Войти
Закрыть

Принципи біологічної систематики і різноманітність покритонасінних

6 Клас , Біологія 6 клас Костіков

 

§ 44. Принципи біологічної систематики і різноманітність покритонасінних

Ви дізнаєтесь, як класифікують живі організми та про різноманітність покритонасінних.

Рослини надзвичайно різноманітні. Різноманітність живих організмів вивчає особлива наука — біологічна систематика, а розділ систематики, присвячений різноманітності рослин, називається систематикою рослин. Карл Лінней (мал. 186) вперше відобразив знання про різноманітність організмів у формі класифікації, у якій види розподілені у підпорядковані одна одній групи. Кожному рівню такої класифікації він дав свою назву. У сучасній систематиці рослин прийняті такі основні рівні класифікації:

— царство;

— відділ;

— клас;

— порядок;

— родина;

— рід;

— вид.

Біологічна систематика — це наука про різноманітність живих організмів.

Мал. 186. Карл Лінней (1707-1778)

Групи видів у біологічній системі встановлюють за сукупністю всіх ознак рослини. Покритонасінні є одним із відділів царства рослин. У цьому відділі виділяють два класи — дводольні і однодольні. На малюнку 187 ви бачите положення в біологічній системі добре відомої рослини — пшениці твердої.

Мал. 187. Місце пшениці твердої у системі організмів

До основних родин дводольних покритонасінних належать жовтецеві (мал. 188), серед яких багато отруйних і лікарських рослин, а також бур’янів. Представники інших родин дводольних зображені на форзаці. Серед них багато декоративних, лікарських рослин, плодово-ягідних культур і бур’янів, які належать до родини розових. Бобові широко відомі як сільськогосподарські культури із високим вмістом білків у насінинах. Багато овочевих і технічних культур серед хрестоцвітих. Відома усім картопля належить до пасльонових. Але слід пам'ятати, що у цій родині багато отруйних видів. Найбільша родина дводольних — складноцвіті, яка отримала свою назву за суцвіття-кошики, які ззовні нагадують квітки.

Мал. 188. Жовтецеві: а — жовтець їдкий; б — борець

Навіть огляд невеликої частки груп дводольних рослин свідчить про їхню надзвичайну різноманітність і велике значення для людини.

До найпоширеніших родин однодольних, які теж зображені на форзаці, належать лілійні із типовою для класу дуже красивою квіткою і підземними запасаючими органами — цибулинами. Найбільша родина однодольних та усіх покритонасінних — орхідні (мал. 189), поширених не лише у тропічних країнах, але й у нас. Серед її представників багато рідкісних нидів. В тропіках людина широко використовує у господарській діяльності і як джерело продуктів харчування пальми. А до злаків належать основні зернові культури світу, серед них багато кормових трав і бур’янів.

Мал. 189. Орхідні: а — венерині черевички; б — булатка червона

ВИСНОВКИ

  • 1. Біологічна систематика вивчає різноманітність організмів і класифікує їх за сукупністю усіх ознак.
  • 2. Основними рівнями класифікації рослин є царство, відділ, клас, порядок, родина, рід і вид.
  • 3. Дводольні і однодольні є класами відділу покритонасінних, який належить до царства рослин.
  • 4. Представники родин покритонасінних є джерелом сировини для промисловості, основою сільськогосподарського виробництва і джерелом продуктів харчування, лікарської сировини. Але серед них багато отруйних рослин і бур’янів.

ТЕРМІНИ І ПОНЯТТЯ, ЯКІ ПОТРІБНО ЗАСВОЇТИ

Біологічна систематика.

КОНТРОЛЬНІ ЗАПИТАННЯ

  • 1. Що вивчає біологічна систематика?
  • 2. Які рівні класифікації рослин ви знаєте?
  • 3. Яке значення в житті людини мають представники дводольних?
  • 4. Яке значення в житті людини мають представники однодольних?

ЗАВДАННЯ

За зразком на малюнку 192 визначте положення шипшини собачої у системі рослинних організмів і заповніть пропуски у схемі, яку попередньо відтворіть у зошиті.

скачать dle 11.0фильмы бесплатно
 
Даний матеріал відноситься до підручника "Біологія 6 клас Костіков", створено завдяки МІНІСТЕРСТУ ОСВІТИ І НАУКИ УКРАЇНИ (МОН)

Коментарі (0)

Додавання коментаря

  • оновити, якщо не видно коду
 

Template not found: /templates/Red/reklamaundersite.tpl