Володимир Винниченко. Володимир Винниченко-художник
- 8-12-2022, 00:54
- 312
10 Клас , Українська література 10 клас Фасоля, Яценко (рівень стандарту)
Володимир Винниченко-художник
Потяг до малярства В. Винниченко відчув ще з юнацьких літ. Не випадково 14 липня 1916 р. він занотував у «Щоденнику»: «Сиджу стомлений. Знайшов собі нову біду — малювання. Простоюю з квачиками й палітрою перед якоюсь своєю нікчемною мазаниною годин по п’ять-шість і не можу одірватись. І тут пристрасть, захоплення до цілковитого безрозсудства».
Письменника цікавила мінливість світла в різні години дня, зміни в настроях природи, людини. Він ладен був використовувати будь-які творчі методи, стилі, форми задля найдосконалішого зображення внутрішнього стану людини, її думок, надій, переживань, задля передачі гри кольорів, переливів світла й тіней.
Паризьке середовище, контакти з художниками сприяли формуванню мистецьких засад Винниченка, зростанню його професійних навичок, виробленню власних малярських поглядів. Цікавими щодо цього є записи Винниченка — миттєві фіксації побаченого на виставках і Володимир Винниченко. сприймання ним деяких напрямів, сти- «Портрет дружини» (1929) л[в у малярстві.
Винниченко підтримував контакти з українськими і французькими художниками. У квітні 1929 р. в Парижі він стає одним із засновників артистичної секції, що з’явилася при українській громаді, бере уроки малювання, організовує художні виставки, опікується молодим талановитим художником з України Миколою Глущенком. Разом вони проводили багато часу на французькому півдні в Сен-Рафаелі. В. Винниченко малює натюрморти, пейзажі, густими енергійними мазками передаючи фактуру предметів, овочів, фруктів, дерев.
Даючи загальну характеристику малярським вправам Винниченка, М. Глущенко писав: «Не маючи формальних і технічних засобів, не маючи великого професійного знання, Винниченко ще з перших малярських кроків дивував своїми досягненнями... З кожним роком помітні малярські успіхи: палітра його спокійніша, сполучення фарб набирає виразнішої індивідуальності й ясності. Велике досягнення В. Винниченка — його натюрморт. Чудово скомпонований, з тонкою чулістю фарб, цей натюрморт вражає своєю малярською щирістю».
Володимир Винниченко. «Дівчина з квітами»
З часом виробилася й оригінальна манера письма Винниченка в його акварелях та олійних полотнах. Його малярський талант визнають професійні художники — Поль Сіньяк, Пабло Пікассо, Фернан Леже. Акварельні й олійні пейзажі, натюрморти, портрети й графічні композиції Винниченка почали з’являтися на виставках і дістали високу оцінку як такі, що могли б зробити честь навіть професійному художникові. Український художник Святослав Гординський назвав Винниченка «маляром далеко не аматорської міри».
Запитання і завдання
1. Доведіть або спростуйте думку, що новела «Момент» — модерністський твір.
2. Чи можна вважати перший український науково-фантастичний роман «Сонячна машина» актуальним і сьогодні?
3. Чому драматургія В. Винниченка стала новим кроком у розвитку національного українського театру?
4. Яким уявляєте образ оповідача в новелі «Момент»?
5. Перегляньте створений за мотивами п’єси В. Винниченка «Чорна пантера і Білий Ведмідь» український телевізійний фільм режисера О. Бійми. Поясніть, як режисер розв’язує хворобливі для інтелігента проблеми моралі, норми поведінки й головний мистецький конфлікт початку XX століття — протистояння реалізму і модернізму.
6. Поясніть, у яких вивчених вами творах найбільш виразними є риси імпресіонізму. Доведіть це прикладами з тексту.
7. Проведіть дослідження, як у творчості В. Винниченка проявився вплив ідей Ф. Ніцше.
Коментарі (0)