Українські народні історичні пісні
- 31-12-2022, 14:56
- 223
8 Клас , Українська література 8 клас Кравець 2020 (F70)
Усна народна творчість
Усна народна творчість виникла дуже давно, коли люди ще не вміли писати. Народ складав казки, пісні, думи, прислів’я, загадки й передавав їх усно від покоління до покоління.
У казках, думах, піснях народ розповідав про тяжке підневільне життя, про непосильну працю з ранку до ночі, оспівував любов до рідної землі, героїчну боротьбу проти гнобителів та іноземних завойовників, мріяв про щасливе, радісне життя.
Кожен народ любить і зберігає свою усну творчість. Поетичний епос України — то живий голос далеких предків, то бездонна поетична душа великого українського народу, його минула, сучасна й майбутня слава.
- 1. Які твори належать до усної народної творчості?
- 2. Про що розповідається у творах усної народної творчості?
- 3. Чому потрібно зберігати твори усної народної творчості?
- 4. Які народні пісні ти знаєш?
Українські народні історичні пісні
Найбільшу моральну та естетичну насолоду діставав народ, зокрема його юне покоління, від історичних пісень, що їх виконували в різних місцевостях України. Ці твори підносили ідею патріотизму, оборони рідної землі від чужоземних нападників, возвеличували народних героїв.
Поетичні здібності народу, його вміння передавати ставлення до дійсності найяскравіше втілено в народній пісні. Вона є загальнонародним мистецтвом. У народній пісні виражено думки, враження, прагнення, мрії народу. Кожна пісня поєднує думку й настрій, що виражені у слові та мелодії. Кожна пісня змушує слухачів співпереживати.
Видатний український і російський письменник Микола Гоголь казав, що в народній пісні закладено історію народу, яка розкриває все його життя.
Історичні пісні створювалися у різні періоди історії. У них відображено конкретні історичні події та участь у цих подіях реальних історичних осіб. Для історичних пісень властиві оптимізм, відсутність духовної капітуляції* навіть у зображенні трагічних моментів. Герої історичних пісень завжди зберігають упевненість і здобувають моральну перемогу над ворогом. Герої пісень — це типові образи, названі за соціальною ознакою: козак, чумак*. У давніх історичних піснях про турецько-татарську неволю втілено кращі риси українського народу: любов до рідної землі, почуття власної гідності, стійкість. Персонажами історичних пісень виступали конкретні історичні, а також вигадані особи. Ефект достовірності в пісні створюється звертанням як до аудиторії, так і до героїв пісні, які діють у цілком конкретній обстановці: «Ой Морозе, Морозенку, ти славний козаче!»
За часів визвольної війни проти панської Польщі (1648-1654) історичні пісні прославляли героїв цієї війни — Богдана Хмельницького, Івана Богуна, Данила Нечая, Максима Кривоноса та інших.
Багато пісень складено про боротьбу селян за своє визволення за часів кріпацтва. У них оспівано народних ватажків — Максима Залізняка, Івана Гонту, Устима Кармалюка та інших.
Важливу роль в емоційності пісні відіграють пестливі слова: козаченько, чумаченьки, дівчинонька.
- 1. Яке значення мають народні історичні пісні?
- 2. Що висловив народ у історичних піснях?
- 3. Якими є герої історичних пісень?
Мужній воїн
Байда — узагальнений образ патріота рідної землі, борця проти турецько-татарського гніту.
В українських народних переказах образ Байди інколи пов’язують з особою князя Дмитра Вишневецького, якого прозвали Байдою.
Дмитро Вишневецький (Байда), за свідченням деяких істориків, був засновником першої Запорозької Січі на одному з дніпровських островів — Хортиці.
У народних піснях оспівано подвиги Байди-Вишневецького в боротьбі з татарами й турками. В одній із пісень зображено його мученицьку смерть. Турецький султан пообіцяв Байді життя, якщо той перейде на службу до турків. Але Байда відмовився зрадити свій народ і прийняв смерть. Про мужнього Байду вдячний народ склав пісню. Прочитай її уважно.
* Червоною зірочкою позначено слова, значення яких можна дізнатися у тлумачному словничку в кінці підручника.
Коментарі (0)