Повсякденне життя
- 11-04-2022, 00:22
- 457
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Крижановський, Хірна
Повсякденне життя
Князі та бояри жили в хоромах (палацах), городяни — в будинках з дерев’яних колод. Бідняки тулилися в халупах без вікон (щоб краще зберігалося тепло).
У будинку стояла масивна піч, нерідко розмальована. В ній пекли хліб та готували страви. Скляні вікна вперше з’явилися в ХІV— ХV ст. у Москві та Новгороді, і то лише в найбагатших будинках. Помешкання освітлювалося лучиною, рідше — масляними світильниками, і геть рідко — лойовими чи восковими свічками.
Двір оточувався огорожею з хвірткою та ворітьми і складався з будинку та господарських приміщень. Майже у кожному дворі були город і садок.
Простий люд носив одяг з грубого полотна, знать та заможні купці — з дорогих привізних тканин. Тканину фарбували в різні кольори.
Основною частиною чоловічого й жіночого вбрання була сорочка, яка поступово стала білизною. Чоловікам верхнім одягом слугували довга свита, каптан, сіряк, сарафан (нарядний чоловічий одяг), довгий безрукавний плащ. Жінки носили сарафан, літник, тілогрійку. Знатні дами полюбляли одяг з довжелезними рукавами, що іноді волочилися по землі. Для фізичної праці таке вбрання було негодящим, що відобразилося в крилатому вислові «працювати спустивши рукави», тобто абияк. Престижним вбранням вельможних і багатих була шуба. Верхній одяг стягувався поясом, до якого прикріплювали шкіряну сумочку — калитку.
Костюми: 1 — царське вбрання XV—XVII ст.; 2 — дівочий костюм ХІІІ—XVI ст.; 3 — дівочий костюм XIII—XVI ст. Сучасна реконструкція
Костюми: 1 — чоловічий костюм XV—XVI ст.; 2 — костюм молодого боярина XV—XVІ ст.; 3 — костюм боярина ХV—ХVI ст. Сучасна реконструкція
Чоловіки носили шапки, жінки закривали коси полотнищем, дівчата ходили простоволосими.
Городяни взували шкіряні чоботи чи черевики, а селяни — личаки.
Чоловіки носили на голові довге волосся (в Новгороді його заплітали в косу). Бороду до XVI ст. не обов’язково мали навіть священики. Дівчата розпускали коси або заплітали їх у товсту, довгу косу.
Харчувалися переважно житнім чи пшеничним хлібом, стравами з крупів (каші) та овочів (супи, щі), фруктами, дарами лісу. М’ясними стравами не зловживали, тим паче, що часто доводилося поститися. Продуктами харчування були також риба, коров’яче молоко, сир, масло, мед. Нили хлібний квас, пиво, медові напої, привізні вина, горілку. Снідали сяк-так, натомість добре наїдалися в обід і ввечері. Основним посудом слугували горщик і миска, ложка та ніж. Посуд був переважно дерев’яним.
Коментарі (0)