Наукові і технічні досягнення. Книгодрукування
- 21-04-2022, 17:32
- 899
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Пометун, Малієнко 2020
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Пометун, Малієнко 2020
1. Якими були винаходи Середньовіччя
Використайте ілюстрації (с. 123) і заповніть у зошиті таблицю, визначивши, яких сфер життя людини стосувалися і яке значення мали відкриття, здійснені середньовічними винахідниками.
1. Ткацький верстат. 2. Окуляри. 3. Дзеркало. 4. Ножиці. 5. Астролябія. 6. Вітряк. 7. Лоція. 8. Годинники. 9. Каравела. 10. Колісний плуг. 11. Гармати
2. Як були започатковані наукові дослідження
Які зрушення відбулись у середньовічній науці?
Наприкінці ХІІ ст. в Західній Європі переважали знання, не підкріплені дослідною практикою. Проте життя потребувало не тільки теорій, а й практичних знань.
Провісником дослідної науки був оксфордський професор, монах Роджер Бекон (1214-1292).
Який підхід до науки засуджував, а який — схвалював учений? Які відкриття чи передбачення вдалося йому зробити? Припустіть, чому скульптор зобразив Бекона саме так.
УРИВКИ З ТВОРІВ РОДЖЕРА БЕКОНА
У старовинних книжках сказано, що алмаз можна розколоти за допомогою козячої крові. Я змочував алмаз козячою кров'ю, і в мене нічого не вийшло. Проте спосіб розколювати алмаз добре знають ювеліри...
Можна зробити візки без будь-якої худоби, які можуть котитися з неймовірною швидкістю; літальні машини, сидячи в яких, людина зможе приводити в рух крила, що ударяють по повітрю, подібно до пташиних. Прозорі тіла можна так обробити, що далекі тіла здаватимуться близькими, і навпаки. На неймовірній відстані можна буде читати найдрібніші літери, розглядати зорі.
...Нема нічого гіднішого, ніж вивчення мудрості, яка відганяє темряву неуцтва, від цього залежить благо всього світу. Якою є людина у вивченні мудрості, такою вона є й у житті...
Статуя Роджера Бекона в Оксфорді (сучасне фото)
Твори Р. Бекона викликали жорстке неприйняття з боку католицького духовенства. За вироком церковного суду він майже 14 років просидів у в'язниці.
Вагомий внесок у розвиток дослідних знань зробила середньовічна алхімія, яка займалася пошуками «філософського каменя» — способу виготовлення універсальних ліків та перетворенням звичайних металів на срібло чи золото. Досліджуючи хімічні й фізичні властивості речовин, алхіміки отримали чимало сплавів та хімічних сполук, зокрема соду.
В епоху Хрестових походів розвивалися географічні знання, стали досконалішими географічні карти, з'явилися перші географічні атласи. Ще в XIII ст. венеціанський купець і мандрівник Марко Поло дослідив та описав Китай і Центральну Азію.
3. Як винайшли книгодрукування
Розкажіть про долю Й. Гутенберга та його винаходу.
Батьком європейського книгодрукування став німецький винахідник Йоганн Гутенберг. У середині XV ст. він винайшов друкарський верстат і спеціальну фарбу для літер. Йоганн Гутенберг започаткував і традиції друкарського тексту: розміщення, шрифти, оздоблення тощо. Близько 1450 р. Гутенберг видав друковану Біблію. Упродовж трьох років він виготовив 180 примірників, з яких до нашого часу збереглося лише 48.
Невідомий художник XVII ст. Йоганн Гутенберг
Попри життєві труднощі та фінансову скруту, Гутенберг ніколи не здавався, випускав підручники й календарі, не чекаючи визнання та винагород. Наприкінці XV ст. в Європі працювало майже 200 друкарень у 69 містах. Полиці бібліотек заповнилися книжками з різних галузей знань, виданими різними європейськими мовами. Книжок стало більше, і вони вже не були такими дорогими, як рукописні. Книга стала доступною для різних верств населення, поширення інформації значно прискорилося.
Спираючись на ілюстрації, розкажіть, як людство вшановує пам'ять про Йоганна Гутенберга.
1. Музей Й. Гутенберга у Майнці (Німеччина)
2. Пам'ятник Й. Гутенбергу в Страсбурзі (Франція)
3. Біблія, надрукована Й. Гутенбергом
1) Скористайтеся заповненою вами таблицею та ілюстраціями (с. 122-123) і запишіть, які винаходи Середньовіччя вплинули на:
2) За можливості дізнайтеся, у яких містах і країнах поставлено пам'ятники книгам. Підготуйте невелику розповідь про один із них.
«Історична мозаїка»
http://bit.do/fFQxr
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)