Італійські торговельні республіки. Реконкіста й утворення королівства Іспанія
- 21-04-2022, 20:41
- 873
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Щупак, Бурлака 2020
7 Клас , Всесвітня історія 7 клас Щупак, Бурлака 2020
• Подумайте, які географічні й інші умови сприяли розвитку торгівлі в середньовічній Європі. Якими досягненнями мусульманської цивілізації збагатилась європейські наука і культура?
1. ІТАЛІЙСЬКІ ТОРГОВЕЛЬНІ РЕСПУБЛІКИ ВЕНЕЦІЯ І ГЕНУЯ
Протягом Середньовіччя в Італії так і не було створено єдиної держави. Однак це не перешкодило їй зайняти провідне місце в Європі за рівнем господарського і культурного розвитку. Найбільш економічно розвиненими у Європі в XI—XV ст. були міста Північної Італії — Венеція, Генуя, Флоренція, Піза та ін. Цьому сприяли такі передумови:
У ХІ—ХІІ ст. італійські міста стали самоуправними комунами, які очолювали виборні консули (радники). У Венеції і Генуї влада належала не консулам, а дожу (вождю), якого обирали довічно. Міста-держави постійно ворогували між собою, це заважало об’єднанню Італії і прирікало її на роздробленість.
Палац дожів у м. Венеція, Італія (сучасне фото)
Поміркуймо!
В Азові була розміщена торговельна факторія Венеції, а у Феодосії — Генуї. Це були кінцеві пункти караванних торговельних шляхів, які вели з Індії через Середню Азію до Чорного моря.
• Поміркуйте, яку роль у торгівлі Венеції й Генуї відігравали їхні колонії в Північному Причорномор'ї, на території сучасної України.
Доходи від торгівлі та виробництва товарів у підприємливих генуезців і венеціанців зростали завдяки їхній фінансовій діяльності. У ХІІІ ст. Флоренція почала карбувати власну монету — золотий флорин. Проте найпопулярнішими були північноіталійські золоті дукати, які в 1140 р. почали чеканити венеціанці.
Бурхливий економічний розвиток і передові на той час суспільні відносини перетворили Італію на найбільш розвинену країну Західної Європи XIV ст.
Золотий дукат XIV ст.
2. РЕКОНКІСТА. УТВОРЕННЯ ОБ'ЄДНАНОГО ІСПАНСЬКОГО КОРОЛІВСТВА. КОРТЕСИ
У 711-714 рр. Піренейський півострів завоювали араби та бербери, яких християни називали маврами (завойовники прийшли з Мавританії, що в Африці).
Одночасно з мусульманськими володіннями в Іспанії на півночі Піренеїв існували християнські держави. Християни прагнули реконкісти — відвоювання європейських земель у мусульман.
Відео «З історії зброї. Бомбарда» (тривалість 03 хв 27 с)
https://cutt.ly/xodnDmI
Варто запам'ятати!
Реконкіста (ісп. reconquistar — відвойовувати) — відвоювання християнами у VIII—XV ст. Піренейського півострова й інших територій, що були захоплені арабами та берберами (які пізніше отримали загальну назву «маври»). Реконкіста тривала близько восьми століть.
Феодали в ході Реконкісти одержали нові землі та посади на відвойованій території. У війнах брали участь і селяни. Вони отримали землю, особисту свободу. У відвойованих містах упроваджувалося самоврядування. Підсилювався вплив християнської церкви.
Результатом Реконкісти було утворення на півночі Піренейського півострова королівств Кастилія (у перекладі з іспанської — Країна замків) і Арагон, а в Піренейських горах — Наварри. На заході півострова з Кастилії виокремилося королівство Португалія. Протягом XIV ст. і більшої частини XV ст. Іспанія була розділеною.
У маврів на Піренейському півострові залишилася тільки одна багата територія на півдні — Гранадський емірат.
Діємо: практичні завдання
Держави Піренейського півострова у VIII—XIV ст. Реконкіста
Держави, що утворювалися на Піренейському півострові, були становими монархіями. Спочатку в Кастилії королі скликали на раду вищу світську й церковну знать. Пізніше на засідання почали запрошувати представників міщан і навіть вільних селянських общин. Так виникли збори представників станів — кортеси.
Варто запам'ятати!
Кортеси (ісп. cortes, від corte — королівський двір) — у державах Піренейського півострова станово-представницькі збори (парламенти), найдавніші на території Західної Європи (з 1137 р.). У сучасній Іспанії парламент називається Генеральними кортесами.
Наприкінці XV ст. шляхом династичної унії було об'єднано Арагон з Кастилією. Це сталося у 1479 р. завдяки шлюбу двох монархів — Фернандо ІІ Арагонського і Ізабель І Кастильської. Так було зроблено важливий крок до створення іспанської держави. У своїй боротьбі за сильну, єдину монархію Фернандо ІІ та Ізабель І шукали підтримки у католицької церкви.
У 1492 р. після тривалої облоги впала Гранада — останнє мусульманське володіння в Іспанії.
Історичні подробиці
Ще до шлюбу Ізабелла і Фердинанд домовилися допомагати одне одному і надавати підтримку в усьому. «Один важливий так само, як інший», — цей історичний напис було висічено над тронами подружжя в замку Алькасар у Сеговії.
3. ГОНІННЯ НА АРАБІВ І ЄВРЕЇВ
Іспанія була багатонаціональною країною. Понад пів тисячоліття на Піренеях жили маври, що сповідували іслам, і євреї, які були юдеями. Проте ревні католики Фернандо ІІ та Ізабель І прагнули позбавитись іновірців. У 1480 р. в Іспанії була введена інквізиція, детальніше про яку ви дізнаєтесь у наступному розділі підручника. Було встановлено нагляд за всім населенням країни, а найбільше — за маврами і євреями. Суд інквізиції міг за таємним доносом засудити будь-кого. Тисячі людей були страчені в жорстокий спосіб, ще більше — засуджені до ув'язнення.
Поміркуймо!
Чи трапляється в наш час нетерпиме ставлення до іншої культури, релігії? Чому така нетерпимість є шкідливою і небезпечною для всього людства? Які права людини при цьому порушуються?
ЗНАЮ МИНУЛЕ • ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ • ПРОГНОЗУЮ МАЙБУТНЄ
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
Знаю і систематизую нову інформацію
1. Назвіть причини піднесення італійських торговельних республік.
2. Поясніть поняття «кортеси», «Реконкіста», «династична унія».
3. Дізнайтеся значення поняття «релігійна нетерпимість» та наведіть докази існування релігійної нетерпимості в середньовічній Іспанії.
4. Встановіть відповідність між значеннями ребусів та історичними фактами.
Обговорюємо в групі
Мислю творчо
Які досягнення мусульманської культури Іспанії вам найбільш цікаві? Дізнайтеся, що таке «патіо». Чи збереглося мистецтво вишуканого оформлення внутрішніх двориків у культурі сучасної Європи? Чи поширене воно в Україні? Створіть фотоальбом чи презентацію «Арабська спадщина Іспанії».
Патіо в Кордові (сучасне фото)
Ці дати допоможуть вам орієнтуватися в подіях. Запам'ятайте їх:
1479 р. утворення єдиного Іспанського королівства
1492 р. падіння Гранади, завершення Реконкісти
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)