Тридцятилітня війна. Вестфальська система міжнародних відносин (відповіді)
- 16-01-2023, 13:22
- 384
ГДЗ 8 Клас , ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Сорочинська 2021
§ 13. Тридцятилітня війна. Вестфальська система міжнародних відносин
Запитання та завданняІ.
1. Укажіть хронологічні рамки Тридцятилітньої війни.
1618-1648 рр.
2. Між якими політичними «таборами» відбувалася Тридцятилітня війна?
Між габсбурзьким союзом (іспанські та австрійські Габсбурги, католицькі князівства Німеччини, Річ Посполита) та антигабсбурзькою коаліцією (Франція, Швеція, Данія, протестантські князівства Німеччини та інші).
3. Якими були передумови Тридцятилітньої війни?
Реформація та поширення протестантизму викликали нові конфлікти, які вже стосувалися не лише знатної верхівки, а й селян та міщан. Протистояння між протестантами і католиками породило релігійні конфлікти та зумовило цілі війни. Тридцятилітня війна стала підсумком такого релігійного протистояння.
4. Назвіть видатних полководців Тридцятилітньої війни.
Альбрехт Валленштейн, шведський король Густав ІІ Адольф.
5. Якими були головні результати укладення Вестфальського миру?
Переможці здобули значні території: Швеція отримала Східну та частину Західної Померанії, Франція – землі Ельзасу та остаточне підтвердження прав на Лотарингію. Було закріплено роздробленість Німеччини, визнано незалежність Швейцарії та Нідерландів. Крім територіальних проблем, Вестфальський мир урегульовував релігійні питання. Кальвінізм був визнаний рівноправним із лютеранством. Підтверджувалося право князів обирати релігію (за винятком спадкових володінь Габсбургів), проголошувався принцип віротерпимості.
6. Незалежність яких держав було визнано за Вестфальським миром?
Нідерланди, Швейцарія.
ІІ.
1. Чому Вестфальський мир уважається важливою віхою у формуванні сучасних міжнародних відносин?
З прийняттям Вестфальського миру було закладено основи нового європейського порядку, в основі якого був принцип державного суверенітету. Після договору визнавалися нові міжнародні принципи – юридична рівноправність держав, право держав вимагати невтручання в свої справи, незалежність світської влади від церкви, обов’язки виконувати підписані договори.
2. Якими були соціально-економічні наслідки Тридцятилітньої війни?
Тридцятилітня війна спричинила значні зміни в Європі. Більшу частину міст було зруйновано, землі перетворилися на пустища, торгівля й промисловість занепали. Тридцятилітня війна принесла небачене доти розорення для німецьких та чеських земель. Окремі регіони були повністю розорені. Багато людей стали жертвами епідемій тифу та холери. Позбавлені засобів до існування, селяни об’єднувались у ватаги розбійників; спалахували повстання.
3. У парах розробіть схему, яка б пояснювала причини та передумови Тридцятилітньої війни.
Люди вимушені були пристосовуватися до нових умов життя. Багато хто з них мав служити у війську. У різних регіонах внаслідок бойових дій загинуло до двох третин мирного населення. Окремі регіони були повністю розорені, адже ними роками проходили війська різних правителів, які найчастіше жили за принципом «війна годує війну». Вони нещадно грабували та вбивали місцевих селян.
5. Поміркуйте над проблемою: яку роль в історії країн Західної Європи відіграла Тридцятилітня війна.
Тридцятилітня війна показала, що релігійні питання силою вирішити неможливо і стала останньою з європейських релігійних воєн. Вона змінила ситуацію в Європі. Німеччина на 200 років фактично припинила своє існування; Франція та Швеція посилили свій вплив у Європі; Габсбурги змушені були відмовитися від ідеї європейського панування.
Даний матеріал відноситься до підручника "ГДЗ Всесвітня історія 8 клас Сорочинська 2021", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)
Коментарі (0)