Виникнення слов'янської писемності. Кириор і Мефодій. Практичне заняття
- 30-03-2022, 22:30
- 540
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Подаляк, Лукач
§ 25. ВИНИКНЕННЯ СЛОВ’ЯНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ. КИРИЛО І МЕФОДІЙ. ПРАКТИЧНЕ ЗАНЯТТЯ
Який термін об’єднує поняття: граматика, риторика, діалектика, арифметика, геометрія, астрономія, музика?
Прочитайте текст підручника. Дайте відповіді на запитання та виконайте творче завдання. Разом з учителем обговоріть пройдений матеріал, пригадавши історичний шлях розвитку слов’янських держав, у тому числі - України, та їхні культури.
Першим правителям Великої Моравії довелося вести запеклу боротьбу з франками, які під приводом навернення язичників-слов’ян у християнство постійно вторгалися в їхні землі. Моравський князь Ростислав звернувся за підтримкою до Візантії й попросив прислати вчителів, щоб просвітити слов’ян у питаннях віри. У 863 р. до Моравії прибули направлені василевсом брати-священики - Константин (більш відомий під чернечим ім’ям Кирило) і Мефодій родом з м. Салоніки. З дитинства обидва знали мову слов’ян, серед яких вони зростали. Брати отримали чудову освіту та досягли успіхів у кар’єрі. Кирило - як дипломат, а Мефодій навіть став управителем однієї з областей, населених слов’янами. Однак, досягши таких успіхів, брати пішли в монастир у Малій Азії, де взялися до справи свого життя - створення слов’янської азбуки.
Для роз’яснення християнства потрібно було перекласти на слов’янську мову Біблію і богослужбові книги. Але слов’янських літер не існувало. Грецькі ж чи латинські не підходили, бо не передавали всіх звуків (зокрема, шиплячих) слов’янської мови. І тоді брати створили слов’янський алфавіт - глаголицю, яким записали переклади. Як система знаків глаголиця ідеально відповідала слов’янській звуковій системі, проте літери глаголиці мали досить складне написання, тому невдовзі на зміну їй прийшов інший, зручніший, алфавіт - кирилиця. Його винайшли й назвали на честь учителя учні Кирила і Мефодія. Цим алфавітом і досі користуються українці, росіяни, білоруси, болгари.
Після смерті Кирила і Мефодія їхніх учнів підступно вигнали з Моравії й вони знайшли притулок у Болгарії, де продовжили справу братів. Поступово поширюючись, слов’янська писемність проникла також у Київську Русь. Діяльність Кирила і Мефодія, зокрема писемність, яку вони створили, заклала підґрунтя для духовного й політичного піднесення слов’янських народів.
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
1. Який вплив мала діяльність Кирила і Мефодія на розвиток слов’янської культури?
2. Висловте вашу думку, чому брати-просвітники були канонізовані православною церквою.
3. Яким є значення діяльності Кирила та Мефодія для власне української історії?
4. Чому створення слов’янського алфавіту стало запорукою прийняття слов’янами християнства?
ТВОРЧО ПОПРАЦЮЙМО
Уважно розгляньте ілюстрації, що відображають зразки слов’янских абеток кирилиці та глаголиці. Розділіться на дві групи. Напишіть своє ім’я: одна група - кирилицею, друга - глаголицею. Учитель оцінить вашу роботу.
Сторінки Мирославового євангелія, написаного кирилицею. XII ст.
Сторінка Асеманійового євангелія, написаного глаголицею. XI ст.
Слов’янські абетки - кирилиця і глаголиця
Коментарі (0)