Стародавня Індія
- 27-04-2022, 23:15
- 445
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Сорочинська, Мартинюк (інтегрований курс) 2019
§ 17. Стародавня Індія
Після вивчення матеріалу параграфа ви зможете:
• розпізнавати на карті півострів Індостан, долини річок Інд і Ганг;
• визначати вплив природно-кліматичних умов на розвиток цивілізацій Стародавньої Індії;
• називати етапи й хронологічні межі Хараппської і Ведійської цивілізацій Індії;
• описувати спосіб життя людей Стародавньої Індії.
Пригадайте:
1. Коли зародились цивілізації в Стародавньому Єгипті та Дворіччі?
2. Чому перші цивілізації виникали у долинах великих річок?
1. Географічне положення та природні умови Стародавньої Індії
Одним з центрів, де зародилась світова цивілізація, був півострів Індостан, що розташований у Південній Азії. Тепер на цій території існують п’ять держав — Індія, Пакистан, Непал, Бангладеш, Шрі-Ланка. Береги Індії із заходу, зі сходу і з півдня омивав Індійський океан, Аравійське море та Бенгальська затока. На півночі країна оточена найбільшим і найвищим у світі гірським хребтом — Гімалаями, які відмежовували Індію від інших країн світу. Тільки на північному заході Індії пролягав у давнину шлях з неї в інші країни.
Індія. Супутниковий знімок
У стародавні часи Індію сприймали як країну чудес; її природа вражає своєю пишністю і розмаїттям. Тут багато тропічних лісів, є степи та пустелі. У Гімалайських горах беруть початок дві великі річки Індії — Ганг, що тече на схід, та Інд, що тече на захід. У долинах рік, особливо Гангу, були дуже родючі ґрунти.
2. Хараппська цивілізація
Територія Індії була заселена з давніх часів. Найдавніше населення Індії створило свою самобутню культуру. У результаті розкопок було виявлено залишки двох великих міст. їх назвали Мохенджо-Даро та Хараппа. Вони були засновані у III тис. до н.е. на берегах ріки Інд. Це залишки першої відомої цивілізації Індії, яку вчені назвали Хараппською.
Особливий інтерес становлять руїни стародавнього міста Мохенджо-Даро, яке збудоване за точним планом. Широкі та довгі вулиці простягалися з півночі на південь. їх перетинали інші, що йшли із заходу на схід. Ширина вулиць сягала 10 м. Вони перехрещувались під прямим кутом. Вулиці були забудовані дво- або триповерховими будинками з випаленої цегли. Вони були підключені до загальноміської системи каналізації.
Високого розвитку в містах досягло ремесло, із бронзи виготовляли знаряддя праці та зброю, а також статуетки людей і тварин. Майстерності досягли у гончарському мистецтві.
Стародавні індійці вирощували пшеницю, ячмінь, горох, цукрову тростину, рис, бавовну, та ін. Із бавовни виготовляли нитки і тканини.
Руїни Мохенджо-Даро
У містах велася жвава торгівля; торгували з Південною Індією, Персією, Середньою Азією, Дворіччям. Вивозили бавовняну тканину, золото, слонову кістку, цінну деревину, а купували метали, коштовне каміння тощо.
Уже в III тис. до н.е. індійці мали писемність із ієрогліфів. Однак прочитати їх написи поки що не вдалося.
На початку II тис. до н.е. жителі стали залишати свої міста, з часом ті почали руйнуватися, і їх занесло піском. Про них забули на 3,5 тисячі років, доки у 1922 р. їх не знайшли археологи.
Але ким були мешканці цих міст, вчені достовірно нічого сказати не можуть.
Історики ще остаточно не встановили і причини запустіння цих міст. Можливо, була епідемія малярії, різка зміна природних умов (екологічна катастрофа) тощо.
3. Племена аріїв. Веди
У середині II тис. до н.е. в Індію з північного заходу прийшли індоєвропейські племена аріїв. Вони вели напівкочовий спосіб життя. Прийшовши в нову місцевість, арії на деякий час осідали на ній. Там вони будували укріплені поселення, засівали ячменем та пшеницею поля, в околицях випасали худобу. Коли пасовища та поля виснажувались, вони переходили на інші землі. Священними тваринами в аріїв були кінь та корова. Шкіра в аріїв світліша, ніж у стародавніх індійців.
На чолі племені стояв вождь — ймовірно, раджа. Його влада обмежувалася племінною радою. Племена часто об’єднувались у племінні союзи.
Мова аріїв — санскрит — споріднена з мовою стародавніх персів та сучасними європейськими мовами: українською, російською, білоруською, англійською, французькою та ін. Усіх їх належать до індоєвропейської мовної групи.
