Войти
Закрыть

Структура транспортних забруднень. Найнебезпечніш і забруднювачі навколишнього середовища

10 Клас , Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)

 

§ 37. Структура транспортних забруднень. Найнебезпечніш і забруднювачі навколишнього середовища

• Транспортне забруднення навколишнього середовища. Автомобільні двигуни викидають три види забруднювальних речовин: відпрацьовані гази двигунів, картерні гази, випари палива (мал. 56). Найбільшими за обсягами з них є відпрацьовані гази, а найтоксичнішими - оксид карбону, оксиди нітрогену, неспалені вуглеводні, діоксид сульфуру, сажа, сполуки плюмбуму, бенз(а)пірен тощо (табл. 1).

Таблиця 1

Питомий викид забруднювачів у повітря під час спалювання палива

Оксид карбону(II) СО, або чадний газ, не має кольору та запаху і є одним з найнебезпечніших забруднювачів повітря. Він утворюється у разі неповного згоряння палива. За концентрації в повітрі понад 1 % він негативно впливає на рослини, тварин і людей, а понад 4 % - спричиняє загибель організмів. Токсичність чадного газу полягає у його здатності перешкоджати еритроцитам утримувати кисень, як наслідок, відбувається кисневе голодування організму, яке може призвести до смерті. Один автомобіль викидає в повітря близько 3,65 кг СО за добу.

Мал. 56. Відпрацьовані гази автомобілів містять шкідливі вуглеводні

Оксиди нітрогену (N2O, NO, NO2, N2O3, N2O5) у десятки разів небезпечніші для людини, ніж СО. Вони утворюються внаслідок недосконалої технології спалювання палива і спричиняють формування кислотних дощів. Сполучаючись з водою в дихальних шляхах, вони утворюють азотну кислоту, яка спричиняє сильні подразнення слизових оболонок і тяжкі захворювання. Оксиди нітрогену поглинаються також листям рослин, які втрачають після цього кормові якості і хворіють. На територіях, що межують з основними автомагістралями (10-30 км), концентрації оксидів нітрогену у 10-30 разів перевищують гранично допустимі норми, канцерогенного бенз(а)пірену - у 3-10 разів.

Вуглеводні (парафіни, нафтени, ароматичні вуглеводні, бенз(а)- пірен та ін.) містяться у відпрацьованих газах автомобілів (недосконалість процесів згоряння бензину у двигунах), картерних газах, випарах бензинів (мал. 56). Дуже шкідливими також є сажа, ненасичені вуглеводні, які становлять 35 % загальної кількості вуглеводневих викидів і є однією з причин утворення смогів. Це явище загрожує і українським містам з великими обсягами автотранспорту - Києву, Дніпропетровську, Донецьку, Харкову, Одесі, Сімферополю, Запоріжжю та ін.

Сірчисті ангідриди SO2, SO3 утворюються переважно під час згоряння дизельного пального. За їхніх високих концентрацій у рослинах зникає хлорофіл, клітини гинуть і спостерігається відмирання тканин. У разі інтенсивного впливу сірчистих ангідридів може наставати майже повний некроз гілок хвойних дерев, їхнє повне всихання. Оксид сульфуру(IV) і подібні сполуки є подразниками слизових оболонок очей і дихальних шляхів. Тривала дія цих газів призводить до виникнення хронічних гастритів, бронхітів, ларингітів та інших хвороб. Також існує зв’язок між вмістом сірчистих газів у повітрі та рівнем смертності від раку легенів.

Свинець - токсичний метал, який міститься у відпрацьованих газах автомобілів. Органічні сполуки свинцю надходять в організм людини крізь шкіру, слизові оболонки, з водою та їжею, а неорганічні - дихальними шляхами. Сьогодні житель великого міста щодня вдихає близько 20 м3 насичених відпрацьованими газами, до компонентів яких належить свинець. Основною небезпекою свинцю є те, що він накопичується в кісткових тканинах і дуже повільно виводиться з них. Має здатність до накопичення і в інших тканинах організму. Наявність навіть незначної кількості свинцю в організмі призводить до тяжких захворювань, зниження інтелектуального розвитку, розвитку агресивності, неуважності, глухоти, безпліддя, затримки росту, порушень вестибулярного апарату тощо.

• Пилове, шумове і вібраційне забруднення навколишнього середовища. Вплив пилу, що викидається в атмосферу, на організм людини є негативним. Дрібні часточки пилу (в тому числі гумового, який утворюється від стирання автомобільних покришок) потрапляють у дихальні шляхи і подразнюють їх. У людей, які постійно мешкають у запилених місцевостях, спостерігається підвищений рівень легеневих захворювань.

Шумове забруднення - це усі неприємні або небажані звуки чи їхня сукупність, які заважають нормально працювати, відпочивати тощо і призводять до різноманітних порушень екосистем. Шуми інтенсивністю понад 70 дБ негативно впливають на здоров’я людей, знижують їхню працездатність, призводять до хвороб серцево-судинної, нервової та ендокринної систем і органів слуху (наприклад, рівень шуму на відстані 1 км від злітної смуги під час злету літака може досягати 107-110 дБ). Джерелами шуму є в основному транспортні засоби: потяги, автомобілі, літаки тощо. З метою запобігання шкідливого шуму на здоров’я людей необхідно створювати шумовловлювальні екрани, посадки зелених рослин та різні пристрої. Ще одним із способів зменшення рівня шуму є використання безшумних механізмів.

Вібраційне забруднення виникає внаслідок роботи залізничного, автомобільного, авіаційного транспорту, під час побудови шляхів сполучень тощо. Тривалі вібрації призводять до сильної втоми і значних порушень багатьох функцій організму - струсу мозку, деформації м’язів, порушення діяльності нервової і серцево-судинної систем, кровообігу тощо.

Аргументи і факти

Таблиця 2

Розподіл автотранспортних засобів залежно від часу перебування в експлуатації за станом на 1 серпня 2007 року, одиниць

Ключові категорії і поняття

• транспортні забруднення

• види забруднень

• структура забруднень

• чадний газ

• оксиди нітргогену

• сульфуру

• вуглеводні

• свинець

ВИСНОВКИ

1. За палітрою забруднювачів транспортні викиди належать до найнебезпечніших. Найбільша частка транспортних забруднень припадає на місця концентрації транспортних засобів та шляхи перевезення. Серед видів транспортних забруднень специфічними є шуми, вібрації та електромагнітні поля.

2. Найбільш небезпечні забруднювачі навколишнього середовища потрапляють у атмосферне повітря з викидів двигунів внутрішнього згоряння. Серед них є низка високотоксичних, довговічних і канцерогенних речовин.

ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ

1. Чим відрізняються викиди дизельних і бензинових двигунів?

2. Проаналізуйте структуру викидів (табл. 1.) при спалюванні палива та зробіть висновки щодо меншої екологічної шкоди одного з видів двигунів.

3. Визначте, які з речовин, що викидаються двигунами внутрішнього згоряння, є найбільш шкідливими для навколишнього середовища і здоров’я людей.

4. Яку шкоду людині завдає шум і вібраційне забруднення, що утворюється внаслідок роботи транспорту?

5. *Визначте за даними таблиці 2 зношеність транспортних засобів в Україні.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія і екологія 10 клас Царик, Царик, Вітенко (профільний рівень)", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду

Навігація