Ведична цивілізація Індії
- 28-04-2022, 02:06
- 638
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Гісем (інтегрований курс) 2019
6 Клас , Всесвітня історія 6 клас Гісем (інтегрований курс) 2019
ПРИГАДАЙТЕ
1. Арії. У середині II тис. до н. е. в Індію з північного заходу прийшли племена аріїв. На чолі племені стояв вождь — раджа. Племена часто об’єднувалися у племінні союзи. Прийшовши на нову місцевість, арії на деякий час залишалися на ній. Там вони будували укріплені села, засівали ячменем та пшеницею поля, в околицях випасали худобу. Коли пасовища та поля виснажувалися, арії переходили на інші землі. Священними тваринами вони вважали коня та корову.
Поступово арії розселилися по всій Індії та змінили свій спосіб життя на осілий. Вони відрізнялися від місцевого населення зовнішнім виглядом: арії мали вищий зріст і набагато світлішу шкіру, ніж місцеве населення — дравіди. Поступово дравіди та арії змішувалися, і так сформувався єдиний індійський народ.
Простежте на карті (с. 82) межу розселення аріїв у І тис. до н. е.
2. Веди. Арії шанували велику кількість богів і складали про них міфи. Священними книгами аріїв були Веди (у перекладі із санскриту — знання), складені у ІІ тис. до н. е. У них було зібрано не лише міфи та легенди, але й відомості про будову світу, історію, медичні знання. Вивчення й тлумачення Вед здійснювали жерці — брахмани. За назвою Вед період після приходу аріїв до Індії називають Ведичною цивілізацією.
3. Соціальна структура індійського суспільства. Індійське суспільство поділялося на різні верстви — варни. Вважалося, що так встановив сам бог Брахма, від різних частин тіла якого пішли всі люди.
Існувала одна верства, яка не вийшла з тіла Брахми, — недоторкані. Вони жили осторонь суспільства, за межами селищ та міст. Представники інших варн не торкалися їх, щоб не осквернити себе. Недоторкані носили одяг, який залишився після померлих. Майном недоторканих могли бути лише собаки й осли, свою їжу вони мали їсти з розбитого посуду, а замість прикрас у них було залізо.
Мова аріїв має назву санскрит. Окремі слова з нього зустрічаються в багатьох мовах народів Європи та Азії, у тому числі в українській: «матар» — мати (матір), «бхратар» — брат, «суну» — син, «мадху» — мед, «агнім» — вогонь, «вадар» — вода, «набхас» — небо, «дві, трі, чатур, панча» — два, три, чотири, п'ять.
Варна — верства в індійському суспільстві. Загалом налічувалося чотири варни: слуги, землероби, воїни, жерці. Належність до варни була спадковою.
Брахма і варни.
За життя людина не могла змінювати варну та укладати шлюб із представником іншої варни. Проте індійський народ вірив, що після смерті людина може переродитися в представника більш високої варни. Для цього потрібно було дотримуватися певних правил життя: сумлінно виконувати свої обов’язки, бути терплячим і справедливим, уміти прощати й стримувати свої почуття, знати священні тексти. Ці приписи мали назву закони Ману.
Чому, на вашу думку, закони ману містять саме такі приписи?
4. Індуїзм. Жителі Давньої Індії поклонялися багатьом богам. Їхня релігія — індуїзм — збереглася до наших днів. Вона виникла як змішування вірувань дравідів та аріїв. Головними в індуїзмі є три боги: Брахма, Вішну і Шива.
Важливими для індуїзму були сансара та карма. Сансара — це нескінченний цикл перероджень людини. На те, ким людина народиться в наступному житті, впливає її поведінка в нинішньому. Як саме це працює, визначає закон карми. Якщо людина робить погані вчинки, вона забруднює свою карму, а якщо добрі — очищає.
Проте звичайна людина не здатна самостійно передбачити всі заплутані механізми дії карми. Вона може лише намагатися не грішити та сподіватися, що в наступному житті стане не комахою, а брахманом.
5. Буддизм. Одна з найдавніших на Землі світових релігій — буддизм. Він виник у VI ст. до н. е. в Індії. Засновником буддизму був царевич Гаутама, якого згодом назвали Буддою, що означає «просвітлений».
Будда навчав, що будь-яке життя супроводжується стражданнями. Причиною страждань є бажання, наприклад бажання влади, багатства, слави, щастя. Коли людина звільниться від бажань, почуттів та страждань, то перейде до стану нірвани — абсолютного спокою. Якщо людина досягне просвітлення, то не буде більше знову й знову народжуватися на Землі для страждань. Учнем та послідовником Будди міг стати кожен — багатий і бідний, цар і раб, брахман і недоторканий. Вищим ідеалом буддизму є чернець, душа якого перебуває в стані спокою.
Сучасний вигляд буддійського храму — Великої ступи, яка була збудована за наказом Ашоки. У світі вона відома як ступа Санчі — за назвою поселення, де вона розташовується. Ступа Санчі є першою і водночас найдавнішою будівлею такого типу.
Легенда розповідає, що царевич Гаутама від самого народження жив у розкоші. Він навіть не припускав, що існують старість, хвороби, горе та смерть. Якось царевич побачив немічного старого, потім — тяжкохвору людину, а пізніше став свідком того, як на кладовище несли небіжчика, якого оплакували рідні. Так Гаутама зрозумів, що у світі не все так чудово, як йому здавалося досі. Він зустрівся з убогим ченцем, який просив милостиню. Царевича вразили його гідність і спокій. Тому у 29-річному віці він теж вирішив стати ченцем. Для цього він таємно залишив рідний дім і почав жити як самітник. Одного разу під час роздумів він дійшов мудрості й пізнав велику істину спасіння. Відтоді його стали називати Буддою, тобто Просвітленим, Мудрецем.
Найвизначнішими буддійськими пам’ятками Давньої Індії були ступи — куполоподібні споруди, у яких зберігалися буддійські святині (частини тіла Будди та його послідовників).
6. Держави Індії. У VIII ст. до н. е. в Індії виникли численні князівства та держави.
Близько 330 р. до н. е. полководець Александр Македонський заволодів усією Західною Індією. Визвольний рух проти завойовників очолив Чандрагупта з роду Маур’їв. Він зруйнував побудовані Александром Македонським фортеці та став засновником могутньої держави Маур’їв.
Онук Чандрагупти Ашока, який жив у ІІІ ст. до н. е., підкорив майже всю Індію, крім крайнього півдня. Індійські перекази приписують йому велику будівничу діяльність, розширення зрошувальних робіт і заснування численних лікарень. Держава була поділена на великі області, на чолі яких стояли члени царської сім’ї.
Ашока прагнув перетворити населення своєї держави на єдиний народ із єдиною релігією — буддизмом. Однак такого об’єднання царю не вдалося здійснити. Більшість індійського народу вважала себе належними насамперед до своїх племен і прагнула вшановувати місцевих богів. Тому держава Маур’їв проіснувала недовго. Уже в II ст. до н. е. вона розпалася.
Чому Ашоці не вдалося створити єдиний народ?
Кам'яні колони, які цар Ашока зводив по всій країні. Сучасний вигляд.
Висновки
Запитання та завдання
Коментарі (0)