Література як художнє відтворення життя
- 17-01-2023, 22:38
- 340
5 Клас , Українська література 5 клас Качак, Тебешевська 2022
Література як художнє відтворення життя
До книги ми звертаємося впродовж усього життя, бо вона є джерелом знань і мудрості, порадницею та цілителькою душі. З нею проживаємо різні емоції, відкриваємо невідомі світи, пізнаємо себе. У книгах є все: факти і події, знання і досвід, почуття і мрії. Цінність книг і важливість читання підтверджує народна мудрість:
«Хочеш пізнати світ — читай книжки»,
«Золото добувають із землі, а знання — із книг».
Пам’ятник першодрукареві Івану Федорову у Львові
Книга прийшла до людей, тільки-но вони винайшли письмо. Перші книги були рукописними. Їх писали на глиняних табличках, корі дерев, папірусі, пергаменті і на тканинах. У навчанні користувалися книгами у формі воскових дощечок. Для великих текстів аркуші папірусу та пергаменту склеювали в сувої. Більшість ранніх книг були книгами-сувоями. У XIII столітті книги писали вже на папері, аркуші зшивали в корінці й оправляли шкірою, деревом та іншими матеріалами. Книгу такої форми називають книгою-кодексом.
• Хочете дізнатися більше? Перегляньте навчальне відео «Як з’явилася книга» (https://academia-pc.com.ua/ul5/ul5_1.mp4).
Важливість книг люди зрозуміли ще в сиву давнину. У Єгипті у III ст. до н. е. було засновано найбільшу в ті часи Александрійську бібліотеку, у фондах якої зберігали, переписували й досліджували книги.
Найдавніша українська книга — Остромирове Євангеліє. Вона написана в XI столітті на пергаменті. Київський князь Ярослав Мудрий зібрав велику першу бібліотеку на Русі.
Перші книги були дуже дорогими, бо кожну з них писали й переписували від руки. Людей, які цим займалися, називали скрипторами, а майстерні, де вони працювали, — скрипторіями.
Александрійська бібліотека. Гравюра Отто фон Корвіна
У 1440 р. німецький майстер Йоганн Гутенберг винайшов друкарський верстат і почав друкувати книги на папері. Першими українськими друкарями були Іван Федоров (Федорович) і Степан Дропан.
Нині, окрім паперових книг, популярні й електронні.
Основою книги є твір. Залежно від того, який твір уміщений у ній, розрізняють художні книги (казки, романи, повісті, оповідання, комікси та ін.), нехудожні книги (підручники, посібники, довідники, словники, енциклопедії) і музичні книги (видання нот).
• А якими книгами ви користуєтеся найчастіше?
Теорія літератури
Літературний твір — усний чи письмовий твір художньої і нехудожньої літератури.
В основі художньої літератури — творча уява автора/авторки, який/яка описує події, що відбувалися або могли відбуватися, реальне або вимислене життя героїв/героїнь, використовуючи образну мову.
Теорія літератури
Художня література — це твори, у яких дійсність постає в художніх образах, змальованих засобами мови.
Художню літературу ще називають красним письменством, словесним мистецтвом. Письменник/письменниця творить сюжет, образи героїв/героїнь за допомогою своєї уяви, використовуючи для їх зображення все багатство мови.
Інші види мистецтва — це музика, театр, кіно, образотворче мистецтво (живопис, графіка, скульптура), хореографія. Кожен із них відтворює світ своїми засобами: художник/художниця використовує колір, лінії, світлотіні; музикант/музикантка — звуки, ритм, а хореограф/хореографка — кроки, рухи тіла.
Література, зображуючи почуття, стосунки, побут і звичаї людей, не копіює дійсність, а знаходить у ній те особливе, що захоплює читачів/читачок, спонукає співпереживати героям/героїням, почуватися співучасниками/співучасницями подій, які розгортаються у творі.
Читання — основа навчання, один із найкращих способів отримання інформації. Воно допомагає вчитися жити, розвиває мислення та уяву, збагачує словниковий запас, формує світогляд і спонукає до творчості.
• Чи погоджуєтеся ви, що книга і читання є важливими в житті людини?
Чому корисне читання
• Поліпшує фізичний та емоційний стан.
• Розвиває мислення (аналітичне, критичне, логічне, творче, образне).
• Розвиває інтелект (навички розуміння прочитаного, розширює кругозір).
• Поліпшує мозкову активність (змушує мозок постійно працювати, тренує пам’ять і логіку).
• Спонукає до творчості (створення і реалізація ідей).
• Допомагає у спілкуванні (збагачує запас слів і допомагає розуміти емоції інших, співпереживати).
• Формує норми поведінки.
• Знижує стрес (спосіб забутися й «утекти від реальності» внаслідок занурення в художню книгу).
Серед читачів/читачок є багато таких, які вміють самостійно обирати й читати книжки, розуміти зміст твору й розмірковувати над ним, уявляти та емоційно переживати прочитане, подумки вести діалог з автором/авторкою, героями/героїнями твору. Їх називають компетентними читачами/читачками.
Читання — джерело розвитку людини. Тому цю тему у своїй творчості порушують письменники/письменниці, художники/художниці, скульптори/скульпторки.
Запитання і завдання за матеріалом, який вивчаєте
1. Як ви вважаєте, чому друкувати книги почали аж у XV ст.?
2. Яку книгу — електронну чи паперову — обираєте ви? Чому?
3. Пригадайте прочитані художні твори. Чи всі вони змальовують життя людини? Відповіді підкріпіть прикладами.
4. Створіть таблицю за зразком і впишіть жанри художньої та нехудожньої літератури, вказані в довідці.
Довідка: казка, оповідання, поезія, наукова стаття, рекламне повідомлення, навчальний текст, стаття в газеті.
Інтерактивні, ігрові та проєктні завдання для роботи в парах, групах
5. Попрацюйте в групах. Відтворіть історію книги, виконавши вправу: https://learningapps.org/watch?v=pnm773ipc21
6. Здійсніть віртуальну екскурсію в Музей книги і друкарства України.
https://ostrohcastle.com.ua/virtualna-ekskursiya-muzeyem-knygy-ta-drukarstva/
Поділіться своїми враженнями.
Завдання для розгляду твору в мистецькому контексті та з урахуванням міжпредметних зв’язків
7. Розгляньте картину сучасної художниці Ірини Клеби «Дівчинка читає» та скульптуру Анни Джонсон «Пам’ятник дівчинці, що читає». Які думки викликають у вас ці роботи? Якими авторки побачили читачок?
Ірина Клиба. «Дівчинка читає»
Анна Джонсон. «Пам’ятник дівчинці, що читає» (Іспанія, Севілья)
Домашнє завдання
1. Які вислови відомих людей, прислів’я та приказки про читання і книги ви знаєте? Створіть власні картки за зразком.
2. Чим корисне читання для вас? Як би ви доповнили інфографіку, подану на с. 8?
3. Створіть мультимедійну презентацію або підготуйте повідомлення про пам’ятники книгам і читачам/читачкам у світі.
Цікаво знати
• За даними Книги рекордів Гіннеса, найпопулярнішою книгою у світі є Біблія. Її загальний наклад за останні два століття становить майже вісім мільярдів примірників. Біблію перекладено понад 2500 мовами світу.
• Однією з найменших українських книг вважають «Кобзар» Тараса Шевченка, створений мікрогравером Миколою Сядристим. Книжка має 12 сторінок, площа кожної сторінки — 0,6 кв. міліметра. Перегортати сторінки можна тільки загостреним кінчиком людської волосини. Книжка зшита павутинкою. Обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника. На ній зображено портрет Тараса Шевченка й хату, у якій він народився.
• Найважчою вважають «Історію південної півкулі», яку видрукувано у США. Її вага — 225 кг, ширина в розгорнутому вигляді — 2 м 70 см, а висота — 2 м. Щоб її гортати, використовують спеціальний двигун. В Україні найбільшою є «Книга побажань» (висота — 105 см, довжина — 68 см, вага — 20,12 кг), де вміщено 2012 побажань уболівальників футбольній збірній України.
• Єдина у світі вишита книга — «Кобзар» Тараса Шевченка, над створенням якої майже рік працювали Олена Медведєва та Анна Тимошок. Книга містить 48 сторінок розміром 36,5 х 26 см. На кожній сторінці є український орнамент. Вишитий «Кобзар» важить 3,3 кг, а зберігають його в спеціальній шкіряній сумці-футлярі.
Біблія Гутенберга, видана у 1456 р., найдорожча у світі
Вишитий «Кобзар» Олени Медведєвої та Анни Тимошок
Коментарі (0)