Роман «Мотря». Мотря Кочубеївна
- 7-12-2022, 23:55
- 300
10 Клас , Українська література 10 клас Борзенко, Лобусова (профільний рівень)
Мотря Кочубеївна
Змальовуючи героїню, автор вийшов поза межі любовної історії. У її образі він виділив самостійність, рішучість, патріотизм. Козак Іван Чуйкевич, закоханий у Мотрю, дав їй промовисту характеристику: «У неї жіноча врода, але мужеська вдача».
Мотря по-справжньому закохалась у гетьмана, коли він гостював у Ковалівці, маєтку Кочубеїв. Особливо полонила її серце пісня у виконанні Мазепи («Мотря не зводила з нього очей, як зачарована»). Вона відчула душевну й духовну спорідненість із гетьманом, була захоплена його внутрішньою силою.
У дівчини загострилися стосунки з батьками, особливо з владною матір'ю. Кочубей не був категорично проти шлюбу дочки з гетьманом, однак мусив рахуватися з волею дружини:
«Василь Леонтійович, людина м'ягка й добросердна, хитався поміж гетьманом і своєю жінкою, схиляючись то на його бік, то на її, залежно від того, під чиїм впливом оставався».
Відхиливши сватання Мазепи, батьки відправили дочку до монастиря, однак вона втекла до свого коханого. Дівчина добре усвідомлювала, що не зможе й надалі йти проти волі батьків. До того ж її матір скористалась із втечі доньки й обвинуватила гетьмана у викраденні.
Аби не давати підстав для наклепів та інтриг проти Мазепи, Мотря зрештою повернулася під батьківську опіку.
Автор розкрив внутрішню драму героїні, яка опинилась у непростій ситуації, коли мусила обирати між своїм обов'язком перед батьками й коханням.
Виявляємо читацьку, літературну компетентності
1. Якими рисами автор наділив головного героя?
2. У чому бачить своє головне призначення гетьман?
3. Чому він негативно ставиться до російського царя?
4. Яким гетьман постає у взаєминах з Мотрею Кочубеївною?
5. Коли Мотря закохалась у гетьмана?
6. Що найбільше в ньому привабило дівчину?
7. Як поставились її батьки до сватання Івана Мазепи?
8. Чому Мотря після втечі мусила повернутися до батьків?
9. Відомий дослідник літератури Ф. Погребенник назвав твір Б. Лепкого «Мотря» «своєрідним лірико-драматичним заспівом» до епопеї «Мазепа». Як ви розумієте таке визначення? Чи згодні ви з ним? Наведіть аргументи на доведення або спростування тези вченого.
10. Характеризуючи роман «Мотря», більшість дослідників сходиться на думці, що у творі подається «широка й колоритна панорама життя на Україні, зокрема художньо-самобутнє відтворення деяких важливих подій того часу». Доведіть, що в романі відтворено панораму життя України початку XIII століття. У чому, на вашу думку, полягає художня самобутність відтворення подій?
Виявляємо підприємливість, уміння мислити критично
11. У романі створена галерея образів історичних постатей. Який образ найбільше зацікавив вас? Знайдіть у мережі Інтернет або в історичних енциклопедіях інформацію про цього діяча. З'ясуйте, чи збігається авторський погляд на історичну особу з оцінками істориків, біографів. Представте результати свого дослідження у вигляді таблиці або схеми й ознайомте з ними однокласників.
Коментарі (0)