Культура й мистецтво арабського світу
- 6-04-2022, 13:26
- 675
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Культура й мистецтво арабського світу
У створенні арабської культури взяли участь не лише араби, а й інші народи Халіфату, які прийняли іслам, арабську мову та писемність.
Успішно розвивалися в арабському світі природничі науки: математика, астрономія, географія, медицина. Арабські математики створили алгебру.
У Багдаді та Дамаску вже в IX ст. були обсерваторії. Вчений Аль-Біруні (Х—ХІ ст.) висловив здогад, що Земля обертається довкола Сонця, а не навпаки. Таджик Ібн-Сіна (європейці називали його Авіценною) розробив медичну систему, якою Схід і Захід користувалися впродовж шести століть. Арабська астрономія була тісно пов’язана з астрологією, а хімія — з алхімією.
Обсерваторія — наукова установа, в якій за допомогою спеціальних приладів спостерігають за небесними світилами й досліджують їх.
У найбільших містах Халіфату відкривалися університети й великі бібліотеки.
Процвітала арабська література. Арабські поети оспівували воєнні подвиги, кочове життя. Поет Фірдоусі (писав таджико-перською мовою) склав велику поему «Шах-наме» («Книга царів»), присвячену подвигам легендарних героїв. Складалися чудові казки про дивовижні пригоди й подорожі, про спритних і хитрих людей. Вони пізніше ввійшли до збірки «Тисяча й одна ніч».
Араби будували чудові міста. Так, поселившись в Іспанії, вони побудували там Кордову, де — диво дивне! — вулиці були мощеними й освітлювалися ліхтарями.
Фортеця Альгамбра в Гранаді — втілення простоти, суворості й могутності
«Лев’ячий дворик» у палаці Альгамбра — вершина мусульманської архітектури XIV ст.
Мечеть у Кордові — одна з найвеличніших ісламських споруд у світі. Кінець VIII—Х ст.
Фонтан для обмивань на подвір'ї мечеті в Ісфагані (Іран)
Найкращими пам’ятками середньовічної арабської архітектури були величні палаци, мечеті, школи й університети. В іспанському місті Гранаді зберігся прегарний палац Альгамбра («червона»), побудований у ХІІІ—XIV ст. Його легкі колони тримають на собі перекриття, ніби сплетені з мережива. Біля мечеті (оточеного критими галереями дворика з басейном) араби зводили мінарет, медресе, мавзолеї.
Мінарет — баштоподібна споруда при мечеті, з якої скликають мусульман на молитву.
Медресе — вища богословська шкода.
Майстри виготовляли чудовий бронзовий посуд у вигляді тварин і птахів.
Джерело
XIII ст. Із праці іранського історика Ібн-Ісфендіара
Чоловік підніс йому (володарю) оздоблену коштовним камінням чашу, виконану у вигляді півня зі вставленими замість очей дорогоцінними рубінами. Володар узяв подарунок і віддарував його. Якось володарю доповіли, що той чоловік похваляється, що ніхто ще не зробив володарю такої послуги. Володар наказав організувати бенкет і на нього запросити господаря півня та ще 500 гостей. Перед кожним поставили по півню, ще кращому, ніж перший. Чоловіку стало соромно, він підвівся, поцілував землю й вибачився. Володар його посадив, повернув йому півня і подарував ще два таких.
1. Поміркуй, правду чи легенду переказав історик? Відповідь обгрунтуй.
2. Що в арабському світі цінувалося в характері людини, а що піддавалося осуду?
Арабська в'язь (шрифт)
Роздивись ілюстрації. Чим відрізнялася арабська архітектура й мистецтво від західноєвропейської?
Араби вважали мистецтвом каліграфію. Каліграфи й поети нерідко займали високі посади в Халіфаті. Простір між літерами араби часом заповнювали рослинним орнаментом, і це надавало арабескам — хитросплетінню арабського шрифту — особливої чарівності. Жодне інше письмо не має стільки шрифтів, як арабське.
Арабески — поєднання рослинного орнаменту з арабським написом.
Каліграфія (краснопис, чистописання) — мистецтво розбірливо, чисто й красиво писати.
Середньовічний Захід запозичив у арабів чимало наукових знань, а також виробництво паперу. З арабської Іспанії поширилися в Європі праці багатьох античних учених. Араби навчили європейців креслити карти, користуватися глобусом і компасом. Від арабів дісталися європейцям слова «зеніт», «алгебра», «алхімія», «альманах» та багато інших.
570—632 рр. — життя Мухаммеда.
622 р. — виникнення ісламу.
VII ст. — утворення Арабського халіфату.
VII—VIII ст. — Арабські завоювання.
Початок IX ст. — 1258 р. — Розпад Арабського халіфату.
ПЕРЕВІР СЕБЕ
1. Хто такі араби? Чим відрізнялися араби північні від південних?
2. Вибери правильну відповідь та поясни свій вибір:
Араби Халіфату були:
а) поганинами;
б) мусульманами;
в) християнами.
3. Чому доісламські вірування арабів підтримувало впливове купецтво?
4. Спробуй довести, що іслам об'єднав арабів усього світу та зміцнив Арабський халіфат завдяки установленим обов’язкам та правилам поведінки мусульман, викладеним у Корані.
5. Підрахуй, який зараз рік за мусульманським календарем.
6. Що втримало від загибелі Ісламську державу після смерті Мухаммеда?
7. Продовжи думку...
Мекка, Багдад, Дамаск — це арабські міста, в яких в різний час були...
8. Визначи причину занепаду Халіфату. Поміркуй, що спільного в причинах розпаду Халіфату, імперії Олександра Македонського та імперії Карла Великого?
9. Назви основні здобутки арабської культури.
10. Підготуй цікаве повідомлення про одного з видатних діячів середньовічної культури арабського світу.
Коментарі (0)