвинтівка М16А1 не виправдала покладених на неї завдань. Гвинтівка дуже часто відмовляла у складних умовах експлуатації. На це було кілька взаємозалежних причин. У перших, при створенні набоїв для М16 використався порох типу IMR фірми Dupont, але Армія США, з міркувань економії, при виробництві набоїв замінила його на стандартний порох, що використався при спорядженні набоїв 7.62x51mm NATO. Цей порох, на відміну від IMR, давав значно більший відсоток нагару, що осідав у газовідвідній системі, затворній групі й ствольній коробці гвинтівки M16. У сполученні з відмовою від хромування затворної групи й каналу ствола й вологим кліматом Південно-Східної Азії це приводило до швидкого засмічення механізмів гвинтівки з наступними відмовами, що виражалися найчастіше в застряганні стріляної гільзи в набійнику. Крім того, вояки не одержували потрібного навчання по догляду за гвинтівкою. А враховуючи складність неповного та повного розбирання й складання гвинтівки інструкції по експлуатації були конче необхідні. Також виявився характерний недолік роботи затвору, який став невиправний для всіх гвинтівок сімейства М16: при ппереході у крайнє переднє положення легкий затвор рухаючись з високою швидкістю та через слабку зворотню пружину часто або відскакував або зупинявся у середньому положенні. І насамкінець через ненадійність роботи газовідвідної системи та надмірної мініатюризації та складності конструкції ряду деталей призвели до дуже низької надійності. Результатом наприклад стало те що американські спецпризначенці у В'єтнамі воліли озброюватися радянськими чи китайськими автоматами Калашникова, здобутими у партизан В'єтконгу як трофеї.
Протягом 1967 - 1970 років за результатами розслідування, проведеного комісією при Конгресі США, приймається ряд термінових заходів щодо виправлення ситуації. По-перше, тип пороху в патронах міняється на більше "чистий", що дає набагато менше нагару. По-друге, затворна група, набійник і канал ствола починають хромувати, що підвищує корозійну стійкість деталей і полегшує їхнє чищення. По-третє, терміново закуповуються комплекти для чищення зброї, а в діючих військах починається широка програма навчання солдат чищенню й догляду за гвинтівкою, у рамках якої видаються широко відомі наставляння по догляду за зброєю. Для усунення пробелми відскоку затвору у механізм вводять спеціальний досилач затвору. Приблизно до 1970 му року штатні 20-набійні алюмінієві магазини у військах починають заміняти на 30-набійні, для того щоб вирівняти М16 по цьому показнику з радянськими й китайськими автоматами Калашникова.
На основі М16 А1 фірма «Кольт» розробила наступні модифікації індивідуальної автоматичної зброї:
CAR-15 НВАR М1 і М2 ручні кулемети зі стрічковим живленням;
CAR-15 "Colt Commando"- сімейство вкорочених штурмових гвинтівок М16А1 виготовлений спеціально для Військ спеціального призначення армії США. Вирізняються деталями виготовлення, режимами вогню та довжиною стволів.
М655 - вкорочений карабін з довжиною ствола 400 мм;
Копії М16А1 виготовляється на Філіппінах, у Сінгапурі, у Південній Кореї (під позначенням Модель 603К), у Китаї (під позначенням СQ).
Штурмова гвинтівка М16А2
В 1978 р. почалася програма РIР модернізації М16А1. Під новий 5,56x45 НАТО (американське позначення М855) була розроблена нова модель М16А2, прийнята на озброєння в 1982 р. Перші поставки в корпус морської піхоти США почалися в 1984 р., в армію - в 1985 р.
Штурмова гвинтівка М16А2.
Головні відмінності М16А2 («Моделі 701» по позначенню "Colt"): новий поважчений ствол довжиною 510 мм із більш товстими стінками й більшою крутістю нарізів; довжина ходу нарізів зменшилася з 305 мм до 178 мм, що дало можливість підвищити стійкість кулі в польоті а також використовувати набої різноманітного призначення. Встановлено новий п'ятищілинний полум'ягасник. Конструкція М16А2 не допускає ведення бесперервногго автоматичного вогню. З гвинтівки можна вести одиночний вогонь та вогонь фіксованими серіями по три постріли. Режим стрільби фіксованими серіями по 3 постріли реалізований за рахунок введення в спусковий механізм храповика. При кожнім зведенні курка назад затворною рамою, що рухається, храповик повертається на 60 градусів, а при повороті на 180 градусів переводить бойовий взвод курка з автоспуску на спускове шептало. Після цього для поновлення стрільби необхідно відпустити й знову нажати спусковий гачок. Зусилля на спусковому гачку - 2,3-3,8 кг. Установлений новий приціл на 800 м, з регулюванням у двох площинах. Мушка - регульована по висоті. Перекидний цілик має два діоптри й регулюється двома гвинтами з маховичками по висоті й напрямку. Маховички мають фіксовані положення, так що установку прицілу можна здійснювати навпомацки по клацах. Ефективна дальність стрільби набоями М855 (55109) - до 800 м. Діоптр великого (5 мм) діаметра використається при стрільбі в умовах обмеженої видимості або по рухомих цілях на дальності до 200 м, малого (1,8 мм) - для стрільби вдень у межах 300-800 м (установка «3/8» відповідає 300 м, «4» - 400 м, «5» - 500 м, «7» - 700 м). Посилена ствольна коробка, цівка трикутного перетину замінено «круглою» (по типі карабіна М655), змінена форма пістолетної рукоятки. Цівка, пістолетна рукоятка та приклад виготовлені з більш міцного пластику з підвищеними теплоізоляційними якостями.За вікном ствольної коробки встановлений щиток, що відхиляє викинуту гільзу вперед для запобігання влучення гільз в обличчя при стрільбі з лівого плеча.
Гвинтівки М16, М16А1 й А2 крім США перебувають на озброєнні армій ще 26 країн, серед яких Гондурас, Гватемала, Ізраїль, Ліван, Лівія, Марокко, Мексика, Нова Зеландія, Оман, Панама, Тайвань. Гвинтівка М16А1 виготовляється по ліцензії в Південній Кореї, М16А2 з деякими змінами виробляється під позначенням С7 у Канаді, під позначенням «Тип 311» - у Китаї. У деяких країнах М16 складається на озброєнні одночасно з Автоматом Калашникова.
На основі М16А2 створені: ручний кулемет М16А2 НВАR (Модель 741) з важким стволом, карабін «723», автомат М231, укорочений автомат "733" типу "Colt Commando" з довжиною ствола 290 мм. Для стрільби набоєм М193 є моделі 703 й 711 зі стволом від М16 А1. Хоча ручний кулемет на основі М16 А2 не зацікавив американську армію, "Colt" не відмовилася від ідеї уніфікованого із гвинтівкою кулемета.
Крім того, на ринку пропонується чимало самозарядних «поліцейських» й «цивільних» модифікацій М16А2 і переробок штатних гвинтівок.
У 1994 році на озброєння армії США одночасно приймаються штурмові гвинтівки М16А3 і М16А4. У обидвох модифікацій ствольні коробки з напрямними типу Picatinny. М16А3 має змогу вести безперервний вогонь, в той час як М16А4 як і М16А2 веде вогонь фіксованими серіями по три постріли.
Попри багатократне вдосконалення штурмова гвинтівка М16 не позбулася ряду характерних недоліків. Основними конструктивними недоліками залишилися: невисока надійність зворотнього механізму, зайва мініатюризація та складність конструкції затворної групи що призвело до складності неповного розбирання і складання гвинтівки, висока чутливість до піску й бруду. Також як і раніше конструкторам не вдалося вирішити проблему "відскоку" легкого затвору при переході у крайнє переднє положення. Тож досилач так і залишається невідємною деталлю штурмової гвинтівки. Незважаючи на застосування більш міцних видів пластмаси зброя залишилася чутливою до механічних ударів. Загальна довжина зброї та відсутність складного прикладу у гвинтівки М16А2 ускладнює експлуатацію зброї у обмеженому просторі (у тісних приміщеннях, чи у десантних відділеннях бронетехніки). Штатний діоптричний приціл не забезпечував прийнятного огляду при слабкій освітленості.
Штурмова гвинтівка М16А2 має і ряд беззаперечних переваг. Перш за все це висока точність стрільби серіями на відстані до 500 метрів. Ще однією суттєвою перевагою М16 є модульність. Основою є нижня частина ствольної коробки, на яку можна встановлювати верхню її частину зі стволами різної довжини й калібру, а також різноманітні рукоятки для перенесення. Гнучкість конструкції ще більш поліпшилась у штурмових гвинтівках М16А3, М16А4 та М4А1 у яких замість рукоятки для перенесення встановлено універсальну напрямну типу Picatinny на яку можна встановити будь які оптичні та електронно-оптичні приціли, виготовлені за стандартами NATO. Багатий набір комплектуючих, як от різноманітні ліхтарики, глушники, лазерні цілевказувачі, додаткові рукоятки дозволяють досить швидко пристосувати зброю до виконання конкретних завданнь.
Конструктивні особливості штурмових гвинтівок серії М16
Гвинтівки серії M16/AR-15 являють собою автоматична або напівавтоматична зброя з повітряним охолодженням ствола, живленням з окремих коробчастих магазинів й автоматикою на основі газового двигуна. Вогонь ця зброя завжди веде із закритого затвора.
Для зведення ударного механізму необхідно відвести рукоятку зведення назад за її захвати у задній частині ствольної коробки. Якщо магазин порожній, то подавач магазина йде нагору й фіксує затвор у задньому положенні (кнопка затворної затримки перебуває ліворуч попереду спускової скоби). У противному випадку вона повертається вперед, при цьому затвор витягає верхній набій і досилає його в набійник. Затвор зупиняється, коли набій повністю ввійшов у набійник, але затворна рама продовжує рухатися, і вирізи в ній провертають затвор проти годинникової стрілки, а вісім замикаючих виступів входять в упори ствола. Після установки перевідника виду вогню в потрібне положення й натискання на спусковий гачок відбувається постріл. Шептало виходить із зачеплення з вирізом на курку, курок, повертаючись, б'є по ударнику. Ударник розбиває капсуль набою - відбувається постріл. Коли куля проходить далі отвору в стінці каналу ствола, частина газів надходить у газовий канал і через газовий регулятор направляється до затворної рами. Роль поршня затворної рами грає коротка трубка в її верхній частині. Під дією тиску газів рама рухається назад, повертаючи й відмикаючи затвор. Після цього вона захоплює затвор і продовжує відкат разом з ним. Викидач витягає гільзу з набійника,підпружинени й штовхач відзеркалювача на дзеркалі затвора викидає її у вікно на правій стороні ствольної коробки. Затворна рама продовжує рух назад, стискаючи зворотну пружину й зводячи курок. Реакція амортизатора віддачі й розтиснення зворотної пружини посилають раму вперед, цикл повторюється.
Ствольна коробка виконана із двох половин, верхньої й нижньої (upper receiver, lower receiver). Обидві половини виконані верстатною обробкою з алюмінієвих кованих заготовок (деякі комерційні моделі мають ствольні коробки литі з алюмінію). З'єднання двох половин відбувається за допомогою двох поперечних штифтів - переднього (поворотного - pivot pin) і заднього (розбірного - takedown pin). Починаючи із ХМ16Е1/М16А1 гвинтівки мають на правій стороні ствольної коробки досилач затвора, призначений для ручного закриття затвора, якщо зусилля зворотної пружини для цього не вистачає (наприклад, засмітився набійник). Досылач має вигляд кнопки із зубом на протилежному кінці, взаємодіючої з насічками на правій стороні затворної рами. Вікно для викиду гільз закривається підпружиненою пилозахисною шторкою, що автоматично відкривається при взведенні затвора. Крім того, починаючи з М16А2 за вікном для викиду гільз з'явився виступ-відзеркалювач, призначений для забезпечення можливості комфортної стрільби з лівого плеча.
Ударно-спусковий механізм змонтований в окремому корпусі й допускає ведення одиночного й безперервного вогню. На лівій стороні штампованої ствольної коробки над пістолетною рукояткою розташовується прапорцевий перевідник-запобіжник. Курок має вирізи поруч із віссю свого обертання, з якими входить у зачеплення шептало. Причому другий виріз, розташований унизу, забезпечує фіксацію курка підпружиненим шепталом роз'єднувачем при стрільбі одиночними. У цьому випадку затворна рама відводить курок у заднє положення, роз'єднувач, під дією пружини, повертається вперед, і його шептало блокує хід курка. Для здійснення наступного пострілу необхідно спочатку відпустити спусковий гачок, у результаті чого шептало роз'єднувача розчіплюється з ним, а шептало спуска входить у зачеплення з вирізом на курку. Цей процес повторюється щораз у зазначеному режимі. При безперервній стрільбі робота механізму відрізняється тим, що виступ перевідника блокує роз'єднувач , що не бере участь у процесі. Для запобігання пострілу до запирання каналу ствола курок утримується шепталом автоспуску, що виводиться із заблокованого положення затворною рамою на останньому етапі її руху. Якщо спусковий гачок відпустити, то курок буде втримуватися не автоспуском, а шепталом спуска.
Прицільні пристрої на М16А1 містять у собі круглу мушку на основі газової камери, закриту з боків двома "вухами". Діоптричний цілик перекидний, L-подібний, розрахований на дальності в 250 й 400 метрів, і розташований у рукоятці для перенесення. Мушка має можливість регулювання по висоті, а цілик має механізм введення бічних виправлень (тільки для приведення зброї до нормального бою). Стійка мушки зміщена назад для можливості вистрілювання із полум'ягасника гвинтівкових гранат. Приціл укритий у рукоятці для перенесення, його регулювання виробляється спеціальним маховичком по числу клаців.
Полум'ягасники на самих ранніх моделях М16 - трьощілинні, з відкритими вперед щілинами, на М16А1 - чотирьощілинні , із закритими попереду щілинами. На полум'ягасник можна встановлюватися багнет-ніж моделі М7 або М9. На гвинтівках М16А1 і М16А2 можлива установка 40мм однозарядного гранатомета M203. Гранатомет установлюється під стволом гвинтівки замість штатної цівки, для стрільби з нього на гвинтівку також ставляться спеціальні додаткові прицільні пристрої.
Клавіша магазинної засувки розташована праворуч під вікном ствольної коробки. Приклад, цівка й пустотіла пістолетна рукоятка виконані із чорного пластику, що відповідає по кольорах загальній обробці (анодування) металевих частин гвинтівки. Цівка на М16А1 і більш ранніх гвинтівках - трикутного поперечного перерізу, із двох невзаємозамінних половин, лівої й правої. На М16А2 цівку круглого перетину, із двох взаємозамінних половин, верхньої й нижньої. Усередині цівка має алюмінієві теплозахисні вкладиші. Отвори для вентиляції ствола виконані знизу й зверху цівки.
Живлення набоями здійснюється з коробчастих дворядних магазинів. Спочатку магазини були алюмінієві, на 20 набоїв, пізніше з'явилися алюмінієві й сталеві магазини на 30 набоїв. Крім того, існує значний вибір магазинів різної ємності, виготовлених для комерційного продажу - від 7 й 10-набійних для цивільної зброї, до 40-набійних коробчастих й 100-120 набійних барабанних (включаючи 100-набійні подвійні барабани Beta-C американського виробництва й 120-набійні барабани китайського виробництва).
Глава I. Загальна інформація
Увага: остерігайтесь небезпечних процедур
Переконайтеся, що чека вкладишу встановлена у затвор. У противному випадку ваша гвинтівка може продовжувати стрільбу і вибухнути;
Якщо ви використовуєте пристрій для холостого вогню, використовуйте лише холості набої М200 (маркування на 20-ти набійній пачці);
не обмінюйте і не переставляйте затворну групу від однієї гвинтівки М16А2 до іншої. У противному випадку це може спричинити поранення чи смерть персоналу;
якщо під час стрільби ваша гвинтівка припинила вогонь і у набійнику залишився набій (сталася осічка) негайо видаліть набій. Однак, якщо якщо ви не можете видалити набій впродовж 10 секунд, видаліть магазин і зачекайте 15 хвилин, обов'язково направивши ствол у безпечному напрямку. Тоді ви не будете поранені у разі випадкового пострілу. Незважаючи на це, тримайте обличчя подалі від вікна для викиду гільзи коли перевіряєте наявність набою у набійнику;
використовуйте лише спеціальні набої виготовлені за стандартами США і НАТО;
якщо затвор не відкривається і ви намагаєтесь вивільнити його ударом прикладу об землю, тримайтеся подалі від ствола;
якщо ваша зброя опинилася у воді, не стріляйте з неї. Вона може вибухнути;
якщо ви почули нехарактерні звуки або стався відскок затвору, припинтіть вогонь. Це може бути ознакою неповного згоряння порохового заряду в набої та/або або застрягання кулі у каналі ствола.
Мал. 1. Штурмова гвинтівка М16А2.
Деякі дані про штурмову гвинтівку
Штурмова гвинтівка М-16А2 являє собою систему яка складається з гвинтівки, магазину і ременя. Гвинтівка має легку вагу, діє за принципом відводу порохових газів, з повітряним охолодженням ствола, живиться з магазину. Гвинтівка стріляє одиночними пострілами та фіксованими серіями по три постріли.
Мал. 2. Штурмовий карабін М4А1
Інші дані:
верхня частина ствольної коробки і ствол мають регулюємий приціл та дульне гальмо компенсатор, який допомагає утримувати ствол у стабільному положенні під час стрільби;
верхня та нижня частина ствольної коробки легко відокремлюються для чищення та перевірки;
затворна група і ствол мають замикаючі виступи які замикають затвор зі стволом;
алюмінієва ствольна коробка зменшує вагу зброї;
канал ствола та набійник хромовані.
