Гуситські війни (1419—1434 рр.)
- 9-04-2022, 21:49
- 498
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Гуситські війни (1419—1434 рр.)
Спалення Яна Гуса переповнило чашу народного терпіння. Численні прихильники Яна Гуса, гусити, повстали. Але серед них не було єдності. Одні, чашники, вимагали дозволу всім причащатися пашею. Інші, таборити (вони побудували своє укріплення на горі Табор), хотіли взагалі неможливого — побудувати Царство Боже на землі. У цьому царстві не буде ні бідних, ні багатих, майно належатиме всім. Таборити збиралися зруйнувати міста, спалити книги (окрім Біблії). Чашники й таборити дивилися один на одного вовком, але проти німецького засилля виступали злагоджено.
Таборити утворили військо, яке опалив дворянин Ян Жижка — талановитий воєначальник. Він брав участь у бою біля Грюнвальда 1410 р., в якому втратив око. Ян Жижка навчив своїх воїнів стягувати гаком рицарів з коня на землю, де їх можна було добити, вперше поставив легкі польові гармати «гоуфінце» (звідси походить наше «гаубиця») на візки. Свої бойові загони Ян Жижка оточував возами, скріпленими між собою ланцюгом. У його війську панувала залізна дисципліна, за розбій і крадіжку карали на смерть. Військова служба вважалася почесною.
Ян Жижка. Зі стародавньої гравюри
Для всезнайок
У загонах Яна Жижки були також українці. Вони й познайомили українське козацтво з практикою таборитів застосовувати в битві укріплення з возів.
Папа та імператор спорядили проти гуситів п’ять Хрестових походів, але рицарі зазнавали поразки за поразкою. Повстанська армія виявилася непереможною. В одному з боїв Ян Жижка втратив і друге око, проте й надалі керував військом, поки в 1424 р. помер від чуми. Два останніх Хрестових походи таборити відбили вже без нього. Військо таборитів звалилося на Австрію, Угорщину, Саксонію, Мейсен, де громило замки й монастирі, щоб насадити й там земне «Царство Боже» — фантастичне суспільство рівних. Тоді католицька церква приступила до гуситського руху з іншого кінця. Вона погодилася, щоб усі віряни причащалися з наші і щоб проповіді питалися пеською мовою. Чашники цим задовольнилися, таборити ж продовжувати руйнувати суспільні устої. Між ними й чашниками почалися воєнні дії. 1434 р. військо таборитів зазнало біля міста Ліпани нищівної поразки, після цього пеським королем став німецький імператор. А 1526 р. Чехія надовго ввійшла під управління австрійських Габсбургів.
Гуситські війни 1419—1434 рр.
Покажи на карті Австрію, Угорщину, Саксонію, Мейсен.
Де знаходилось укріплене місто таборитів?
Де військо таборитів зазнало в 1434 р. поразки?
Коментарі (0)