Легенди українського народу. Берегиня
- 19-01-2023, 10:38
- 427
5 Клас , Література українська та зарубіжна 5 клас Яценко, Пахаренко 2022 (частина 1)
Берегиня
Йшли і йшли люди до Сварога та Берегині зранку й до вечора: подивитися на хатину, на піч і жорна, скуштувати того дива, що хлібом зветься й схоже на Сонце.
І нічого не таїв од людей Сварог, все показував і пригощав хлібом. Їли вони той хліб і казали: «Хочемо й ми піч мати та хліб пекти».
І казав їм Сварог: «Спочатку кутини будуйте, виходьте з печер та бурдеїв. Годі скніти в темряві та холоді. Час жити у світлій хаті...».
Тоді просили його люди: «Навчи ставити ті кутини».
І сказав їм Сварог: «Ось піду я від коша до коша показувати, як ставити хатину, як піч мурувати, як жорна тесати».
«Коли ж се буде?» — нетерпляче доскіпувалися люди.
«Ось тільки закінчу ткацький верстат будувати».
«А що воно таке?»
«Се таке, що на ньому ткатимете полотно так, як навчить вас Берегиня».
А Шишкін. Сварог
Тоді промовляла до людей Берегиня:
«Ось годі вам, люди, ходити в диких шкурах. Треба ткати біле м’яке полотно та ходити в білій одяганці, як личить дітям Білобога. Я навчу вас, люди, як з конопель куделю робити, як нитку сукати, полотно ткати, як його вибілювати та вишивати».
Люди слухали й раділи. Та надходила ніч і страх виповзав на Землю з усіх шпарин. Бо починала Земля трястись і гойдатися. То лютував Чорнобог. Він шаленів, метався у своєму похмурому Підземному Царстві, несамовито гупав усім тулубом своїм у Землю, намагаючись її розвалити чи перевернути. Та — дарма.
Тоді гримів його трубний голос:
«Он Сварог вже навчає людей кутини білі ставити, печі мурувати... А Берегиня хоче вдягати людей в біле полотно, аби відлякувати моє чорне військо, що боїться усього світлого. Тож мушу якнайскоріше знищити і Сварога, і Берегиню, і творіння їхнє...».
І зійшлися Чорнобог і Мара, і стали вони нутрощі свої спорожняти. І з тої твані смердючої вродилося ціле стадо ящерів — чорних панцирних потвор.
І повелів їм Чорнобог іти на Землю й розтоптати хатину Сварога й Берегині, і їхню піч, і жорна, і їх самих разом зі сварожичами.
Тоді здригнулася й загупотіла Земля, коли по ній важко полізли чорні ящери. Вони нестримно — тупою панцирною лавою — сунули на білу хату Сварога й Берегині.
І вихопилися назустріч потворам хоробрі сварожичі, але їхні двогострі мечі відскакували від зроговілого панцира ящерів, і сини Сварога мусили відступити геть. Не зміг зупинити Чорнобогове військо і бог Сварог він кидав у плазунів палаючі смолоскипи, проте їхній панцир не горів і не пікся.
Поміркуй!
• Якими постають у творі «Берегиня» Сварог і Чорнобог?
• Розглянь зображення цих персонажів на ілюстраціях. Чи відповідають ілюстрації зображенням героїв у творі?
• Які риси зовнішності та вдачі Берегині тобі сподобалися? Чому?
І коли загрозливо наблизились ящери й мали ось-ось розчавити першу на Землі хатину, з неї вийшла Берегиня. Вся в яскраво-білому вбранні, з червоними, вишитими на білому полотні «стрілами Перуна» та «соколами». Богиня здійняла догори руки — і... чорне військо враз зупинилося, ніби заворожене білою красою.
І. Ожиганов. Чорнобог
Тоді Берегиня сміливо рушила з піднятими руками на ящерів, і вони стали понуро відповзати.
І йшла вперед богиня в білому сяйві своєму, і відкочувався назад чорний морок потвор. І тоді загнала Берегиня чорних ящерів у річку Рось. І закишіла вода від них, і почорніла, і загнила вмить. І сморід дійшов до Вирію, і в гніві великому Білобог — творець Росі — змахнув чарівною рукою своєю — і тої ж самої миті панцирні потвори перетворились у скелі, що обрамили береги цієї річки.
Українська хата
Орнамент на рушнику
І Краса засяяла довкруж, і Берегиня була богинею Краси і захисницею її. І пішла по Землі слава про Берегиню як захисницю Білої Хати. І стали люди її віншувати і молитись їй, захисниці дому людського від чорних сил.
Поміркуй!
• Який епізод твору тебе найбільше схвилював?
• Чому Берегиня стала богинею Краси і захисницею Білої Хати? Поясни свою думку
• Українці споконвіку білили свої хати всередині й ззовні. Що розказано про цю традицію у творі «Берегиня»?
Річка Рось
Поміркуй!
• Розглянь світлину річки Рось. Перекажи уривок твору, що відповідає світлині. Чи свідчить цей епізод про творчу уяву та фантазію прадавніх українців та українок?
І, навчившись робити полотно, стали роси, і гукри, і кияни вишивати не тільки «стріли Перуна» та «соколів», а й Берегиню з піднятими в захисному пориві руками, і почали вони вирізьблювати образ Великої Охоронниці на дверях, на вікнах, вишивати її постать на рушниках, на сорочках, аби Берегиня захищала їх від усього злого завжди й повсюдно.
(За С. Плачиндою)
Мовна скарбничка
Відгомін прадавніх легенд зберігається й у сучасній українській мові. Усім відоме слово вирій. Так називаємо теплі краї, куди відлітають птахи. Однак тисячі років тому це слово означало «рай», «світ духів».
І в наші дні вживаємо також слово мара — у розумінні «привид», «примара».
Ти вже знаєш, що в міфах відображено уявлення наших предків про походження світу, діяння богів, вірування людей. Події, зображені в міфах і легендах, здебільшого є фантастичними.
Літературознавчий клуб
Письменники/письменниці створюють власні версії давніх оповідей, поєднуючи відомі факти зі своєю творчою уявою. Так, Сергій Плачинда, автор книжки «Міфи і легенди Давньої України», розповів про Берегиню — захисницю домашнього вогнища, української родини від усіляких бід. Цей твір має міфічну основу. Письменнику вдалося майстерно поєднати у творі «Берегиня» елементи міфу та легенди.
Поміркуй!
• Пригадай ознаки міфу, що відомі тобі з початкової школи. Які з них наявні у творі «Берегиня»? Доведи, що в цьому творі є ознаки і міфу, і легенди.
• Яка думка утверджується у творі «Берегиня»? Чи актуальна вона нині? Поясни свої міркування.
Тож і в творі «Берегиня» розповідається про праукраїнських божеств. Владикою світу, прабатьком усіх інших божеств наші пращури вважали Сварога — бога вогню і ковальства. Добро і зло втілювали Білобог і Чорнобог. Білобог — бог білого дня, щастя, добра, багатства, здоров’я. Чорнобог — бог ночі, підземного мороку пекла, ворог світла. Його донька Мара — богиня зла, ворожнечі, смерті.
У творі про Берегиню уславлюються сили, що несуть людям світло, красу, добробут, щастя та засуджуються сили зла, що намагаються знищити ці цінності.
У колі мистецтв
Наші предки оточували себе оберегами — предметами або знаками, що мали оберігати, захищати від сил зла, приносити здоров’я й удачу. Їх вишивали на сорочках і рушниках, малювали на дверях, вікнах, воротах або ж вирізали з дерева. Поширеними й донині оберегами є пучечки запашного зілля, підкови, гілки дерев тощо. Оберегами також стали хрести, ікони, свячена вода.
О. Шупляк. Берегиня
Головним оберегом наші далекі пращури вважали Берегиню. Її уявляли як постать жінки із застережливо піднятими догори руками. Часто її зображували із пташками в руках — це провісники світлої долі, щастя. На думку деяких дослідників, саме схематичне зображення Берегині поступово перетворилося на знак тризуба. Спочатку його використовували як оберіг, а згодом він став символом князівської влади. Під тризубом українці багатьох поколінь боролися за свободу. Тепер це Державний Герб України.
Берегиня стала символом нашої держави. Саме її постать встановлено на верхівці Монумента Незалежності в Києві.
Монумент Незалежності (м. Київ) Скульптор А. Кущ
Т. Білокрилець. Берегиня. Лялька-мотанка
Поміркуй!
• Чому до образу Берегині часто звертаються митці та мисткині?
• У яких творах мистецтва зображено Берегиню? Назви їх авторів/авторок.
• Розглянь зображення Берегині в різних творах мистецтва. Який із образів тебе найбільше вразив? Поясни чому
Поміркуй!
• Які обереги тобі доводилося бачити? А які є у твоїх близьких і знайомих?
• Чому сучасні люди, які знають, що обереги не мають магічних властивостей, продовжують вшановувати їх?
Читай і досліджуй!
Підготуй презентацію про символічне значення орнаментів на писанках, рушниках чи сорочках, про те, якими були традиційні українські обереги. Для виконання цього завдання скористайся фондом власної чи шкільної бібліотеки або ж зіскануй QR-код та прочитай книжку С. Плачинди «Міфи та легенди стародавньої України».
Підсумуй!
• Якими були уявлення праукраїнців про світ, богів?
• Які традиції та звичаї давніх часів збереглися й донині?
• Якими образами утворах «Калина» та «Берегиня» представлені сили добра і зла?
• Схарактеризуй образи головних героїв і героїнь прочитаних творів.
• Яка головна думка у творах «Калина» та «Берегиня»?
• Як образ Берегині втілено в творах сучасного українського мистецтва?
• Чи хотів би/хотіла б ти дізнатися більше цікавої інформації про легенди? Що залишилося для тебе нез’ясованим? Як ти оцінюєш свої знання про легенди?
Читацьке дозвілля
Цікаво і змістовно організувати своє читацьке дозвілля ти зможеш, скориставшись QR-кодом.
Коментарі (0)