Галина Пагутяк (Народилась 1958 р.). Прихований світ магії («Зачаровані музиканти: роман-феєрія»)
- 3-12-2022, 01:12
- 432
11 Клас , Українська література 11 клас Борзенко, Лобусова (профільний рівень)
Прихований світ магії («Зачаровані музиканти: роман-феєрія»)
Роман «Зачаровані музиканти» побачив світ 2010 року. «Найбільш романтична моя річ», — зізналась його авторка.
Основні події відбуваються в XVI столітті в містечку Журавні, що поблизу Дністра; правдоподібну щоденність давніх часів тісно переплетено з фантастикою. Для цього письменниця використала фольклор і міфологію — недарма визначила твір як роман-феєрію, тобто підкреслила його казковий характер. Здається, розповідь у романі стосується лише вигаданих персонажів, однак для самої авторки це не так: вона наголосила, що в основу твору покладено справжній родинний переказ: «Мій дідо ще перед війною, пасучи коней за рікою, бачив зачарованих музикантів і панну з жовтим волоссям. Я назвала їх — Ті, що літають у повітрі».
Хай там як, але головному герою Матвієві Домницькому все ж випало на власні очі побачити зачарованих музикантів, і це докорінно змінило його життя.
Спочатку вчулася незвичайна музика, що немов ранила серце, а потім з'явились і самі виконавці дивної музики: «Вони пропливали над Матвієм, награючи музику, ні веселу, ні сумну, а якусь наче нелюдську, а за ними проліг шмат чорної безодні, а далі з тієї безодні виринув ще кращий кінь, а на ньому пані з огняним волоссям, в пишній сукні, поверх якої здіймався під вітром зелений плащ. Вона обернула до Матвія сліпуче біле лице і вдарила його поглядом просто в саме серце».
Музика (Іштван Молнар, 1988)
І, виявляється, то не лише метафора — на грудях навпроти серця лишилась рана, і саме життя хлопця відтоді немов перевернулось — заручини розірвав та й зник, полишивши батьківський дім. Відтоді його шлях — блукання в пошуках побаченої дивної панни, а фактично — поступовий вихід поза межі людського світу («Час і світ, у якому жив Матвій, були переповнені видіннями, які ставали цілком реальними...»).
А далі з'ясовується, що Матвій став жертвою родового прокляття, накладеного ще на його діда, який рятується від цього в далекому монастирі. Через прокляття загадково йде з життя і батько Матвія — шанований шляхтич Олександер Домницький. Усі чоловіки з цього роду мають однакову рану на грудях, а ще й тугу та біль у душі.
У романі дуже багато зеленого кольору, всюди просто буяє жива природа, населена різними духами. Серед них — Ті, що літають у повітрі, хатники (домовики), лісовики, нарешті, князь і княгиня таємничого світу, у якому замість людських звичаїв і законів панує прадавня магія.
Останнім часом усе більш популярним стає таке явище, як фентезі. Кожна п'ята прочитана сучасними підлітками книга написана в цьому жанрі. Фентезі має дуже багато спільного з літературною казкою: використовує міфологічні мотиви й образи, однак творить на цій основі зовсім нову авторську міфологію. «Зачаровані музиканти» немов перебувають на межі історичного роману й фентезі: побутові реалії минулого поєднують з авторським магічним перетворенням світу.
Опрацьовуємо прочитане
- 1. Яке враження справив на вас роман «Зачаровані музиканти»? Як визначила жанр свого твору авторка?
- 2. Чи погоджуєтеся ви, що роман має ознаки жанру «фентезі»? Поміркуйте, чому цей жанр набув популярності. Обґрунтуйте свої міркування. Чи приваблює вас цей жанр? Аргументуйте свою думку про фентезі.
- 3. Які проблеми порушує Галина Пагутяк у романі «Зачаровані музиканти»?
- 4. Деякі дослідники вважають, що одна з провідних тем роману — тема гендерної рівності. Висловте свої міркування щодо цієї тези.
- 5. Яким постає світ у романі? Чому в ньому співіснують різнорідні світогляди й боги: Зевс уживається з Перуном, святий Іоанн з Іваном Купайлом, люди з Тими, що живуть під землею та літають у небі? Що трапляється, коли ці «паралельні світи» перетинаються?
- 6. Чи справдилися ваші очікування щодо творів Галини Пагутяк? Які запитання ви хотіли б поставити авторці? У який спосіб ви могли б це зробити?
Запрошуємо до дискусії
- 7. Як ви вважаєте, чи виявилося в романі «Зачаровані музиканти» авторське кредо: «...не дозволяю, аби світ мене змінював. Я — в опозиції до нього». Яке ваше ставлення до цієї тези?
Коментарі (0)