Войти
Закрыть

Український гумор

8 Клас , Українська література 8 клас Борзенко, Лобусова (повторне видання) 2021

 

Український гумор

Письменники давно помітили, що сміх позитивно впливає на духовне здоров’я людини й усього народу. Наприклад, автор «Тореадорів з Васюківки» Всеволод Нестайко за посередництвом одного зі своїх героїв зазначив: «Веселі, дотепні люди — дуже, по-моєму, потрібні для життя, потрібніші за серйозних, поважних і суворих. Бо серйозні й поважні тільки наказують та покрикують. А якийсь жартун скаже дотепне слово, і одразу легше працювати людям, і робота спориться, коли серед людей веселий чоловік».

Своє почуття гумору ми можемо розвивати за допомогою літератури, адже читання гумористичних творів — це своєрідна сміхотерапія, що лікує від гострих нападів серйозності.

Відомо, що гумор є різний: витончений і плаский, вульгарний і вишуканий. Існує також і національний: скажімо, англійський або український. Як і кожна людина, народ теж має своє неповторне «почуття гумору».

Про український сміх пишуть, що він не злостивий, здебільшого добродушний. Навіть у дуже скрутні періоди своєї історії українці знаходили привід для сміху. Він підтримував людей у різних життєвих ситуаціях, а декому допомагав побороти відчай і страх.

Драматург Лесь Подерв’янський влучно визначив наше ставлення до сміху: «Українці сміються часто-густо над самими собою, що дуже привабливо і симпатично. І це є ознакою сили й душевного здоров’я. Адже кожен психіатр знає, що людина, схильна до самоіронії, — здорова людина».

У художній літературі сміх виявляє себе по-різному, найчастіше як гумор і сатира. Зазвичай їх дуже легко розрізнити.

Гумор — доброзичливий і веселий сміх, який допомагає нам звільнятися від недоліків. У більшості людей він викликає усмішку, а не образу й неприйняття. Натомість сатира критикує, висміює й засуджує. Заперечуючи все негативне, сатира нагадує читачам про важливі життєві цінності — добро, красу, істину, справедливість.

В усній творчості українців чимало гумору й сатири: наприклад, в анекдотах. У художній літературі теж дуже багато комічного: зокрема в байках, усмішках, гуморесках, співомовках.

Гумор — відображення смішного в людині й житті. Гумор здебільшого виражає добродушне ставлення, не заперечує об’єкт висміювання.

Сатира — дошкульне висміювання, гостре викриття й неприйняття негативних явищ дійсності.

Опрацьовуємо прочитане

1. Що нового ви дізналися з цього тексту про гумор?

2. За якими ознаками розрізняють гумор і сатиру?

3. Поміркуйте: в наведеній цитаті з твору Всеволода Нестайка йдеться про гумор чи про сатиру? Обґрунтуйте свої міркування.

4. Чи є в цьому тексті приклад гумору? Відповідь обґрунтуйте.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду