«Акакій Акакійович моїми очима» за повістю М. Гоголя «Шинель»

 
Башмачкін Акакій Акакійович – центральний персонаж повісті про зниклу шинель, «вічний титулярний радник», статській чиновник 9-го класу, який не має права на отримання дворянства, якщо він не народився дворянином. Це був «маленький чоловічок з лисинкою на лобі», трохи більше п’ятдесяти років, що служив переписувачем паперів «в одному департаменті».

Все життя він служив на одному й тому ж місці, на одній і тій же посад. Платня у нього мізерна – 400 карбованців на рік, його віцмундир давно вже був не зеленим, а рудувато-мучного кольору, виношену до дірок шинель товариші по службі, які постійно знущалися над Акакієм Акакійовичем, називали капотом.

Сюжет повісті зав’язується в момент, коли Башмачкіна, змученого північнім морозом Петербурга, їдо до кравця в черговий раз підлатати стару шинель і отримує рішучу відмову: треба шити нову, стара лагодженню вже не підлягає. Другий візит до «нещадного» Петровича, який , немов би не помічав жаху клієнта, загрожує руйнівною сумою в 150, а то й 200 карбованців, не допомагає. Прийнявши двадцять копійок на опохміл, той повторює вчорашній «діагноз»: починити не можна, треба шити нову.

Підрахувавши всі свої доходи і витрати, Акакій Акакійович вирішується на придбання нової шинелі. Маючі звичку від кожного витраченого карбованця залишати по грошу, він вже мав 40 карбованців, дещо вдається зібрати за рахунок відмові від вечірнього чаю и свічок. Нарешті, департаментські «гроші до свята», всупереч очікуванню, виплачують у розмірі 60 карбованців замість звичайних 40. Акакій Акакійович вирішує пошити нову шинель. І ось, через 2-3 місяці суворого аскетичного життя мінімально необхідні 80 карбованців зібрані, шинель з фарбованої кішкою замість куниці зшита.

Тихий Башмачкін по дорозі в департамент кілька разів усміхається – чого з ним раніше ніколи не траплялося. Товариші по службі пропонують обмити обнову і провести вечір у помічника столоначальника, який жив в кращій частині міста, куди Акакій Акакійович чи не вперше відправляється зі своєї Божої околиці. Завдяки шинелі немов якась пелена спадає з його очей: він здивовано роздивляється модні лавки, столичне освітлення… У гостях – знову ж чи не вперше в житті – він затримується до 12 ночі, випиває шампанського – і на зворотному шляху зі світлого центру до темної околиці позбавляється шинелі, яку вже встиг відчуті «подругою життя».

Перше коло життєвого пекла пройдений – день найбільшого торжества завершився вночі найбільшою втратою. Сюжет повісті йде на друге коло – Башмачкіна чекає нове пекло – цього разу бюрократичне.

Крадіжка шинелі , придбаної шляхом таких великих поневірянь и страждань, стає для нього справді катастрофою. Навколишні посміялися над його бідою, проте ніхто не допоміг йому. «Значний особа» так накричала на нього, що бідолаха знепритомнів. Майже ніхто не помітив і смерті Акакія Акакійовича, яка прослідувала незабаром після його хвороби.

Розповідь про «посмертне існування» Акакія Акакійовича рівною мірою сповнений жахом и комізмом, фантастичною правдоподібністю й глузливо поданою неправдоподібністю.

Вийшовши з підпорядкування законам цього світу, Башмачкін з соціальної жертви перетворюється на містичного Месника. У мертвій тиші Петербурзької ночі він зриває шинелі з чиновників, не визнаючи бюрократичної різниці в чинах и діючі як за Калінкиним мостом, тобто в бідній частині столиці, так і в багатій частині міста. Лише наздогнавши безпосереднього винуватця своєї смерті, «одну значну особу», яка після дружньої начальницької вечірки прямує до «однієї знайомої дами Кароліни Іванівни», і, зірвавши з нього генеральську шинель, «дух» мертвого Акакія Акакійовича заспокоюється, зникає з петербурзьких площ і вулиць. Мабуть, «генеральська шинель припала йому абсолютно по плечу».
Vchys: ГДЗ, Решебники , Ответы, Реферати, Твори, ПрезентаціїГДЗ, Решебники и Ответы