Мал. 3. Напівавтоматична гвинтівка Бушмастер ІксМ-15 (комерційний варіант М-16)
Таблиця 1. Основні тактико-технічні характеристики штурмової гвинтівки М16А2 та штурмового карабіну М4А1 (інформацію взято з: Федосеев С. Л.: Оружие современной пехоты;: иллюстрированный справочник. Ч1. - М ООО "Астрель", ООО "АСТ" 2001.
Основні тактико-технічні характеристики | М-16А2 | М4А1
Калібр | 5,56х45
М855
Набій
Вага гвинтівки, кг
- неспорядженої
- з магазином на 30 набоїв
| 3,4
3,85
| 2,7
3,4
Довжина, мм
- зі складеним прикладом, мм
- з багнетом М7, мм | 1000
-
1130 | 838
757
-
Довжина ствола без дульного гальма, мм | 510 | 368
Нарізи | 6 правобічних
Крок нарізів, мм | 178
Початкова швидкість кулі, м/с | 991 | 921(906)
Ефективна дальність, м | 800 | 360
Темп стрільби; постр./хв. | 940 | 750-950
Ємність магазину, наб. | Магазини на 20 та 30 набоїв
Мал. 4. Поздовжній розріз штурмової гвинтівки М16А2
Глава II. Основні частини і механізми гвинтівки
Мал. 5. Основні частини і механізми штурмової гвинтівки М-16А2 (правий бік): 1- рукоятка перезаряджання; 2- приціл (а. - маховичок виправлень на дальність; б. - маховичок для виправлень на вітер); 3- рукоятка для перенесення; 4- віддзеркалюючий щиток; 5- мушка, 6- виступ для закріплення багнета; 7- передня антабка; 8- кришка вікна; 9- магазин; 10- засувка магазину; 11- спусковий гачок; 12- досилач затвору; 13- задня антабка.
Мал. 6. Основні частини і механізми штурмової гвинтівки М-16А2 (лівий бік): 1- дульне гальмо-компенсатор; 2- стійка мушки; 3- "квадратна" мушка; 4-рукоятка для перенесення; 5- засувка затвору; 6- затилок прикладу; 7- приклад; 8- перевідник вогню, 9- муфта цівки.
Мал. 7. Основні частини і механізми штурмового карабіна М4 (правий бік): 1- рукоятка перезаряджання; 2- маховичок прицілу для виправлень на дальність, 3-маховичок прицілу для для виправлень на вітер; 4- віддзеркалюючий щиток; 5-цівка ; 6- мушка; 7- вушко для закріплення багнета-ножа; 8- передня антабка; 9- кришка вікна; 10- магазин; 11- засувка магазину; 12- спусковий гачок; 13- досилач затвору.
Мал. 8. Основні частини і механізми штурмового карабіна М4 (лівий бік): 1- "квадратна мушка"; 2- відокремлювана рукоятка для перенесення; 3- засувка затвору; 4- висувний приклад; 5 - засувка висувного прикладу; 6- перевідник вогню (на М4 - "запобіжник - одиночні, серія по три постріли", на М4А1 замість серій по три постріли - режим безперервного вогню); 7- пістолетна рукоятка; 8- муфта цівки; 9- дульне гальмо-компенсатор.
Глава III. Порядок неповного розбирання гвинтівки
Попередня перевірка
Мал. 9. Направте гвинтівку у безпечному напрямку. Поставте перевідник вогню у положення "SAFE" (запобіжник). Якщо зброя не заряджена, перевідник не може бути поставлена у положення "SAFE".
Мал. 10. Відокремлення магазину: натисніть на засувку магазину і потягніть магазин додолу щоб видалити його
Мал. 11. Замикання затвору: Щоб замкнути затвор у задньому положенні потягніть рукоятку заряджання назад до відмови. Натисніть на важіль затворної затримки і відпустіть затвор. Затвор має з'єднатися з затворною затримкою. Знову відтягніть рукоятку перезаряджання. Поставте перевідник вогню у положення "SAFE",якщо ви цього не зробили раніше.
Мал. 12. Перевірка набійника: Перевірте набійник на відсутність набою;
Мал. 13. При поставленій на запобіжник зброї поверніть затвор у переднє положення шляхом натиску на верхню частину важеля затворної затримки (мал. 13).
Розбирання зброї
Мал. 14. Здійсніть попередню перевірку як вказано вище і відокремте ремінь для перенесення;
Мал. 15. Поставте гвинтівку на приклад і посунувши назад підпружинену муфту цівки, відокремте ствольні накладки. Якщо вам складно самостійно відокремити ствольні накладки, попросіть сторонньої допомоги: посуньте назад підпружинену муфту цівки, в той час як ваш помічник розокремить ствольні накладки.
Мал. 16. За допомогою кінчика набою натисніть задню чеку з задньої частини ствольної коробки так далеко як це можливо. Поверніть у напрямку вгору-вперед верхню частину ствольної коробки.
Мал.17. Витисніть передню чеку;
Мал. 18. Розокремте верхню і нижню частини ствольної коробки;
Мал. 19. Видалення затворної групи: потягніть назад рукоятку заряджання разом із затворною рамою;
Мал. 20. Рухом вперед видаліть затворну раму;
Мал. 21. Рухом вперед-вгору видаліть рукоятку перезаряджання;
Мал. 22. Видалення чеки вкладиша затворної рами;
Примітка: не відкривайте і не закривайте подвійний кінчик чеки;
Мал. 23 Відокремлення затвору від затворної рами: втисніть затвор вперед;
Мал. 24. Видаліть ударник з задньої частини затворної рами;
Мал. 25. Видалення вкладиша: поворотом на 1/4 видаліть вкладиш з затворної рами;
Мал. 26. Видаліть затвор з затворної рами;
Мал. 27. Видаліть вісь викидача: кінчиком набою (або іншим тонким предметом) видаліть вісь викидача. Примітка: натисніть на задню частину викидача щоб перевірити справність пружини.
Мал. 28. Видаліть викидач. Увага: будьте уважні, пружина викидача може вискочити і загубитися!
Мал. 29. Видалення зворотньої пружини: підтиснувши фіксатор буфера противідскоку кінчиком набою, вивільніть буфер;
Мал. 30. Вийміть буфер разом з зворотньою пружиною з порожнини пркладу.
Глава IV. Чищення, перевірка і змащення гвинтівки
Після стрільби почистіть гвинтівку якомога швидше, щоб зробити роботу її механізмів легшою і запобігти розвитку коррозії.
Якщо ваша зброя не експлуатується, ви маєте чистити її 1-2 рази на рік, якщо ви живете у помірній кліматичній зоні, та раз на тиждень, якщо живете у тропіках.
Якщо ваша зброя намокла, почистіть її якомога швидше.
Використовуйте високоякісний набір для чищення, який включає в себе: шомпол для чищення, держак шомполу, бавовняні фланелеві латки, очисники для трубок, невелику зубну щітку, латунні йоржики з жорсткою щетиною і мастило СLP ( Cleaner/Lubricant/Preservative) (мал. 31).
Після того, як ви розібрали гвинтівку, старанно почистіть, перевірте і змажте всі частини і механізми згідно з інструкцією, поданою нижче.
Мал. 31. Деякі інструменти з набору для чищення.
Чищення гвинтівки
Ствол: ствол гвинтівки має нарізи та їх поля, що в сукупності називається гвинтовою нарізкою. Вона примушує кулю швидко обертатися по центру каналу ствола у напрямку лінії вогню. Новий щільний йоржик буде важко просовувати через канал стволу. Вам буде набагато легше і краще протягувати йоржик через канал стволу. Також він буде набагато краще чистити якщо щетинки проходитимуть по лінії напрямку нарізів, якщо хочете щоб йоржик обертався під час введення. Завжди чистіть канал стволу у напрямку від набійника в напрямку дула. Це здійснюється наступним чином:
Протріть канал стволу клаптиком, зволоженим мастилом; (Коментар з приводу: не вказано яким чином буде здійснюватися ця операція. Процедура протирання мастилом канала ствола здійснюється за допомогою трьосекційного шомпола та тримача для ганчір'я. Використання шомпола подано нижче у пунктах 2-6, проте у даному випадку замість йоржика слід приєднати тримач для ганчір'я, який триматиме клаптик, зволожений мастилом ).
З'єднайте разом три секції шомпола, але не закручуйте їх повністю; залиште вільними один-два оберти.
Приєднайте йоржик і також залиште вільними два оберти;
Направте дуло донизу, утримуйте верхню частину ствольної коробки однією рукою коли вставляєте зворотній кінець шомпола (без йоржика) у набійник. Обережно спрямуйте шомпол в канал стволу (а. на мал. 32). Шомпол має висунутися з дула на 2-3 дюйми;
Приєднайте рукоятку на кінець шомпола, який вийшов з дула (б на мал. 32);
Протягніть йоржик через канал ствола у напрямку дула. В процесі якщо ви звернете увагу ви побачите як шомпол обертається у каналі стволу. Примітка: ні в якому разі не протягуйте шомпол у зворотньому напрямку якщо йоржик знаходиться у каналі стволу (в на мал. 32);
Після здійснення попередньої дії, від'єднайте рукоятку від шомпола і повторіть чищення; після того як ви три рази протягнули шомпол через ствол ви побачите як всі три секції та щіточка повністю закрутилися; ослабте їх знову і повторіть чищення;
Протягніть клаптик через канал стволу щоб очистити від щетинок йоржика, які могли залишитися у каналі стволу. Використовуйте той же самий спосіб чищення, зазначений вище, тільки замість йоржика приєднайте до шомпола тримач для клаптиків. Протягніть калаптик. Вам не потрібно буде використовувати рукоятку шомпола. Якщо ви залишите секції шомпола нетуго закрученими, клаптик пройде по нарізці як і минулого разу. Але пам'ятайте, що канал стволу має бути обов'язково зволожений мастилом перед використанням йоржика.
Мал. 32. Процес чищення каналу ствола.
Чищення верхньої частини ствольної коробки
Перевірте її, щоб переконатися у відсутності люфтів між стволом та верхньою частиною ствольної коробки. Якщо при спробі повернути ствол руками ви помітили люфт, муфта ствола має бути відновленою. Здайте гвинтівку в ремонт збройному майстру.
Використовуючи мастило CLP прочистіть місця дії порохових газів, нагару та бруду. Ніколи не використовуйте дротяні йоржики чи інші абразивні засоби для чищення алюмінієвої верхньої частини ствольної коробки - ви роздряпаєте і пошкодите її.
Прочистіть набійник: опустіть великий йоржик для чищення набійника у мастило CLP. Проведіть йоржик вздовж набійника 5 разів, та зробіть ним три повні оберти по годинниковій стрілці. Потім протріть канал стволу, як це вказано вище задля видалення будь яких залишків бруду;
Використовуючи зволожений мастилом йоржик для чищення каналу ствола, видаліть сліди нагару та інших продуктів згоряння навколо газової трубки, проведіть очисник у газову трубку, прочистіть бойові виступи, кільця затвору, ударник, вкладиш, краї викидача, а також внутрішню порожнину затворної рами;
Витріть всі механізми дочиста і насухо, і перевірте їх на предмет надмірної зношеності, коррозії, та механічних пошкоджень, бруду та іржі. Замініть всі несправні частини і механізми перед стрільбою.
Чищення нижньої частини ствольної коробки
Почистіть всі місця впливу продуктів згоряння (мал. 33). Знову ж таки ніколи не викристовуйте дротяні йоржики або абразивні інструменти для чищення.
Витріть бруд з спускового механізму. Прочистіть буфер противідскоку, зворотню пружину, внутрішні частини прикладу (мал. 34-35).
Мал. 33. Процес чищення нижньої частини свольної коробки
Мал. 34. Обов’язково почистіть порожнину прикладу (вказано стрілкою)
Мал. 35. Очистіть затискні гвинти прикладу.
Чищеня віддзеркалювача
Конструкція віддзеркалювача робить його розбирання для чищення непрактичним. Переконайтеся в тому, що віддзеркалювач вашої гвинтівки справно віддзеркалює стріляні гільзи. Виконуйте наступні дії щомісячно.
Видаліть затвор з затворної рами. Візьміть його у праву руку так, щоб віддзеркалювач знаходився внизу а викидач - вгорі;
Нанесіть декілька крапель мастила CLP навколо віддзеркалювача (мал. 36);
Візьміть стріляну гільзу і поставте її над краями викидача, коливальними рухами втисніть гільзу донизу в напрямку до віддзеркалювача (мал. 37). Коли пружина відзеркалювача стиснеться, ви відчуєте опір. Натисніть на гільзу, щоб вона упиралась у дзеркало затвору. Злегка розслабте великий палець, і натисніть знову. Повторіть цю дію декілька разів. Часто змінюйте мастило. Коли дія пружини відзеркалювача буде плавною і сильною, протріть віддзеркалювач насухо.
Мал. 36. Нанесіть декілька крапель мастила CLP навколо віддзеркалювача;
Мал. 37. Процес перевірки віддзеркалювача;
Затворна група: старанно прочистіть від нагару та продуктів згоряння зовнішні і внутрішні поверхні затворної рами, трубку затворної рами, ударник, щілину для ударника (використовуйте очисник), замикаючі виступи, місця за кільцями затвору та закраїнами викидача (мал. 38).
Мал.38. Затворна група. 1. - Затворна група: а.- затвор; б.- затворна рама; в.- ударник; г. - чека ударника; д.- вкладиш; е.- рукоятка перезаряджання; є.- процес очищення трубки затворної рами. 2.- Затвор та його деталі: ж.- вісь викидача; з.- затвор; и.- викидач.
Рекомендації по використанню мастила CLP
CLP - Cleaner/Lubricant/Preservative- має наступні властивості:
Містить розчинники, які розріджують нагар і продукти згоряння;
Наносить шар тефлону, який висушує для проведення змащення;
Запобігає утворенню іржі.
При використанні мастила CLP:
Завжди добре струсіть пляшечку перед використанням;
Нанесіть декілька крапель на ганчірку чи клаптик;
Чистіть гвинтівку цим ганчір'ям і клаптями доти, доки вони не виходитимуть чистими;
Візьміть чисту ганчірочку чи клаптик і нанесіть новий, свіжий шар.
Примітка: не витирайте гвинтівку досуха. Не використовуйте гарячу воду чи інші розчинники для чищення, оскільки ви змиєте шар тефлону, який залишився після використання мастила.
Перевірка перед змащенням
Перевірте затвор. Огляньте його: переконайтесь у відсуності тріщин, надломів, а надто в зоні отвору для вкладиша (а на мал. 39). Затвори з точковою коррозією (западинами) у дзеркалі затвору навколо ударника підлягають заміні (б на мал. 39). Увага: ніколи не переставляйте затвор з однієї гвинтівки на іншу.
Перевірте ударник (в на мал. 39): якщо він зігнутий, тріснутий, притуплений або загострений - він має бути замінений.
Перевірте чеку ударника (г на мал. 39): якщо вона зігнута або занадто зношена, вона підлягає заміні.
Перевірте вкладиш (д на мал. 39): якщо він має тріщини або щербини, він має бути заміненй. Увага: якщо ви загубили вкладиш, категорично забороняється стріляти з гвинтівки - вона вибухне.
Перевірте викидач та пружину викидача (е на мал. 39): якщо викидач має щербини або зазубини навколо країв, які з'єднуються з закрїною набою, він має бути замінений. Первірте гумову прокладку всередині пружини викидача.
Мал.39. Деталі затвору, які треба перевірити. а.- затвор; б.- точкова коррозія (чорні цятки) на дзеркалі затвору; в.- ударник; г.- чека ударника; д.- вкладиш; е.- викидач.
Використання мастила
Мастило використовується в усіх температурних діапазонах, окрім арктичного. У температурних режимах від 0 до -35 градусів по Фаренгейту використовуйте мастило CLP або LAW (Lubricating oil, Arctic weapons).
Змащення
Змащення каналу ствола
Приєднайте до шомпола тримач для ганчіря;
Нанесіть на ганчірочку мастило і приєднайте до тримача на шомполі;
Направте дуло донизу, утримуйте верхню частину ствольної коробки однією рукою коли вставляєте кінець шомпола (без йоржика) у набійник. Обережно спрямуйте шомпол в канал стволу (а. на мал. 40). Шомпол має висунутися з дула на 2-3 дюйми;
Приєднайте рукоятку на кінець шомпола, який вийшов з дула ;
Протягніть клаптик через канал ствола у напрямку дула (б на мал. 40). Примітка: ні в якому разі не протягуйте шомпол у зворотньому напрямку якщо йоржик знаходиться у каналі стволу (в на мал. 32);
Після здійснення попередньої дії, від'єднайте рукоятку від шомпола і повторіть змащення;
Мал. 40. Процес змащення каналу ствола.
Верхня частина ствольної коробки: змажте тонким шаром мастила внутрішню частину ствольної коробки, канал стволу, набійник, зовнішні поверхні ствола, та поверхні попід цівкою. Переконайтеся в тому, що мастило вкрило замикаючі виступи (мал. 41).
Мал. 41. Процес змащення замикаючих виступів ствольної коробки.
Мушка: Натисніть на стопор мушки і нанесіть на нього дві-три краплі мастила (мал. 42). Натисніть на стопор декілька разів, щоб мастило просочилося до пружини.
Мал. 42. Натисніть на стопор мушки (вказано стрілкою) і нанесіть на нього дві-три краплі мастила.
Нижня частина ствольної коробки: нанесіть тонкий шар мастила всередину ствольної коробки в порожнину буфера противідскоку, сам буфер і зворотню пружину.
Старанно змажте всі рухомі механізми всередині внутрішньої частини стволної коробки (спусковий гачок, курок, запобіжник, засувка затвору, досилач, і.т.д.) а також різні вісі та стопори. Не забудьте змастити передню і задню чеки та їхні засувки. Витріть всі відбитки пальців (вони сприяють процесу коррозії) з зовнішніх частин гвинтівки за допомогою зволоженої мастилом ганчірки.
