Будова молодої рослини
- 23-12-2021, 12:18
- 472
6 Клас , Біологія 6 клас Костіков
§ 20. Будова молодої рослини
Ви дізнаєтеся про те, з яких основних частин складається тіло рослин.
Яка будова молодої рослини? Чи тільки розміром відрізняються молоді і дорослі рослини?
Квіткові рослини (ті, які утворюють квітки) складаються з різноманітних органів. Основні органи, які забезпечують їх життя є вже у проростка — молодої рослини, яка щойно розвинулася із насінини (мал. 56). Наприклад, у квасолі під час проростання (мал. 57) добре помітні дві овальні частинки насінини — сім’ядолі, які розміщені одна навпроти одної. Між сім'ядолями знаходяться два ще не розгорнуті листки першого пагона. Вони розгорнуться згодом, водночас із видовженням пагона. Циліндрична частина проростка під сім'ядолями — це підсім'ядольне коліно. В нижній частині воно переходить у перший корінь рослини.
Мал. 56. Проростки сосни (а), бука (б), липи (в), огірка (г), капусти (д)
Орган — це частина тіла, яка виконує певну функцію.
Якщо у квасолі звичайної сім'ядолі розгортаються над поверхнею ґрунту і зеленіють, то в інших рослин, наприклад у бобів і гороху, залишаються у шкірці насінини в глибині ґрунту. Дві сім’ядолі розвиваються у багатьох, але не в усіх рослин. Часто, як у цибулі, пшениці тощо, проросток має лише одну сім'ядолю, а у хвойних їх буває більше десяти.
Мал. 57. Молодий проросток квасолі
Вище від сім’ядоль формується перший пагін рослини (мал. 58, а). Пагін складається із стебла з розміщеними на ньому листками. Перший корінь і перший пагін проростка називають, відповідно, головним коренем і головним пагоном. На верхівці як кореня, так і пагона знаходяться точки росту, в яких вони наростають у довжину.
Як правило, у рослини розвивається більше одного кореня і більше одного пагона завдяки залуженню — утворенню бічних пагонів та коренів. На головному корені розвиваються бічні корені. На головному пагоні, на стеблі над місцем прикріплення листків закладаються бруньки — зачаткові бічні пагони. Якщо корінь розів’ється на підсім’ядольному коліні, стеблі або на листку, то його вважають додатковим (мал. 58, б). Так само додатковими є і пагони, що часом виникають на коренях і листках.
Мал. 58. Схеми будови молодого проростка (а) та молодої рослини (б)
Підсім’ядольне коліно і сім’ядолі не зберігаються у дорослої рослини, а її тіло складають корені і пагони. Їх вважають основними органами рослин, оскільки все, що наше око бачить у квіткової рослини (аж доки вона не починає цвісти), — це різноманітні варіанти коренів, пагонів та їхніх частин.
ВИСНОВКИ
- 1. Молодий проросток квіткової рослини складається із сім’ядолей, підсім’ядольного коліна, першого кореня і першого пагона рослини.
- 2. Кількість сім’ядолей у проростка різна, вона залежить від виду рослини.
- 3. У дорослої квіткової рослини сім’ядолі і підсім’ядольне коліно не зберігаються, а тіло аж до цвітіння складається лише з коренів і пагонів, які вважають основними органами рослини.
ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ
Орган, проросток, сім'ядолі, підсім’ядольне коліно.
КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ
- 1. З яких частин складається проросток квіткової рослини?
- 2. Що таке сім'ядолі і підсім’ядольне коліно?
- 3. Чому корінь і пагін вважають основними органами рослини?
- 4. Як класифікують корені і пагони за місцем їхнього утворення?
ДЛЯ ДОПИТЛИВИХ
Чи у всіх рослин є корені і пагони?
Наявність коренів і пагонів властива не всім рослинам, а лише тим, які мають найскладнішу будову. У деяких менш складних рослин, наприклад у мохів, трапляються пагони, але відсутні корені. А у частини багатоклітинних рослин відсутні не лише корені, але й пагони. Їхнє тіло може складатися із пластинчастих або циліндричних гілочок, як у багатоклітинної водорості ульви (мал. 54, с. 83).
Коментарі (0)