«Злочин і кара» короткий зміст

 

«Злочин і кара» – роман Федора Михайловича Достоєвського, вперше опублікований в 1866 році.

«Злочин і кара» короткий зміст по главах

«Злочин і кара» Достоєвський короткий зміст по главах слід читати лише в тому випадку, якщо у вас не вистачає часу прочитати твір повністю. «Злочин і кара» скорочено не зможе донести всі дрібні подробиці з життя героїв, не занурить вас в атмосферу того часу. «Злочин і кара» короткий зміст по главах представлено нижче.

1 частина «Злочин і кара» скорочено

Дія відбувається жарким задушливим літом в Петербурзі. Родіон Романович Раскольников – студент, який кинув навчання і проживає в тісній комірчині у злиднях. Щоб відтягнути час плати за квартиру, він уникає господині. Раскольников несе в заставу годинник старій лихварці, Альоні Іванівні, яка живе зі своєю зведеною сестрою. У голові його зріє план вбити стару. У розливної Раскольников знайомиться з Семеном Захаровичем Мармеладовим. Той розповідає про свою дружину і про дочку від першого шлюбу – Соню. Дівчина змушена була торгувати собою на панелі, щоб прогодувати себе, сестер і братів. Раскольников відводить Мармеладова додому і непримітно залишає там гроші. Вранці Раскольников отримує листа від матері. Вона вибачається за те, що не змогла вислати гроші, розповідає про сестру Дуню. Вона поступила на службу до панів Свидригайлових. Марфа Петрівна Свидригайлова, дізнавшись, що її чоловік схиляє Дуню до любовного зв’язку, відмовила дівчині від місця. Але незабаром все розкрилося. Петро Петрович Лужин сватається до Дуні. Лужин їде в Петербург відкривати адвокатську контору. Раскольников приймає рішення перешкодити шлюбу, адже він розуміє, що сестра погоджується стати дружиною Лужина заради нього. На вулиці Родіон зустрічає п’яну дівчинку, яку вже готовий спокусити якийсь негідник, і дає гроші городовому, щоб той відвіз дівчинку додому. Раскольников розуміє, що це життя змінити не можна, але не хоче з цим миритися. Він збирається до свого друга Разумихина, але передумує. По дорозі додому він засинає в кущах. Раскольникову сниться сон про забитого на смерть коня. Прокинувшись, він знову думає про вбивство. Прямуючи додому, Раскольников випадково чує, як сестру баби Лізавету запрошують у гості. Старуха повинна залишитися одна. У трактирі Раскольников чує розмову офіцера і студента про стару та її сестру. Студент каже, що пограбував і вбив би її без докорів сумління. Вдома Родіон готується до вбивства: краде сокиру у двірника, загортає деревинку з залізякою в папір – «новий заклад». Приходить до старої, відволікає її «закладами» і вбиває лихварку. Раптово повернулася Лізавета і її теж доводиться вбити. У двері хтось дзвонить, він не відкриває. Ті, що прийшли йдуть за двірником, Раскольников ховається в квартирі, що ремонтується і тікає.

2 частина «Злочин і кара» скорочено

Вдома Раскольников знищує сліди злочину. Двірник приносить йому повістку. В ділянці виявляється, що його викликали з приводу несплати грошей квартирній господині. В дільниці він чує розмову про вбивство баби. Від хвилювання Раскольников непритомніє і каже, що нездоровий. Взявши вдома речі старої, Родіон ховає їх під каменем в провулку. Разумихин, вислухавши розповідь Раскольникова, пропонує йому свою допомогу. На вулиці Раскольников ледь не потрапив під колеса екіпажу, якась купчиха подає йому 20 копійок, він їх викидає в Неву. Раскольников захворів, у нього починається марення. Разумихин і кухарка Настасья доглядають за ним. Артільник приніс гроші від матері. Разумихин купує на них Раскольникову одяг. З розмови Разумихина і студента-медика Зосимова Раскольников дізнається, що за підозрою у вбивстві старої арештований красильник Миколай. Але він вину свою заперечує. До Раскольникову приходить Лужин і повідомляє, що приїжджають сестра і мати Родіона. У тому ж готелі, де вони зупинились і за який платить Лужин, живе його друг Андрій Семенович Лебезятніков. Лужин міркує про те, що таке прогрес. Але розмова знову повертається до вбивства старої. Зосімов каже, що слідчий опитує всіх тих, хто закладав речі у старої. Гуляючи, Раскольников потрапляє в провулок, де розташовані будинки розпусти. В трактирі його зустрічає Заметов і розмовляє з ним про фальшивомонетників. Заметов, який був в ділянці разом з Раскольниковим і бачив його непритомність, підозрює його у вбивстві. Раскольников відмовляється від запрошення Разумихина піти на новосілля. На мосту він бачить, як жінка стрибає з моста, її витягують. Раскольников думає про самогубство. Він іде на місце злочину, але його виганяють. Родіон коливається: йти чи не йти йому в поліцію. Почувши шум на вулиці, Раскольников прямує до натовпу. Якийсь чоловік потрапив під коня. Впізнавши Мармеладова, Раскольников несе його додому. Вдома Мармеладов вмирає, посилають за Священиком і Сонею. Перед смертю Мармеладов просить вибачення у Соні. Раскольников віддає всі свої гроші дружині Мармеладова. Йде до Разумихина. Потім вони разом ідуть до Раскольникова додому. По дорозі розмовляють про Заметова, Зосимова і Норфіріі Петровича. Вдома Раскольников бачить свою матір і сестру і непритомніє.