Затворна група: Змажте тонким шаром мастила ударник і його гніздо всередині затвору (а на мал. 43). Старанно змажте зовнішню поверхню затвору, вкладиш, кільця (б на мал. 43). Нанесіть тонкий шар на викидач та його чеку.
Мал.43. Механізми затвору:
а.- на які наноситься тонкий шар мастила; б.- які змащуються щільніше.
Змажте тонким шаром мастила рукоятку заряджання, зовнішню поверхню і порожнину затворної рами. Старанно змажте отвір для вкладиша у затворній рамі (мал. 44).
Мал. 44. Затворна рама та її рукоятка.
Середину трубки затворної рами слід вичистити очисником, потім додати всередину краплину мастила.
Мал. 44а. Чищення та змащення газової трубки.
Змащення прицілу
Примітка: запам’ятайте на скільки ви повернули маховички прицілу, щоб їх можна було повернути у попереднє положення для завершення цієї процедури.
Рухомі частини прицілу: нанесіть 1-2 краплі мастила. Покрутіть ці частини щоб мастило рівномірно лягло зверху, знизу і навколо різьби наступних частин:
Маховичка виправлень на дальність;
Вісь гвинта маховичка виправлень на дальність;
Маховичок виправлень на вітер;
Вісь маховичка виправлень на вітер;
Отвори стопорів.
Мал. 45. Приціл. 1.- Вісь гвинта маховичка виправлень на дальність; 2.- вісь маховичка виправлень на вітер; 3.- маховичок виправлень на вітер; 4.- отвір для стопорної пружини 5.- маховичок виправлень на дальність.
Вісь гвинта маховичка виправлень на підвищення: також змажте з середини верхньої частини ствольної коробки наступним чином:
Поверніть верхню частину ствольної коробки верхньою частиною донизу;
Видаліть рукоятку перезаряджання;
Нанесіть дві-три краплі на задню частину вісі гвинта маховичка виправлень на підвищення і на вісь маховичка виправлень на вітер;
Деякий час утримуйте верхню частину ствольної коробки верхньою частиною донизу. Після цього поверніть маховички у попереднє положення.
Глава V. Порядок складання гвинтівки після неповного розбирання
Мал. 46. Вставте зворотню пружину разом з буфером противідскоку. Натисніть на фіксатор буфера, вставте буфер з зворотньою пружиною в порожнину прикладу так, щоб механізм опинився поза фіксатором; відпустіть фіксатор.
Мал. 47. а.- Вставте викидач і його пружину у затвор (пружина вказана стрілкою). б.- примітка: викидач має прокладку в центрі пружини. Не загубіть її. Якщо пружина слабко тримається, вставте ї ширший кінець у викидач і втисніть її (для цієї операції зручно використовувати кінчик набою).
Мал. 48. Вставте вісь викидача;
Мал. 49. Встановіть газові кільця навколо задньої частини затвору;
Мал. 50. Введіть затвор у затворну раму;
Мал. 51. Вставте вкладиш;
Мал. 52. Повернтіь вкладиш на 1/4 оберту після вставлення (вказано стрілкою).
Увага: переконайтеся в тому що вкладиш встановлено у затворну групу. У противному випадку ваша гвинтівка вибухне.
Примітка: затвор сконструйовано так, що вкладиш можливо вставити тільки з одного боку. Цей захід дозволяє вирівняти відзеркалювач і викидач у одну лінію всередині верхньої частини ствольної коробки.
Мал. 53. Опустіть і встановіть ударник.
Мал. 54. Вставте затвор;
Мал. 55. Вставте чеку ударника в затворну раму;
Примітка: ударник не повинен випасти під час його перевертання верхньою частиною донизу.
Мал. 56. Приєднайте і частково введіть рукоятку заряджання у затворну раму;
Мал. 57. Вставте затворну раму на паз рукоятки заряджання. Введіть затворну раму так щоб її кінець зупинився на одній лінії з кінцем рукоятки заряджання;
Мал. 58. Повністю введіть рукоятку заряджання разом з затворною рамою одночасно.
Мал. 59. З'єднайте верхню й нижню частину ствольної коробки разом;
Мал. 60. Натисніть на передню вісь і введіть її до відмови;
Мал. 61. Натисніть на задню вісь і введіть її до відмови;
Приєднайте ствольні накладки та ремінь для перенесення.
Мал. 62. Увага: перед з'єднанням частин ствольної коробки переконайтеся в тому що перевідник вогню розташований у положенні "SAFE" (запобіжник).
Розбирання/складання магазину
Мал. 63. Натисніть кінчиком шомпола на засувку кришки магазину.
Мал. 64. Видаліть кришку магазину ковзним рухом.
Мал. 65. Видаліть пружину й подавач.
Чищення і змащення: видаліть бруд з магазину, пружини й подавача. Опісля нанесіть тонкий шар мастила на пружину.
Складання магазину здійснюється у зворотній послідовності.
Глава VI. Попередня перевірка перед стрільбою
При стрільбі фіксованими серіями по три постріли при першому або останньому натискові на спусковий гачок може відбутися лише два або один постріли. Це не поломка. Швидко натисніть спусковий гачок на всю довжину його ходу і утримуйте для здійснення всіх трьох пострілів. Подібні дії часто використовуються при зміні режимів вогню або стрільби після перезаряджання. Увага: якщо ви відпустили спусковий гачок до того як було відстріляно всі три набої, то при наступному натискові на спусковий гачок буде здійснено постріл набоєм, який залишився з минулої серії. Коли ви знову натиснете на спусковий гачок, утримуйте його доти, доки не буде повністю здійснено серія з трьох пострілів.
Перевірте ствол на відсутність у ньому залишків мастила. Якщо є, протріть насухо канал стволу за допомогою ганчір'я чи йоржика;
Відтягніть рукоятку заряджання і переконайтеся в плавності руху затворної рами (мал 66);
Проведіть перевірку технічного стану гвинтівки (див. нижче)
Переконайтеся в тому що магазин вставлено вірно.
Мал. 66. Перевірка руху затворної рами.
Мал. 67. Перевірка магазину.
Перевірка технічного стану
Видаліть магазин. Відтягніть рукоятку заряджання у заднє положення. Перевірте чи порожній набійник. Відпустіть рукоятку перезаряджання щоб вона повернулася у переднє положення. Не натискайте на спусковий гачок. Залиште курок у зведеному положенні.
Встановіть перевідник вогню у положення "SAFE" (запобіжник) (мал. 68) і натисніть на спусковий гачок. Курок має залишитися зведеним;
Мал. 68. Перевідник вогню у положенні "SAFE" (запобіжник)
Встановіть перевідник вогню у положення "SEMI" (напівавтоматичний вогонь) (мал. 69). Натисніть на спусковий гачок. Курок має спуститися. В цей момент має почутися клац - удар курка по ударнику. Відтягніть рукоятку заряджання назад і відпустіть. Потім знову натисніть на спусковий гачок. Курок має спуститися;
Мал. 69. Перевідник вогню у положенні "SEMI" (напівавтоматичний вогонь).
Встановіть перевідник вогню у положення "BURST" (вогонь фіксованими серіями по три постріли) (мал. 70). Відтягніть рукоятку заряджання назад і відпустіть. Натисніть на спусковий гачок. Курок має спуститися. Відтягніть рукоятку заряджання назад і відпустіть. Повторіть цю дію три рази підряд. Потім натисніть на спусковий гачок. Курок має спуститися.
Мал. 70. Перевідник вогню у положенні "BURST" (вогонь фіксованими серіями по три постріли).
Споряджання магазину
Для стрільби використовуйте лише якісні набої, які підходять до вашої зброї. Огляньте кожен набій, а надто навколо капсуля. Огляньте на наявність вм'ятин, подряпин та інших видимих ушкоджень. Не споряджайте магазин пошкодженими набоями;
Розташувавши магазин бічною частиною вперед (мал. 71), розташуйте набій перед губками магазину. Кінчик набою має бути спрямований до передньої стінки магазину. Втисніть набій донизу, доки він не буде захоплений губками магазину;
В разі потреби повздовжнім рухом введіть набій щоб встановити його до задьного кінця губ магазину. Розташуйте наступний набій на верхівку попереднього набою і повторіть процедуру спорядження, доки весь магазин не буде заповнено.
Мал. 71. Споряджання магазину;
Увага: споряджайте набоями гвинтівку лише тоді, коли маєте намір стріляти.
Досилач затвору
Досилач затвору допомагає дослати затвор у переднє положення і замкнути його. Але він має використовуватися лише у випадку незамикання затвору. Якщо у вас виникають ситуації, при яких потрібно використовувати досилач, схоже що вам слід почистити гвинтівку. Особливо пильну увагу приділіть чищенню замикаючих виступів затвору та вирізів верхньої частини ствольної коробки.
Увага: при використанні досилача затвору завжди перевіряйте чистоту та справність набоїв. Досилання брудних або пошкоджених набоїв у набійник може спричинити пошкодження механізмів гвинтівки та травмування стрільця.
Глава VII. Приведення до нормального бою
Вивірення мушки:
При приведенні до нормального бою мушку слід рухати вгору-вниз. Після вивірення мушка має залишатися у вивіреному положенні.
Мал. 72. Загальний вигляд мушки
Мал.73. Приціл гвинтівки М16А2.
Діоптр для стрільби на відстань від 0 до 200 м (великий діоптр). Діоптр марковано цифрами 0-2. Цей діоптр використовується при встановленні прицілу на відстань до трьохсот метрів.
Мал.74. Діоптр для стільби на відстань від 200 м. Маленький діоптр використовується у більшості ситуацій. Він використовується при встановленні маховичка прицілу на відстані від 300 до 800 метрів.
Вивірення прицільного пристрою
Під час приведення штурмової гвинтівки до нормального бою:
Мушка і маховичок бічних виправлень встановлені так, що ви маєте змогу вражати цілі на відстані 300 метрів;
Маленький діоптр встановлено у вертикальне положення;
Риска на ствольній коробці збігається з поділкою 3 на маховичку виправлень на дальність. Поділка має зійтися з рискою, яка нанесена на ствольну коробку.
У цьому розділі описано процедуру приведення штурмової гвинтівки до нормального бою.
Для вивірення використовуються лише мушка і маховичок виправлень на вітер задля виправлення точки влучання.
Якщо ви вивіряєте приціл на відстані 25 метрів, маховичок виправлень на відстань встановлюється на відстань 300 метрів плюс один клац.
Мушка: щоб виправити мушку по висоті, натисніть на стопор мушки та поверніть її. Щоб підняти точку влучання, поверніть мушку у напряку стрілки з позначкою "UP". Обертання мушки у зворотньому напрямку спричиняє зниження точки влучання. Кожна поділка зміщує точку влучання наступним чином:
Мал. 75. Зміщення точки влучання по висоті
Зміщення точки влучання Відстань
0.9 см (3/8 дюйм.) 25 метрів
3.5 см (1 3/8 дюйм.) 100 метрів
7 см (2 3/4 дюйм.) 200 метрів
Виправлення на бічний вітер (через кожний клац)
Зміщення точки влучання Відстань
0.3 см (1/8 дюйм.) 25 метрів
1.25 см (1/2 дюйм.) 100 метрів
2.5 см (1 дюйм) 200 метрів
3.8 см ( 1 1/2 дюйм.) 300 метрів
5 см. (2 дюйм.) 400 метрів
6.3 см. (2 1/2 дюйм.) 500 метрів
7.6 см. (3 дюйм.) 600 метрів
8.8 см. (3 1/2 дюйм.) 700 метрів
10 см (4 дюйм.) 800 метрів
Мал. 76. Приціл. 1.- риска маховичка бічних виправлень; 2.- шкала бічних виправлень.
Щоб зафіксувати вивірення маховичка на бічний вітер на нульову позначку, запамятайте розташування шкали і встановіть риску на відповідному маховичку (жирна риска на верхній частині маховичка). Після встановлення маховичка на нульову позначку, залиште її у такому положенні.
"25 метрове" вивірення
Встановіть відповідну "25 метрову" мішень на відстані 25 метрів і слідуйте наступним інструкціям для того щоб пристріляти гвинтівку. Коментар з приводу: перекладачу невідомі справжні розміри цієї мішені. Вона подана тут лише для наглядності
Не вностье нових виправлень поворотом мушки. Вона встановлена у заводських умовах і приблизно вивірена;
Встановіть діоптр по центру шляхом повороту маховичка виправлень на вітер;
Встановіть маленький діоптр;
Поверніть маховичок виправлень на відстань на одну поділку після позначки 300 м. Після встановки маховичок має залишатися у такому положенні. Будь які виправлення на підвищення проводяться лише шляхом повороту мушки.
Старанно прицільтеся та здійсніть серію пострілів в відмічений центр мішені ("бичаче око");
Якщо серія пострілів не влучає в центр "бичачого ока", використовуйте квадратики на мішені для визначення кількості клаців, які потрібні для внесення відповідних виправлень. Пам'ятайте: будь які виправлення по висоті вносяться шляхом повороту мушки;
Для того щоб підвищити точку влучання, поверніть мушку по годинниковій стрілці. Один клац піднімає точку влучання на один квадрат, позначений на мішені. Для того щоб знизити точку влучання, поверніть мушку проти годинникової стрілки. Один клац знижує точку влучання на один квадрат, позначений на мішені. Бічні виправлення вносяться за допомогою маховичка бічних виправлень. Для того щоб змістити точку влучання ліворуч, поверніть маховичок виправлень на вітер проти годинникової стрілки. Кожен клац зміщує точку влучання на один квадрат ліворуч. Для того, щоб змістити точку влучання праворуч, поверніть маховичок виправлень по годинниковій стрілці. Кожен клац зміщує точку влучання на один квадрат праворуч
Старанно прицільтеся та здійсніть серію пострілів в відмічений центр мішені ("бичаче око");
При потребі повторюйте пункт 7.
Якщо серія пострілів влучає у ціль ваша зброя приведена до нормального бою. Щоб встановити приціл на відстань 300 метрів, поверніть маховичок на відстань на один клац назад. Поділка на 300 метрів має збігтися з рискою на ствольній коробці.
Використання прицілу в польових умовах
Приведіть приціл до нормального бою як це описано вище. Поправки по відстані вносяться з поділки на 300 метрів і до поділки 800 метрів;
Для внесення відповідних виправлень на дальність, повертайте маховичок по дальності на відповідні поділки. Поділка має зійтися з рискою на ствольній коробці
Примітка: при повороті маховичка поміж поділками на відстань буде чутно клацання. Використовуйте його для внесення більш точних бічних виправлень;
Для підняття великого діоптра, маленький має бути опущеним у горизонтальне положення. Великий діоптр марковано цифрами 0-2. Використовуйте його лише тоді коли маховичок виправлень на дальність стоїть на поділці 3 або нижче. Приціл буде вивірено на дальність від 0 до 200 метрів. Використовуйте великий діоптр для стрільби вночі, при поганому освітленні та на відстанях ближнього бою (наприклад в боях у населенному пункті або в густих хащах).
Додаткова інформація
Приціл вашої гвинтівки має бути вивірено на дальність 300 метрів. Якщо перед вами поставлено задачу вражати цілі на відстанях від 500 до 800 метрів, поверніть маховичок по дальності на відповідну поділку. Поверніть маховичок на поділку 3 коли завдання виконано.
Для стрільби вночі та на ближні відстані поверніть маховичок по дальності на поділку нижчу за поділку 3, і переведіть великий діоптр у вертикальне положення. Великий діоптр розширює поле зору і дозволяє краще вражати цілі на ближніх дистанціях.
Глава VIII. Експлуатація
Увага: якщо під час стрільби ви чуєте нехарактерні звуки або зміну сили віддачі припиніть вогонь. Причиною одного з цих двох явищ може бути неповне згоряння пороху або застрягання кулі у стволі. Повільно відтягніть рукоятку перезаряджання назад і видаліть стріляну гільзу. Перевірте зброю на наявність незгорілих залишків пороху у стволі та ствольній коробці. Перевірте чи не застрягла куля у каналі стволу. Вичистіть механізми від залишків пороху перед продовженням стрільби. Якщо куля застрягла у каналі стволу, не намагайтеся видалити її самостійно. Передайте зброю кваліфікованому майстру-зброяру.
Заряджання
Увага: обов'язково спрямуйте ствол у безпечному напрямку.
Мал. 77. При зведеному курку, встановіть перевідник вогню у положення "SAFE";
Мал. 78. Відкрийте затвор і перевірте набійник. Переконайтеся у його чистоті;
Мал. 79. Вставте магазин у отвір магазину доки не спрацює засувка магазину. Штовхніть магазин догори щоб переконатися у правильності його встановки;
Заряджання гвинтівки при відкритому затворі
Примітка: магазин може бути вставлено при відкритому або закритому затворі.
Мал. 80. Натисніть на верхню частину затворної засувки (вказана стрілкою). Затвор має перейти у переднє положення;
Мал. 81. Натисніть на досилач затвору щоб переконатися у повному закритті затвору;
Заряджання при закритому затворі
Мал. 82. Відтягніть рукоятку затворної рами у крайнє заднє положення і відпустіть її.
Мал. 83. Ні в якому разі не штовхайте вперед рукоятку затворної рами. Вона має сама перейти у крайнє переднє положення.
Натисніть на досилач затвору щоб переконатися у повному закритті затвору.
Якщо гвинтівка не буде використовуватися негайно, переконайтеся у тому що перевідник вогню розташовано у положенні "SAFE", а також закрийте кришку набійника для запобігання забруднення набійника.
