Завоювання і освоєння Нового світу європейцями
- 29-03-2022, 01:45
- 1 760
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021
8 Клас , Всесвітня історія 8 клас Щупак, Бурлака 2021
Які країни були лідерами Великих географічних відкриттів? Якими були основні наслідки Великих географічних відкриттів?
1. ДОКОЛУМБОВІ ЦИВІЛІЗАЦІЇ АМЕРИКИ
До відкриття Америки європейцями тут існували місцеві розвинені цивілізації, які створили неповторну культуру.
Територію сучасної Мексики та Гватемали заселяли племена майя. Вони цікавилися астрономією, створили власний календар і писемність. Майя засновували міста, будували палаци, мали майданчики для гри в м’яч. До пантеону богів майя входили боги землі, дощу, вітру, блискавки й інших природних сил і явищ.
Іншою великою імперією доколумбової Америки була держава інків (самі жителі називали свою країну «Земля чотирьох частин»). Інки населяли територію сучасного Перу й Еквадору. Слово «інка» також мало значення титулу. Верховного правителя називали «Сином Сонця» та вклонялися йому як божеству.
Інки створили могутню і розвинену цивілізацію. їхню столицю Куско захищали високі мури, всередині міста були кам’яні дороги.
Інки мали власну писемність — вузликове письмо, що складалося з різнокольорових мотузок і вузликів різного розміру.
Мачу-Пікчу — «втрачене місто інків» у Перу (сучасне фото)
Перегляньте відеореконструкції і зображення міст інків, ацтеків і майя. Висловте судження про рівень розвитку їхніх цивілізацій.
Відео «Теночтітлан — столиця ацтеків». Тривалість 02 хв 33 с
https://cutt.ly/xkminiZ
«Місто майя: ЗД-реконструкція»
https://cutt.ly/gkmiYPt
До приходу іспанців інки мали найчисельнішу армію в Південній Америці й володіли особливим військовим мистецтвом.
У долині Мехіко на початку XIII ст. оселилися племена ацтеків. Столицею держави було місто Теночтітлан, яке розташовувалося на острові посеред озера. Ацтеки називали свою країну «островом Ацлан» («місце, де живуть чаплі»). Вони підкорили багато сусідніх племен і стягували з них данину.
2. ПОЧАТОК КОНКІСТИ. ЗАВОЮВАННЯ ІСПАНЦІВ
Знайомство європейців з розвиненими цивілізаціями інків, майя і ацтеків тільки посилило жагу до завоювання Нового світу.
Першими завойовниками Америки були іспанці й португальці. Наприкінці XV ст. Іспанія переживала переломний період своєї історії. Розвиток мануфактур і торгівлі, зародження верстви буржуазії і наявність в Іспанії збіднілих дворян — ідальго, зумовили появу великої кількості шукачів пригод. Ці люди були зацікавлені в пошуку нових джерел збагачення, ринків збуту та захопленні вільних земель. Королівська влада обох країн потребувала золота для утримання армії, флоту та чиновників. У заморській колонізації була зацікавлена також католицька церква, яка сподівалася навернути в католицтво місцеве населення.
Зустріч цивілізацій доколумбової Америки і європейської цивілізації поклала початок завоюванню Нового світу — Конкісті.
Варто запам’ятати!
Конкіста — епоха завоювання іспанцями й португальцями територій Центральної і Південної Америки наприкінці XV-XVI ст.
Зустріч цивілізацій — образний вислів, що стосується періоду Великих географічних відкриттів, коли розпочалася тісна взаємодія цивілізацій країн Європи, Азії та Америки.
Невеликі загони іспанських конкістадорів (завойовників) вирушали в пошуках золота та влади на відкриті землі. Індіанці спочатку вважали бородатих і білолицих європейців богами, які спустилися на землю. Та європейці без жалю підкорювали індіанців, використовуючи вогнепальну зброю.
Іспанці спершу завоювали племена майя. Війни із сусіднім народом ацтеків послабили могутність майя, і вони стали легкою здобиччю конкістадорів. Від майя завойовники дізналися про багату країну ацтеків, що розташовувалася на північ від півострова Юкатан. Протягом 1519-1521 рр. землі ацтеків завойовував загін конкістадорів, яким керував іспанський ідальго Ернан Кортес. Він вирізнявся хитрістю і був жорстокою та підступною людиною. Столиця ацтеків Теночтітлан була пограбована та зруйнована.
Ніч скорботи (ілюстрація сучасного художника Ангуса Макбрайда)
До кінця 20-х років XVI ст. іспанці захопили території від Мексиканської затоки до Тихого океану, а також більшу частину Центральної Америки. Конкістадори безперешкодно просувалися на південь і розпочали колонізацію Бразилії. У 1532 р. на підкорення території Перу вирушив загін на чолі з Франсіско Пісарро. Ці землі належали народу інків, якими правив вождь Атауальпа. У м. Кахамарка відбулася зустріч Пісарро й Атауальпи, якому запропонували прийняти християнство й визнати владу іспанського короля Карла V. Коли Атауальпа відмовився, іспанці захопили його в полон і зажадали від інків величезного викупу. Протягом кількох місяців інки слухняно збирали необхідну конкістадорам кількість золота та срібла й наповнили дорогоцінними металами кілька кімнат. Проте віроломний Пісарро наказав вбити Атауальпу й напав на столицю інків — Куско, повністю знищивши місто.
Онлайн-вправа «Початок Конкісти»
https://cutt.ly/0hXNG0f
У результаті Конкісти унікальні доколумбові цивілізації майя, ацтеків та інків були знищені. Корінного населення Америки залишилося лише 3 %. Натомість іспанці отримали землі, золото та дорогоцінне каміння.
