Боротьба з гельмінтозами
- 24-04-2021, 14:45
- 958
11 Клас , Біологія і екологія 11 клас Задорожний, Утєвська, Леонтьєв (профільний рівень)
§ 67. Боротьба з гельмінтозами
Поміркуйте
- Чому деякі паразитичні черви можуть кілька років жити в кишечнику людини, не викликаючи серйозних симптомів захворювання?
Згадайте
- Плоскі черви
- Круглі черви
- Паразитизм
- Проміжний хазяїн
Гельмінти та гельмінтологія
Паразитичних червів називають гельмінтами, а науку, що їх вивчає,— гельмінтологією. Серед гельмінтів найбільш поширеними є представники плоских та круглих червів. Трапляються і представники кільчастих червів, такі як п'явки. Згідно з даними ВООЗ, приблизно половина населення нашої планети заражена тим чи іншим гельмінтом.
Сисуни
До плоских червів належать сисуни. Їх близько 4 тис. паразитичних видів. Тіло червів покрите щільною оболонкою — кутикулою, є органи прикріплення: гачки, присоски, шпильки тощо. Добре розвинена статева система. Складні цикли розвитку дають змогу паразитам проникати в тіла хазяїв, яких може бути декілька, й успішно розселятися. До сисунів належать печінковий сисун, котячий сисун (котяча двоустка), кров'яний сисун (кров'яна двоустка) та інші види.
Сисуни уражають переважно органи травного тракту. Так, збудники фасціольозу та опісторхозу зазвичай живляться тканинами печінки. Але котячий сисун паразитує також у протоках підшлункової залози. Шистосоми уражають вени кишкового тракту та сечовидільної системи.
Різні види цих гельмінтів поширені в різних регіонах. Фасціольоз поширений по всьому світі, але найчастіше трапляється в помірних регіонах. Опісторхоз переважно поширений на території Євразії, а шистосомоз є хворобою тропічних регіонів. За розміром економічної шкоди шистосомоз поступається тільки малярії. Це захворювання виявлено більш ніж у 200 мільйонів людей.
Стьожкові черви
Серед стьожкових червів, яких називають ціп'яками, близько 3 тис. паразитичних видів, які живуть у кишечнику різних тварин і людини. Найбільш відомими представниками цього класу є бичачий ціп'як, свинячий ціп'як, стьожак широкий, ехінокок. Їхнє тіло, вкрите кутикулою, складається з члеників, яких може бути понад 1 000. У дорослих червів, котрі живуть у кишечнику, постійно утворюються нові членики, а зрілі, заповнені яйцями, виводяться назовні з фекаліями. За добу назовні від однієї особини виходять мільйони яєць.
Для ехінокока людина є не основним, як для інших стьожкових червів, а проміжним хазяїном. Його основні хазяї — представники родини Собачі. Тому цей паразит в організмі людини оселяється не в кишечнику, а в інших органах (печінці, мозку тощо), що суттєво погіршує їхній стан і може стати причиною смерті.
Круглі черви
Серед круглих червів є такі паразити людини, як гострики, трихінели, філярії, аскариди. Деякі з них завдають досить незначної шкоди людині, і зараження ними майже непомітне. Інші (наприклад, аскариди і трихінели) можуть становити велику небезпеку і навіть призводити до загибелі людей.
Аскариди спричиняють тяжке захворювання, унаслідок якого організм отруюється виділеннями аскарид, потерпає від нестачі поживних речовин. Аскарида живе в кишечнику людини, вона не має органів прикріплення, тому весь час рухається проти плину рідини. Аскарида є роздільностатевим організмом. У кишечнику однієї людини може жити кілька аскарид. Якщо цих гельмінтів буде надто багато, то це може призвести до розриву кишечника і ймовірної загибелі людини.
Гострики є дрібними гельмінтами до 12 мм завдовжки. Вони є одним із найбільш поширених видів. Найчастіше гострики уражають дітей, оскільки ті не так ретельно дотримуються правил особистої гігієни. А основний спосіб потрапляння гострика в організм — через брудні руки під час їжі.
Ключова ідея
Черви, які паразитують на людині, переважно належать до представників або плоских, або круглих червів. Деякі паразитичні плоскі та круглі черви можуть тривалий час мешкати в тілі людини без видимих проявів. Але зараження іншими паразитичними червами із цих груп може бути смертельно небезпечним.
Запитання та завдання
1. Які переваги може надавати паразитичним червам наявність проміжного хазяїна? 2. Запропонуйте перелік заходів, що дозволять запобігти зараженню паразитичними червами.
Коментарі (0)