Розселення індоєвропейських племен
Бог Індра
Брахма
Рама — герой «Рамаяни»
Ця схожість спостерігається в цілому ряді слів: «матар» — «мати» (матір), «бхратар» — «брат»; «суну» — «син», «мадху» — «мед», «агнім» — «вогонь», «вадар» — «вода», «набхас» — «небо» і т. д. «Два, три, чотири, п’ять» мовою санскрит буде: «дві, трі, чатур, панча».
Арії вшановували велику кількість богів і розповідали про них різноманітні міфи. Богом вважався сам вогонь, його називали Агні. Мітра був богом справедливості, правди і доброчесності. Царем богів називався бог грози та блискавки — Індра. Богом справедливості і правосуддя був Варуна.
Арії поступово розселилися по всій Індії та перейшли до осілого способу життя. Цьому також сприяло те, що мешканці Індії навчилися виготовляти знаряддя праці із заліза. Легше стало розчищати джунглі, осушувати болота, будувати канали. Переходячи до хліборобства та осілості, арії змішалися з місцевим населенням і утворили разом із ним єдиний індійський народ.
У VIII ст. до н.е. з’являються в Індії численні князівства та держави.
Священними книгами аріїв, створеними у II тис. до н.е., були Веди. Веда мовою санскрит означала «знання». Стародавнє санскритське слово «веда» співзвучне з українським словом «відати», тобто «знати». Веди вважалися джерелом найдавніших і найважливіших знань людства. Вивчення, тлумачення та проголошення Вед здійснювали жерці — брахмани. За назвою Вед період панування аріїв в Індії прийнято називати Ведійською цивілізацією.
Найдавнішою із Вед є «Рігведа», яка містить в основному релігійні гімни, присвячені богам.
Про Індію часів приходу аріїв ми можемо багато довідатися з двох великих поем — «Махабхарата» і «Рамаяна». У них в релігійно-міфологічній формі відображені життя, вірування і знання стародавніх індійців. У поемі «Махабхарата» розповідається про війну між двома царськими родами, в яку втручаються боги.
4. Держава Маур’я та її історія
До VI ст. до н.е. Північна Індія поділялася на безліч царств. З часом одне з них — Магадха — швидко зміцнилося і розширилось. Близько 330 р. до н.е. полководець Александр Македонський заволодів усією Західною Індією. Визвольний рух проти завойовників очолив Чандрагупта, з роду Маур’їв. Він став засновником могутньої держави Маур’я. Йому вдалося об’єднати всю Північну та Центральну Індію.
Онук Чандрагупти Ашока підкорив сусідні царства у Південній Індії. Індійські перекази приписують Ашоці велику будівничу діяльність, розширення зрошувальних робіт і заснування в містах численних лікарень.
Ашока прагнув зробити населення своєї держави єдиним народом з єдиною релігією — буддизмом. Але такого об’єднання царю не вдалося здійснити. Більшість індійців вважала себе членами насамперед своїх племен і вірили у своїх богів, а вже потім — підданими царів Маур’я. Тому держава Маур’я була недовговічною. Вже у II ст. до н.е. вона розпалася.
Перевірте, як ви запам’ятали
- 1. Якими були природні умови Стародавньої Індії?
- 2. Які труднощі доводилось долати мешканцям цієї країни?
- 3. Як називають учені два найдавніші міста в долині річки Інд?
- 4. Коли Індія зазнала вторгнення аріїв?
- 5. Розкажіть про релігію аріїв. Що таке Веди?
- 6. Назвіть дві найбільші давньоіндійські поеми.
- 7. Коли і за яких обставин виникла держава Маур’я? Хто був її засновником?
Поміркуйте і дайте відповідь
- 8. Які причини могли викликати занепад давньоіндійських міст у II тис. до н.е.?
- 9. Чим відзначилося правління царя Ашоки?
- 10. Які причини загибелі держави Маур’я?
Виконайте завдання
- 11. Визначте основні здобутки найдавнішої цивілізації Індії.
- 12. Порівняйте Індію III тис. до н.е. з Дворіччям та Єгиптом тієї ж епохи. Які висновки можна зробити?
- 13. Обговоріть у групах. Що спільного і що відмінного у способі життя в господарстві аріїв і населення Мохенджо-Даро?
- 14. Що спільного, а що відмінного в уявленнях індійців та єгиптян про посмертне існування (про потойбічний світ)?
- 15. Обговоріть у групах. Ознайомтеся з поемою «Рамаяна». Подумайте, які риси людини поважав і цінував індійський народ. Які риси він засуджував та зневажав?
Завдання для допитливих
- 16. У Ведах збереглися легенди про створення світу й потоп. Чи знаєте ви схожі легенди в інших народів Стародавнього Сходу? Що в них є спільного, а що відмінного?
- 17. Обговоріть у групах. Як вплинула навала аріїв на розвиток цивілізації Стародавньої Індії?
Коментарі (0)