Глава IX. Можливі несправності та способи їх усунення
Негайні дії у випадку несправності
Якщо ваша гвинтівка перестала стріляти: здійсніть наступні заходи:
Штовхніть магазин догори щоб переконатися у правильності його встановки;
Відтягніть рукоятку затворної рами назадь і утримуйте її у крайньому задньому положенні. Огляньте набійник на предмет наявності видимих ушкоджень, застряглого набою чи гільзи; Увага: не заряджайте зброю при нагрітому набійнику. Набій може спрацювати при ударі об набійник;
Якщо гільза (набій) вилетла, або набійник порожній і неушкоджений, відпустіть рукоятку. Ні в якому разі не штовхайте вперед рукоятку затворної рами;
Дошліть затвор у переднє полодження шляхом натискання на досилач затвору ;
Розпочніть стрільбу. Якщо після вищепроведених дій гвинтівка не розпочала стріляти, перегляньте пункт Виправлення несправності.
Виправлення несправності
Увага: якщо ваша гвинтівка перестала стріляти і у набійнику знаходится набій, швидко видаліть набій. Якщо протягом 10 секунд ви не можете його видалити, видаліть магазин і зачекайте 15 хвидин. Протягом цього часу ствол гвинтівки має бути направлений у безпечному напрямку і поставлена на запобіжник (перевідник вогню у положення "SAFE"). За допомогою цієї процедури ви не постраждаєте при випадковій екстракції гільзи. Незважаючи на це, тримайте обличчя подалі від вікна викиду стріляних гільз.
Якщо ваша гвинтівка не стріляє після проведення негайних дій у випадку несправності, перевітре набійник на наявність пошкодженої гільзи;
Якщо гільза застрягла у набійнику, розокремте верхню і нижню частини ствольної коробки. Вставте шомпол в дуло і постарайтеся видалити гільзу.
Якщо після проведення вищезазначених процедур гвинтівка не стріляє перегляньте таблицю можливих несправностей та способи їх усунення.
Дії у випадку застрягання кулі в каналі ствола
Увага: Якщо під час стрільби ви чуєте нехарактерні звуки або зміну сили віддачі негайно припиніть вогонь. Після цього видаліть магазин, замкніть затвор у крайньому задньому положенні за допомогою засувки затвору, встановіть перевіднтик вогню у положення "SAFE". Огляньте канал стволу. Вставте шомпол і переконайтеся в тому що у каналі стволу відсутня куля.
Не застосовуйте процедури розділу Негайні дії у випадку несправності.
Якщо куля застрягла у каналі стволу, не намагайтеся видалити її самостійно. Передайте зброю кваліфікованому майстру-зброяру для ремонту.
Таблиця можливих несправностей та способи їх усунення
Несправність | Причини | Спосіб усунення
Осічка | Перевідник вогню встановлено на запобіжник ( у положення „SAFE”)
Неправильно зібрано ударник
Велика кількість мастила на ударнику
Дефектні набої
Велика кількість нагару на ударнику або у порожнині затворної рами | Поставте перевідник вогню у положення “SEMI” або „BURST”
Правильно зберіть ударник: чека ударника має ввійти у поясок на задній частині ударника
Витріть ударник за допомогою очисникаВидалити і забракувати
Почистити
Затвор не відкривається | Забруднений затвор
Пошкоджений затвор | Почистіть затвор
Відправте зброю на ремонт
Невикидання гільзи | Зламана пружина викидача
Забруднені або пошкоджені набої
Нагар у набійнику
Бруд або нагар на закраїнах відбивача | Відправте зброю на ремонт
Видалити набій за допомогою шомпола у випадку застрягання у набійнику
Почистити набійник
Почистити викидач
Неподача набою | Забруднені або пошкоджені набої
Забруднений магазин
Пошкоджений магазин
Занадто багато набоїв у магазині
Не функціонує буфер проти відскоку і зворотня пружина
Магазин не повністю вставлено | Вичистити набої. Пошкоджені не використовувати
Почистити магазин
Замінити магазин
Видаліть зайві набої з магазину
Почистіть буфер і зворотню пружину
Встановіть магазин заново. Натисніть на кнопку засувку магазину, потім поверніть засувку яка знаходиться на лівій частині ствольної коробки. Поверніть засувку ліворуч щоб стиснути, праворуч – щоб послабити стискання магазину.
Неправильна подача патрону | Несправний магазин | Замінити магазин
Непрохід затворної рами у переднє положення |
Вирізи ствольної коробки пошкоджені, забруднені брудом або нагаром | Вичистіть вирізи
Видалити та почистити викидач
Почистіть буфер
Невикидання гільзи | Замерз викидач
Обмежений рух буфера противідсоку
Обмежено рух затворної групи | Видаліть, почистіть і змажте затворну групу. Примітка: перед збиранням переконайтеся в тому що газова трубка входить у трубчасту насадку затвору. Переконайтеся у вільному русі затвору
Правильно встановіть газові кільця
Закороткий відкат затворної групи | Перевірте щілини для газових кілець на затворі.
Забруднена трубчаста насадка затвору
Обривки очисника залишилися у трубчастій насадці затвору | Правильно встановіть газові кільця
Почистіть насадку і кінець газової трубки
Якщо чищення механізму не допоможе здайте гвинтівку в ремонт
Затвор не відкривається після останнього пострілу | Забруднена або пошкоджена засувка затвору
Зіпсований магазин | Почистіть або замініть засувку затвору.
Перевірте буфер на предмет пошкоджень
Перевірте правильність руху затворної рами
Замінити магазин
Перевідник вогню погано рухається | Потрібне мастило | Змажте перевідник вогню мастилом CLP
Затвор застряг | Набій застряг між затвором та рукояткою заряджання, або відбулася неправильна подача набою | Видаліть магазин. Натисніть на засувку затвору. Відтягуючи рукоятку затворної рами ударте гвинтівку прикладом об землю. затвор має перейти у заднє положення. Коли затвор у задньому положенні, набій має випасти з отвору для магазину
Примітка: якщо ця процедура не допмогла, використайте секцю шомпола і відштовхніть затвор назад через отвір для викиду стіляних гільз
Глава X. Додаткова інформація
По можливості слід проводити регулярне та повне чищення ізмащення. Проте обстановка не завжди дозволяє провести повне чищення і змащення гвинтівки. Тож коли бракує часу слід застосовувати обмежене чищення і змащення гвинтівки.
Здійсніть попередню перевірку гівинтівки;
При розбиранні видаліть лише затворну групу; видаліть бруд з ударника а також з поверхонь затвору й затворної рами. Очистіть отвір для ударника і газову трубки трубку затворної рами за допомогою очисників. Нанесіть тонкий шар мастила, а надто на вкладиш.
Експлуатація гвинтівки в холодних кліматичних умовах (зима, арктичні умови)
У випадку експлуатації гвинтівки у холодних кліматичних умовах використовуйте для чищення і змащення мастила CLP або LAW. Мастило CLP слід оберігати від замерзання.
Для зручності стрільби у рукавичках відтисніть плунжер скоби спускового гачка й опустіть спускову скобу донизу.
Чищення та змащення має здійснюватися у теплому приміщенні після того як гвинтівка набуде кімнатної температури.
Нанесіть тонкий шар мастила LAW на всі частини;
Для того щоб запобігти конденсації вологи мастила та замерзання вкривайте зброю про переході з холоду у тепле приміщення і навпаки.
Постійно намагайтеся зберігати зброю сухою.
Перезаряджайте і перевіряйте зброю через кожні тридцять хвилин щоб запобігти примерзанню рухомих частин і механізмів штурмової гвинтівки.
Не кладіть розігріту зброю прямо на сніг чи лід.
Коли ви переходите з холоду в тепле приміщення ззовні та всередині вашої гвинтівки утвориться конденсат. Якщо це можливо залиште зброю у холодному але захищеному місці. Коли штурмову гвинтівку буде занесено у тепле приміщення, її слід розібрати й висушити й дати їй набути кімнатної температури.
Тримайте магазини й набої сухими. Волога замерзне і спричинить несправності. Ніколи не змазуйте набої.
Використання захисного дульного ковпачка, сумки для магазинів та чохол допоможуть захистити вашу штурмову гвинтівку. Використовуйте їх коли дозволяє тактична обстановка.
При тривалих бойових діях у холодних умовах дайте майстру-зброяру видалити скобу спускового гачка.
Експлуатація у вологих та жарких кліматичних умовах (джунглі)
Використовуйте мастило CLP.
Здійсніть попередню перевірку перед стрільбою як зазначено у .
Чистіть та змащуйте штурмову гвинтівку більш часто ніж зазвичай. Обстежуйте приховані ділянки затворної групи, верхньої частини ствольної коробки, набійника, замикаючих виступів, нижної частини ствольної коробки та зворотній механізм на предмет коррозії. Також звертайте увагу на підпружинені механізми.
Для запобігання коррозії витріть відбитки пальців й нанесіть тонкий шар мастила.
Частіше розряджайте та оглядайте магазин на предмет наявності коррозії та вологи. Протріть набої насухо перед споряджанням магазину.
Використовуйте захисний дульний ковпачок, сумкудля магазинів та чохол коли дозволяє тактична обстановка.
Експлуатація в сухих та жарких кліматичних умовах (пустеля)
Використовуйте мастило CLP.
В умовах сухого та жаркого клімату характерним є присутність піщаних та пилових вітрів. Пустеля характеризується різким перепадом температу: вдень дуже жарко, в той час як вночі температура може опускатися нижче нульової відмітки. В результаті таке середовище є жорстким тягарем для зброї й усіх типів спорядження. Справність вашої зброї залежатиме від того як часто ви доглядатимите за нею.
Пил та пісок проникають у гвинтівку й магазини. Це спричиняє несправності. Чистіть зброю кожного дня та після кожної стрільби.
У даному кліматі можливість коррозії механізмів менша ніж у вологих умовах. Через це мастило слід наносити лише на внутрішні частини й механізми гвинтівки. Використовуйте мастило у помірній кількості. перед використанням обов'язково струсіть ємність з мастилом. Щоденно протирайте набої насухо перед споряджанням магазину. Не змазуйте набої.
Використання захисного дульного ковпачка, сумки для магазинів та чохол допоможуть захистити вашу штурмову гвинтівку від піску та пилу. Використовуйте їх коли дозволяє тактична обстановка.
По можливості тримайте затвор замкненим, вікно викиду стріляних гільз замкненим кришкою, магазин має бути встановлено а захисний ковпачок встановлений на ствол гвинтівки. Примітка: Рекомендується зняття захисного ковпачка зі ствола гвинтівки перед стрільбою. Заховайте його й використовуйте після закінчення вогню. Хоча стрільба при встановленому ковпачку є безпечною.
Експлуатація в умовах сильних дощів та під час переправ.
Здійсніть перевірку зброї відповідно до кліматичних умов.
Завжди старайтесь тримати зброю сухою.
Використовуйте захисний дульний ковпачок, сумкудля магазинів та чохол для захисту зброї, набоїв та магазинів.
Перед стрільбою завжди видаляйте воду з каналу ствола. Якщо ствол вологий, висушіть його за допомогою сухого ганчір'я.
Після переправи: н і в якому разі не стріляйте якщо у каналі стволу знаходиться вода. Дійте наступним чином.
Мал. 85. Опустіть гвинтівку донизу. Видаліть захисний дульний ковпачок (А). Опустіть гвинтівку стволом донизу й енергійно струсіть її (Б) .
Мал. 86. Відтягніть рукоятку перезаряджання на два три дюйми назад і дозвольте воді вийти.
Мал. 87. Відпустіть рукоятку перезаряджання, натисніть на досилач затвору та дослати набій і закрити затвор.
Перевірте порожнину прикладу й дайте змогу воді витікти.
Дульне гальмо-компенсатор
Попрередження: ні в якому разі не відокремлюйте компенсатор від ствола. Майстрам-зброярам забороняється відокремлювати компенсатор у процесі чищення. Компенсатор закручений спеціальним гайковим ключем у заводських умовах.
Компенсатор має п'ять щілин. Третя щілина по центру має стояти точно вогрі і стояти на одній лінії з мушкою.
Приклад
Ні в якому разі не відокремлюйте приклад та пістолетну рукоятку тому що ви можете згубити маленькі стопори та пошкодити пружини у процесі розбирання. Якщо, для прикладу, у вашу зброю потрапила вода під час переправи, зверніться до кваліфікованого майстра-зброяра задля чищення й змащення прикладу й пістолетної рукоятки.
Приклад можна використовувати для зберігання приладдя.
Споряджання магазину
Магазин легко споряджається за допомогою десятинабійної обойми (мал. 89) і наповнювача магазину (мал.90). Ними комплектується кожна сумка для набоїв.
Мал. 89. Десятинабійна обойма.
Мал. 90. Наповнювач магазину.
З встановленим на місце наповнювачем магазину встановіть у потрібне положення обойму. Натиском великого пальця руки на задню частину верхнього набою втисніть всі набої з обойми до магазину доти, доки всі набої не ввійдуть за губки магазину (мал. 91).
Мал. 91. Процес споряджання магазину набоями.
Видаліть пусту обойму одночасно утримуючи на місці наповнювач магазину. Повторіть процедуру доти, доки весь магазин не буде заповнений набоями. Видаліть наповнювач для магазину.
Використання трасуючих набоїв
Трасуючі набої використовуються для полегшення ураження цілей і цілевказування у сутінках або при слабкому освітленні. Трасуючі набої вражають ціль не так ефективно як звичайні. У випадку застосування трасуючих куль перемішуйте їх зі звичайними при споряджанні магазину.
Трасуючі кулі мічені. Перші чотири трасуючі кулі допоможуть маркувати ціль. Трасуючі набої дозволяттимуть вносити корективи у стрільбу. Три останні трасуючі набої сигналізуватимуть про вичерпання набоїв у магазині.
Мал. 92. Порядок розташування трасуючих набоїв у магазині.
У бою по можливості вставте повний магазин замість частково вичерпаного. Якщо ви занєте що у магазині залишилося мало набоїв, змініть магазин при сприятливій ситуації.
Набої
Увага: не використовуйте коррозовані набої, набої з задирками, набої, куля яких слабко тримається у гільзі, набої з занадто втиснутою кулею. Якщо набої перебували у середовищі з температурою 135 градусів по Фаренгейту, не використовйте їх доти, доки вони не охолонуть.
Мал. 93. Набої до штурмової гвинтівки М16А2: 1 - стандартний набій М193; 2 - станадртний набій М855; 3 - учбовий набій М199; 4 - трасуючий набій М196 або М856; 5 - холостий набій М200.
Для стрільби використовуйте лише якісні набої, які виготовлені за стандартами США і НАТО. Завжди тримайте набої сухими, чистими, вільними від сирості. Від цього залежить ваше життя!
Приладдя для чищення та комплектуючі до штурмової гвинтівки М16А2.
Мал. 94. Приладдя до штурмової гвинтівки М16А2.
1 і 2 - два види йоржиків для чищення частин і механізмів гвинтівки; 3 - щіточка для чищення частин і механізмів; 5 - пляшечка з мастилом CLP; 6 - рукоятка.
Мал. 95. Приладдя та комплектуючі до штурмової гвинтівки М16А2:
7 - магазин на 30 набоїв; 8 - трьосекційний шомпол; 9 - ремінь для перенсення; 10 - тримач для ганчір'я.
Штурмова гвинтівка М16А2
Інструкція по експлуатації
У даному розділі розміщено інструкцію по експлуатації штурмової гвинтівки М16А2. Дана інформація є перекладом зі скороченнями англомовної інструкції Operators Manual w/Components List, Rifle 5,56 mm M16A2 W/E (1005-01-128-9936); TM 9-1005-319-10) 1986. з використанням іншої відкритої інформації з мережі Інтернет. Переклад на українську мову - Курт Оберст. Англомовний оригінал інструкції у форматі PDF можна знайти за наступним гіперпосиланням - (на даний час неактивний), та (доступ на даний момент з невідомих причин заборонений).
Штурмова гвинтівка М16А1
У 1949 році у США розпочинаються активні дослідження з пошуку підвищення ефективності існуючої зброї. Уже тоді на основі вивчення німецьких розробок та власних проектно-дослідницьких робіт у США дійшли висновку про необхідність зменшення потужності існуючих набоїв. Проте з невідомих причин виходить так, що на початку 50-х років розвиток стрілецької зброї під "проміжний набій" загальмувався. У 1954 році у США та інших країнах NATO приймається на озброєння набій Т65 (7,62Х51). У порівнянні зі стандартним американським гвинтівковим набоєм 30-06 був дещо менший, однак по всім іншим параметрам назвати його проміжним було важко. Розміри, маса та енергія віддачі зменшились не набагато у порівнянні з гвинтівковим набоєм. Незаважючи на це у світі випущено багато варіантів штурмових гвинтівок саме під цей набій.
На протязі 50-х років Міністерство Оборони США проводить наступний дослідницький проект під кодовою назвою "Project SALVO", що підтверджує результати попередніх досліджень про необхідність переходу на малокаліберну зброю калібру 5,56 мм. На основі отриманих висновків МО США починає програму SPIW (Special Purpose Infantry Weapon), у рамках якої повинна бути розробленаперспективна стрілецька зброя, яка стріляє малокаліберними високошвидкісними кулями й 30-40мм гранатами. У 1957 році Представники Армії США звертаються до компанії Armalite Division of the Fairchild Aircraft Corp. із пропозицією розробити автоматичну гвинтівку .22 (5.56мм) калібру, з малою масою, здатну на дальності в 500 метрів пробити стандартний армійський сталевий шолом. Юджин Стонер (Eugene Stoner), конструктор фірми Armalite, починає розробку новій гвинтівці на базі своєї більше ранньої розробки, гвинтівки, AR-10 калібру 7.62мм. Одночасно із цим інженери фірм Sierra Bullets й Remington, у співдружності з Armalite, починають розробку нового бойового набою калібру 5.56мм на базі мисливських набої в .222 Remington й .222 Remington Magnum. Новий набій спочатку одержує назву .222 Remington Special, а остаточне його позначення - .223 Remington (5.56x45 мм). Нова штурмова гвинтівка була позначена індексом АR-15.
Перші випробування у 1958 році виявилися невдаллими. Було виявлено ненадійність роботи основних механізмів гвинтівки при експлуатації у польових умовах. Сприйнявши несприятливий результат випробувань як фіаско всього проекту фірма Armalite Division , продає усі права на штурмову гвинтівку AR-15 компанії Colt's Patent Firearms Manufacturing Company. Через рік Юджин Стоунер, не бажаючи проипиняти роботу над своїм дітищем переходить працювати у фірму Colt, де й продовжує роботу над удосконаленням АR-15. Наступні випробування у 1960 році проходять більш вдало. У 1962 році Агентство по перспективних дослідженнях МО США (Advanced Research Projects Agency - ARPA) закуповує 1000 гвинтівок AR-15 у фірми Colt і направляє їх у Південний В'єтнам для перевірки в умовах реальних бойових дій, наступного року фірма Colt одержує контракт на виробництво 85 000 гвинтівок для Армії США (під позначенням XM16E1) і ще на 19 000 гвинтівок - для ВВС США (M16). Війська Південного В'єтнаму спочатку використають нову зброю досить успішно. Гвинтівка показала непогані результати на відстанях до 270 м - на цій дальності вона по точності стрільби в 1,2 рази перевершувала штатну 7,62-мм М14 і витрачала в 1,5 рази менше набоїв на виконання тих же завдань. Крім того, при рівній загальній вазі 7,5 кг вояк міг нести М16 й 250 набоїв до неї або гвинтівку М14 з 100 набоями. У 1963 році ВПС США офіційно приймають на озброєння штурмову гвинтівку AR-15 під індексом М16. Вона стала першою прийнятою на озброєння штурмовою гвинтівкою малого калібру.
Армія не спішила відмовлятися від своїх попередніх зразків озброєння, оскільки знову почала виявлятися низька надійніість гвинтівки Фірма Colt негайно взялася за модернізацію гвинтівки і у 1967 році з'явився вдосконалений варіант М16А1. Від базової гвинтівки М16 вона відрізняється наявністю зубців на правій стороні затвора й рами й досилача, які служать для ручного повернення затвора в переднє положення у випадку його недоходу або відскоку. Крім того, М16А1 має трохи більшу вагу, збільшений за рахунок укорочення ходу затвора - до 950 постр./хв темп стрільби, більшу надійність роботи. Одночасно був уведений секторний магазин на 30 набоїв. "Зелене світло" для гвинтівки М16А1 замерехтіло лише у 1967 році, кол Армія США офіційно приймає на озброєння гвинтівку під позначенням "US Rifle, 5.56mm, M16A1".
Нажаль штурмова гвинтівка М16А1 не виправдала покладених на неї завдань. Гвинтівка дуже часто відмовляла у складних умовах експлуатації. На це було кілька взаємозалежних причин. У перших, при створенні набоїв для М16 використався порох типу IMR фірми Dupont, але Армія США, з міркувань економії, при виробництві набоїв замінила його на стандартний порох, що використався при спорядженні набоїв 7.62x51mm NATO. Цей порох, на відміну від IMR, давав значно більший відсоток нагару, що осідав у газовідвідній системі, затворній групі й ствольній коробці гвинтівки M16. У сполученні з відмовою від хромування затворної групи й каналу ствола й вологим кліматом Південно-Східної Азії це приводило до швидкого засмічення механізмів гвинтівки з наступними відмовами, що виражалися найчастіше в застряганні стріляної гільзи в набійнику. Крім того, вояки не одержували потрібного навчання по догляду за гвинтівкою. А враховуючи складність неповного та повного розбирання й складання гвинтівки інструкції по експлуатації були конче необхідні. Також виявився характерний недолік роботи затвору, який став невиправний для всіх гвинтівок сімейства М16: при ппереході у крайнє переднє положення легкий затвор рухаючись з високою швидкістю та через слабку зворотню пружину часто або відскакував або зупинявся у середньому положенні. І насамкінець через ненадійність роботи газовідвідної системи та надмірної мініатюризації та складності конструкції ряду деталей призвели до дуже низької надійності. Результатом наприклад стало те що американські спецпризначенці у В'єтнамі воліли озброюватися радянськими чи китайськими автоматами Калашникова, здобутими у партизан В'єтконгу як трофеї.
Протягом 1967 - 1970 років за результатами розслідування, проведеного комісією при Конгресі США, приймається ряд термінових заходів щодо виправлення ситуації. По-перше, тип пороху в патронах міняється на більше "чистий", що дає набагато менше нагару. По-друге, затворна група, набійник і канал ствола починають хромувати, що підвищує корозійну стійкість деталей і полегшує їхнє чищення. По-третє, терміново закуповуються комплекти для чищення зброї, а в діючих військах починається широка програма навчання солдат чищенню й догляду за гвинтівкою, у рамках якої видаються широко відомі наставляння по догляду за зброєю. Для усунення пробелми відскоку затвору у механізм вводять спеціальний досилач затвору. Приблизно до 1970 му року штатні 20-набійні алюмінієві магазини у військах починають заміняти на 30-набійні, для того щоб вирівняти М16 по цьому показнику з радянськими й китайськими автоматами Калашникова.
На основі М16 А1 фірма «Кольт» розробила наступні модифікації індивідуальної автоматичної зброї:
CAR-15 НВАR М1 і М2 ручні кулемети зі стрічковим живленням;
CAR-15 "Colt Commando"- сімейство вкорочених штурмових гвинтівок М16А1 виготовлений спеціально для Військ спеціального призначення армії США. Вирізняються деталями виготовлення, режимами вогню та довжиною стволів.
М655 - вкорочений карабін з довжиною ствола 400 мм;
Копії М16А1 виготовляється на Філіппінах, у Сінгапурі, у Південній Кореї (під позначенням Модель 603К), у Китаї (під позначенням СQ).
Штурмова гвинтівка М16А2
В 1978 р. почалася програма РIР модернізації М16А1. Під новий 5,56x45 НАТО (американське позначення М855) була розроблена нова модель М16А2, прийнята на озброєння в 1982 р. Перші поставки в корпус морської піхоти США почалися в 1984 р., в армію - в 1985 р.
Штурмова гвинтівка М16А2.
Головні відмінності М16А2 («Моделі 701» по позначенню "Colt"): новий поважчений ствол довжиною 510 мм із більш товстими стінками й більшою крутістю нарізів; довжина ходу нарізів зменшилася з 305 мм до 178 мм, що дало можливість підвищити стійкість кулі в польоті а також використовувати набої різноманітного призначення. Встановлено новий п'ятищілинний полум'ягасник. Конструкція М16А2 не допускає ведення бесперервногго автоматичного вогню. З гвинтівки можна вести одиночний вогонь та вогонь фіксованими серіями по три постріли. Режим стрільби фіксованими серіями по 3 постріли реалізований за рахунок введення в спусковий механізм храповика. При кожнім зведенні курка назад затворною рамою, що рухається, храповик повертається на 60 градусів, а при повороті на 180 градусів переводить бойовий взвод курка з автоспуску на спускове шептало. Після цього для поновлення стрільби необхідно відпустити й знову нажати спусковий гачок. Зусилля на спусковому гачку - 2,3-3,8 кг. Установлений новий приціл на 800 м, з регулюванням у двох площинах. Мушка - регульована по висоті. Перекидний цілик має два діоптри й регулюється двома гвинтами з маховичками по висоті й напрямку. Маховички мають фіксовані положення, так що установку прицілу можна здійснювати навпомацки по клацах. Ефективна дальність стрільби набоями М855 (55109) - до 800 м. Діоптр великого (5 мм) діаметра використається при стрільбі в умовах обмеженої видимості або по рухомих цілях на дальності до 200 м, малого (1,8 мм) - для стрільби вдень у межах 300-800 м (установка «3/8» відповідає 300 м, «4» - 400 м, «5» - 500 м, «7» - 700 м). Посилена ствольна коробка, цівка трикутного перетину замінено «круглою» (по типі карабіна М655), змінена форма пістолетної рукоятки. Цівка, пістолетна рукоятка та приклад виготовлені з більш міцного пластику з підвищеними теплоізоляційними якостями.За вікном ствольної коробки встановлений щиток, що відхиляє викинуту гільзу вперед для запобігання влучення гільз в обличчя при стрільбі з лівого плеча.
Гвинтівки М16, М16А1 й А2 крім США перебувають на озброєнні армій ще 26 країн, серед яких Гондурас, Гватемала, Ізраїль, Ліван, Лівія, Марокко, Мексика, Нова Зеландія, Оман, Панама, Тайвань. Гвинтівка М16А1 виготовляється по ліцензії в Південній Кореї, М16А2 з деякими змінами виробляється під позначенням С7 у Канаді, під позначенням «Тип 311» - у Китаї. У деяких країнах М16 складається на озброєнні одночасно з Автоматом Калашникова.
На основі М16А2 створені: ручний кулемет М16А2 НВАR (Модель 741) з важким стволом, карабін «723», автомат М231, укорочений автомат "733" типу "Colt Commando" з довжиною ствола 290 мм. Для стрільби набоєм М193 є моделі 703 й 711 зі стволом від М16 А1. Хоча ручний кулемет на основі М16 А2 не зацікавив американську армію, "Colt" не відмовилася від ідеї уніфікованого із гвинтівкою кулемета.
Крім того, на ринку пропонується чимало самозарядних «поліцейських» й «цивільних» модифікацій М16А2 і переробок штатних гвинтівок.
У 1994 році на озброєння армії США одночасно приймаються штурмові гвинтівки М16А3 і М16А4. У обидвох модифікацій ствольні коробки з напрямними типу Picatinny. М16А3 має змогу вести безперервний вогонь, в той час як М16А4 як і М16А2 веде вогонь фіксованими серіями по три постріли.
Попри багатократне вдосконалення штурмова гвинтівка М16 не позбулася ряду характерних недоліків. Основними конструктивними недоліками залишилися: невисока надійність зворотнього механізму, зайва мініатюризація та складність конструкції затворної групи що призвело до складності неповного розбирання і складання гвинтівки, висока чутливість до піску й бруду. Також як і раніше конструкторам не вдалося вирішити проблему "відскоку" легкого затвору при переході у крайнє переднє положення. Тож досилач так і залишається невідємною деталлю штурмової гвинтівки. Незважаючи на застосування більш міцних видів пластмаси зброя залишилася чутливою до механічних ударів. Загальна довжина зброї та відсутність складного прикладу у гвинтівки М16А2 ускладнює експлуатацію зброї у обмеженому просторі (у тісних приміщеннях, чи у десантних відділеннях бронетехніки). Штатний діоптричний приціл не забезпечував прийнятного огляду при слабкій освітленості.
Штурмова гвинтівка М16А2 має і ряд беззаперечних переваг. Перш за все це висока точність стрільби серіями на відстані до 500 метрів. Ще однією суттєвою перевагою М16 є модульність. Основою є нижня частина ствольної коробки, на яку можна встановлювати верхню її частину зі стволами різної довжини й калібру, а також різноманітні рукоятки для перенесення. Гнучкість конструкції ще більш поліпшилась у штурмових гвинтівках М16А3, М16А4 та М4А1 у яких замість рукоятки для перенесення встановлено універсальну напрямну типу Picatinny на яку можна встановити будь які оптичні та електронно-оптичні приціли, виготовлені за стандартами NATO. Багатий набір комплектуючих, як от різноманітні ліхтарики, глушники, лазерні цілевказувачі, додаткові рукоятки дозволяють досить швидко пристосувати зброю до виконання конкретних завданнь.
Конструктивні особливості штурмових гвинтівок серії М16
Гвинтівки серії M16/AR-15 являють собою автоматична або напівавтоматична зброя з повітряним охолодженням ствола, живленням з окремих коробчастих магазинів й автоматикою на основі газового двигуна. Вогонь ця зброя завжди веде із закритого затвора.
Для зведення ударного механізму необхідно відвести рукоятку зведення назад за її захвати у задній частині ствольної коробки. Якщо магазин порожній, то подавач магазина йде нагору й фіксує затвор у задньому положенні (кнопка затворної затримки перебуває ліворуч попереду спускової скоби). У противному випадку вона повертається вперед, при цьому затвор витягає верхній набій і досилає його в набійник. Затвор зупиняється, коли набій повністю ввійшов у набійник, але затворна рама продовжує рухатися, і вирізи в ній провертають затвор проти годинникової стрілки, а вісім замикаючих виступів входять в упори ствола. Після установки перевідника виду вогню в потрібне положення й натискання на спусковий гачок відбувається постріл. Шептало виходить із зачеплення з вирізом на курку, курок, повертаючись, б'є по ударнику. Ударник розбиває капсуль набою - відбувається постріл. Коли куля проходить далі отвору в стінці каналу ствола, частина газів надходить у газовий канал і через газовий регулятор направляється до затворної рами. Роль поршня затворної рами грає коротка трубка в її верхній частині. Під дією тиску газів рама рухається назад, повертаючи й відмикаючи затвор. Після цього вона захоплює затвор і продовжує відкат разом з ним. Викидач витягає гільзу з набійника,підпружинени й штовхач відзеркалювача на дзеркалі затвора викидає її у вікно на правій стороні ствольної коробки. Затворна рама продовжує рух назад, стискаючи зворотну пружину й зводячи курок. Реакція амортизатора віддачі й розтиснення зворотної пружини посилають раму вперед, цикл повторюється.
Ствольна коробка виконана із двох половин, верхньої й нижньої (upper receiver, lower receiver). Обидві половини виконані верстатною обробкою з алюмінієвих кованих заготовок (деякі комерційні моделі мають ствольні коробки литі з алюмінію). З'єднання двох половин відбувається за допомогою двох поперечних штифтів - переднього (поворотного - pivot pin) і заднього (розбірного - takedown pin). Починаючи із ХМ16Е1/М16А1 гвинтівки мають на правій стороні ствольної коробки досилач затвора, призначений для ручного закриття затвора, якщо зусилля зворотної пружини для цього не вистачає (наприклад, засмітився набійник). Досылач має вигляд кнопки із зубом на протилежному кінці, взаємодіючої з насічками на правій стороні затворної рами. Вікно для викиду гільз закривається підпружиненою пилозахисною шторкою, що автоматично відкривається при взведенні затвора. Крім того, починаючи з М16А2 за вікном для викиду гільз з'явився виступ-відзеркалювач, призначений для забезпечення можливості комфортної стрільби з лівого плеча.
Ударно-спусковий механізм змонтований в окремому корпусі й допускає ведення одиночного й безперервного вогню. На лівій стороні штампованої ствольної коробки над пістолетною рукояткою розташовується прапорцевий перевідник-запобіжник. Курок має вирізи поруч із віссю свого обертання, з якими входить у зачеплення шептало. Причому другий виріз, розташований унизу, забезпечує фіксацію курка підпружиненим шепталом роз'єднувачем при стрільбі одиночними. У цьому випадку затворна рама відводить курок у заднє положення, роз'єднувач, під дією пружини, повертається вперед, і його шептало блокує хід курка. Для здійснення наступного пострілу необхідно спочатку відпустити спусковий гачок, у результаті чого шептало роз'єднувача розчіплюється з ним, а шептало спуска входить у зачеплення з вирізом на курку. Цей процес повторюється щораз у зазначеному режимі. При безперервній стрільбі робота механізму відрізняється тим, що виступ перевідника блокує роз'єднувач , що не бере участь у процесі. Для запобігання пострілу до запирання каналу ствола курок утримується шепталом автоспуску, що виводиться із заблокованого положення затворною рамою на останньому етапі її руху. Якщо спусковий гачок відпустити, то курок буде втримуватися не автоспуском, а шепталом спуска.
Прицільні пристрої на М16А1 містять у собі круглу мушку на основі газової камери, закриту з боків двома "вухами". Діоптричний цілик перекидний, L-подібний, розрахований на дальності в 250 й 400 метрів, і розташований у рукоятці для перенесення. Мушка має можливість регулювання по висоті, а цілик має механізм введення бічних виправлень (тільки для приведення зброї до нормального бою). Стійка мушки зміщена назад для можливості вистрілювання із полум'ягасника гвинтівкових гранат. Приціл укритий у рукоятці для перенесення, його регулювання виробляється спеціальним маховичком по числу клаців.
Полум'ягасники на самих ранніх моделях М16 - трьощілинні, з відкритими вперед щілинами, на М16А1 - чотирьощілинні , із закритими попереду щілинами. На полум'ягасник можна встановлюватися багнет-ніж моделі М7 або М9. На гвинтівках М16А1 і М16А2 можлива установка 40мм однозарядного гранатомета M203. Гранатомет установлюється під стволом гвинтівки замість штатної цівки, для стрільби з нього на гвинтівку також ставляться спеціальні додаткові прицільні пристрої.
Клавіша магазинної засувки розташована праворуч під вікном ствольної коробки. Приклад, цівка й пустотіла пістолетна рукоятка виконані із чорного пластику, що відповідає по кольорах загальній обробці (анодування) металевих частин гвинтівки. Цівка на М16А1 і більш ранніх гвинтівках - трикутного поперечного перерізу, із двох невзаємозамінних половин, лівої й правої. На М16А2 цівку круглого перетину, із двох взаємозамінних половин, верхньої й нижньої. Усередині цівка має алюмінієві теплозахисні вкладиші. Отвори для вентиляції ствола виконані знизу й зверху цівки.
Живлення набоями здійснюється з коробчастих дворядних магазинів. Спочатку магазини були алюмінієві, на 20 набоїв, пізніше з'явилися алюмінієві й сталеві магазини на 30 набоїв. Крім того, існує значний вибір магазинів різної ємності, виготовлених для комерційного продажу - від 7 й 10-набійних для цивільної зброї, до 40-набійних коробчастих й 100-120 набійних барабанних (включаючи 100-набійні подвійні барабани Beta-C американського виробництва й 120-набійні барабани китайського виробництва).