3 частина «Злочин і кара» скорочено

Прийшовши до тями, Раскольников намагається умовити сестру не виходити заміж за Лужина. Разумихин, що закохався в Дуню, теж відмовляє її від шлюбу з Лужином. Разумихин приходить до сестри і матері Раскольникова, приводить до них Зосимова, який говорить, що з Родіоном все в порядку. Лужин пише Дуні записку з проханням не приймати у себе Родіона в його присутності. Дуня вирішує обов’язково покликати брата. Раскольников пояснює матері, чому віддав гроші сім’ї Мармеладова. У квартиру Раскольникова приходить Соня Мармеладова і запрошує його на поминки. Раскольников розповідає Разумихину, що залишив у вбитої старої свій годинник і колечко. Разумихин радить Раскольникову піти до Порфирія Петровича, щоб забрати їх. За Сонею і Родіоном стежить Свидригайлов. Разумихин і Раскольников відправляються до слідчого. Там вони зустрічають Заметова. Сперечаються про процес життя. Порфирій запитує Раскольникова, ким він себе вважає, і запрошує його на наступний день в дільницю. Раскольников біжить додому перевірити, чи нічого там не залишилося від старої. Помічає якусь людини, яка про нього розпитує. Людина називає його вбивцею. Раскольников у своїх міркуваннях розривається між «тварюками тремтячими» і «владними ». Прокинувшись, Раскольников бачить у своїй квартирі Аркадія Івановича Свидригайлова.

4 частина «Злочин і кара» скорочено

Свидригайлов розповідає Раскольнікову про випадок з Дуней, про смерть своєї дружини. Каже, що мав найкращі наміри. Розповідає , що сидів у в’язниці, звідки його викупила Марфа Петрівна. Пропонує розладнати весілля Дуні і Лужина, яке влаштувала його дружина. Лужин, Раскольников і Разумихин зустрічаються у сестри і матері Родіона в номерах.

Лужин розповідає, що Свидригайлов став причиною смерті не тільки своєї дружини, а і лихварки Ресслих і слуги Пилипа. Дуня заперечує Лужину. Раскольников повідомляє про свою зустріч з Лужиним, про гроші, які він обіцяє Дуні. Лужина виганяють.

Виношуючи план помсти, Лужина йде. Він планував одружитися на Дуні через кар’єру, так як на красиву дружину всі б звертали увагу. Разумихин хоче, скориставшись грошима Свидригайлова, зайнятися книговиданням. Раскольников просить Разумихина не залишати матір і сестру і йде. Він іде до Соні. На питання розкольникова, чому Соня не наклала ще на себе руки, вона відповідає, що, не хоче залишати рідних. З’ясовується, що Соня дружила з Лізою, і та їй подарувала Євангеліє. Соня читає Євангеліє. Розмова Соні і Раскольникова підслухав Свидригайлов. Раскольников їде до слідчого. Його підозрюють у вбивстві. Порфирій Петрович каже, що знає, як Раскольников ходив після вбивства на квартиру старої. Увірвався в кімнату Миколай і кричить, що це він убив стару та її сестру. Порфирія Петровича доводиться відпустити Раскольникова. Через все це Родіон спізнюється на похорон Мармеладова.

