Узагальнення за темами, які стосуються Стародавньої Греції
- 27-04-2022, 12:07
- 429
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Голованов (інтегрований курс) 2019
Узагальнення за темами, які стосуються Стародавньої Греції
1. Основні періоди історії Стародавньої Греції
Утворення перших держав на Балканах пов'язане з критською цивілізацією (ІІІ тис. до н. е. — приблизно до XV ст. до н. е.). Близько 2000 р. до н. е. тут з'явились ахейці й увібрали досягнення критської цивілізації — утворилася мікенська культура, центрами якої були Мікени, Аргос, Пілос на Пелопоннеському півострові. У ХІІ ст. до н. е. мікенська цивілізація загинула під час навали дорійців.
ХІ-ІХ ст. до н. е. — це «гомерівський період», під час якого дорійці розселилися на Балканах і утворили держави. Еллада у суспільному розвиткові відкотилася на 800-1000 років назад — аж до епохи розкладу первіснообщинного ладу. Далі відбувалося повторне виникнення класів, нерівності й держави. З народних оповідок складалися основи геніальних літературних творів «Іліада» й «Одіссея».
Період VIII-VI ст. до н. е. називається архаїчним. На його початку були остаточно створені поеми Гомера, які містили знання про попередній період історії. У грецькому суспільстві склалися поліси (держави в межах однієї общини).
V-IV ст. до н. е. — час найвищого злету античної цивілізації та античної культури (класичний період). Господарство, політична й воєнна могутність полісів досягли високого рівня. Елліни, об'єднавшись, відбили напад Перської держави, звільнили від її володарювання Егейське море, торгові шляхи до своїх колоній у Чорному морі. Згодом між полісами спалахнула згубна для Еллади Пелопоннеська війна. Розпочалися криза й занепад античної цивілізації. На півночі Балкан утворилася й зміцніла Македонська держава, яка запанувала над Елладою. Цар Македонії Александр здійснив завойовницький похід проти Персії. У результаті утворилася імперія і склалися умови для об'єднання античної та східної культур. Період завершився зі смертю Александра Македонського.
IV-І ст. до н. е. — елліністичний період. Після смерті Александра імперія розпалася на держави, що стали центрами античної культури на сході. Об'єднання двох культур народило елліністичну культуру. Духовне життя античного та східного світів набуло нового піднесення. Водночас на захід від Еллади міцніла молода рабовласницька держава — античний Рим. Згодом вона підкорила увесь елліністичний світ; полісна Римська держава перетворилася на імперію. Після того, як останню елліністичну державу завоювали римляни період еллінізму завершився.
2. Основні надбання грецької цивілізації.
Культура античної Греції збагатила європейську культуру. Елліни створили художні й наукові зразки, яких прагнули наслідувати митці всіх часів. Філософія, медицина, математика, геометрія, біологія та географія заклали основи наукового розвитку людства. Праці істориків стали цінним джерелом знань про минуле людства.
Грецький алфавіт послужив підґрунтям писемності багатьох народів. У сучасних європейських мовах є чимало слів грецького походження. Не виняток і наша рідна мова. Грецькі слова «геометрія», «філософія», «політика», «театр» та інші ми вживаємо щодня, без них складно уявити спілкування. Сучасні імена — Олена, Олександр, Ірина тощо мають грецьке походження.
Грецька культура подарувала людству безцінну перлину — театр. Нащадки застосовують сьогодні закони мистецтва, що сформувалися у стародавні часи. Грецька і давньоримська культури утворили основу сучасної європейської культури.
Коментарі (0)