Таким чином, наприкінці XVI ст. іспанцям належала вся Центральна та Південна Америка, окрім Бразилії, яку захопили португальці.
Свідчать документи
Зі спогадів очевидця подій Берналя Діас дель Кастільйо
Але воістину Ернан Кортес був обранцем для звеличування нашої святої віри й служіння Його Величності, як далі й буде розказано. Доблесний і хоробрий Ернан Кортес — відомий ідальго, який походив із чотирьох родів... тому що ім’я Кортеса й так користується такою великою повагою як у всіх Індіях, так і в Іспанії.
3. СТВОРЕННЯ КОЛОНІАЛЬНИХ ІМПЕРІЙ. НОВИЙ СВІТ ПІСЛЯ ЗАВОЮВАНЬ
Пригадайте, коли й на яких умовах було підписано Тордесільяський договір. Пригадайте значення понять: «метрополія», «колонія», «імперія».
Після поділу світу на сфери впливу в м. Тордесільяс португальці фактично отримали право на відкриті землі в Азії, прямуючи на схід навколо Африки, а іспанці — рухаючись на захід. Це означало, що все залежить від того, хто першим досягне нових земель. У 1529 р. після підписання між Іспанією і Португалією Сарагоської угоди було розділено сфери впливу в Тихому океані. Таким чином, почали утворюватися перші колоніальні імперії. Протягом XV — першої половини XVI ст. Португалія захопила острів Мадейра, Азорські острови, східно-африканське узбережжя Мозамбіку, Молуккські острови, Бразилію, острів Цейлон тощо. Іспанці ж контролювали Антильські острови, Панаму, Ямайку, Пуерто-Ріко, Гватемалу, Сальвадор, Нікарагуа, частину Юкатану. Основою колоніальної системи було захоплення земель й експлуатація місцевого населення.
Варто запам’ятати!
Колоніальна імперія — імперія, що заснована на експлуатації колоній.
Колонія — територія чи країна, що позбавлена власної незалежності та перебуває під владою іншої держави.
Імперії отримували прибутки за рахунок дорогоцінних металів, які добували в колоніях, а також численних податків і мит. Маючи торговельну монополію (повний контроль над торгівлею), метрополії диктували ціни на товари.
Діємо: практичні завдання
На перших етапах Конкісти завойовники грабували захоплені землі, вивозили золото, коштовності, рабів. Але вже із середини XVI ст. конкістадори почали освоювати здобуті землі. Вони відкривали копальні й рудники, збирали врожаї з плантацій (маїс, каву, тютюн, цукрову тростину). На всіх роботах використовували індіанців, яких перетворювали на рабів. Індіанці часто гинули від важкої праці й хвороб, а з тими, хто протестував, жорстоко розправлялися. Серед місцевого населення Нового світу сталася справжня демографічна катастрофа.
У певні райони, через високу смертність індіанців, для роботи на плантаціях завозили африканських чорношкірих рабів.
Свідчать документи
З «Історії Індій» Бартоломе де Лас Касаса
Навіть якби покарання за вбивства індіанців були найсуворішими, навіть якби біля дверей кожного будинку іспанців повісили б мотузки й попередили, що за кожного індіанця, який загине від голоду або непосильної праці, їхнього господаря повісять, то навіть у таких умовах індіанці гинули б, а іспанці їх вбивали... бо користь і бажання золота такі великі, що з ними не йдуть у порівняння ні голодний вовк, ні охоплений любов’ю юнак, ні навіть буйний божевільний...
З монополією іспанців на торгівлю в Новому світі змирилися далеко не всі. У середині XVI ст. до колонізації долучилися англійці, французи й нідерландці. Купці різних європейських країн робили спроби відновити торгівлю на атлантичних шляхах, але іспанці всіляко перешкоджали цьому. Доходило до відвертого піратства. У «своїх» водах іспанці зупиняли й грабували кораблі англійських і французьких торговельних компаній. У відповідь монархи цих країн надавали своїм «купцям» право грабувати кораблі іспанців, тим самим перетворюючи їх на піратів на службі у королівської влади — каперів. Часто такі експедиції влада спеціально фінансувала заради прибутку.
ЗНАЮ МИНУЛЕ || ОСМИСЛЮЮ СЬОГОДЕННЯ || ПРОГНОЗУЮ МАЙБУТНЄ
ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
Знаю і систематизую нову інформацію
1. Упорядкуйте хронологічну послідовність.
2. Скориставшись матеріалами параграфа, заповніть у зошиті таблицю.
3. Поясніть поняття: «Конкіста», «зустріч цивілізацій», «колоніальна імперія», «колонія».
Обговорюємо в групі
1. За допомогою карти (форзац 1) з’ясуйте, як змінився світ внаслідок завоювань.
2. Зіставте малюнок XVI ст., що зображує Конкісту (1), і сучасну карикатуру (2). Виокреміть спільні й відмінні риси в змісті зображень. Яке з них, на вашу думку, є більш достовірним? Свою думку обґрунтуйте.
Мислю творчо
Схарактеризуйте освоєння Нового світу з точки зору: а) ідальго; б) католицької церкви; в) королівської влади; г) корінного жителя Америки.
Ці дати допоможуть вам зрозуміти історію.
Запам’ятайте їх:
XV-XVI ст. — Період Конкісти Нового світу
1519 р. — Початок підкорення ацтеків Ернаном Кортесом
1532 р. — Початок підкорення інків Франсіско Пісарро
скачать dle 11.0фильмы бесплатно
Коментарі (0)