5 частина «Злочин і кара» скорочено

На поминки запрошені Лужин і Лебезятніков. Незважаючи на свої переконання, Лужин відгукується про Соню добре. Коли Соня до нього приходить, він дає їй десять рублів у вигляді допомоги.

На поминки майже ніхто із запрошених не прийшов. Тут же квартирна хазяйка і Катерина Іванівна сваряться. З’явився Лужин і звинувачує Соню в крадіжці грошей. Соня повертає дані їй гроші. Під час обшуку Соні у неї з кишені випадає сто рублів. Лебезятніков свідчить, що Лужин сам підкинув Соні ці гроші. Таким чином Лужин хотів посварити Раскольникова з родиною, довівши, що його подруга Соня – злодійка. Лужин, зібравши речі, з’їжджає з квартири. Квартирна хазяйка виганяє Катерину Іванівну з дітьми.

Раскольников зізнається Соні в тому, що убив стару. Соня говорить, що треба піти на перехрестя і розповісти про свій вчинок людям. Раскольников вважає, що йому немає в чому каятися. Прийшовши Лебезятніков розповідає про Катерину Іванівну, яка шиє дітям шапочки, щоб ходити по дорогах і збирати милостиню.

Вдома Раскольников зустрічається з Дунею, вона запевняє його, що не вірить у його провину. Раскольников блукає вулицями. Він зустрічає Лебезятникова, який розповідає йому, що Соня ходить по вулиці за матір’ю і намагається її відвести додому.

Раскольников хоче допомогти Соні умовити матір, але та не погоджується. Чиновник дає їй три рубля. Городовий вимагає припинити хуліганство. Діти лякаються і тікають. Побігши за ними, Катерина Іванівна падає. Її відносять додому до Соні, де вона вмирає. Свидригайлов бере похорон на себе, влаштовує дітей в сирітський будинок, забезпечує їх грошима.

У розмові з Раськольниковим Разумихин згадує про Миколай. Порфирій Петрович знає, що стару насправді вбив Раскольниковим. Він відвідує Раскольникова, розповідає, що Миколай, побожна людина, вирішив постраждати за іншого. Порфирій Петрович пропонує Раскольникову з’явитися з повинною, поки не пізно.

Родіон зустрічає в шинку Свидригайлова, який ділиться з Раскольниковим своїми цинічними поглядами на кохання і шлюб. У шлюбі дружина Свидригайлова прощала йому зв’язки з «сінними» дівчатами, але ревниво ставилася до жінок «свого кола». Помітивши, що Свидригайлов живить справжні почуття до Дуні, Марфа Петрівна вирішила видати її заміж.

Свидригайлов повідомляє Раскольникову, що чув його розмову з Сонею. Раскольников йде до Свидригайлова, який пропонує йому їхати на острови. На мосту Свидригайлов зустрічає Дуню і просить її піти з ним. Вони заходять до Соні, її немає вдома. Свидригайлов і Дуня заходять до нього додому. Там він їй розповідає, що її брат убивця. Свидригайлов каже, що любить Дуню, і пропонує їй свою допомогу. Вона відмовляє йому. Дуня хоче піти, але Свидригайлов не відпускає її. Дуня стріляє в Свидригайлова, але пістолет дає осічку. Коли Дуня каже Свидригайлову, що не любить його, він її відпускає. Весь вечір гуляє відчайдушно. Прийшовши до Соні, дає їй у подарунок три тисячі і йде. Залишає своїй нареченій п’ятнадцять тисяч. Після ночі в готелі Свидригайлов виходить на вулицю і стріляється.

Раскольников приходить попрощатися з матір’ю і сестрою. Дуня засуджує брата. Раскольников збирається йти з покаянням. Увечері він бере у Соні хрест і йде в контору, там дізнається про смерть Свидригайлова, хоче піти, але повертається.

Епілог «Злочин і кара»

За вбивство, завдяки пом’якшувальним обставинам, Раскольникову дали всього вісім років. Він в Сибіру. У його відсутність Дуня вийшла заміж за Разумихина.

Соня поїхала за Раськольниковим в Сибір. Вони зустрічаються у недільні дні. Раскольников вважає себе винним тільки в тому, що з’явився з повинною, він міг вбити себе, як Свидригайлов. Всі ув’язнені полюбили Соню. Слабка, хвора, Соня все одно приходить на побачення до Родіона. Раскольников розуміє, що любить Соню. Життя для нього почалося спочатку.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы