Промінчики слова
- 18-01-2023, 00:54
- 282
5 Клас , Українська література 5 клас Чумарна, Пастушенко 2022
Промінчики слова
З чого починається твій день?
Мама вранці лагідно будить тебе: «Сонечко моє, прокидайся!» — і від цих слів тебе огортає хвиля тепла і ніжності. Як від сонечка, що світить у вікно. Як від маминої усмішки, схожої на сонячні промінчики...
І ти радісно кажеш мамі: «Я люблю тебе, мамусю!»
І серце мами аж дзвенить від щастя...
Навіть не згадуймо слова, якими, прокинувшись, могли би погасити сонечко в маминому серці...
Словом творився світ — і першими серед народжених слів були...
Спробуй назвати слова, які, на твою думку, були вимовлені першими. Бо саме з них почав народжуватись світ...
Заведи собі словничок цілющих слів. Найважливіших — саме для тебе. І записуй своїми словами, як ти розумієш їхнє значення. Ці слова, до яких ти доторкнешся на папері ручкою, почуттями і думками, запам’ятаються надовго. Може, навіть на все життя...
Одна дівчинка, твоя ровесниця, записала у своєму словничку: «Мама — це промінчик Бога у моєму житті...». Тепер вона вже доросла, навіть стала мамою — і огортає свою дитину великою любов’ю, пам’ятаючи, що вона — «промінчик Бога» для своєї дитини...
«Якби ти знав, як много важить слово...», — казав Іван Франко. Слово — промінчик Бога між людьми. То в чому його сила?
Чи може слово засвічувати у серці людини любов? Радість? Захоплення? Вдячність? Чи можна словом заспокоїти того, хто у тривозі? Чи можна розвеселити засмученого друга? Чи можна щирим словом порадити, допомогти комусь у біді? А тому, хто сумнівається у власній силі, хто не довіряє власному вмінню чи таланту, чи можна додати сили і відваги простими словами? Мабуть, на усі ці питання ти відповіси: «Так, звичайно».
Якими ж мають бути ці слова? Назвемо їх життєтворчими. Такими, які тобі хотілося б чути щодня від батьків, друзів, учителів у школі, з якими твоє життя стало б цікавішим і веселішим.
Пригадай і спробуй викреслити зі свого життя слова близьких людей, які завдали тобі смутку, образили, погасили віру у свої сили.
Кажуть, що рана від удару мечем загоїться швидко, а від удару словом — болітиме найдовше; що сказані другом образливі слова треба записувати на піску, а слова любові та вдячності — на камені. А ти запиши у своє серце слова миру і любові, бо це — наймогутніша сила, яка нічим не зітреться...
Усе, що особливо важливо для тебе, ти можеш виразити словами. Те, чого ми бажаємо, що для нас важливо, називається цінностями. В такому значенні може виступати як річ, так і стосунки між людьми. Існують біологічні (здоров’я, сила), економічні (право), естетичні (краса), моральні (чесноти) та інші цінності. Наші цінності впливають на наші вчинки, нашу діяльність, проявляються у наших судженнях. Однак не завжди те, що є цінним для однієї людини, цінує усе суспільство.
Невичерпним джерелом для нашого уявлення про цінності є література і фольклор. Усна народна творчість, зокрема, — це важливе джерело інформації про моральні та духовні цінності українського народу.
Марія Іваненко
Теорія літератури
Усна народна творчість, або фольклор — це результат колективної творчості народу: міфи, обряди та звичаї, музика, ігри, пісні, казки, перекази, легенди, прислів’я і приказки, притчі та ін. Із фольклорних творів ми дізнаємося про життя народу, його культуру, побут, традиції, вірування, уявлення про світ і мрії про майбутнє, про світ цінностей. Твори усної народної творчості дають нам інформацію про те, що мало значення для людини та суспільства, заради чого вона витрачала свої сили, час і здоров’я, заради чого вона жила.
Розмірковуємо над прочитаним
1. Прочитай рядки з поезії І. Франка про силу слова. Що ти можеш відповісти поетові? Як ти вважаєш, у чому життєтворча та руйнівна сила слова? Можливо, ти знаєш якусь життєву історію, у якій проявилася сила слова? Розкажи її.
Якби ти знав, як много важить слово,
Одно сердечне, теплеє слівце!
Глибокі рани серця як чудово
Вигоює — якби ти знав оце!..
Якби ти знав, які глибокі чинить рани
Одно сердите, згірднеє слівце,
Як чисті душі кривдить, і поганить,
І троїть на весь вік, — якби ти знав оце!
2. Як ти розумієш висловлювання: «Рана від удару мечем загоїться швидко, а від удару словом — болітиме найдовше»; «Сказані другом образливі слова треба записувати на піску, а слова любові і вдячності — на камені»?
3. Чи є такі слова, які можуть уже сьогодні змінити світ на краще? Запиши їх у свій словничок.
4. Чому, на твою думку, треба вивчати і берегти усну народну творчість?
5. Що таке — цінності? Як ти це розумієш? Що ти цінуєш у людях? Що, на твою думку, зробить тебе щасливим (якісь матеріальні блага, стосунки з людьми, відповідне ставлення до тебе тощо)?
6. Чи всі діти виховуються рідними матерями, які дали їм життя?
7. Від кого ще із близьких людей, що виховують дитину, вона отримує любов, ласку і тепло?
Збагачуємо мовлення
Цінність — будь-яке матеріальне або ідеальне (нематеріальне) явище, яке має значення для людини чи суспільства, заради якого вона діє, витрачає сили, час, гроші, здоров’я тощо, заради якого вона живе. Розрізняють три групи цінностей: істинне, добре і красиве, які пов’язані з трьома сферами: пізнавальною, діяльнісною і чуттєво-емоційною. Істина, краса і добро утворюють єдність подібно до єдності в людині розуму, серця і волі.
Коментарі (0)