Глава I. Загальна інформація
Увага: остерігайтесь небезпечних процедур
Переконайтеся, що чека вкладишу встановлена у затвор. У противному випадку ваша гвинтівка може продовжувати стрільбу і вибухнути;
Якщо ви використовуєте пристрій для холостого вогню, використовуйте лише холості набої М200 (маркування на 20-ти набійній пачці);
не обмінюйте і не переставляйте затворну групу від однієї гвинтівки М16А2 до іншої. У противному випадку це може спричинити поранення чи смерть персоналу;
якщо під час стрільби ваша гвинтівка припинила вогонь і у набійнику залишився набій (сталася осічка) негайо видаліть набій. Однак, якщо якщо ви не можете видалити набій впродовж 10 секунд, видаліть магазин і зачекайте 15 хвилин, обов'язково направивши ствол у безпечному напрямку. Тоді ви не будете поранені у разі випадкового пострілу. Незважаючи на це, тримайте обличчя подалі від вікна для викиду гільзи коли перевіряєте наявність набою у набійнику;
використовуйте лише спеціальні набої виготовлені за стандартами США і НАТО;
якщо затвор не відкривається і ви намагаєтесь вивільнити його ударом прикладу об землю, тримайтеся подалі від ствола;
якщо ваша зброя опинилася у воді, не стріляйте з неї. Вона може вибухнути;
якщо ви почули нехарактерні звуки або стався відскок затвору, припинтіть вогонь. Це може бути ознакою неповного згоряння порохового заряду в набої та/або або застрягання кулі у каналі ствола.
Мал. 1. Штурмова гвинтівка М16А2.
Деякі дані про штурмову гвинтівку
Штурмова гвинтівка М-16А2 являє собою систему яка складається з гвинтівки, магазину і ременя. Гвинтівка має легку вагу, діє за принципом відводу порохових газів, з повітряним охолодженням ствола, живиться з магазину. Гвинтівка стріляє одиночними пострілами та фіксованими серіями по три постріли.
Мал. 2. Штурмовий карабін М4А1
Інші дані:
верхня частина ствольної коробки і ствол мають регулюємий приціл та дульне гальмо компенсатор, який допомагає утримувати ствол у стабільному положенні під час стрільби;
верхня та нижня частина ствольної коробки легко відокремлюються для чищення та перевірки;
затворна група і ствол мають замикаючі виступи які замикають затвор зі стволом;
алюмінієва ствольна коробка зменшує вагу зброї;
канал ствола та набійник хромовані.
Мал. 3. Напівавтоматична гвинтівка Бушмастер ІксМ-15 (комерційний варіант М-16)
Таблиця 1. Основні тактико-технічні характеристики штурмової гвинтівки М16А2 та штурмового карабіну М4А1 (інформацію взято з: Федосеев С. Л.: Оружие современной пехоты;: иллюстрированный справочник. Ч1. - М ООО "Астрель", ООО "АСТ" 2001.
Основні тактико-технічні характеристики | М-16А2 | М4А1
Калібр | 5,56х45
М855
Набій
Вага гвинтівки, кг
- неспорядженої
- з магазином на 30 набоїв
| 3,4
3,85
| 2,7
3,4
Довжина, мм
- зі складеним прикладом, мм
- з багнетом М7, мм | 1000
-
1130 | 838
757
-
Довжина ствола без дульного гальма, мм | 510 | 368
Нарізи | 6 правобічних
Крок нарізів, мм | 178
Початкова швидкість кулі, м/с | 991 | 921(906)
Ефективна дальність, м | 800 | 360
Темп стрільби; постр./хв. | 940 | 750-950
Ємність магазину, наб. | Магазини на 20 та 30 набоїв
Мал. 4. Поздовжній розріз штурмової гвинтівки М16А2
Глава II. Основні частини і механізми гвинтівки
Мал. 5. Основні частини і механізми штурмової гвинтівки М-16А2 (правий бік): 1- рукоятка перезаряджання; 2- приціл (а. - маховичок виправлень на дальність; б. - маховичок для виправлень на вітер); 3- рукоятка для перенесення; 4- віддзеркалюючий щиток; 5- мушка, 6- виступ для закріплення багнета; 7- передня антабка; 8- кришка вікна; 9- магазин; 10- засувка магазину; 11- спусковий гачок; 12- досилач затвору; 13- задня антабка.
Мал. 6. Основні частини і механізми штурмової гвинтівки М-16А2 (лівий бік): 1- дульне гальмо-компенсатор; 2- стійка мушки; 3- "квадратна" мушка; 4-рукоятка для перенесення; 5- засувка затвору; 6- затилок прикладу; 7- приклад; 8- перевідник вогню, 9- муфта цівки.
Мал. 7. Основні частини і механізми штурмового карабіна М4 (правий бік): 1- рукоятка перезаряджання; 2- маховичок прицілу для виправлень на дальність, 3-маховичок прицілу для для виправлень на вітер; 4- віддзеркалюючий щиток; 5-цівка ; 6- мушка; 7- вушко для закріплення багнета-ножа; 8- передня антабка; 9- кришка вікна; 10- магазин; 11- засувка магазину; 12- спусковий гачок; 13- досилач затвору.
Мал. 8. Основні частини і механізми штурмового карабіна М4 (лівий бік): 1- "квадратна мушка"; 2- відокремлювана рукоятка для перенесення; 3- засувка затвору; 4- висувний приклад; 5 - засувка висувного прикладу; 6- перевідник вогню (на М4 - "запобіжник - одиночні, серія по три постріли", на М4А1 замість серій по три постріли - режим безперервного вогню); 7- пістолетна рукоятка; 8- муфта цівки; 9- дульне гальмо-компенсатор.
Глава III. Порядок неповного розбирання гвинтівки
Попередня перевірка
Мал. 9. Направте гвинтівку у безпечному напрямку. Поставте перевідник вогню у положення "SAFE" (запобіжник). Якщо зброя не заряджена, перевідник не може бути поставлена у положення "SAFE".
Мал. 10. Відокремлення магазину: натисніть на засувку магазину і потягніть магазин додолу щоб видалити його
Мал. 11. Замикання затвору: Щоб замкнути затвор у задньому положенні потягніть рукоятку заряджання назад до відмови. Натисніть на важіль затворної затримки і відпустіть затвор. Затвор має з'єднатися з затворною затримкою. Знову відтягніть рукоятку перезаряджання. Поставте перевідник вогню у положення "SAFE",якщо ви цього не зробили раніше.
Мал. 12. Перевірка набійника: Перевірте набійник на відсутність набою;
Мал. 13. При поставленій на запобіжник зброї поверніть затвор у переднє положення шляхом натиску на верхню частину важеля затворної затримки (мал. 13).
Розбирання зброї
Мал. 14. Здійсніть попередню перевірку як вказано вище і відокремте ремінь для перенесення;
Мал. 15. Поставте гвинтівку на приклад і посунувши назад підпружинену муфту цівки, відокремте ствольні накладки. Якщо вам складно самостійно відокремити ствольні накладки, попросіть сторонньої допомоги: посуньте назад підпружинену муфту цівки, в той час як ваш помічник розокремить ствольні накладки.
Мал. 16. За допомогою кінчика набою натисніть задню чеку з задньої частини ствольної коробки так далеко як це можливо. Поверніть у напрямку вгору-вперед верхню частину ствольної коробки.
Мал.17. Витисніть передню чеку;
Мал. 18. Розокремте верхню і нижню частини ствольної коробки;
Мал. 19. Видалення затворної групи: потягніть назад рукоятку заряджання разом із затворною рамою;
Мал. 20. Рухом вперед видаліть затворну раму;
Мал. 21. Рухом вперед-вгору видаліть рукоятку перезаряджання;
Мал. 22. Видалення чеки вкладиша затворної рами;
Примітка: не відкривайте і не закривайте подвійний кінчик чеки;
Мал. 23 Відокремлення затвору від затворної рами: втисніть затвор вперед;
Мал. 24. Видаліть ударник з задньої частини затворної рами;
Мал. 25. Видалення вкладиша: поворотом на 1/4 видаліть вкладиш з затворної рами;
Мал. 26. Видаліть затвор з затворної рами;
Мал. 27. Видаліть вісь викидача: кінчиком набою (або іншим тонким предметом) видаліть вісь викидача. Примітка: натисніть на задню частину викидача щоб перевірити справність пружини.
Мал. 28. Видаліть викидач. Увага: будьте уважні, пружина викидача може вискочити і загубитися!
Мал. 29. Видалення зворотньої пружини: підтиснувши фіксатор буфера противідскоку кінчиком набою, вивільніть буфер;
Мал. 30. Вийміть буфер разом з зворотньою пружиною з порожнини пркладу.
Глава IV. Чищення, перевірка і змащення гвинтівки
Після стрільби почистіть гвинтівку якомога швидше, щоб зробити роботу її механізмів легшою і запобігти розвитку коррозії.
Якщо ваша зброя не експлуатується, ви маєте чистити її 1-2 рази на рік, якщо ви живете у помірній кліматичній зоні, та раз на тиждень, якщо живете у тропіках.
Якщо ваша зброя намокла, почистіть її якомога швидше.
Використовуйте високоякісний набір для чищення, який включає в себе: шомпол для чищення, держак шомполу, бавовняні фланелеві латки, очисники для трубок, невелику зубну щітку, латунні йоржики з жорсткою щетиною і мастило СLP ( Cleaner/Lubricant/Preservative) (мал. 31).
Після того, як ви розібрали гвинтівку, старанно почистіть, перевірте і змажте всі частини і механізми згідно з інструкцією, поданою нижче.
Мал. 31. Деякі інструменти з набору для чищення.
Чищення гвинтівки
Ствол: ствол гвинтівки має нарізи та їх поля, що в сукупності називається гвинтовою нарізкою. Вона примушує кулю швидко обертатися по центру каналу ствола у напрямку лінії вогню. Новий щільний йоржик буде важко просовувати через канал стволу. Вам буде набагато легше і краще протягувати йоржик через канал стволу. Також він буде набагато краще чистити якщо щетинки проходитимуть по лінії напрямку нарізів, якщо хочете щоб йоржик обертався під час введення. Завжди чистіть канал стволу у напрямку від набійника в напрямку дула. Це здійснюється наступним чином:
Протріть канал стволу клаптиком, зволоженим мастилом; (Коментар з приводу: не вказано яким чином буде здійснюватися ця операція. Процедура протирання мастилом канала ствола здійснюється за допомогою трьосекційного шомпола та тримача для ганчір'я. Використання шомпола подано нижче у пунктах 2-6, проте у даному випадку замість йоржика слід приєднати тримач для ганчір'я, який триматиме клаптик, зволожений мастилом ).
З'єднайте разом три секції шомпола, але не закручуйте їх повністю; залиште вільними один-два оберти.
Приєднайте йоржик і також залиште вільними два оберти;
Направте дуло донизу, утримуйте верхню частину ствольної коробки однією рукою коли вставляєте зворотній кінець шомпола (без йоржика) у набійник. Обережно спрямуйте шомпол в канал стволу (а. на мал. 32). Шомпол має висунутися з дула на 2-3 дюйми;
Приєднайте рукоятку на кінець шомпола, який вийшов з дула (б на мал. 32);
Протягніть йоржик через канал ствола у напрямку дула. В процесі якщо ви звернете увагу ви побачите як шомпол обертається у каналі стволу. Примітка: ні в якому разі не протягуйте шомпол у зворотньому напрямку якщо йоржик знаходиться у каналі стволу (в на мал. 32);
Після здійснення попередньої дії, від'єднайте рукоятку від шомпола і повторіть чищення; після того як ви три рази протягнули шомпол через ствол ви побачите як всі три секції та щіточка повністю закрутилися; ослабте їх знову і повторіть чищення;
Протягніть клаптик через канал стволу щоб очистити від щетинок йоржика, які могли залишитися у каналі стволу. Використовуйте той же самий спосіб чищення, зазначений вище, тільки замість йоржика приєднайте до шомпола тримач для клаптиків. Протягніть калаптик. Вам не потрібно буде використовувати рукоятку шомпола. Якщо ви залишите секції шомпола нетуго закрученими, клаптик пройде по нарізці як і минулого разу. Але пам'ятайте, що канал стволу має бути обов'язково зволожений мастилом перед використанням йоржика.
Мал. 32. Процес чищення каналу ствола.
Чищення верхньої частини ствольної коробки
Перевірте її, щоб переконатися у відсутності люфтів між стволом та верхньою частиною ствольної коробки. Якщо при спробі повернути ствол руками ви помітили люфт, муфта ствола має бути відновленою. Здайте гвинтівку в ремонт збройному майстру.
Використовуючи мастило CLP прочистіть місця дії порохових газів, нагару та бруду. Ніколи не використовуйте дротяні йоржики чи інші абразивні засоби для чищення алюмінієвої верхньої частини ствольної коробки - ви роздряпаєте і пошкодите її.
Прочистіть набійник: опустіть великий йоржик для чищення набійника у мастило CLP. Проведіть йоржик вздовж набійника 5 разів, та зробіть ним три повні оберти по годинниковій стрілці. Потім протріть канал стволу, як це вказано вище задля видалення будь яких залишків бруду;
Використовуючи зволожений мастилом йоржик для чищення каналу ствола, видаліть сліди нагару та інших продуктів згоряння навколо газової трубки, проведіть очисник у газову трубку, прочистіть бойові виступи, кільця затвору, ударник, вкладиш, краї викидача, а також внутрішню порожнину затворної рами;
Витріть всі механізми дочиста і насухо, і перевірте їх на предмет надмірної зношеності, коррозії, та механічних пошкоджень, бруду та іржі. Замініть всі несправні частини і механізми перед стрільбою.
Чищення нижньої частини ствольної коробки
Почистіть всі місця впливу продуктів згоряння (мал. 33). Знову ж таки ніколи не викристовуйте дротяні йоржики або абразивні інструменти для чищення.
Витріть бруд з спускового механізму. Прочистіть буфер противідскоку, зворотню пружину, внутрішні частини прикладу (мал. 34-35).
Мал. 33. Процес чищення нижньої частини свольної коробки
Мал. 34. Обов’язково почистіть порожнину прикладу (вказано стрілкою)
Мал. 35. Очистіть затискні гвинти прикладу.
Чищеня віддзеркалювача
Конструкція віддзеркалювача робить його розбирання для чищення непрактичним. Переконайтеся в тому, що віддзеркалювач вашої гвинтівки справно віддзеркалює стріляні гільзи. Виконуйте наступні дії щомісячно.
Видаліть затвор з затворної рами. Візьміть його у праву руку так, щоб віддзеркалювач знаходився внизу а викидач - вгорі;
Нанесіть декілька крапель мастила CLP навколо віддзеркалювача (мал. 36);
Візьміть стріляну гільзу і поставте її над краями викидача, коливальними рухами втисніть гільзу донизу в напрямку до віддзеркалювача (мал. 37). Коли пружина відзеркалювача стиснеться, ви відчуєте опір. Натисніть на гільзу, щоб вона упиралась у дзеркало затвору. Злегка розслабте великий палець, і натисніть знову. Повторіть цю дію декілька разів. Часто змінюйте мастило. Коли дія пружини відзеркалювача буде плавною і сильною, протріть віддзеркалювач насухо.
Мал. 36. Нанесіть декілька крапель мастила CLP навколо віддзеркалювача;
Мал. 37. Процес перевірки віддзеркалювача;
Затворна група: старанно прочистіть від нагару та продуктів згоряння зовнішні і внутрішні поверхні затворної рами, трубку затворної рами, ударник, щілину для ударника (використовуйте очисник), замикаючі виступи, місця за кільцями затвору та закраїнами викидача (мал. 38).
Мал.38. Затворна група. 1. - Затворна група: а.- затвор; б.- затворна рама; в.- ударник; г. - чека ударника; д.- вкладиш; е.- рукоятка перезаряджання; є.- процес очищення трубки затворної рами. 2.- Затвор та його деталі: ж.- вісь викидача; з.- затвор; и.- викидач.
Рекомендації по використанню мастила CLP
CLP - Cleaner/Lubricant/Preservative- має наступні властивості:
Містить розчинники, які розріджують нагар і продукти згоряння;
Наносить шар тефлону, який висушує для проведення змащення;
Запобігає утворенню іржі.
При використанні мастила CLP:
Завжди добре струсіть пляшечку перед використанням;
Нанесіть декілька крапель на ганчірку чи клаптик;
Чистіть гвинтівку цим ганчір'ям і клаптями доти, доки вони не виходитимуть чистими;
Візьміть чисту ганчірочку чи клаптик і нанесіть новий, свіжий шар.
Примітка: не витирайте гвинтівку досуха. Не використовуйте гарячу воду чи інші розчинники для чищення, оскільки ви змиєте шар тефлону, який залишився після використання мастила.
Перевірка перед змащенням
Перевірте затвор. Огляньте його: переконайтесь у відсуності тріщин, надломів, а надто в зоні отвору для вкладиша (а на мал. 39). Затвори з точковою коррозією (западинами) у дзеркалі затвору навколо ударника підлягають заміні (б на мал. 39). Увага: ніколи не переставляйте затвор з однієї гвинтівки на іншу.
Перевірте ударник (в на мал. 39): якщо він зігнутий, тріснутий, притуплений або загострений - він має бути замінений.
Перевірте чеку ударника (г на мал. 39): якщо вона зігнута або занадто зношена, вона підлягає заміні.
Перевірте вкладиш (д на мал. 39): якщо він має тріщини або щербини, він має бути заміненй. Увага: якщо ви загубили вкладиш, категорично забороняється стріляти з гвинтівки - вона вибухне.
