Науково-популярна, науково-художня, навчальна література
- 17-01-2023, 00:29
- 216
5 Клас , Українська література 5 клас Авраменко 2022
Науково-популярна, науково-художня, навчальна література
Як ви знаєте, у міфах люди відображали свої уявлення про світ, предмети, які в ньому є, істот, які його населяють. Проте загалом це були вигадані історії. Отримати ж точну, достовірну інформацію допомагає наука. Людство накопичило величезну кількість наукової інформації, яка постійно поповнюється новими фактами й передається від покоління до покоління.
Але як складну наукову інформацію зробити доступною для тих, хто не є науковцем? Наприклад, для вас - учнів і учениць. Тут на допомогу приходить науково-популярна література.
Науково-популярна література - це твори, у яких наукову інформацію подано так, щоб її могла зрозуміти широка аудиторія (навіть той, хто не є науковцем). Із такої літератури ми дізнаємося про різноманітні наукові знання. Вона завжди містить достовірну, об’єктивну, перевірену інформацію. Утім, на відміну від звичайних наукових текстів науково-популярну інформацію подають простою, зрозумілою, цікавою мовою.
Меми допомагають здобувати знання
Науково-популярні тексти можна знайти в спеціальних журналах, книжках, на пізнавальних вебсайтах. У соціальних мережах, наприклад «Тікток» чи «Фейсбук», також є багато відеоматеріалів, мемів, коміксів науково-популярного спрямування. Навіть текст, який ви зараз читаєте, та всі ваші підручники - це теж науково-популярна література, адже в них простими словами пояснено складні наукові знання.
До речі, підручники, посібники, довідники, словники, атласи, якими ви користуєтеся, можна об’єднати однією назвою - навчальна література.
Навчальна література - це різноманітні видання, які призначені для навчального процесу.
Часто в науково-популярній літературі поєднують художній і науковий стилі. У результаті з’являється науково-художній твір.
Науково-художня література - це твори, у яких поєднано науковий і художній стилі.
У науково-художньому творі пізнавальну інформацію розкрито за допомогою сюжету, характеристики (опису) образів, подій, явищ. За жанровою різноманітністю це оповідання, пізнавальні казки, повісті про явища природи, історичні події, про видатних особистостей, відкриття в різних галузях знань.
Ось як наукові «секрети» стають доступними, зрозумілими для всіх нас.
Нижче пропонуємо вашій увазі фрагмент із надзвичайно цікавої науково-художньої книжки Дмитра Красицького для дітей «Дитинство Тараса». У цьому творі митець простою художньою мовою розповідає про малого Тараса Шевченка, його батьків, братів і сестер.
Коментарі (0)