Практичне заняття. Вплив перших середньовічних імперій на становлення середньовічної Європи
- 30-03-2022, 23:20
- 1 450
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Бонь, Іванюк
§ 6. Вплив перших середньовічних імперій на становлення середньовічної Європи
1. Користуючись текстом підручника й наведеними уривками, складіть міні-твір «Моя подорож до Арабського халіфату».
П’ятниця
Пророк Мухаммад так говорив про значення цього дня: «П’ятниця - володарює над іншими днями... П’ятниця має п’ять особливих якостей. Перше - у п’ятницю Аллах створив Адама. Друге - у п’ятницю Аллах вигнав Адама на землю. Третє - у п’ятницю Аллах закликавАдама до себе. Четверте - у п’ятницю настає такий час, коли Аллах обов’язково дасть людині те, що вона просить. П’яте - у п’ятницю буде Страшний Суд».
Кааба
Кааба є невеликою спорудою кубічної форми, збудованою із сірого каменю. її висота 12,05 м. Загальна площа 191 м2. Товщина стін становить 1 м. Підлога всередині приміщення Кааби на 2,2 м підноситься над площею, де здійснюється обхід віруючими храму. У північно-східній стіні на висоті двох метрів від землі знаходяться закриті простирадлом двері, до яких під час відвідин ставлять драбину. Усередині Кааби меблів немає. Там знаходиться лише стіл, на який ставлять пахощі. Підлога вимощена мармуровими плитами. Споруду вкриває чорна парча, на якій вишито рядки з Корану. Щороку караваном з Єгипту привозять новий покрив. На свята чорний покрив замінюють білим.
Кожен з давніх арабських родів мав власний родовий колір. Коли хтось із роду брав участь у битві, він вбирався у кольори свого роду й піднімав прапор відповідного кольору. Так, Фатіміди були у зеленому, Омейяди у білому, Аббасиди у чорному. Зелений колір до сьогодні вважається кольором нащадків Пророка.
Внутрішня будова Кааби
Паломники, що моляться довкола Кааби
Двері до Кааби. Сучасний рисунок
Мечеть Купол скелі
Мечеть Купол скелі
Мечеть Купол скелі - одна з найважливіших споруд ісламу. Її зведено на Храмовій горі в Єрусалимі, на місці славнозвісного храму царя Соломона.
У VII ст. арабський завойовник Омар Ібн-Хатіб побудував мечеть. Пізніше халіф Абдулель-Малік оголосив її місцем паломництва мусульман. За легендою, саме тут до Мухаммада з’явився архангел Джабраїл, який відніс пророка на небо.
Мечеть була збудована між 688 і 692 роками. Це найдавніша з мусульманських будівель, які збереглися до наших днів. Діаметр купола 20 м, висота 34 м. Зовнішні стіни будівлі являють собою восьмигранник. У центрі будівлі - камінь заснування, а довкола нього - аркади, що дають змогу паломникам вільно рухатися у процесії навколо святині.
Мечеть прикрашена мозаїками й арабесками.
2. Використовуючи наведені дати й текст підручника, складіть хронологічну таблицю.
1347-1349 рр., 375 р., 451 р., 498 р, 782 р., 800 р., 817 р., 843 р., 518 р., 532 р., 527 р., 534 р., 726 р., 787 р, 1071 р., 1081 р., 1261 р., 1326 р., 1453 р., 425 р., 855 р., 570 р., 622 р., 631-632 рр., 750 р., 827 р., 687-691 рр., 705-715 рр.
3. Уявіть себе придворним біографом і, користуючись текстом підручника і додатковими джерелами, складіть оповідь про одного із зображених на портретах діячів (на вибір).
4. Користуючись текстом підручника і текстом документа:
А. Підготуйте доповідь «Судочинство у франків».
Документ
Із «Салічної правди»
Титул І. «Про виклик на суд»
§ 1. Якщо хто буде викликаний на суд за законами короля і не з'явиться, присуджується до сплати 600 денаріїв, що становить 15 солідів.
Титул III. Про крадіжку рогатої худоби
§ 2. Якщо хто вкраде однорічну або дворічну тварину і буде викритий, присуджується до сплати 15 солідів.
§ 3. Якщо хто вкраде бика або корову з телям, присуджується до сплати 35 солідів. Додаток 4. Якщо ж хто вкраде королівського бика, присуджується до сплати 90 солідів, не рахуючи вартості викраденого і відшкодування збитків.
Титул X. «Про крадіжку рабів»
§ 1. Якщо хто вкраде раба, коня... присуджується до сплати 30 солідів.
Титул XIV. «Про напад або грабіж»
§ 1. Якщо хто пограбує вільного чоловіка, напавши на нього зненацька, і буде викритий, присуджується до сплати 63 солідів.
§ 6. Якщо хто нападе на чужу віллу і буде викритий у цьому нападі, присуджується до сплати 63 солідів.
Титул XV. «Про вбивство»
§ 1. Якщо хто позбавить життя вільного чоловіка... присуджується до сплати 200 солідів...
Титул XVI. «Про підпал»
§ 2. Якщо хтось спалить будинок з прибудовами і буде викритий, присуджується до сплати 63 солідів.
Титул LIII. «Про викуп руки від казанка»
§ 1. Якщо хто буде присуджений до випробування за допомогою казанка з киплячою водою, то сторони можуть дійти згоди, щоб присуджений викупив свою руку...
Титул LIV. «Про вбивство графа»
§ 1. Якщо хто позбавить життя графа, присуджується до сплати 600 солідів...
Титул LIХ. «Про аллод»
§ 1. Якщо хто помре і не залишить синів і якщо мати переживе його, нехай вона вступить у спадок.
§ 2. Якщо не виявиться матері і якщо він залишить брата чи сестру, нехай вступлять у спадок...
§ 4. І якщо потім виявиться будь-хто ближчий з цих поколінь, він нехай вступить у володіння спадщиною.
§ 5. Земельний же спадок у жодному разі не повинен діставатися жінці, але вся земля нехай відходить чоловічій статі...
Б. Підготуйте доповідь «Іконоборчий рух у Візантійській імперії».
Документ
Про переслідування іконошанування за Лева III
726 року поблизу Криту стався сильний землетрус і виверження вулкану.
Кажуть, що імператор [Лев III], почувши про це [явище], визнав його свідченням Божого гніву й намагався вгадати, яка ж його причина. Тому-то він і повстав проти благочестя і святих ікон, задумуючи їх повалення, бо вважав... нібито від поставлення ікон і від поклоніння їм сталося страшне знамення. І почав він учити народ власним догматам. Багато хто, втім, гірко оплакував образу церкви. Саме тому жителі Еллади і Складських островів, відкидаючи неблагочестя, ополчилися на імператора. Зібравши численний флот, вони поставили над собою імператором [людину] на ім’я Косьма і прибули до царственого міста. Жителі міста, воюючи, підпалили багато з кораблів навколо Косьми... Косьма ж і інший [бунтівник], [на ім’я] Стефан, були схоплені й обезголовлені...
Лист Псевдо-Єпіфанія Кіпрського єпископу Єрусалима Іоанну, що засуджує шанування ікон (кінець VIII ст.)
Господь світу за людинолюбства свого дарував нам [сили] потоптати сатану ногами християн і віддалитися від усього згубного...
На шляху нашому в святе місце Вефіль, щоб зустрітися з твоєю чесністю, ми прийшли в село, зване Анауфа, і, побачивши там запалений світильник і запитавши, [що це], дізналися, що в містечку є церква. Увійшовши до неї, щоб помолитися, ми виявили в її дверях розфарбовану завісу, на якій було зображено щось, що нагадує людину й ідолоподобу. Вони сказали, що це було нібито зображенням Христа або одного зі святих - [точно] не пам’ятаю, хоча сам бачив. Знаючи, що тримати подібні [речі] в церкві - мерзота, я розірвав завісу і порадив загорнути в неї померлого бідняка. [...] Закликаю також: розпорядись, щоб подібні [речі] не розвішувалися в церквах, бо мета твоєї чесності піклуватися про все і дбати про чистоту [всього], що слід церкві й пастві.
Запам'ятайте дати
V-XV ст. - середні віки.
Раннє Середньовіччя - V-IX ст. (на Сході II-IX ст.).
Високе (розвинуте) Середньовіччя - X-XIII ст. (на Сході ХІ-ХІІ ст.).
Пізнє Середньовіччя - XIV-XV ст. (у більшості країн Сходу завершилось у XIX ст.).
IV—VII ст. - Велике переселення народів.
481-511 рр. - правління короля франків Хлодвіга.
527-565 рр. - правління візантійського імператора Юстиніана.
610 р. - Мухаммад почав проповідувати іслам.
VII ст. - створення Арабського халіфату.
VIII—IX ст. - Каролінгське відродження.
VIII—X ст. - набіги племен вікінгів у Європі.
715-741 рр. - правління майордома Карла на прізвисько Мартелл («Молот»),
768-814 рр. - правління франкського короля, згодом імператора Карла Великого.
843 р. - укладення Верденського договору про поділ імперії Карла Великого.
VIII ст. - рух іконоборців у Візантії.
980-1037 рр. - роки життя Авіценни (ібн Сіни).
1347-1349 рр. - епідемія чуми в Європі.
XIII ст. - прихід із глибин Азії орд зі спільною назвою «монголи».
1453 р. - завоювання Константинополя турками й падіння Візантії.
Узагальнення
Франкська імперія
Найпотужніше з усіх «варварських» королівств, які утворилися після падіння Римської імперії, створили франки. Найвидатнішим правителем франкського королівства був Карл Великий, який завдяки завоюванням створив одну з найбільших імперій Середньовіччя. І хоча після смерті імператора держава розпалася, за його наступників, Каролінгів, франки панували в Західній Європі. Завдяки глибоким реформам імператорський двір став не лише політичним центром, а й осередком науки, мистецтва, літератури. Цей період називався Каролінгським відродженням. Держава для управління величезними територіями не лише впорядковувала збірки законів, карбувала монети, встановлювала систему мір і ваги, а й підтримувала церкву, розбудовувала храми, піклувалася про монастирі та школи. Створена силою зброї імперія франків змогла на певний час об’єднати Західну Європу в єдиний культурний, релігійний організм.
