Боротьба Риму за панування у Середземномор’ї
- 27-04-2022, 23:44
- 488
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Сорочинська, Мартинюк (інтегрований курс) 2019
§ 38. Боротьба Риму за панування у Середземномор’ї
Після вивчення матеріалу параграфа ви зможете:
• показувати на карті перебіг Пунічних війн;
• розповідати про основні події на шляху Риму до перетворення на могутню Середземноморську державу;
• визначати наслідки Пунічних війн.
Пригадайте:
1. Коли завершилось підкорення Римом Італії?
2. Що було головною ударною силою римської армії?
1. Перша Пунічна війна (264-241 рр. до н.е.)
Об’єднавши під своєю владою Італію, Рим прагнув до панування у Західному Середземномор’ї. Але тут він зіткнувся із своїм колишнім союзником — фінікійською колонією Карфаген. Армія Карфагена була найманою. Основну силу карфагенян становив флот.
Пунами римляни називали карфагенян, і тому війни між цими двома державами називають Пунічними.
Римляни шукали приводу розпочати війну з Карфагеном. Першим кроком стало звільнення ними у 264 р. до н.е. захопленого карфагенянами міста Мессана на Сицилії. Так розпочалася перша з трьох Пунічних війн, яка тривала 23 роки.
На суходолі римляни успішно конкурували з ворогом. Вони взяли в облогу місто Сиракузи, і тиран цього міста Гієрон II змушений був укласти мирну угоду. Чимало грецьких міст також перейшли на бік Риму. Але для перемоги над Карфагеном потрібно було мати могутній флот. Наполегливі римляни за короткий час побудували 120 кораблів. У 260 р. до н.е. в битві під Мілами римський флот пройшов перше бойове хрещення і здобув вагому перемогу.
Перехід Ганнібала через Альпи. Фреска XVI ст.
Найграндіозніша битва першої Пунічної війни відбулася в 256 р. до н.е. біля сицилійського мису Екном. Римський флот знову здобув перемогу.
У 241 р. до н.е. виснажені війною Рим і Карфаген уклали мирну угоду, за якою Карфаген мав сплатити Риму контрибуцію у розмірі 84 тонни срібла, повністю звільнити Сицилію та повернути полонених римських громадян. У 238 р. до н.е. на Корсиці та
Сардинії були утворені перші римські провінції, тобто підвладні території. А в 227 р. до н.е. провінцією став і о. Сицилія.
Контрибуція — грошове відшкодування збитків під час війни на користь переможця.
Провінція — тут: підкорена Римом територія за межами Апеннінського півострова.
2. Друга Пунічна війна (218-201 рр. до н.е.)
Карфаген не змирився із втратою островів і готувався до війни з Римом. Він заснував нові колонії в Іспанії. Армію в цей час очолював син загиблого Гамількара Барки — Ганнібал. Він був талановитим полководцем і лютим ворогом Риму.
Ганнібал
У 218 р. до н.е. Ганнібал почав надзвичайно складний перехід своїх військ з Іспанії до Італії через Альпи. Не маючи підкріплення, Ганнібал з боями просувався Апеннінами до Риму. Перемігши біля Тразименського озера, він ще раз зустрівся з ворогом біля Канн. Це була одна з найвідоміших битв у стародавній історії, яка стала взірцем прагнення до перемоги для інших полководців аж до наших часів.
Шістнадцять років продовжувалась війна Ганнібала в Італії. Він розгромив не одну римську армію, але вирішальної перемоги так і не здобув.
Сципіон Африканський
Вирішальна битва другої Пунічної війни відбулась у 202 р. до н.е. біля міста Зама, неподалік від Карфагена. Ганнібалу протистояв римський полководець Сципіон Африканський. Карфагеняни зазнали поразки.
Унаслідок цього Карфаген втратив увесь свій флот і всі свої колоніальні володіння.
3. Війни з елліністичними державами
Маючи наметі захопити всі землі узбережжя Середземного моря, Рим одночасно вів війни з іншими претендентами на ці території. Найсильнішими серед них були елліністичні держави Македонія і Сирія.
У 197 р. до н.е. римляни після успішних бойових дій уклали мирну угоду з македонським царем Філіппом V і змусили його віддати флот та виплатити велику контрибуцію. Поблизу гори Сипіл (190 р. до н.е.) римляни здолали союзника Македонії — сирійського царя Антіоха III. У 168 р. до н.е. римляни біля міста Підни перемогли македонського царя Персея, сина Філіппа V Македонія була поділена на чотири провінції, які увійшли до складу Риму.
Тепер Рим міг зосередити сили для остаточної перемоги над своїм наймогутнішим ворогом — Карфагеном.
4. Третя Пунічна війна (149-146 рр. до н.е.). Зруйнування Карфагена
Після поразки Карфагену завдяки торгівлі вдалося відновити свої сили. Римські сенатори на чолі з Марком Катоном вимагали розпочати військові дії, щоб остаточно зламати супротивника. Кожна промова Марка Катона в сенаті закінчувалася словами: «Карфаген має бути зруйнований».
Карфагенський воїн
У 149 р. до н.е. римські війська висадилися поблизу Карфагена і підійшли до міста. Після тривалої облоги римляни взяли його штурмом. Місто зруйнували, а землю, де стояв Карфаген, зорали та «засіяли» сіллю. Колишній наймогутніший супротивник Риму став римською провінцією під назвою Африка.
У 146 р. до н.е. римляни придушили повстання у грецькому місті Коринф, завершивши підкорення Греції. Вона увійшла до складу римської держави як дві її провінції — Ахая й Етолія. Завоювавши, окрім цього, Іспанію, Італію, Понтійське царство, Вірменію, Сирію і Палестину, Рим перетворився на могутню Середземноморську державу.
Перевірте, як ви запам’ятали
- 1. Назвіть основні причини війн Риму з Карфагеном.
- 2. Чому війни з Карфагеном називаються пунічними?
- 3. Коли було знищено Карфаген?
Поміркуйте і дайте відповідь
- 4. Чому Рим продовжив завоювання після підкорення всієї Італії?
- 5. Що завадило Ганнібалу знищити Рим?
Виконайте завдання
- 6. Опишіть основні битви другої Пунічної війни.
- 7. Обговоріть у групах. Чому Рим так наполегливо намагався знищити Карфаген?
Завдання для допитливих
- 8. Яка битва Другої пунічної війни увійшла у всі підручники з воєнної стратегії і чому?
Коментарі (0)