«Фуга смерті» аналіз

 

Аналіз вірша «Фуга смерті» – тема, жанр, особливості, художні засоби

«Фуга смерті» аналіз

Автор – Пауль Целан

Рік написання – 1944-1945

Головна думка: Зображується протиставлення і духовне протиборство життя і смерті, добра і зла. Перемагає смерть. Звучить мотив приреченості, характерний для модерністської літератури.

Тема вірша:

 • тема Освенціма;
 • тема особистої та суспільної трагедії;
 • тема кохання німецького ката до золотокосої Маргарити;
 • тема рівноправності і рівноцінності німців і євреїв.

Тема смерті і пам’яті постійно повторюється у «Фузі смерті». Пам’ять і забуття – стрижнева вісь творчості Целана. Ця пам’ять була важким хрестом, що його ніс поет крізь роки літературної творчості. Саме тому вірші поета складні для сприйняття. Зашифровані образи, метафоричні ланцюги, смислова багатошаровість, асоціації – все це створює «безодні» підтексту, наділяє його поезію здатністю навіювати певний емоційний стан, впливати на інтелект і півсвідомість читачів.

“Фуга смерті” написана верлібром.

Особливості вірша “Фуга смерті”

 • відсутність розділових знаків;
 • відсутність рими;
 • несхожість з класичної формою поезії;
 • наявність безлічі художніх засобів: (антитез, метафор, повторів)
 • В основі твору покладено антитезу: протиставлення «нас» і «одного чоловіка».
 • Автор використовує уособлення: «Ми» – євреї, «Один чоловік» – ворог, що приручає змій, собак і намагається підкорити людей.
 • Образи “Фуги смерті” не стільки пробуджують до роздумів, скільки впливають емоційно.

Жанр: «Фуга смерті» є за своєю формою явищем складним: її жанр важко піддається визначенню, адже вона має в собі риси елегії і балади, плачу, лірики ритуального танцю, документального репортажу.

І, написавши «Фугу смерті», Целан нібито заперечив тезу Адорно, але жах Голокосту поет намагався виразити через умовчування – аж до повного оніміння.

Вірш тематично розділений на строфи. Тут в цілому 36 рядків, розділених на чотири частини: дев’ять віршів в першій строфі, шість і три вірші в наступних двох, вірші п’ять і три в четвертій і п’ятій строфі, вісім віршів шостої строфи та фінальний куплет. Кожен розділ починається з лейтмотиву «Чорне молоко світання», який утримує вірш у формальних рамках. Метафора з’являється чотири рази і змінюється в послідовності часових прислівників «увечері», «опівдні», «зранку» і «вночі», а також перехід від третьої особи («вони») на другу («ти»). У четвертому розділі, алегоричний образ «смерть це з Німеччини майстер» зупиняє процес так, що коротка строфа «ми п’ємо і п’ємо» порушується і об’єднується в нову довгу.

Поема не має розділових знаків. 36 рядків поеми складаються переважно з довгих строф, які перериваються короткими.

Отже, Целан не перший намагався зобразити жахливі події поєднанням різних не тільки поетичних жанрів, але і видів мистецтва. Головний колір зображення у нього – сірий, навіть чорний – як попіл, як фашистська уніформа, нацистська свастика.


Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы