Войти
Закрыть

Тарас Шевченко (1814-1861)

5 Клас , Українська література 5 клас Авраменко 2022

 

Музика поетичного слова

У попередніх розділах ми з вами читали епічні твори (легенди, перекази, казки, написані прозовою мовою), драматичні твори (казку-п’єсу Олександра Олеся «Микита Кожум’яка», яку ми можемо побачити на сцені театру), а в цьому розділі познайомимося з ліричними творами.

Слово лірика (грец. lyrikos) походить від назви струнного музичного інструмента ліра, у супроводі якого в Стародавній Греції виконували пісні та вірші.

Ліричні твори мають віршову форму і передають почуття, переживання, емоції людини: радість, захоплення, біль, сум, страждання, розпач, гнів тощо. У таких творах є зміни настрою, вражень, почуттів, описані за допомогою художніх засобів (метафор, епітетів, порівнянь).

Центральний персонаж ліричного твору - ліричний герой/героїня. Саме через його/її внутрішній стан автор/авторка доносить до читачів певні переживання і почуття. Завдання читачів - розпізнати емоційне ставлення до зображуваного, зміни настрою, різноманіття почуттів ліричного героя/героїні.

ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ

Ліричний твір - це невеликий за обсягом віршований твір, у якому передано думки, почуття, настрій, переживання ліричного героя/героїні.

Ліричний герой/героїня - це ліричне Я поета, саме його думки, почуття і переживання передано у творі.

МІРКУЄМО

Припустімо, що люди не навчилися писати вірші, складати пісні, а митці/мисткині слова пишуть лише оповідання, повісті, романи, казки. Що ми, на вашу думку, втратили б від цього?

Буцький каньйон

Сучасне життя насичене подіями, стресовими ситуаціями. Часто у нас напружений графік навчання, роботи. Тож необхідно відпочивати від шаленого ритму. І найкращий спосіб поліпшення настрою - зустріч із природою.

• Де на природі ви відпочивали останнім часом? Як це вплинуло на ваш душевний стан, чи збагатило враженнями?

• Які місця вашого краю стали для вас улюбленими?

• А які куточки України та світу ви хотіли б відвідати? Чим вони приваблюють?

• Яка пора року вам подобається найбільше? Чому?

Краса рідного краю завжди надихала майстрів слова. Насолоджуймося яскравою палітрою зорових та слухових образів української поезії!

Тарас Шевченко

(1814-1861)

Тараса Шевченка було наділено талантами живописця, скульптора, прозаїка, драматурга, співака, актора, а найголовніше - ПОЕТА. Його ім’я шанують різні покоління українців. А один із президентів США Ліндон Джонсон захоплено говорив про Шевченка: «Він був більше ніж поет - він був безстрашний борець за права та волю людей». Митець обстоював людські цінності: свободу, благополуччя, мир, справедливість і повагу.

Тарас Шевченко. Автопортрет (1940)

Тарас Шевченко народився на Черкащині в селянській родині кріпаків. З дитинства у хлопця виявився неабиякий хист до малювання. Молодий Шевченко мав багато щирих друзів, які допомогли його викупити з кріпацтва.

Він успішно закінчує Академію мистецтв у Петербурзі. Після повернення до Києва працює художником і етнографом в Археологічній комісії, а згодом його було затверджено на посаду викладача малювання Київського університету. Попрацювати зі студентами не вдалося: Тараса Григоровича заарештовують і відправляють на заслання. Упродовж усього життя Кобзар не випускав із рук олівця: писав і малював, навіть попри заборони.

Через десять років поет повертається до Петербурга; на жаль, в Україну йому дозволили приїхати всього на кілька місяців. Лише після смерті тіло поета перевезли в Україну й поховали у м. Каневі на Чернечій горі.

Поет безмежно любив рідну землю, її мальовничу природу. Щиро й захоплено він описав Дніпро, степи, зоряне небо, вишневий садок... Спробуймо побачити все це в ліричних творах Тараса Шевченка.

ЦІКАВО ЗНАТИ

1. Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку, побачити яку можна лише через мікроскоп. Нею стала збірка «Кобзар» Тараса Шевченка. Розмір книжечки трохи більше половини квадратного міліметра. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреної волосинки. Ізшито книжку павутинкою, а обкладинку зроблено з пелюстки безсмертника.

Микола Сядристий. Найменша у світі книжка - «Кобзар» Т. Шевченка. Фото

2. Найбільший портрет Тараса Шевченка площею понад 500 м2 було намальовано в Харкові у жовтні 2014 року на стіні 17-поверхового житлового будинку. Це графіті занесено до Книги рекордів України. Для створення графіті учасники творчої групи Kailas-V обрали портрет пензля Івана Крамського. Ширина готового зображення становить 12 метрів, а висота - 43 метри.

Графіті. Найбільший у світі портрет Тараса Шевченка. Харків

Віртуальна екскурсія. Музеї Тараса Шевченка в Києві та в Каневі; картини митця.

* * *

За сонцем хмаронька пливе,

Червоні поли1 розстилає

І сонце спатоньки зове

У синє море: покриває

Рожевою пеленою,

Мов мати дитину.

Очам любо. Годиночку,

Малую годину

Ніби серце одпочине,

З Богом заговорить...

А туман, неначе ворог,

Закриває море

І хмароньку рожевую,

І тьму за собою

Розстилає туман сивий,

І тьмою німою

Оповиє тобі душу,

Й не знаєш, де дітись,

І ждеш його, того світу,

Мов матері діти.

1 Поли - краї кожної з половин одягу (пальта, піджака та ін.), що розгортається спереду.

Іван Айвазовський. Захід сонця. Самотній вітрильник (1853)

ПЕРЕВІРЯЄМО

1. Твір «За сонцем хмаронька пливе...» - це вірш про

  • А тварин
  • Б природу
  • В дощ
  • Г дитину

2. Порівняння є в рядку

  • А І тьмою німою оповиє тобі душу...
  • Б За сонцем хмаронька пливе...
  • В А туман, неначе ворог, закриває море...
  • Г І сонце спатоньки зове у синє море.

АНАЛІЗУЄМО

3. Яку пору доби змальовано у вірші? Із чого це видно?

4. Доведіть, що в цьому вірші йдеться про природу.

5. У першій частині поезії (перших 10 рядків) передано замилування вечірнім пейзажем. А які почуття ліричного героя передано в другій частині твору? Прочитайте вголос ці дві частини, намагаючись інтонацією передати зміну почуттів ліричного героя.

6. Які кольори ви бачите (уявляєте), читаючи поезію «За сонцем хмаронька пливе...»? Запишіть назви цих кольорів у дві колонки залежно від почуттів ліричного героя: 1) кольори, які передають спокій, замилування; 2) кольори, які передають хвилювання, тривогу.

7. Знайдіть у тексті пестливі слова. Визначте їхню роль у вірші.

8. Поясніть, як ви розумієте такий рядок: «Червоні поли розстилає...».

9. Який настрій - веселий чи сумний - викликав у вас цей вірш? Відповідь поясніть.

10. Доведіть, що поезія «За сонцем хмаронька пливе...» є ліричним твором.

МІРКУЄМО

11. Чи приносить, на вашу думку, задоволення ліричному герою те, що він бачить? Які думки витають у його голові?

12. Що могло спонукати Тараса Шевченка написати твір «За сонцем хмаронька пливе...»? Як ви думаєте, у вірші автор надає перевагу описові природи чи переживанням ліричного героя? Відповідь поясніть.

ПЕЙЗАЖНА ЛІРИКА

Серед ліричних творів особливе місце займають вірші про природу, про рідний край. Чому так багато поезій написано саме про довкілля, про рідну землю? Напевно, тому, що природа - безмежне джерело краси.

Пейзаж, як і настрій у людини, може бути спокійним, радісним, а іноді - сумним. Адже людина і природа - єдині! Поет/поетка малює словами ті картини, які бачить навколо себе або уявляє: бездонне небо, шепіт вітру, шелест листя, білий сніг, широкий степ, квітучу галявину тощо. Так виникає пейзажна лірика.

Пейзаж у ліричному творі може бути непорушний (як на картині) і рухомий (як у фільмі, коли кінокамера передає пориви вітру). Непорушні поетичні пейзажі зустрічаються найчастіше. Рухомі пейзажі - більш рідкісні, вони характерні для віршів Павла Тичини.

Художні описи природи є виявом патріотичних почуттів автора/авторки. Красу рідного краю поет/поетка відтворює засобами образної мови: метафорами, епітетами, персоніфікацією.

ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ

Пейзаж - це опис, змалювання природи в творах літератури, образотворчого мистецтва тощо.

Пейзажна лірика - ліричний твір, у якому описано картини природи.

Персоніфікація - це художній засіб, за допомогою якого предмет або явище зображують як живу істоту. Наприклад: спить дерево, сонечко сміється, пташечка радіє, душа співає, плачуть квіти, вітер завиває, земля стогне.

Олександр Резуненко. Квіти плачуть. Художнє фото (2017)

Дівчинка плаче. Фото

АНАЛІЗУЄМО

1. Робота в парах. Ви маєте самостійно виписати в зошит приклади персоніфікації з вірша «За сонцем хмаронька пливе...». Потім обміняйтеся зошитами й перевірте одне в одного правильність виконання. Кому з вас вдалося правильно виписати всі приклади?

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

2. Складіть невеликий вірш (4 або 8 рядків) про природу, використавши персоніфікацію. Яким предметам, явищам ви хотіли б у своєму творі надати людських рис?

* * *

Садок вишневий коло хати,

Хрущі над вишнями гудуть,

Плугатарі з плугами йдуть,

Співають ідучи дівчата,

А матері вечерять ждуть.

Сім’я вечеря коло хати,

Вечірня зіронька встає.

Дочка вечерять подає,

А мати хоче научати,

Так соловейко не дає.

Поклала мати коло хати

Маленьких діточок своїх;

Сама заснула коло їх.

Затихло все, тілько дівчата

Та соловейко не затих.

Тарас Шевченко. Селянська родина (1843)

ПЕРЕВІРЯЄМО

1. Розташуйте послідовно художні образи поезії «Садок вишневий коло хати...» відповідно до їх згадування в творі.

2. Яку пору року змальовано у вірші? З чого це видно?

АНАЛІЗУЄМО

3. Визначте художні деталі, які допомагають автору змалювати картину українського вечора.

4. Опишіть за рядками поезії настрій ліричного героя, його думки й почуття.

5. У якій поезії - «Садок вишневий коло хати...» чи «За сонцем хмаронька пливе...» - переважають зорові образи, а в якій - слухові? Доведіть свою думку.

6. Визначте, з якою інтонацією потрібно читати кожну строфу вірша «Садок вишневий коло хати...». Прочитайте виразно вірш уголос.

7. Персоніфікацію вжито в рядку

  • А Сім’я вечеря коло хати...
  • Б Плугатарі з плугами йдуть...
  • В За сонцем хмаронька пливе...
  • Г Дочка вечерять подає...

8. Знайдіть у вірші «Садок вишневий коло хати...» і зачитайте рядки, які римуються.

МІРКУЄМО

9. Поезію «Садок вишневий коло хати...» Тарас Шевченко написав у 1847 р., коли був у неволі, далеко від рідної землі. Як ви вважаєте, який настрій був у поета в момент написання вірша? Про що він мріяв у той час?

10. Мистецька хвилинка. Розгляньте картину Тараса Шевченка «Селянська родина». Чим ця картина близька до вірша «Садок вишневий коло хати...», а чим відмінна? Чи однаковий настрій панує в цих двох творах?

ТВОРЧЕ ЗАВДАННЯ

11. Проведіть у класі конкурс на найкраще виконання поезії Тараса Шевченка «Садок вишневий коло хати...». Підготуйтеся продекламувати (виразно прочитати) цей твір. Скористайтеся такими порадами:

  • 1) опис вечірньої пори читайте в уповільненому темпі, спокійним тоном, із перелічувальною інтонацією;
  • 2) намагайтеся передати замилування уявною картиною;
  • 3) після розділових знаків робіть довгі паузи;
  • 4) робіть короткі паузи, щоб підсилити звучання окремих слів: матері, дівчата, дочка, соловейко.
  • 5) виділяйте логічним наголосом слова-образи.
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Українська література 5 клас Авраменко 2022", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду