«Злочин і кара» жанр

 

Жанр «Злочин і кара» – роман, головне місце в якому займають соціальні та філософські проблеми сучасного письменникові російського життя.

«Злочин і кара» жанр

  • Жанр: філософський і психологічний роман

«Злочин і кара» є психологічним романом, тому що в ньому головне місце займає опис душевних мук людини, яка вчинила вбивство. Поглиблений психологізм – характерна риса творчості Достоєвського. Самому злочину присвячена одна частина роману, а душевних переживань вбивці інші п’ять частин. Отже, для письменника найважливіше зобразити муки совісті Раскольникова і його рішення покаятися.

Філософська тема роману – міркування про «право на кров», тобто розгляд «вічного» морального питання: чи виправдовує висока мета злочинні методи? Філософська ідея роману формулюється так: ніяка благородна мета не виправдовує вбивство, не людська справа вирішувати, чи гідна яка-небудь людина жити чи недостойна.

Раскольников вбиває лихварку Альону Іванівну, яку сам письменник малює надзвичайно непривабливою: «Це була крихітна, суха старенька років шістдесяти, з гострили і злими очицями, з маленьким гострим носом і простоволоса. Біляве, мало посивіле волосся її було жирно змащене маслом. На її тонкій і довгій шиї, схожої на курячу ногу, було наверчено якесь фланелеве ганчір’я … »(1, I). Альона Іванівна викликає огиду, починаючи з наведеного портрета і деспотичного ставлення до сестри Лізавети і закінчуючи її лихварської діяльністю, це вона схожа на вошу , смокче людську кров.

Однак, на думку Достоєвського, навіть таку противну старушонку вбивати не можна: будь-яка особистість священна і недоторканна, в цьому відношенні всі люди рівні. За християнської філософії, життя і смерть людини в руках Божих, а людям цього вирішувати не дано (тому вбивство і самогубство – смертні гріхи). Достоєвський з самого початку посилює вбивство злобливої лихварки вбивством лагідної, безмовної Лізавети. Отже, бажаючи перевірити свої можливості надлюдини і готуючись стати благодійником всіх бідних і принижених, Раскольников починає свою благородну діяльність з того, що вбиває (!) Стару і юродиву, схожу на велику дитину Лізавету.

Ставлення письменника до «право на кров» прояснюється, крім іншого, в монолозі Мармеладова. Розмірковуючи про Страшний суд, Мармеладов впевнений, що Бог зрештою прийме не тільки праведників, а й занепалих п’яниць, нікчемних людей, подібних Мармеладову: «І скаже нам:« Свині ви! образу звіриного і друку його; але Прийдіть і ви! ». (…) І простре до нас руці свої, і ми пріпадемо … і заплачемо … і все зрозуміємо! Тоді все зрозуміємо! .. »(1, II).

Тепер ви знаєте особливості жанру «Злочин і кара», які питання і проблеми суспільства хотів показати Достоєвський.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы