Постмодернізм
- 3-12-2022, 00:43
- 302
11 Клас , Українська література 11 клас Борзенко, Лобусова (профільний рівень)
Постмодернізм
Постмодернізм — це тип культури, що прийшов на зміну модернізму й набув поширення в останні десятиліття ХХ століття. Виділяють також постмодернізм як літературний напрям. Йому властиві художній пошук та експериментаторство. Постмодерністи легко порушують усталені літературні норми і правила. Їхні тексти часто позначені пародійністю, застосуванням ігрових прийомів.
А ще постмодернізм тяжіє до розмивання меж між елітарною й масовою літературою. Це виявляється, зокрема, у поєднанні дуже різних жанрів, стилів і тем, що досі вважали неприпустимим. Унаслідок процесу гібридизації утворились нові жанрові різновиди — частіше на межі художньої літератури та документалістики й публіцистики. Важливою рисою постмодерних творів є їхня інтертекстуальність — взаємодія з іншими текстами, що досягається прямим або прихованим цитуванням: за допомогою алюзій і ремінісценцій, пародії та стилізації тощо.
Постмодернізм — тип культури та літературний напрям останніх десятиліть XX ст., творам якого властиве порушення літературних норм і правил, пародійність, застосування ігрових прийомів.
В українській літературі 1990-х років прихильники постмодерного напряму з використанням ігрових прийомів висміювали ідеологічні стереотипи радянського тоталітаризму, утверджували громадянські права вільної особистості. Найбільш відома літературна група тих часів мала промовисту назву «Бу-Ба-Бу» (у повному варіанті — «Бурлеск-Балаган-Буфонада»).
Нині українські постмодерністи звертаються до багатьох актуальних проблем із життя нашого суспільства. Вони встановлюють тісні контакти із західноєвропейською культурою, що сприяє якісному оновленню і стильовому збагаченню нашої літератури. При цьому їхня творчість зберігає міцний зв'язок із національною культурною традицією.
На позначення найновіших мистецьких явищ деякі вчені пропонують поняття постпостмодернізм. Воно охоплює складні і ще майже не досліджені літературні процеси, котрі постали під впливом сучасних світоглядних і технологічних змін.
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Як ви зрозуміли поняття «сучасна література»? Складіть «хмарину тегів» до цього поняття.
- 2. Що таке «масова» й «елітарна» література? Які з прочитаних вами творів ви могли б назвати елітарними? Якій літературі віддаєте перевагу ви? Чому? Як ви вважаєте, твір масової літератури може стати класичним?
- 3. Як ви зрозуміли поняття «постмодернізм»? Які риси характерні для літератури постмодернізму? Складіть «хмарину тегів» до поняття «постмодернізм».
Запрошуємо до дискусії
- 4. Один відомий поет із «дев'ятдесятників», дізнавшись, що його твори увійшли до програми з української літератури й учні будуть вивчати їх у школі, зауважив: «Я не хочу, щоб мої твори вивчали. Я хочу, щоб мої твори читали». Чи можна стати талановитим читачем, не вивчаючи літературу? Обґрунтуйте свої міркування.
Готуємо проект
- 5. Під час опрацювання теми «Сучасна українська література» пропонуємо підготувати проекти:
- • Твір сучасної літератури, який найбільше мене вразив
- • Постмодернізм як явище культури
- • Масова література
- • Читач ХХІ століття. Хто він?
Коментарі (0)