Візантійська імперія
Східна Римська імперія - Візантія - мала потужну армію і флот, а завдяки винайденню «грецького вогню» панувала на морі. Найвідомішим правителем Візантії був імператор Юстиніан І. Він здійснив реформи в податковій системі, релігійній сфері, будівництві. Одним із наслідків реформи законодавства було укладення «Кодексу Юстиніана». За його правління Візантійська імперія, яка постійно зазнавала нападів германців, слов’ян, аварів, успішно їм протистояла й змогла поширити владу на значну частину колишніх римських володінь.
Візантійці побудували чимало міст із розвинутим ремеслом і торгівлею. Але поступово землі Візантії почали захоплювати турки, війни з якими ослабили імперію. Захоплення й пограбування Константинополя хрестоносцями привело до розпаду держави. У 1453 р. турки захопили Константинополь, імперія перестала існувати.
Візантія успадкувала й розвинула чимало культурних надбань Римської імперії. Візантійці створили неперевершені храми, палаци, книги, ювелірні прикраси, досягли успіхів у техніці. Культурний спадок Візантії перейняли християнські народи Східної Європи.
Арабський халіфат
Батьківщиною арабів, яким належить помітне місце в середньовічній історії, був Аравійський півострів. Поступово розрізнені, інколи ворогуючі племена об’єдналися й утворили власну державу - Халіфат. Основою об’єднання стала нова релігія - іслам. її сутність було викладено у священній книзі - Корані. Основоположником нового вчення, а також засновником утвореної на його засадах держави вважають Мухаммада. Після смерті Мухамада влада перейшла до його послідовників - халіфів. За їхнього правління до складу Арабського халіфату увійшли деякі візантійські землі, Сирія, Палестина, Дворіччя. У VIII ст. араби завоювали землі від Атлантики до Індії, від Єгипту до Каспію. За доби Середньовіччя Арабським халіфатом правили династії Омейядів і Аббасидів.
На чолі держави арабів стояв халіф, який вважався наступником пророка Мухаммада. Йому належала релігійна та світська (емірат) влада. Халіф був головним суддею та керував військом. Строкате населення Халіфату, суперечності між різними течіями ісламу та боротьба за владу спричинили його розпад.
Араби створили розвинену культуру. Завдяки арабським перекладам до нас дійшли тексти багатьох книг давніх греків, римлян, індійців. Араби вдосконалили індійські цифри, й зараз ними користується весь світ. Вражаючими були їхні успіхи в техніці, медицині й географії. До сьогодні люди захоплюються чудовою арабською поезією та казками.
ПЕРЕВІРТЕ СЕБЕ
І. Оберіть правильну відповідь.
1. Григорій Турський є автором праці:
А «Історія франків»
Б «Церковна історія народу англів»
В «Діяння саксів»
Г «Взяття Константинополя»
2. «Книга Страшного Суду» - це:
А Міський статут
Б Епічний твір
В Документ про перепис населення
Г Збірка наказів короля
3. Король франків - засновник імперії:
А Хлодвіг
Б Карл Мартелл
В Піпін Короткий
Г Карл Великий
4. Майордом - це:
А Королівський лісник
Б Зброєносець рицаря
В Управитель маєтком
Г Майстер-ремісник
5. Засновником королівства у франків вважають:
А Карла Мартелла
Б Хлодвіга
В Піпіна Геристальського
Г Карла Великого
6. Вандальське королівство очолював:
А Гейзеріх
Б Каракалла
В Аттіла
Г Валлія
7. Візантійська імперія виникла у 293 р. за правління імператора:
А Діокпетіана
Б Юстиніана
В Константина V Копроніма
Г Іоанна V Палеолога
8. Проти іконоборства виступив:
А Лев III Ісавр
Б Константин V Копронім
В Іоанн Дамаскін
Г Велізарій
9. У візантійському суспільстві «сильні люди» - це:
А Стратіоти
Б Динати
В Апори
Г Парики
10. Династія Комнінів була заснована:
А Командиром військової гвардії Юстином
Б Полководцем Велізарієм
В Полководцем Алексієм
Г Ігуменом Феодором
11. Августеон - це:
А Головний храм Константинополя
Б Центральна вулиця Константинополя
В Центральна площа Константинополя
Г Імператорський палац
12. У 622 р. Мухаммад переїхав до міста:
А Мекки
Б Медини
В Ясриба
Г Єрусалима
13. Місцевість у гірській частині на південному заході Аравійського півострова - «Щаслива Аравія»:
А Тіхама
Б Ємен
В Недж
Г Дахна
14. Династія Омейядів була усунена від влади Аббасидами:
А У 632 р.
Б У 680 р.
В У 714 р.
Г У 750 р.
15. Автором «Книги зцілення» є:
А Авіценна
Б Мухаммед аль-Баттані
В Аль-Кінді
Г Аль-Біруні
II. Установіть відповідність.
1.
2.
4.
5.
III. Розташуйте події у хронологічній послідовності.
1.
2.
3.
4.
Коментарі (0)