Перевірте викидач та пружину викидача (е на мал. 39): якщо викидач має щербини або зазубини навколо країв, які з'єднуються з закрїною набою, він має бути замінений. Первірте гумову прокладку всередині пружини викидача.
Мал.39. Деталі затвору, які треба перевірити. а.- затвор; б.- точкова коррозія (чорні цятки) на дзеркалі затвору; в.- ударник; г.- чека ударника; д.- вкладиш; е.- викидач.
Використання мастила
Мастило використовується в усіх температурних діапазонах, окрім арктичного. У температурних режимах від 0 до -35 градусів по Фаренгейту використовуйте мастило CLP або LAW (Lubricating oil, Arctic weapons).
Змащення
Змащення каналу ствола
Приєднайте до шомпола тримач для ганчіря;
Нанесіть на ганчірочку мастило і приєднайте до тримача на шомполі;
Направте дуло донизу, утримуйте верхню частину ствольної коробки однією рукою коли вставляєте кінець шомпола (без йоржика) у набійник. Обережно спрямуйте шомпол в канал стволу (а. на мал. 40). Шомпол має висунутися з дула на 2-3 дюйми;
Приєднайте рукоятку на кінець шомпола, який вийшов з дула ;
Протягніть клаптик через канал ствола у напрямку дула (б на мал. 40). Примітка: ні в якому разі не протягуйте шомпол у зворотньому напрямку якщо йоржик знаходиться у каналі стволу (в на мал. 32);
Після здійснення попередньої дії, від'єднайте рукоятку від шомпола і повторіть змащення;
Мал. 40. Процес змащення каналу ствола.
Верхня частина ствольної коробки: змажте тонким шаром мастила внутрішню частину ствольної коробки, канал стволу, набійник, зовнішні поверхні ствола, та поверхні попід цівкою. Переконайтеся в тому, що мастило вкрило замикаючі виступи (мал. 41).
Мал. 41. Процес змащення замикаючих виступів ствольної коробки.
Мушка: Натисніть на стопор мушки і нанесіть на нього дві-три краплі мастила (мал. 42). Натисніть на стопор декілька разів, щоб мастило просочилося до пружини.
Мал. 42. Натисніть на стопор мушки (вказано стрілкою) і нанесіть на нього дві-три краплі мастила.
Нижня частина ствольної коробки: нанесіть тонкий шар мастила всередину ствольної коробки в порожнину буфера противідскоку, сам буфер і зворотню пружину.
Старанно змажте всі рухомі механізми всередині внутрішньої частини стволної коробки (спусковий гачок, курок, запобіжник, засувка затвору, досилач, і.т.д.) а також різні вісі та стопори. Не забудьте змастити передню і задню чеки та їхні засувки. Витріть всі відбитки пальців (вони сприяють процесу коррозії) з зовнішніх частин гвинтівки за допомогою зволоженої мастилом ганчірки.
Затворна група: Змажте тонким шаром мастила ударник і його гніздо всередині затвору (а на мал. 43). Старанно змажте зовнішню поверхню затвору, вкладиш, кільця (б на мал. 43). Нанесіть тонкий шар на викидач та його чеку.
Мал.43. Механізми затвору:
а.- на які наноситься тонкий шар мастила; б.- які змащуються щільніше.
Змажте тонким шаром мастила рукоятку заряджання, зовнішню поверхню і порожнину затворної рами. Старанно змажте отвір для вкладиша у затворній рамі (мал. 44).
Мал. 44. Затворна рама та її рукоятка.
Середину трубки затворної рами слід вичистити очисником, потім додати всередину краплину мастила.
Мал. 44а. Чищення та змащення газової трубки.
Змащення прицілу
Примітка: запам’ятайте на скільки ви повернули маховички прицілу, щоб їх можна було повернути у попереднє положення для завершення цієї процедури.
Рухомі частини прицілу: нанесіть 1-2 краплі мастила. Покрутіть ці частини щоб мастило рівномірно лягло зверху, знизу і навколо різьби наступних частин:
Маховичка виправлень на дальність;
Вісь гвинта маховичка виправлень на дальність;
Маховичок виправлень на вітер;
Вісь маховичка виправлень на вітер;
Отвори стопорів.
Мал. 45. Приціл. 1.- Вісь гвинта маховичка виправлень на дальність; 2.- вісь маховичка виправлень на вітер; 3.- маховичок виправлень на вітер; 4.- отвір для стопорної пружини 5.- маховичок виправлень на дальність.
Вісь гвинта маховичка виправлень на підвищення: також змажте з середини верхньої частини ствольної коробки наступним чином:
Поверніть верхню частину ствольної коробки верхньою частиною донизу;
Видаліть рукоятку перезаряджання;
Нанесіть дві-три краплі на задню частину вісі гвинта маховичка виправлень на підвищення і на вісь маховичка виправлень на вітер;
Деякий час утримуйте верхню частину ствольної коробки верхньою частиною донизу. Після цього поверніть маховички у попереднє положення.
Глава V. Порядок складання гвинтівки після неповного розбирання
Мал. 46. Вставте зворотню пружину разом з буфером противідскоку. Натисніть на фіксатор буфера, вставте буфер з зворотньою пружиною в порожнину прикладу так, щоб механізм опинився поза фіксатором; відпустіть фіксатор.
Мал. 47. а.- Вставте викидач і його пружину у затвор (пружина вказана стрілкою). б.- примітка: викидач має прокладку в центрі пружини. Не загубіть її. Якщо пружина слабко тримається, вставте ї ширший кінець у викидач і втисніть її (для цієї операції зручно використовувати кінчик набою).
Мал. 48. Вставте вісь викидача;
Мал. 49. Встановіть газові кільця навколо задньої частини затвору;
Мал. 50. Введіть затвор у затворну раму;
Мал. 51. Вставте вкладиш;
Мал. 52. Повернтіь вкладиш на 1/4 оберту після вставлення (вказано стрілкою).
Увага: переконайтеся в тому що вкладиш встановлено у затворну групу. У противному випадку ваша гвинтівка вибухне.
Примітка: затвор сконструйовано так, що вкладиш можливо вставити тільки з одного боку. Цей захід дозволяє вирівняти відзеркалювач і викидач у одну лінію всередині верхньої частини ствольної коробки.
Мал. 53. Опустіть і встановіть ударник.
Мал. 54. Вставте затвор;
Мал. 55. Вставте чеку ударника в затворну раму;
Примітка: ударник не повинен випасти під час його перевертання верхньою частиною донизу.
Мал. 56. Приєднайте і частково введіть рукоятку заряджання у затворну раму;
Мал. 57. Вставте затворну раму на паз рукоятки заряджання. Введіть затворну раму так щоб її кінець зупинився на одній лінії з кінцем рукоятки заряджання;
Мал. 58. Повністю введіть рукоятку заряджання разом з затворною рамою одночасно.
Мал. 59. З'єднайте верхню й нижню частину ствольної коробки разом;
Мал. 60. Натисніть на передню вісь і введіть її до відмови;
Мал. 61. Натисніть на задню вісь і введіть її до відмови;
Приєднайте ствольні накладки та ремінь для перенесення.
Мал. 62. Увага: перед з'єднанням частин ствольної коробки переконайтеся в тому що перевідник вогню розташований у положенні "SAFE" (запобіжник).
Розбирання/складання магазину
Мал. 63. Натисніть кінчиком шомпола на засувку кришки магазину.
Мал. 64. Видаліть кришку магазину ковзним рухом.
Мал. 65. Видаліть пружину й подавач.
Чищення і змащення: видаліть бруд з магазину, пружини й подавача. Опісля нанесіть тонкий шар мастила на пружину.
Складання магазину здійснюється у зворотній послідовності.
Глава VI. Попередня перевірка перед стрільбою
При стрільбі фіксованими серіями по три постріли при першому або останньому натискові на спусковий гачок може відбутися лише два або один постріли. Це не поломка. Швидко натисніть спусковий гачок на всю довжину його ходу і утримуйте для здійснення всіх трьох пострілів. Подібні дії часто використовуються при зміні режимів вогню або стрільби після перезаряджання. Увага: якщо ви відпустили спусковий гачок до того як було відстріляно всі три набої, то при наступному натискові на спусковий гачок буде здійснено постріл набоєм, який залишився з минулої серії. Коли ви знову натиснете на спусковий гачок, утримуйте його доти, доки не буде повністю здійснено серія з трьох пострілів.
Перевірте ствол на відсутність у ньому залишків мастила. Якщо є, протріть насухо канал стволу за допомогою ганчір'я чи йоржика;
Відтягніть рукоятку заряджання і переконайтеся в плавності руху затворної рами (мал 66);
Проведіть перевірку технічного стану гвинтівки (див. нижче)
Переконайтеся в тому що магазин вставлено вірно.
Мал. 66. Перевірка руху затворної рами.
Мал. 67. Перевірка магазину.
Перевірка технічного стану
Видаліть магазин. Відтягніть рукоятку заряджання у заднє положення. Перевірте чи порожній набійник. Відпустіть рукоятку перезаряджання щоб вона повернулася у переднє положення. Не натискайте на спусковий гачок. Залиште курок у зведеному положенні.
Встановіть перевідник вогню у положення "SAFE" (запобіжник) (мал. 68) і натисніть на спусковий гачок. Курок має залишитися зведеним;
Мал. 68. Перевідник вогню у положенні "SAFE" (запобіжник)
Встановіть перевідник вогню у положення "SEMI" (напівавтоматичний вогонь) (мал. 69). Натисніть на спусковий гачок. Курок має спуститися. В цей момент має почутися клац - удар курка по ударнику. Відтягніть рукоятку заряджання назад і відпустіть. Потім знову натисніть на спусковий гачок. Курок має спуститися;
Мал. 69. Перевідник вогню у положенні "SEMI" (напівавтоматичний вогонь).
Встановіть перевідник вогню у положення "BURST" (вогонь фіксованими серіями по три постріли) (мал. 70). Відтягніть рукоятку заряджання назад і відпустіть. Натисніть на спусковий гачок. Курок має спуститися. Відтягніть рукоятку заряджання назад і відпустіть. Повторіть цю дію три рази підряд. Потім натисніть на спусковий гачок. Курок має спуститися.
Мал. 70. Перевідник вогню у положенні "BURST" (вогонь фіксованими серіями по три постріли).
Споряджання магазину
Для стрільби використовуйте лише якісні набої, які підходять до вашої зброї. Огляньте кожен набій, а надто навколо капсуля. Огляньте на наявність вм'ятин, подряпин та інших видимих ушкоджень. Не споряджайте магазин пошкодженими набоями;
Розташувавши магазин бічною частиною вперед (мал. 71), розташуйте набій перед губками магазину. Кінчик набою має бути спрямований до передньої стінки магазину. Втисніть набій донизу, доки він не буде захоплений губками магазину;
В разі потреби повздовжнім рухом введіть набій щоб встановити його до задьного кінця губ магазину. Розташуйте наступний набій на верхівку попереднього набою і повторіть процедуру спорядження, доки весь магазин не буде заповнено.
Мал. 71. Споряджання магазину;
Увага: споряджайте набоями гвинтівку лише тоді, коли маєте намір стріляти.
Досилач затвору
Досилач затвору допомагає дослати затвор у переднє положення і замкнути його. Але він має використовуватися лише у випадку незамикання затвору. Якщо у вас виникають ситуації, при яких потрібно використовувати досилач, схоже що вам слід почистити гвинтівку. Особливо пильну увагу приділіть чищенню замикаючих виступів затвору та вирізів верхньої частини ствольної коробки.
Увага: при використанні досилача затвору завжди перевіряйте чистоту та справність набоїв. Досилання брудних або пошкоджених набоїв у набійник може спричинити пошкодження механізмів гвинтівки та травмування стрільця.
Глава VII. Приведення до нормального бою
Вивірення мушки:
При приведенні до нормального бою мушку слід рухати вгору-вниз. Після вивірення мушка має залишатися у вивіреному положенні.
Мал. 72. Загальний вигляд мушки
Мал.73. Приціл гвинтівки М16А2.
Діоптр для стрільби на відстань від 0 до 200 м (великий діоптр). Діоптр марковано цифрами 0-2. Цей діоптр використовується при встановленні прицілу на відстань до трьохсот метрів.
Мал.74. Діоптр для стільби на відстань від 200 м. Маленький діоптр використовується у більшості ситуацій. Він використовується при встановленні маховичка прицілу на відстані від 300 до 800 метрів.
Вивірення прицільного пристрою
Під час приведення штурмової гвинтівки до нормального бою:
Мушка і маховичок бічних виправлень встановлені так, що ви маєте змогу вражати цілі на відстані 300 метрів;
Маленький діоптр встановлено у вертикальне положення;
Риска на ствольній коробці збігається з поділкою 3 на маховичку виправлень на дальність. Поділка має зійтися з рискою, яка нанесена на ствольну коробку.
У цьому розділі описано процедуру приведення штурмової гвинтівки до нормального бою.
Для вивірення використовуються лише мушка і маховичок виправлень на вітер задля виправлення точки влучання.
Якщо ви вивіряєте приціл на відстані 25 метрів, маховичок виправлень на відстань встановлюється на відстань 300 метрів плюс один клац.
Мушка: щоб виправити мушку по висоті, натисніть на стопор мушки та поверніть її. Щоб підняти точку влучання, поверніть мушку у напряку стрілки з позначкою "UP". Обертання мушки у зворотньому напрямку спричиняє зниження точки влучання. Кожна поділка зміщує точку влучання наступним чином:
Мал. 75. Зміщення точки влучання по висоті
Зміщення точки влучання Відстань
0.9 см (3/8 дюйм.) 25 метрів
3.5 см (1 3/8 дюйм.) 100 метрів
7 см (2 3/4 дюйм.) 200 метрів
Виправлення на бічний вітер (через кожний клац)
Зміщення точки влучання Відстань
0.3 см (1/8 дюйм.) 25 метрів
1.25 см (1/2 дюйм.) 100 метрів
2.5 см (1 дюйм) 200 метрів
3.8 см ( 1 1/2 дюйм.) 300 метрів
5 см. (2 дюйм.) 400 метрів
6.3 см. (2 1/2 дюйм.) 500 метрів
7.6 см. (3 дюйм.) 600 метрів
8.8 см. (3 1/2 дюйм.) 700 метрів
10 см (4 дюйм.) 800 метрів
Мал. 76. Приціл. 1.- риска маховичка бічних виправлень; 2.- шкала бічних виправлень.
Щоб зафіксувати вивірення маховичка на бічний вітер на нульову позначку, запамятайте розташування шкали і встановіть риску на відповідному маховичку (жирна риска на верхній частині маховичка). Після встановлення маховичка на нульову позначку, залиште її у такому положенні.
"25 метрове" вивірення
Встановіть відповідну "25 метрову" мішень на відстані 25 метрів і слідуйте наступним інструкціям для того щоб пристріляти гвинтівку. Коментар з приводу: перекладачу невідомі справжні розміри цієї мішені. Вона подана тут лише для наглядності
Не вностье нових виправлень поворотом мушки. Вона встановлена у заводських умовах і приблизно вивірена;
Встановіть діоптр по центру шляхом повороту маховичка виправлень на вітер;
Встановіть маленький діоптр;
Поверніть маховичок виправлень на відстань на одну поділку після позначки 300 м. Після встановки маховичок має залишатися у такому положенні. Будь які виправлення на підвищення проводяться лише шляхом повороту мушки.
Старанно прицільтеся та здійсніть серію пострілів в відмічений центр мішені ("бичаче око");
Якщо серія пострілів не влучає в центр "бичачого ока", використовуйте квадратики на мішені для визначення кількості клаців, які потрібні для внесення відповідних виправлень. Пам'ятайте: будь які виправлення по висоті вносяться шляхом повороту мушки;
Для того щоб підвищити точку влучання, поверніть мушку по годинниковій стрілці. Один клац піднімає точку влучання на один квадрат, позначений на мішені. Для того щоб знизити точку влучання, поверніть мушку проти годинникової стрілки. Один клац знижує точку влучання на один квадрат, позначений на мішені. Бічні виправлення вносяться за допомогою маховичка бічних виправлень. Для того щоб змістити точку влучання ліворуч, поверніть маховичок виправлень на вітер проти годинникової стрілки. Кожен клац зміщує точку влучання на один квадрат ліворуч. Для того, щоб змістити точку влучання праворуч, поверніть маховичок виправлень по годинниковій стрілці. Кожен клац зміщує точку влучання на один квадрат праворуч
Старанно прицільтеся та здійсніть серію пострілів в відмічений центр мішені ("бичаче око");
При потребі повторюйте пункт 7.
Якщо серія пострілів влучає у ціль ваша зброя приведена до нормального бою. Щоб встановити приціл на відстань 300 метрів, поверніть маховичок на відстань на один клац назад. Поділка на 300 метрів має збігтися з рискою на ствольній коробці.
Використання прицілу в польових умовах
Приведіть приціл до нормального бою як це описано вище. Поправки по відстані вносяться з поділки на 300 метрів і до поділки 800 метрів;
Для внесення відповідних виправлень на дальність, повертайте маховичок по дальності на відповідні поділки. Поділка має зійтися з рискою на ствольній коробці
Примітка: при повороті маховичка поміж поділками на відстань буде чутно клацання. Використовуйте його для внесення більш точних бічних виправлень;
Для підняття великого діоптра, маленький має бути опущеним у горизонтальне положення. Великий діоптр марковано цифрами 0-2. Використовуйте його лише тоді коли маховичок виправлень на дальність стоїть на поділці 3 або нижче. Приціл буде вивірено на дальність від 0 до 200 метрів. Використовуйте великий діоптр для стрільби вночі, при поганому освітленні та на відстанях ближнього бою (наприклад в боях у населенному пункті або в густих хащах).
