Вступ 11 клас Слоньовська, Мафтин (профільний рівень)
- 1-12-2022, 00:40
- 315
11 Клас , Українська література 11 клас Слоньовська, Мафтин (профільний рівень)
Вступ
Сьогоднішній високотехнологічний світ чекає нових молодих людей. Йому потрібні яскраві особистості, компетентні не тільки в новинках техніки й електроніки, а й ерудовані, начитані, належно обізнані з духовними здобутками свого народу, зацікавлені у розв'язанні актуальних проблем політики й культури.
Національне красне письменство, уже сам курс української літератури ХХ—ХХІ ст., який рекомендує чинна програма з української літератури в 11 класі, - це надзвичайно важливі мистецькі інструменти для становлення юнацького світогляду, моральних, етичних і естетичних переконань і водночас для зміцнення людської гідності й національної самоідентифікації, адже на прикладі літературних героїв і колізій художніх творів упродовж навчального року ви маєте змогу впорядкувати власні уявлення про повноцінну, свідому, зрілу, активну людину громадянського суспільства України ХХІ ст.
В 11 класі на уроках літератури матимете нагоду насолодитися поезією Максима Рильського, Володимира Свідзинського, Євгена Плужника, а також Василя Симоненка, Ліни Костенко, Миколи Вінграновського, Івана Драча, Бориса Олійника, Василя Стуса. Проте шкільна програма не може охопити творчих здобутків навіть найталановитіших ліриків. Ми пропонуємо вам самостійно прочитати вірші Ігоря Калинця, Ірини Жиленко, Дмитра Скунця, Леоніда Кисельова, адже таланти цих митців - безсумнівні.
Вікторія Ковальчук. На шляху (1990)
Було б добре, якби з власної ініціативи ви підготували усні виступи про лірику наших поетів-емігрантів Олега Ольжича, Івана Багряного чи Тодося Осьмачки - перед вами відкрився б цілий космос поетичного бачення світу й України в ньому очима цих яскравих особистостей.
Художня проза українських митців ХХ ст. не обмежується тільки тими літературними текстами, які пропонує вам чинна програма з української літератури. На жаль, з огляду на величезний обсяг обов'язкового для вивчення матеріалу, ми не можемо вам запропонувати не тільки складних і цікавих романів, а й навіть чудової новелістики Євгена Гуцала, повістей Віктора Близнеця. Тільки з власної ініціативи ви можете прочитати, наприклад, оповідання «Щури» Є. Гуцала чи повість «Мовчун» В. Близнеця. Гарантуємо: отримаєте величезне естетичне задоволення від цих високохудожніх текстів.
Давид Бурлюк. Шлях у саду (1912)
Драматургія в курсі української літератури для 11 класу в основному представлена творчим тандемом1 письменника Миколи Куліша й режисера Леся Курбаса. Проте ви можете самостійно прочитати п'єсу для одного актора Ярослава Стельмаха «Синій автомобіль» - і свій час витратите не даремно!
1 Тандем - тут: продуктивна творча праця в парі.
Сподіваємося на вашу творчу й плідну роботу протягом усього навчального року.
Діалоги текстів
• Прокоментуйте одну з цитат (на ваш вибір), доповнивши свою відповідь інформацією про її автора, якщо він названий:
- а) «Решетом черпає воду той, хто хоче вчитися без книги» (давньоримське прислів'я);
- б) «Завдання книг - полегшити, прискорити пізнання життя, а не замінити його» (Януш Корчак);
- в) «Ті цінності, які ви знайдете в книгах, ніколи не зрівняються навіть з усією здобиччю піратів з острова скарбів» (Волт Дісней).
Консультація
Читацький практикум «Читання художньої літератури як єдність насолоди і пізнання»
У наш час обізнаність із новинками художньої літератури - виразний тренд серед молоді й людей зрілого віку. Широко затребуваними стали також спогади, мистецькі щоденники, листування, нариси - та частина художньо-популярної літератури, яка в своїй основі ґрунтується не на письменницьких домислах, а на реальних подіях, і яку називають «нон-фікшн», тобто невигадане, справжнє.
- 1. Щоб відчути смак літератури нон-фікшн, рекомендуємо вам прочитати лаконічний і надзвичайно цікавий твір Миколи Вінграновського «Рік з Довженком».
- 2. Запам'ятайте: вперше читаючи художній текст, потрібно зробити все, щоб під час такого емоційно-інтелектуального заняття отримувати естетичне задоволення.
- 3. Варто дотримуватися низки порад: читати неквапом, роздумувати над кожною подією і вчинком літературного персонажа; порівнювати твір із художніми текстами, які ви вже читали раніше; намагатися стати своєрідним співавтором письменника, щоб творчо домислити те, чому в творі приділено недостатньо уваги.
- 4. Налаштувавшись на творчий процес, самостійно прочитайте повість Миколи Хвильового «Сентиментальна історія» або оповідання Григорія Косинки «Гармонія».
- 5. Постарайтеся вникнути в історичний час, у якому відбуваються події твору, зрозуміти причини поведінки головних героїв, виявити передумови їхніх фатальних помилок, невдач, життєвих нещасть.
- 6. Проведіть паралелі з нашими днями і теперішніми однолітками персонажів.
- 7. Намагайтеся не випускати з уваги мовних особливостей твору й авторської позиції.
- 8. Самостійно зробіть висновки (навіть якщо вони будуть виразно суб'єктивними) про художню цінність прочитаного вами твору.
- 9. Напишіть короткий відгук про цей твір і аргументуйте свою думку перед класом.
Коментарі (0)