Практична робота 2. Розв'язання типових задач з генетики
- 30-07-2021, 22:20
- 2 909
10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Остапченко (рівень стандарту)
ПРАКТИЧНА РОБОТА 2. РОЗВ’ЯЗАННЯ ТИПОВИХ ЗАДАЧ З ГЕНЕТИКИ
Мета: закріпити матеріал під час проходження теоретичного курсу. Навчитися проводити аналіз спадкування ознак людини.
1. У сім'ї у карооких батьків є четверо дітей. Двоє блакитнооких мають І та ІV групи крові, двоє карооких — з ІІ та ІІІ групами крові. Визначте генотипи батьків і дітей за генами груп крові та кольору очей.
2. Альбінізм — рецесивна ознака. Таласемія — спадкове захворювання крові, яке успадковується як ознака з неповною домінантністю. У гомозигот спостерігають найбільш важку форму захворювання — велику таласемію, зазвичай смертельну для дітей. У гетерозигот проявляється менш тяжка форма — мала таласемія. Дитина з альбінізмом страждає від малої таласемії. Які найбільш імовірні генотипи її батьків?
3. У родині, де батько й мати мають блакитні очі, народилася кароока дитина. У чоловіка виникли підозри стосовно власного батьківства, але генетичний аналіз підтвердив, що він є біологічним батьком дитини. Як можна пояснити цей феномен?
4. В обстежених сім'ях, де чоловіки мали темні зуби, а жінки — нормальні, загалом було 10 синів і 7 дочок. Усі дочки мали темні зуби, усі сини — світлі. Як успадковується ця ознака?
5. Розрахуйте коефіцієнт успадковуваності для цукрового діабету, якщо конкордантність для однояйцевих близнят становить 65 %, а для різнояйцевих — 18 %.
6. Встановлено, що серед 300 вивчених локусів у 31 повністю відсутня мінливість. Визначте поліморфність популяції.
7. У популяції ген існує у вигляді трьох алелів, частота алеля a1 — 0,2, алеля а2 — 0,1, алеля а3 — 0,7. Яка частота гетерозигот у цій популяції?
8. У районі з населенням 500 000 осіб зареєстровано 4 особини з хворобою алкаптонурією (успадкування аутосомно-рецесивне). Визначте кількість носіїв мутантного алельного гена в цій популяції.
9. Дальтонізм визначається рецесивним алельним геном, зчепленим з Х-хромосомою. Частота алеля в популяції становить 0,01. Який відсоток чоловіків і жінок з дальтонізмом?
10. Наступний родовід ілюструє успадкування синдрому Ненсі — Горана, за якого у людей спостерігають уроджену катаракту та аномальну форму зубів.
а) За родоводом установіть тип успадкування ознаки.
б) Якщо в подружжя ІІІ-7 та ІІІ-8 народиться ще одна дитина, то яка ймовірність, що вона буде здоровою?
в) Якби особини, позначені як III-2 та III-7, побралися, то яка ймовірність того, що в них народиться дитина із синдромом Ненсі — Горана?
Головне в темі «Спадковість і мінливість»
Під час опанування цієї теми ви ознайомилися з особливостями організації спадкового матеріалу людини. Ви переконалися, що основні закономірності спадковості й мінливості людини такі самі, як і для інших еукаріотичних організмів. Організм людини — це відкрита система, тому його спадкова програма реалізується завдяки взаємодії генотипу та навколишнього середовища. Умови середовища проживання зумовлюють ступінь прояву спадкової ознаки. Для дослідження спадковості та мінливості людини застосовують майже ті самі методи, як і в генетиці інших організмів.
Закономірності спадковості й мінливості людини вивчає генетика людини. Вона тісно взаємодіє з медичною генетикою — наукою про спадкові хвороби та вади людини. Медична генетика розробляє методи діагностики спадкових захворювань, їхньої профілактики та лікування. Спадкові захворювання, а також генетична схильність до різних захворювань — актуальні медико-генетичні проблеми. Нині відомо понад 4000 спадкових захворювань і захворювань зі спадковою схильністю. Кількість цих захворювань зростає внаслідок забруднення довкілля мутагенними чинниками.
Коментарі (0)