Додаткова інформація
Приціл вашої гвинтівки має бути вивірено на дальність 300 метрів. Якщо перед вами поставлено задачу вражати цілі на відстанях від 500 до 800 метрів, поверніть маховичок по дальності на відповідну поділку. Поверніть маховичок на поділку 3 коли завдання виконано.
Для стрільби вночі та на ближні відстані поверніть маховичок по дальності на поділку нижчу за поділку 3, і переведіть великий діоптр у вертикальне положення. Великий діоптр розширює поле зору і дозволяє краще вражати цілі на ближніх дистанціях.
Глава VIII. Експлуатація
Увага: якщо під час стрільби ви чуєте нехарактерні звуки або зміну сили віддачі припиніть вогонь. Причиною одного з цих двох явищ може бути неповне згоряння пороху або застрягання кулі у стволі. Повільно відтягніть рукоятку перезаряджання назад і видаліть стріляну гільзу. Перевірте зброю на наявність незгорілих залишків пороху у стволі та ствольній коробці. Перевірте чи не застрягла куля у каналі стволу. Вичистіть механізми від залишків пороху перед продовженням стрільби. Якщо куля застрягла у каналі стволу, не намагайтеся видалити її самостійно. Передайте зброю кваліфікованому майстру-зброяру.
Заряджання
Увага: обов'язково спрямуйте ствол у безпечному напрямку.
Мал. 77. При зведеному курку, встановіть перевідник вогню у положення "SAFE";
Мал. 78. Відкрийте затвор і перевірте набійник. Переконайтеся у його чистоті;
Мал. 79. Вставте магазин у отвір магазину доки не спрацює засувка магазину. Штовхніть магазин догори щоб переконатися у правильності його встановки;
Заряджання гвинтівки при відкритому затворі
Примітка: магазин може бути вставлено при відкритому або закритому затворі.
Мал. 80. Натисніть на верхню частину затворної засувки (вказана стрілкою). Затвор має перейти у переднє положення;
Мал. 81. Натисніть на досилач затвору щоб переконатися у повному закритті затвору;
Заряджання при закритому затворі
Мал. 82. Відтягніть рукоятку затворної рами у крайнє заднє положення і відпустіть її.
Мал. 83. Ні в якому разі не штовхайте вперед рукоятку затворної рами. Вона має сама перейти у крайнє переднє положення.
Натисніть на досилач затвору щоб переконатися у повному закритті затвору.
Якщо гвинтівка не буде використовуватися негайно, переконайтеся у тому що перевідник вогню розташовано у положенні "SAFE", а також закрийте кришку набійника для запобігання забруднення набійника.
Глава IX. Можливі несправності та способи їх усунення
Негайні дії у випадку несправності
Якщо ваша гвинтівка перестала стріляти: здійсніть наступні заходи:
Штовхніть магазин догори щоб переконатися у правильності його встановки;
Відтягніть рукоятку затворної рами назадь і утримуйте її у крайньому задньому положенні. Огляньте набійник на предмет наявності видимих ушкоджень, застряглого набою чи гільзи; Увага: не заряджайте зброю при нагрітому набійнику. Набій може спрацювати при ударі об набійник;
Якщо гільза (набій) вилетла, або набійник порожній і неушкоджений, відпустіть рукоятку. Ні в якому разі не штовхайте вперед рукоятку затворної рами;
Дошліть затвор у переднє полодження шляхом натискання на досилач затвору ;
Розпочніть стрільбу. Якщо після вищепроведених дій гвинтівка не розпочала стріляти, перегляньте пункт Виправлення несправності.
Виправлення несправності
Увага: якщо ваша гвинтівка перестала стріляти і у набійнику знаходится набій, швидко видаліть набій. Якщо протягом 10 секунд ви не можете його видалити, видаліть магазин і зачекайте 15 хвидин. Протягом цього часу ствол гвинтівки має бути направлений у безпечному напрямку і поставлена на запобіжник (перевідник вогню у положення "SAFE"). За допомогою цієї процедури ви не постраждаєте при випадковій екстракції гільзи. Незважаючи на це, тримайте обличчя подалі від вікна викиду стріляних гільз.
Якщо ваша гвинтівка не стріляє після проведення негайних дій у випадку несправності, перевітре набійник на наявність пошкодженої гільзи;
Якщо гільза застрягла у набійнику, розокремте верхню і нижню частини ствольної коробки. Вставте шомпол в дуло і постарайтеся видалити гільзу.
Якщо після проведення вищезазначених процедур гвинтівка не стріляє перегляньте таблицю можливих несправностей та способи їх усунення.
Дії у випадку застрягання кулі в каналі ствола
Увага: Якщо під час стрільби ви чуєте нехарактерні звуки або зміну сили віддачі негайно припиніть вогонь. Після цього видаліть магазин, замкніть затвор у крайньому задньому положенні за допомогою засувки затвору, встановіть перевіднтик вогню у положення "SAFE". Огляньте канал стволу. Вставте шомпол і переконайтеся в тому що у каналі стволу відсутня куля.
Не застосовуйте процедури розділу Негайні дії у випадку несправності.
Якщо куля застрягла у каналі стволу, не намагайтеся видалити її самостійно. Передайте зброю кваліфікованому майстру-зброяру для ремонту.
Таблиця можливих несправностей та способи їх усунення
Несправність | Причини | Спосіб усунення
Осічка | Перевідник вогню встановлено на запобіжник ( у положення „SAFE”)
Неправильно зібрано ударник
Велика кількість мастила на ударнику
Дефектні набої
Велика кількість нагару на ударнику або у порожнині затворної рами | Поставте перевідник вогню у положення “SEMI” або „BURST”
Правильно зберіть ударник: чека ударника має ввійти у поясок на задній частині ударника
Витріть ударник за допомогою очисникаВидалити і забракувати
Почистити
Затвор не відкривається | Забруднений затвор
Пошкоджений затвор | Почистіть затвор
Відправте зброю на ремонт
Невикидання гільзи | Зламана пружина викидача
Забруднені або пошкоджені набої
Нагар у набійнику
Бруд або нагар на закраїнах відбивача | Відправте зброю на ремонт
Видалити набій за допомогою шомпола у випадку застрягання у набійнику
Почистити набійник
Почистити викидач
Неподача набою | Забруднені або пошкоджені набої
Забруднений магазин
Пошкоджений магазин
Занадто багато набоїв у магазині
Не функціонує буфер проти відскоку і зворотня пружина
Магазин не повністю вставлено | Вичистити набої. Пошкоджені не використовувати
Почистити магазин
Замінити магазин
Видаліть зайві набої з магазину
Почистіть буфер і зворотню пружину
Встановіть магазин заново. Натисніть на кнопку засувку магазину, потім поверніть засувку яка знаходиться на лівій частині ствольної коробки. Поверніть засувку ліворуч щоб стиснути, праворуч – щоб послабити стискання магазину.
Неправильна подача патрону | Несправний магазин | Замінити магазин
Непрохід затворної рами у переднє положення |
Вирізи ствольної коробки пошкоджені, забруднені брудом або нагаром | Вичистіть вирізи
Видалити та почистити викидач
Почистіть буфер
Невикидання гільзи | Замерз викидач
Обмежений рух буфера противідсоку
Обмежено рух затворної групи | Видаліть, почистіть і змажте затворну групу. Примітка: перед збиранням переконайтеся в тому що газова трубка входить у трубчасту насадку затвору. Переконайтеся у вільному русі затвору
Правильно встановіть газові кільця
Закороткий відкат затворної групи | Перевірте щілини для газових кілець на затворі.
Забруднена трубчаста насадка затвору
Обривки очисника залишилися у трубчастій насадці затвору | Правильно встановіть газові кільця
Почистіть насадку і кінець газової трубки
Якщо чищення механізму не допоможе здайте гвинтівку в ремонт
Затвор не відкривається після останнього пострілу | Забруднена або пошкоджена засувка затвору
Зіпсований магазин | Почистіть або замініть засувку затвору.
Перевірте буфер на предмет пошкоджень
Перевірте правильність руху затворної рами
Замінити магазин
Перевідник вогню погано рухається | Потрібне мастило | Змажте перевідник вогню мастилом CLP
Затвор застряг | Набій застряг між затвором та рукояткою заряджання, або відбулася неправильна подача набою | Видаліть магазин. Натисніть на засувку затвору. Відтягуючи рукоятку затворної рами ударте гвинтівку прикладом об землю. затвор має перейти у заднє положення. Коли затвор у задньому положенні, набій має випасти з отвору для магазину
Примітка: якщо ця процедура не допмогла, використайте секцю шомпола і відштовхніть затвор назад через отвір для викиду стіляних гільз
Глава X. Додаткова інформація
По можливості слід проводити регулярне та повне чищення ізмащення. Проте обстановка не завжди дозволяє провести повне чищення і змащення гвинтівки. Тож коли бракує часу слід застосовувати обмежене чищення і змащення гвинтівки.
Здійсніть попередню перевірку гівинтівки;
При розбиранні видаліть лише затворну групу; видаліть бруд з ударника а також з поверхонь затвору й затворної рами. Очистіть отвір для ударника і газову трубки трубку затворної рами за допомогою очисників. Нанесіть тонкий шар мастила, а надто на вкладиш.
Експлуатація гвинтівки в холодних кліматичних умовах (зима, арктичні умови)
У випадку експлуатації гвинтівки у холодних кліматичних умовах використовуйте для чищення і змащення мастила CLP або LAW. Мастило CLP слід оберігати від замерзання.
Для зручності стрільби у рукавичках відтисніть плунжер скоби спускового гачка й опустіть спускову скобу донизу.
Чищення та змащення має здійснюватися у теплому приміщенні після того як гвинтівка набуде кімнатної температури.
Нанесіть тонкий шар мастила LAW на всі частини;
Для того щоб запобігти конденсації вологи мастила та замерзання вкривайте зброю про переході з холоду у тепле приміщення і навпаки.
Постійно намагайтеся зберігати зброю сухою.
Перезаряджайте і перевіряйте зброю через кожні тридцять хвилин щоб запобігти примерзанню рухомих частин і механізмів штурмової гвинтівки.
Не кладіть розігріту зброю прямо на сніг чи лід.
Коли ви переходите з холоду в тепле приміщення ззовні та всередині вашої гвинтівки утвориться конденсат. Якщо це можливо залиште зброю у холодному але захищеному місці. Коли штурмову гвинтівку буде занесено у тепле приміщення, її слід розібрати й висушити й дати їй набути кімнатної температури.
Тримайте магазини й набої сухими. Волога замерзне і спричинить несправності. Ніколи не змазуйте набої.
Використання захисного дульного ковпачка, сумки для магазинів та чохол допоможуть захистити вашу штурмову гвинтівку. Використовуйте їх коли дозволяє тактична обстановка.
При тривалих бойових діях у холодних умовах дайте майстру-зброяру видалити скобу спускового гачка.
Експлуатація у вологих та жарких кліматичних умовах (джунглі)
Використовуйте мастило CLP.
Здійсніть попередню перевірку перед стрільбою як зазначено у .
Чистіть та змащуйте штурмову гвинтівку більш часто ніж зазвичай. Обстежуйте приховані ділянки затворної групи, верхньої частини ствольної коробки, набійника, замикаючих виступів, нижної частини ствольної коробки та зворотній механізм на предмет коррозії. Також звертайте увагу на підпружинені механізми.
Для запобігання коррозії витріть відбитки пальців й нанесіть тонкий шар мастила.
Частіше розряджайте та оглядайте магазин на предмет наявності коррозії та вологи. Протріть набої насухо перед споряджанням магазину.
Використовуйте захисний дульний ковпачок, сумкудля магазинів та чохол коли дозволяє тактична обстановка.
Експлуатація в сухих та жарких кліматичних умовах (пустеля)
Використовуйте мастило CLP.
В умовах сухого та жаркого клімату характерним є присутність піщаних та пилових вітрів. Пустеля характеризується різким перепадом температу: вдень дуже жарко, в той час як вночі температура може опускатися нижче нульової відмітки. В результаті таке середовище є жорстким тягарем для зброї й усіх типів спорядження. Справність вашої зброї залежатиме від того як часто ви доглядатимите за нею.
Пил та пісок проникають у гвинтівку й магазини. Це спричиняє несправності. Чистіть зброю кожного дня та після кожної стрільби.
У даному кліматі можливість коррозії механізмів менша ніж у вологих умовах. Через це мастило слід наносити лише на внутрішні частини й механізми гвинтівки. Використовуйте мастило у помірній кількості. перед використанням обов'язково струсіть ємність з мастилом. Щоденно протирайте набої насухо перед споряджанням магазину. Не змазуйте набої.
Використання захисного дульного ковпачка, сумки для магазинів та чохол допоможуть захистити вашу штурмову гвинтівку від піску та пилу. Використовуйте їх коли дозволяє тактична обстановка.
По можливості тримайте затвор замкненим, вікно викиду стріляних гільз замкненим кришкою, магазин має бути встановлено а захисний ковпачок встановлений на ствол гвинтівки. Примітка: Рекомендується зняття захисного ковпачка зі ствола гвинтівки перед стрільбою. Заховайте його й використовуйте після закінчення вогню. Хоча стрільба при встановленому ковпачку є безпечною.
Експлуатація в умовах сильних дощів та під час переправ.
Здійсніть перевірку зброї відповідно до кліматичних умов.
Завжди старайтесь тримати зброю сухою.
Використовуйте захисний дульний ковпачок, сумкудля магазинів та чохол для захисту зброї, набоїв та магазинів.
Перед стрільбою завжди видаляйте воду з каналу ствола. Якщо ствол вологий, висушіть його за допомогою сухого ганчір'я.
Після переправи: н і в якому разі не стріляйте якщо у каналі стволу знаходиться вода. Дійте наступним чином.
Мал. 85. Опустіть гвинтівку донизу. Видаліть захисний дульний ковпачок (А). Опустіть гвинтівку стволом донизу й енергійно струсіть її (Б) .
Мал. 86. Відтягніть рукоятку перезаряджання на два три дюйми назад і дозвольте воді вийти.
Мал. 87. Відпустіть рукоятку перезаряджання, натисніть на досилач затвору та дослати набій і закрити затвор.
Перевірте порожнину прикладу й дайте змогу воді витікти.
Дульне гальмо-компенсатор
Попрередження: ні в якому разі не відокремлюйте компенсатор від ствола. Майстрам-зброярам забороняється відокремлювати компенсатор у процесі чищення. Компенсатор закручений спеціальним гайковим ключем у заводських умовах.
Компенсатор має п'ять щілин. Третя щілина по центру має стояти точно вогрі і стояти на одній лінії з мушкою.
Приклад
Ні в якому разі не відокремлюйте приклад та пістолетну рукоятку тому що ви можете згубити маленькі стопори та пошкодити пружини у процесі розбирання. Якщо, для прикладу, у вашу зброю потрапила вода під час переправи, зверніться до кваліфікованого майстра-зброяра задля чищення й змащення прикладу й пістолетної рукоятки.
Приклад можна використовувати для зберігання приладдя.
Споряджання магазину
Магазин легко споряджається за допомогою десятинабійної обойми (мал. 89) і наповнювача магазину (мал.90). Ними комплектується кожна сумка для набоїв.
Мал. 89. Десятинабійна обойма.
Мал. 90. Наповнювач магазину.
З встановленим на місце наповнювачем магазину встановіть у потрібне положення обойму. Натиском великого пальця руки на задню частину верхнього набою втисніть всі набої з обойми до магазину доти, доки всі набої не ввійдуть за губки магазину (мал. 91).
Мал. 91. Процес споряджання магазину набоями.
Видаліть пусту обойму одночасно утримуючи на місці наповнювач магазину. Повторіть процедуру доти, доки весь магазин не буде заповнений набоями. Видаліть наповнювач для магазину.
Використання трасуючих набоїв
Трасуючі набої використовуються для полегшення ураження цілей і цілевказування у сутінках або при слабкому освітленні. Трасуючі набої вражають ціль не так ефективно як звичайні. У випадку застосування трасуючих куль перемішуйте їх зі звичайними при споряджанні магазину.
Трасуючі кулі мічені. Перші чотири трасуючі кулі допоможуть маркувати ціль. Трасуючі набої дозволяттимуть вносити корективи у стрільбу. Три останні трасуючі набої сигналізуватимуть про вичерпання набоїв у магазині.
Мал. 92. Порядок розташування трасуючих набоїв у магазині.
У бою по можливості вставте повний магазин замість частково вичерпаного. Якщо ви занєте що у магазині залишилося мало набоїв, змініть магазин при сприятливій ситуації.
Набої
Увага: не використовуйте коррозовані набої, набої з задирками, набої, куля яких слабко тримається у гільзі, набої з занадто втиснутою кулею. Якщо набої перебували у середовищі з температурою 135 градусів по Фаренгейту, не використовйте їх доти, доки вони не охолонуть.
Мал. 93. Набої до штурмової гвинтівки М16А2: 1 - стандартний набій М193; 2 - станадртний набій М855; 3 - учбовий набій М199; 4 - трасуючий набій М196 або М856; 5 - холостий набій М200.
Для стрільби використовуйте лише якісні набої, які виготовлені за стандартами США і НАТО. Завжди тримайте набої сухими, чистими, вільними від сирості. Від цього залежить ваше життя!
Приладдя для чищення та комплектуючі до штурмової гвинтівки М16А2.
Мал. 94. Приладдя до штурмової гвинтівки М16А2.
1 і 2 - два види йоржиків для чищення частин і механізмів гвинтівки; 3 - щіточка для чищення частин і механізмів; 5 - пляшечка з мастилом CLP; 6 - рукоятка.
Мал. 95. Приладдя та комплектуючі до штурмової гвинтівки М16А2:
7 - магазин на 30 набоїв; 8 - трьосекційний шомпол; 9 - ремінь для перенсення; 10 - тримач для ганчір'я.