Соціально-психологічна драма «Украдене щастя»
- 5-12-2022, 19:58
- 376
10 Клас , Українська література 10 клас Слоньовська, Мафтин (рівень стандарту)
Соціально-психологічна драма «Украдене щастя»
Історія написання твору. Франко-драматург
18 березня 1891 р. крайовий відділ Львівського сейму оголосив закритий конкурс на найкращу драму. Іван Франко запропонував вимогливому журі свою п’єсу «Шандар1». Уже сама назва роздратувала цензуру. На жаль, на цьому конкурсі п’єсі І. Франка присудили тільки третє місце, а перше й друге посіли значно слабші твори. Та найсправедливішим суддею виявився час: драму «Украдене щастя» і досі з успіхом ставлять на сценах багатьох театрів.
1Шандар (діалектне) - жандарм.
16 і 19 листопада, а також 1 грудня 1893 р. пройшли три перші постановки «Украденого щастя» на сцені театру «Руська бесіда». Незважаючи на те, що цензура змусила Івана Франка замінити шандаря поштарем, щоб не плямити честі жандармського мундира, глядачі дуже добре прийняли п’єсу.
Прем’єра «Украденого щастя» у Києві відбулася в 1904 р. силами театру корифеїв. Роль Миколи Задорожного зіграв Іван Карпенко-Карий, шандаря (у цій постановці образ листоноші знову замінили на шандаря) - Микола Садовський, Анни - Любов Ліницька.
Задум написати п’єсу в І. Франка визрівав довго, в її основу лягла «Пісня про шандаря».
Драма як жанр - п’єса соціального чи побутового характеру з гострим конфліктом, який розвивається в постійній напрузі. Герої - переважно пересічні люди. Автор прагне розкрити їхню психологію, дослідити еволюцію характерів, мотивацію вчинків і дій.
«Украдене щастя» має всі ознаки сімейної драми, а конфлікт у цьому творі - любовний. Автор виявився тонким психологом, тому цей твір варто вважати не соціально-побутовим, а соціально-психологічним. Іще далеко до кривавої розв’язки у драмі страждають усі: і Микола, й Анна, і Михайло. Адже, хоча сусідка Задорожних і вважає їхню сім’ю найщасливішою в селі і в цьому твердженні є велика частка правди, Анна не любить свого чоловіка, а Микола не почувається самодостатнім ані в родинному колі, ані в сільській громаді. Михайло з ревнощів називає суперника «туманом вісімнадцятим», однак Микола ні розумово відсталий, ні примітивний. Його шлюб з убогою, але коханою дівчиною, за якою брати не дали приданого, напевно, був для Анни єдиним порятунком від сімейного гніту й насильства в батьківській родині, яку уособлювали жорстокі, брехливі брати.
Зустріч уже одруженої Анни з колишнім коханим Михайлом, якого вона подумки давно поховала, запалює обох великою пристрастю. Проте для Анни це гріховне почуття приносить іще й неабиякі муки совісті, страх за своє добре ім’я, сором перед односельцями, уболівання через незавидну долю Миколи, якого Михайло безневинно запроторив до тюрми.
Поведінка Михайла у драмі - жорстока, насамперед у ставленні до Миколи й Анни. Гурман тішиться владою над простими людьми. Михайло негативно впливає і на Анну, силою примушує її робити те, чого вона не хоче: не відвідувати Миколи у в’язниці, афішувати свою появу з Михайлом на людях.
Іван Франко достеменно знав психологію села. Селяни в «Украденому щасті» - лицемірні: улесливі до шандаря, зловтішно-грубі в обмовах-плітках щодо Анни, вимогливі та підбурливі до Миколи, якого сусіди раз у раз спонукають розправитися з Михайлом. Урешті, злочин Миколи зумовлений багатьма чинниками. Це чудово розуміє Михайло, коли, вже вмираючи, каже, що смерть собі заподіяв сам.
Письменник-психолог наочно показав, що минуле змінити неможливо, але саме воно невідворотно тяжіє над усіма в сьогоденні. Щастя у драмі хотіли всі - Микола, Анна, Михайло, й усі залишилися дуже нещасливі, а Михайло - ще й поплатився життям. Твір глибоко психологічний, здатний спонукати до роздумів і висновків.
Найкращі українські актори завжди щиро відтворювали на сцені непрості стосунки в «любовному трикутнику», індивідуальну правду кожного персонажа, яка не збігалася з правдою інших. У Київському академічному драматичному театрі ім. Івана Франка Сергій Данченко поставив «Украдене щастя» у 1979 р. Найбільш драматичну роль - Миколи Задорожного - тоді зіграв Богдан Ступка.
1984 р. кінорежисер Юрій Ткаченко екранізував цей твір Франка, Богдан Ступка зіграв роль Миколи, Нелє Савиченко - Анни, Григорій Гладій - Михайла.
Сцена з вистави «Украдене щастя» у Київському академічному драматичному театрі ім. Івана Франка. У ролі Миколи Задорожного - Богдан Ступка
У Львівському театрі ім. Марії Заньковецької «Украдене щастя» за часів радянської влади ішло принаймні тричі: у 1940, 1949 і 1976 рр. (режисер Федір Стригун).
Сцена з вистави «Украдене щастя» в театрі ім. Марії Заньковецької
Також цю драму з великим успіхом ставили у Львівській опері.
Сцена з вистави «Украдене щастя» у Львівській опері
За мотивами «Украденого щастя» Івана Франка у наш час було знято чотирисерійний фільм-серіал із такою самою назвою (режисер - Андрій Дончик; сценаристи - Марина і Сергій Дяченки). Конфлікт і любовний трикутник - ті самі, але в цьому кінофільмі діють герої вже XXI ст.
Афіша фільму «Украдене щастя» (2004)
Таке зацікавлення драмою І. Франка однозначно засвідчує, що цей твір живе у великому часі та є шедевром української літератури.
Діалог із текстом
1. Що ви довідалися про історію написання драми І. Франка «Украдене щастя»?
2. Чому драма «Украдене щастя» за жанром - соціально-психологічний твір?
3. Розкажіть про трагедію, що сталася в житті Анни до одруження з Миколою Задорожним. Як це вплинуло на її подальше життя?
4. Як ви розцінюєте той факт, що Михайло допустив, щоб громада осудила його кохану?
5. Чи можна назвати ставлення Анни і Михайла до Миколи гуманним?
6. Ви згодні з думкою, що Микола Задорожний - найтрагічніша постать у драмі? Чи хотів він убити Гурмана? Чому ж убив?
7. Чому шандар наприкінці драми намагається приховати вбивство, вчинене Миколою, і видати його за самогубство? Чи можна це назвати благородством?
8. Хто і в кого украв щастя: Анна в Миколи, Микола в Анни, Михайло в Миколи? Поясніть назву твору.
Діалоги текстів
1. Порівняйте виставу «Украдене щастя», якщо ви цей твір бачили на сцені, або сучасний фільм «Украдене щастя» з однойменним твором І. Франка, який ви прочитали.
2. Перегляньте театральну постановку (на вибір) у найближчому до вашого місця проживання театрі. Перемалюйте таблицю, заповніть їі:
Коментарі (0)